بیماری کلاه گهواره و شامپو کف نوزادان موستلا

بیماری کلاه گهواره و شامپو کف نوزادان موستلا

کلاه گهواره ( Cradle cap)، نوعی بیماری التهابی خفیف در نوزادان! 

همراه با تولد نوزاد، احتمالا با بیماری هایی سر کار خواهید داشت که با اصطلاحات آن آشنایی ندارید!

کلاه گهواره نوعی درماتیت سبورئیک است که نشانه های آن به صورت پوسته هایی بر روی صورت، سر، بینی و پشت گوش های نوزاد تازه متولد شده ظاهر می گردد.

تولید بیش از حد سبوم  توسط غدد سباسه در مراحل اولیه زندگی نوزاد بسیار زیاد است این امر از رشد نوزاد و عدم تعادل هورمونی ناشی می گردد. همچنین ریزش سلول های مرده پوست به صورت امری طبیعی، به چربی های پوست نوزاد متصل شده و سبب ایجاد بیماری کلاه گهواره می گردد.

در این مقاله به بررسی جامعی از علل بیماری کلاه گهواره ای و درمان آن با محصولات موستلا، “دوستدار پوست کودک و نوزاد” می پردازیم…

 

شامپو کف نوزادان

 

عوامل موثر در ایجاد بیماری کلاه گهواره در نوزادان چیست؟ 

طبق گزارش آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده (AAFP)، حدود ۱۰% از پسران و حدود ۹٫۵% از دختران در مراحل اولیه زندگی خود به بیماری کلاه گهواره دچار هستند.

همچنین پزشکان بر این باورند که عوامل تاثیر گذاری در  ایجاد بیماری کلاه گهواره ای نوزادان وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آنها پرداخته می شود.

_ افزایش هورمون های مادری

پس از تولد، غدد چربی نوزاد شروع به ترشح چربی می کنند. این غدد در بعضی مواقع تحت تاثیر هورمون هایی قرار می گیرند که در رحم مادر به نوزاد منتقل شده است. به گونه ای که افزایش هورمون های مادری سبب افزایش تولید غدد چربی نوزاد می گردد.

_ شرایط محیطی 

بدن نوزاد طی دوازده ماه اول زندگی خود، در حال تطبیق با شرایط محیطی جدید است. در نتیجه، عدم تعادل بدن نوزاد با شرایط محیطی جدید می تواند بیماری کلاه گهواره را ایجاد کند.

_ عفونت مخمری: 

مخمر مالاسزیا، نوعی قارچ است که در پوست های چرب مستعد رشد می باشد. این عامل، شرایط پوسته ریزی سر را مهیا می سازد. همچنین تصور می گردد بیماری کلاه گهواره، ناشی از این نوع قارچ باشد.

_ سیستم ایمنی ضعیف در نوزادان:

عملکرد سیستم ایمنی بدن به گونه ای است که از نفوذ عفونت ها به داخل بدن جلوگیری می کند. در برخی مواقع بیماری کلاه گهواره می تواند ناشی از سیستم ایمنی ضعیف در نوزادان باشد.

_ در این شرایط، علاوه بر بروز بیماری کلاه گهواره ای، نوزاد با نشانه های دیگری هم مواجه می شود که باید به پزشک متخصص مراجعه گردد.

 

آیا بیماری کلاه گهواره شرایط نگران کننده ای است؟ 

خیر، این بیماری کاملا بی ضرر و غیر مسری می باشد. و این باور رایج که بیماری کلاه گهواره ای ناشی از بهداشت ضعیف است سوتفاهم می باشد.

مطالعه ای در کشور استرالیا انجام گرفته است و نشان می دهد که ۱۰% از کودکان زیر ۵ سال به این وضعیت دچار هستند. ( این شرایط عموما در حدود یک هفته درمان مناسب از بین می رود.)

_ این بیماری در نوزادان را نمی توان به طور کلی نادیده گرفت. در برخی مواقع پوسته های ایجاد شده بر روی نواحی پوست کودک می تواند در برخورد با ملحفه و لباس نوزاد قرار گیرد و آلوده شدن این نواحی وضعیت بیماری کلاه گهواره ای را وخیم تر کند.

 

آیا کلاه گهواره برای کودکان با درد همراه است؟ 

بسیاری از والدین تصور می کنند این وضعیت به وجود آمده در نوزاد با درد همراه است. اما طبق پاسخ متخصصین، این بیماری نه دردناک است و نه مسری!

همانطور که ذکر گردید این وضعیت زیاد متفاوت با پوسته ریزی نیست. در اغلب موارد نوزاد هیچگونه دردی را در این نواحی احساس نمی کند.

 

چگونه می توان بیماری کلاه گهواره را تشخیص داد؟ 

امکان دارد این وضعیت، با سایر شرایط پوستی مانند پوست خشک و یا اگزما اشتباه گرفته شود.

پوست خشک و دارای اگزما با نشانه هایی از پوسته ریزی همراه است و به طور کلی تمامی نواحی بدن نوزاد را درگیر می کند اما بیماری کلاه گهواره، بیشتر در نواحی سر، گردن و صورت نوزادان مشهود است.

همچنین پوسته ریزی در اگزمای پوستی از خشکی زیاد می باشد. که این روند در بیماری کلاه گهواره ای متفاوت است به صورتی که ترشح بیش از حد چربی در غدد سباسه با سلول های مرده پوست همراه گشته و به صورت ورقه هایی بر روی پوست صورت و سر نوزاد ظاهر می گردند.

 

بهترین روش های مراقبتی برای درمان بیماری کلاه گهواره ای: 

_ نوزاد را به مدت دو بار در هفته شستشو دهید. زیرا شستشوی مداوم، پوست نوزاد را خشک می کند و غدد سباسه را برای ترشح بیشتر چربی تحریک می کند.

_ از مکمل هایی استفاده شود که سرشار از ویتامین ب است. (در زمینه استفاده از ویتامین ب، به پزشک خود مراجعه کنید.)

_ استفاده از رژیم غذایی سرشار از بیوتین می تواند برای مادران در دوران بارداری بسیار موثر واقع گردد و سلامت پوست مادر و نوزاد را تضمین کند.

_ برای پاکیزگی نوزاد خود از برس نرم استفاده کنید به گونه ای که پوست تحریک نگردد. همچنین بهتر است پس از شستشو از حوله پارچه ای نرم استفاده شود.

_ پوست نوزاد را به طور مداوم با استفاده از رطوبت رسان، مرطوب نگه دارید.

_ صبور باشید و برای بهبود عجله نکنید. به یاد داشته باشید که وضعیت کلاه گهواره ای در نوزاد می تواند از عدم تعادل هورمون های نوزاد به وجود آمده باشد و درمان کامل آن به مدت زمان بالایی نیاز داشته باشد.

_ اگر قسمت هایی از بدن نوزاد که به وضعیت کلاه گهواره دچار است با عفونت همراه گردد بهتر است در این وضعیت به پزشک متخصص مراجعه شود.

 

راه حل موستلا برای درمان بیماری کلاه گهواره ای نوزادان

یکی از بهترین انتخاب هایی که می تواند به طور کامل بیماری کلاه گهواره ای نوزاد را بهبود بخشد. استفاده از شامپو کف موستلا (جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید) می باشد. 

این شامپو به طور خاص برای پوست سر نوزاد مبتلا به بیماری کلاه گهواره ای فرموله شده است. و به طور کامل این وضعیت را بهبود می بخشد.

تمامی ترکیبات شامپو کف موستلا از مواد طبیعی و سالم بهره گرفته است. همچنین در قلب این شامپو آووکادو قرار دارد که از لایه محافظ پوست کودک حفاظت کرده و سطح هیدراتاسیون پوست نوزاد را افزایش می دهد.

 

مهم ترین فواید شامپو کف موستلا: 

** پیشگیری و مراقبت از پوسته های ایجاد شده در اثر بیماری کلاه گهواره ای نوزادان

** رطوبت رسان و پیشگیری کننده از خشکی پوست سر نوزاد

** پیشگیری از ایجاد قارچ سر نوزاد

** شستشوی آسان سر نوزاد و جلوگیری از سوزش چشم

ترکیبات اثر بخش شامپو کف موستلا: 

آووکادو پرسئوز: رطوبت رسان، محافظ غنی سلولی

سالسیلیک اسید: درمان پوسته سر با قدرت لایه برداری

کلیمبازول: پاک کننده

سورفکتانت ملایم ( از برگ و ریشه گیاه ساپوناریا) : پاک کننده ملایم بدون ایجاد خشکی روی پوست

_ فاقد صابون و مواد نگهدارنده ( ۹۹% پایه گیاهی)

 

نتایج مطالعات بالینی شامپو کف موستلا:

آزمایشی با حضور ۳۹ نوزاد ( نوزادان زیر ۳ ماه) انجام گرفته و اثر بخشی شامپو کف موستلا طی ۳ هفته ثابت گردید.

 

امتیازات شامپو کف موستلا از نگاه مصرف کنندگان:

** رایحه شاپو کف نوزادان: 

_ ۳ از ۵

** اثربخشی شامپو کف نوزادان: 

_ ۵ از ۵

** راحتی در استفاده: 

_ ۵ از ۵

 

شیوه مصرف شامپو کف موستلا: 

مطابق ویدئو، کمی از شامپو کف موستلا را روی پوست سر خیس نوزاد مالیده و به آرامی ماساژ دهید. بعد از ۱ تا ۲ دقیقه آبکشی نمایید.

 

در روند مراقبت بیماری کلاه گهواره ای، از چه اقداماتی باید خودداری گردد؟ 

_ در نظر داشته باشید که پوست نوزاد فوق العاده حساس است. بنابراین برای درمان و رهایی از بیماری کلاه گهواره ای، نباید از درمان هایی استفاده کرد که در آنها ترکیبات شیمیایی استفاده شده است. زیرا باعث وخیم شدن ابن وضعیت می گردد.

_ هرگز به درمان های خانگی مانند استفاده از سرکه سیب و یا… اتکا نکنید. زیرا این ترکیبات ممکن است برای کودک شما بسیار قوی باشد و تحریک پذیری پوست نوزاد را به دنبال داشته باشد.

_ در انتها، از استفاده  هر محصولی که توسط متخصص اطفال تایید نشده است خودداری گردد.

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید.   ۴۱۷۰۲ _ ۰۲۱ 

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما

 

برچسب ها:
پیام بگذارید