بررسی انواع کهیر و علل آن

بررسی انواع کهیر و علل آن

کهیر چیست

ظاهر شدن ناگهانی ضایعات قرمز رنگ پریده ی متورم روی پوست را کهیر (Urticaria یا hives) گویند. علت ایجاد کهیر مشخص نیست اما ممکن است در برخی افراد به دلیل واکنش به برخی آلرژن های خاص ظاهر شود.

کهیر معمولا باعث خارش می شود، اما ممکن است سوزش و یا احساس گزش نیز ایجاد کند. کهیر می تواند روی هر جای بدن ظاهر شود، از جمله صورت، لب ها، زبان، گلو یا گوش ها. اندازه ی کهیرها متنوع است. برخی ممکن است به اندازه یک مداد پاک کن باشند و برخی دیگر به اندازه یک بشقاب غذا خوری! در صورتی که دو یا چند کهیر با یکدیگر ادغام شوند تشکیل ضایعه ی بسیار بزرگی می دهند که پلاک نامیده می شود.

 

کهیر چیست

آنژیوادم چیست

آنژیوادم (angioedema) هم شبیه به کهیر است، اما تورم به جای سطح پوست در زیر پوست ایجاد می شود. مشخصه ی بارز آنژیوادم تورم عمیق در اطراف چشم ها، لب، دست ها، پاها و گاهی نواحی ژنیتال است. دوام آنژیوادم عموما بیشتر تر از کهیر است، اما ورم آن معمولا کمتر از یک روز از بین می رود.

 

آنژیوادم چیست

 

به ندرت، آنژیوادم گلو، زبان یا ریه ها می تواند راه تنفس را مسدود کند و سبب تنگی نفس شود. این مسئله در برخی موارد خیلی نادر ممکن است حتی منجر به مرگ شود.

علت کهیر و انژیوادم چیست؟

کهیر آلرژیک و آنژیوادم به دلیل واکنش بدن به هیستامین و تراوش پلاسمای خون از مویرگ های خونی به پوست ایجاد می شود. هیستامین یک ماده شیمیایی است که از سلول های خاصی در رگ خونی پوست آزاد می شود.

واکنش های آلرژیک، مواد شیمیایی موجود در برخی غذاهای خاص، نیش حشرات، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا مصرف برخی داروها، همگی می توانند موجب افزایش میزان هیستامین خون و ایجاد کهیر شوند.

اغلب یافتن علت دقیق ایجاد کهیر غیر ممکن است.

 

انواع کهیر

چندین مدل مختلف کهیر وجود دارد:

کهیر حاد: عمر این نوع کهیر ها کمتر از ۶ هفته است. رایج ترین علت ایجاد کهیر حاد غذاهای خاص و برخی داروهای خوراکی و یا تزریقی هستند.

همچنین نیش حشرات و بیماری های داخلی نیز ممکن است از دیگر علل ایجاد این نوع کهیر باشند.

رایج ترین مواد غذایی که سبب ایجاد کهیر می شوند عبارت اند از: آجیل، شکلات، ماهی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، توت فرنگی و شیر.

غذاهای تازه بیشتر از غذاهای پخته شده سبب کهیر می شوند. همچنین برخی ادویه جات و ترکیبات نگهدارنده نیز در ایجاد کهیر می توانند موثر باشند.

داروهایی که سبب ایجاد کهیر و آنژیوادم می شوند عبارت اند از آسپرین و دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن، داروهای پرفشاری خون (مهار کننده های ACE) یا مسکن های ضد درد مثل کدئین

 

کهیر یا آنژیوادم مزمن: طول عمر این نوع کهیرها بیش از شش هفته است. تشخیص علت ایجاد کهیر مزمن معمولا سخت تر از کهیر حاد است.

بطوریکه تشخیص علت ایجاد کهیر مزمن در بیشتر افراد غیر ممکن است. در برخی موارد، علت کهیر مزمن ممکن است بیماری تیروئید، هپاتیت، عفونت و یا سرطان باشد.

کهیر و آنژیوادم مزمن می توانند سایر اندام های داخلی بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهند. مثلا ریه ها، ماهیچه ها و دستگاه گوارش

علائم این تاثیر عبارت اند از: درد عضلانی، تنفس کوتاه، اسهال و استفراغ

 

کهیر فیزیکی: به کهیرهایی گویند که به علت تحریک های مستقیم فیزیکی پوست، مثلا: سرما، گرما، تابش نور خورشید، ارتعاش، فشار، تعریق و ورزش ایجاد می شوند.

این نوع کهیر معمولا فقط در همان منطقه تحریک شده پوست ایجاد می شود و به ندرت ممکن است در سایر نواحی پوست ظاهر شود.

بیشتر کهیرهای فیزیکی، کمتر از یک ساعت بعد از تماس با عامل محرک ظاهر می شوند.

 

کهیر درماتوگرافیسم: درماتوگرافیسم عبارت است از ایجاد کهیر روی پوست در اثر خاراندن و یا سایش و ضربه به پوست. درماتوگرافیسم رایج ترین شکل کهیر فیزیکی است. درماتوگرافیسم با نام درموگرافیسم یا درماتوگرافیک نیز شناخته می شود.

در نیمی از افراد، در اثر خاراندن پوست ابتدا خطوط سفید رنگی ایجاد می شود که به مرور تبدیل به خطوط قرمز خواهند شد. اگر این خطوط ایجاد شده تبدیل به تورم شوند و پوست اطراف محل خارش را قرمز و ملتهب کنند آنگاه درماتوگرافیسم ایجاد می شود.

درماتوگرافیسم در بعضی موارد ممکن است به دنبال خاراندن و کنترل نکردن انواع دیگر کهیرها ایجاد شوند. (به عبارتی هر نوع کهیری مستعد تبدیل شدن به درماتوگرافیسم است.)

 

انواع کهیر

 

روش تشخیص کهیر و آنژیوادم چیست؟

از آنجایی که هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص کهیر و یا تورم مربوط یه آنژیوادم وجود ندارد، پزشک در صورت مشاهده ی علائم به منظور تشخیص قطعی آنژیوادم و کهیر از فرد سوالاتی خواهد پرسید. در حقیقت تشخیص کهیر و آنژیوادم بر اساس پرونده سوابق پزشکی فرد صورت می گیرد.

برای اطمینان از عدم ابتلا به بیماری های داخلی ممکن است پزشک آزمایش خون کامل برای فرد تجویز کند.

همچنین اگر عامل ایجاد کهیر آلرژن ها باشند، برای تشخیص آنکه فرد به چه موادی آلرژی دارد آزمایشات ویژه ای وجود دارد.

روش درمان کهیر و آنژیوادم چیست؟

بهترین روش درمان کهیر و آنژیوادم تشخیص علت ایجاد آن و برطرف کردن عامل محرک است. اما این کار آسان نیست.

معمولا پزشک برای تسکین علائم، آنتی هیستامین تجویز می کند. مصرف منظم آنتی هیستامین در وهله اول سبب جلوگیری از ایجاد کهیر جدید و پیشروی آنها می شود.

درمان کهیر مزمن ممکن است با آنتی هیستامین یا داروهای ترکیبی صورت گیرد.

اگر آنتی هیستامین ها در تسکین علائم، موثر عمل نکنند احتمالا پزشک کورتون خوراکی تجویز می کند.

برای کودکان زیر ۱۲ سال دارای کهیر مزمن استفاده از داروهای گیاهی و یا اومالیزوماب نیز مورد تایید است.

در مواردی که کهیر و یا آنژیوادم شدید است، نیاز به تزریق کورتون یا اپی نفرین (آدرنالین) می باشد.

چگونه می توان کهیر را کنترل و مدیریت کرد؟

در طول دوره درمان کهیر و تاول های ناشی از آن، رعایت موارد زیر می توانند در افزایش سرعت بهبود و کاهش سوزش و خارش ناشی از کهیر موثر باشند:

—   استفاده از کمپرس سرد و یا پارچه تمیز خیس روی نواحی درگیر پوست

—   خوابیدن در محیط های خنک

—   پوشیدن لباس های گشاد و سبک

 

در چه صورت می بایست برای درمان کهیر به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که آنژیوادم و یا کهیر هر یک از نشانه های زیر را داشت به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

—   سرگیجه

—   خس خس سینه

—   تنفس دشوار

—   احساس فشار در سینه

—   تورم در زبان، لب ها یا چهره

 

لازم به یاد آوریست که موارد بررسی شده در این مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات علمی افراد است. لذا به هیچ عنوان در صورت ابتلا به نشانه های درج شده اقدام به درمان خودسرانه نفرمایید.

فراموش نکنید هر بیماری نیاز به بررسی دقیق توسط پزشک دارد. نشانه های درج شده در این مقاله و یا هر منبع دیگری جهت تشخیص بیماری کافی نیست.

جهت انتخاب محصول مناسب با توجه به نوع پوست خود و نیاز های آن، با مشاورین پوست اویرو در ارتباط باشید.   ۴۱۷۰۲ _ ۰۲۱ 

اویرو، همه چیز درباره زیبایی شما

 

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید