پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک چیست؟

ممکن است شنیده باشید که برخی از محصولات زیبایی حاوی پری بیوتیک ها هستند که نقش آن ها تحریک و تغذیه ی باکتری های خوب (پروبیوتیک ها) است.

استفاده از پری بیوتیک ها یک انقلاب بزرگ در صنعت محصولات مراقبت از پوست محسوب می شود که باعث تولید محصولاتی شده که با تاثیر مستقیم روی میکروبیوتا (microbiota)، سلامت و زیبایی پوست را  بهبود می بخشند.

 

اما پری بیوتیک چیست؟ چرا باکتری های خوب (پروبیوتیک ها) مهم هستند؟ محصولات حاوی پری بیوتیک چه مزایایی برای پوست ما دارند؟

در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها، پاسخ این سوالات را یافته و سپس به معرفی دو محصول پروبیوتیک برند اومام (omum) می پردازیم.

 

میکروبیوتا (microbiota) یا فلور میکروبی چیست؟

باکتری ها، قارچ ها، مخمرها و ویروس ها جانداران بسیار کوچکی هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. این جانداران میکروسکوپی، میکروارگانیسم یا میکروب نامیده می شوند و در همه جا از آب و هوا گرفته تا سطح پوست و مخاط بدن انسان وجود دارند. بطوریکه می توان گفت میکروارگانیسم ها بخش طبیعی از ساختار وجودی بدن و محیط پیرامون همه انسان ها، جانواران و گیاهان محسوب می شوند.

از این رو مجموع میکروارگانیسم های موجود در اندام های بدن (از جمله پوست) انسان را میکروبیوتا یا فلور میکروبی (microbial flora) گویند.

 

پروبیوتیک

 

باکتری ها مهمترین و متنوع ترین میکروارگانیسم هستند که به جرات می توان گفت بدون فعالیت آنها زندگی روی زمین متوقف می شود، چراکه همه ی جمعیت باکتری ها بیماری زا نیستند و وجود برخی از آنها برای بدن ضروری و مفید است.

چند نکته در خصوص باکتری ها:

*** به ازای هر سلول بدن حداقل ۱۰ باکتری در بدن وجود دارد. به عبارتی جمعیت باکتری ها ۱۰ برابر جمعیت سلول های بدن انسان است.

*** ۱ تا ۲ کیلوگرم از وزن بدن به باکتری ها اختصاص دارد.

*** همه ی باکتری ها مضر نیستند و برخی از آن ها در عملکرد های حیاتی بدن حضور موثر دارند.

*** باکتری های بدن به دوسته تقسیم بندی می شوند: باکتری های خوب (saprophytic bacteria) و باکتری های بد (pathogenic bacteria)

*** طبق نظر جامعه علمی، غلبه باکتری های بد بر باکتری های خوب می تواند منجر به عدم تعادل فلورهای طبیعی بدن شود.

*** عدم تعادل میان باکتری های خوب و بد در پوست به شکل مشکلاتی از قبیل آکنه، چرب شدن پوست، دهیدراته شدن پوست و خشک شدن ناحیه واژینال آشکار می شود.

(مثلا آکنه بدلیل تکثیر انواع خاصی از باکتری ها به نام P. acnes ایجاد می شود.)

*** یکی از راه های حفظ سلامت، حفظ تعادل پوست از طریق تقویت و افزایش جمعیت باکتری های خوب است. چراکه با قدرتمند شدن باکتری های خوب، باکتری های بد نمی توانند در پوست فعالیتی داشته باشند.

 

بهترین روش تقویت باکتری های خوب پوست

تقویت باکتری های خوب پوست سبب افزایش عملکرد محافظتی لایه ی اپیدرم پوست و در نتیجه برقراری تعادل فلور میکروبی پوست می شود. به عنوان چند توصیه مهم:

—   اولین گام مهم به منظور حفاظت از میکروبیا، pH لوازم آرایشی و محصولات پوستی است. (بهتر است pH محصولات انتخابی خنثی یا کمی اسیدی باشند.)

—   محصولاتی  را انتخاب کنید که مواد نگهدارنده خیلی کمی دارند یا اصلا ندارند. زیرا مواد نگهدارنده مانع توسعه میکروارگانیسم ها می شوند و این مواد نگهدارنده که قادر به دسته بندی یا تشخیص باکتری های خوب و بد نیستند، رشد باکتری های خوب را متوقف می کنند.

—   موثر ترین مسئله که امروزه صنعت لوازم آرایش و فرمولاسیون محصولات درموکازمتیک به طور ویژه ای به آن توجه دارد استفاده از پری بیوتیک ها در ترکیب محصولات می باشد.

 

پری بیوتیک چیست؟

برای آشنایی با پری بیوتیک، لازم است نخست پروبیوتیک را ببرسی کنیم.

پروبیوتیک ها دسته ای از باکتری های مفید در بدن هستند که سبب حفظ تعادل میان باکتری های خوب و بد بدن می شوند. نقش اصلی پروبیوتیک ها در پوست تقویت و محافظت از لایه ی محافظتی سطح پوست و در نتیجه حفظ کیفیت و سلامت پوست است.

پری بیوتیک ها مواد مغذی غیر قابل هضمی هستند که غذای اصلی پروبیوتیک ها به شمار می روند.

 

پری بیوتیک

 

بر این اساس درک اهمیت حفظ و تقویت باکتری های خوب کار دشواری نخواهد بود، به همین خاطر امروزه بسیاری از محصولات پوستی به منظور افزایش جمعیت پروبیوتیک ها در فرمولاسیون محصولات خود از پری بیوتیک ها کمک می گیرند.

بدین ترتیب سد حفاظتی پوست قادر است به درستی عمل کند و در نهایت سلامت پوست حفظ می شود. (البته پری بیوتیک ها در فرمولاسیون محصولات خوراکی به منظور تقویت دستگاه گوارش نیز مورد استفاده هستند که این مبحث در این مقاله نمی گنجد.)

اومام (omum) از جمله برند هایی است که به باکتری های خوب پوست توجه ویژه ای داشته است. در ادامه ۲ محصول از این برند را که دارای پری بیوتیک هستند را معرفی می کنیم.

شوینده واژینال اومام

شوینده واژینال اومام (جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید)

تعادل فلور واژن (Doderlein) توسط باکتری های خوب به نام lactobacilli حمایت می شود. برای حفظ تعادل ناحیه واژن لازم است اطمینان حاصل شود که اکثر باکتری های lactobacilli برای مقابله با باکتری های نامطلوب مانند G. vaginalis حفظ می شوند.

پری بیوتیک طبیعی موجود در فرمول این شوینده باعث رشد و تکثیر این باکتری های محافظ می شود.

نتایج استفاده از شوینده واژینال اومام

—   حفظ تعادل ناحیه واژن

—   التیام سوزش و ناراحتی های موضعی

—   کاهش بوی بد این ناحیه

 

کرم مرطوب کننده و متعادل کننده چربی صورت اومام

کرم مرطوب کننده و متعادل کننده چربی اومام (جهت مشاهده و خرید محصول کلیک کنید)

این کرم متعادل کننده و مرطوب کننده پوست صورت است که بدلیل دارا بودن فرمول های غنی شده با پری بیوتیک ۱۰۰% طبیعی باعث تحریک استفاده از باکتری های خوب پوست می شود که از فلور پوست محافظت می کنند.

(برای مطالعه مقاله تخصصی کرم مرطوب کننده و متعادل کننده چربی صورت اومام کلیک کنید.)

 

نتایج استفاده از کرم مرطوب کننده و متعادل کننده چربی صورت اومام

—   افزایش زیبایی ظاهری و شفافیت پوست

—   تقویت سلامت و درخشندگی پوست

—   متعادل کننده میزان چربی پوست

 

 

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید.   ۴۱۷۰۲ _ ۰۲۱ 

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما.

برچسب ها:
پیام بگذارید