خاص ترین میوه های دنیا

خاص ترین میوه های دنیا - میوه های منحصر به فرد در جهان کدامند | اویرو

بر حسب منطقه و موقعیت جغرافیایی انواع متنوع و منحصر به فرد میوه ها در دنیا وجود دارد، این مقاله خاص ترین میوه های جهان را معرفی کرده است.

 

میوه ها جزء مواد مغذی در رژیم غذایی بسیاری از مردم در تمام دنیا هستند.

اینکه افراد به طور منظم چه میوه هایی مصرف می کنند بر حسب موقعیت جغرافیایی منطقه و دسترسی آنها به میوه فروشی ها متفاوت خواهد بود.

یکسری میوه ها در برخی مناطق جهان رایج بوده، در حالیکه همان میوه ها در سایر نقاط دنیا منحصر به فرد و خاص تلقی می شوند.

برای نمونه میوه هایی که در آسیای جنوب شرقی یا هند یافت شده و به عنوان یک میوه رایج در نظر گرفته می شود، احتمالا برای کسی که در آمریکا یا افریقا زندگی می کند عجیب به نظر رسیده و بالعکس آن نیز صادق است.

احتمالا برای شما نیز آشنایی با میوه های خاص و منحصر به فرد در سراسر جهان جالب خواهد بود. این میوه ها بعضا در کشور ما کاشت نمی شوند اما برخی فروشگاه ها آنها را برای فروش دارند.

این مقاله به معرفی خاص ترین میوه های دنیا می پردازد.

 

همچنین بخوانید:

مغذی ترین مواد غذایی (کلیک)

 

پیتایا (میوه اژدها)

میوه اژدها (Dragon fruit) از خاص ترین میوه های دنیا با شکلی جذاب و منحصر به فرد است.

این میوه به اندازه یک سیب بزرگ است. پوست بیرونی میوه صورتی روشن بوده و پوشیده از برآمدگی های شاخ مانند سبز است. گوشت خوراکی آن نیز به رنگ سفید یا صورتی حاوی دانه های سیاه رنگ ریز و خوراکی است. این میوه طعمی شیرین و بافتی شبیه به میوه کیوی دارد.

میوه اژدها بومی مکزیک، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی است، اما در بسیاری از نقاط جهان مانند کشور هند نیز رشد می‌کند.

میوه اژدها سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی با غلظت بالاست. همین علت آن را یک میوه مغذی و محبوب ساخته است. برخی ترکیبت آنتی اکسیدانی دراگون فروت شامل فلاونوئیدها و کاروتنوئیدها هستند.

علاوه براین برخی تحقیقات نشان داده اند که میوه اژدها اثرات ضد دیابتی دارد.

احتمالا می توانید آن را از برخی فروشگاه خاص شهرتان خریداری کنید. دراگون فروت هم بصورت تازه و هم منجمد حمل می شود.

از دراگون فروت هم با خوردن میوه کامل و هم در سالاد میوه یا اسموتی ها لذت برید.

 

جک فروت

میوه جک فروت (Jackfruit) بومی هند و مالزی است. این میوه امروزه در بسیاری از مناطق دیگر جهان از جمله در آسیای جنوب شرقی، آفریقا و آمریکای جنوبی نیز کشت می شود.

جک فروت بزرگترین میوه خوراکی در جهان محسوب می شود. این میوه می تواند تا 110 پوند (50 کیلوگرم) رشد کند. آنها با خوشه های کوچک پوشیده شده و به رنگ سبز تا زرد مایل به قهوه ای هستند.

میوه رسیده بافت نرم و طعمی شیرین دارد. جک فروت نارس نیز خوراکی است و برای تهیه محصولات خوش طعم وگان و یا جایگزین های گوشت گیاهی کاربرد دارد.

این میوه سرشار از مواد مغذی از جمله منیزیم و پتاسیم است. همچنین سرشار از آنتی اکسیدان های قوی مانند ویتامین C و کاروتنوئیدها است.

خاص ترین میوه های دنیا - میوه های منحصر به فرد در جهان کدامند | جک فروت

 

دوریان (Durian)

دوریان یکی از خاص ترین میوه های دنیا و بومی آسیای جنوب شرق است. این میوه در کشورهایی همچون اندونزی، فیلیپین، تایلند و مالزی رشد می کند.

برخی مناطق همچون مردم اندونزیایی را پادشاه میوه ها می نامند. اهالی این منطقه عقیده دارند که طعم این میوه برای آقایان بیشتر دلپذیر است تا خانم ها.

دوریان پوستی خاردار و ضخیم دارد که از گوشت خوراکی آن محافظت می کند.

این میوه بافت کرمی و طعم شیرین و کمی تلخ دارد. دوریان رسیده عطری قوی و قابل تشخیص دارد که برخی افراد آن را تحسین برانگیز می دانند. عطر خاص این میوه به علت وجود ترکیباتی همچون استرها، آلدئیدها و گوگرد است.

دوریان از سمت طولی تا 1 فوت (30 سانتیمتر) و عرضی تا 6 اینچ (15 سانتیمتر) رشد می کند. با وجود حجم نسبتا بزرگ این میوه، تنها حدود دو فنجان (468 گرم گوشت خوراکی) ارائه می دهد.

گوشت دوریان بسیار مغذی است. این میوه یک منبع سرشار از فیبر، پتاسیم، ویتامین C و ویتامین های گروه B است.

علاوه براین دوریان حاوی ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدان همچون کوئرستین، کائمفرول و لوتئولین است.

علاوه بر مصرف خود میوه دوریان می توانید از گوشت آن در غذاهای شیرین و خوش طعم همچون سوپ ها، بستنی، کیک یا سالادها استفاده کنید.

خاص ترین میوه های دنیا - میوه های منحصر به فرد در جهان کدامند | دوریان

استارفروت

کارامبولا (Carambola) یا میوه ستاره ای با نام علمی Averrhoa carambola، بومی آسیای جنوب شرقی است. امروزه، در سایر مناطق جهان نیز رشد می کند.

طول میوه ستاره ای بین 5 تا 15 سانتی متر است.

نام این میوه برگرفته از شکل ستاره مانندی است که هنگام بریدن به خود می گیرد. پوست خوراکی پس از رسیدن زرد می شود. گوشت آن طعمی شیرین و در عین حال ترش و بافتی ترد و شبیه انگور دارد.

استار فروت سرشار از برخی مواد مغذی همچون ویتامین C و مس می باشد.

این میوه همچنین حاوی برخی ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند پروآنتوسیانیدین ها و اسید گالیک است. آنها منبع خوبی از فیبر نامحلول هستند که سلامت گوارش را تقویت کرده و به احساس سیری طولانی تر کمک می کنند.

استارفروت

 

رامبوتان (Rambutan)

میوه رامبوتان با شکلی خاص و منحر به فرد شبیه به یک میوه کیوی کوچک است که حفره ای کوچک در خود پنهان دارد. پوست رامبوتان قرمز و پوشیده از خارهایی با نام Spinterns است.

از خوردن گوشت رامبوتان لذت ببرید، اما از خوردن پوست یا گودال آن خودداری کنید.

گوشت خوراکی رامبوتان طعمی شیرین و کمی ترش و بافتی مشابه انگور دارد.

رامبوتان بومی کشورهای آسیای جنوب شرقی همچون اندونزی و مالزی بوده و البته در سایر نقاط جهان مانند آفریقا و هاوایی نیز رشد می کند.

رامبوتان هم به شکل میوه تازه و هم کنسروی در دسترس است. البته این میوه در این کشورها به راحتی یافت شده اما در سایر نقاط جهان به سختی پیدا می شوند. چراکه رامبوتان خیلی زود فاسد می شود.

این میوه حاوی برخی مواد مغذی همچون منگنز و ویتامین C است.

به خاطر داشته باشید که برخی محصولات رامبوتان، همچون مربا یا کنسروهای آماده حاوی قند افزوده بالایی هستند.

رامبوتان به تنهایی یک میان وعده عالی است. اما در بستنی، سالاد میوه، بشقاب های پنیر و همچنین به عنوان یک افزودنی گرمسیری به اسموتی یا کاسه صبحانه شما استفاده می شود.

خاص ترین میوه های دنیا - میوه های منحصر به فرد در جهان کدامند | رامبوتان

 

لوکوآت (ازگیل ژاپنی)

لوکوآت (Loquats) میوه درخت Eriobotrya japonica است. این میوه بومی جنوب شرق چین بوده، همچنین امروزه در بسیاری از نقاط جهان مانند ژاپن، ترکیه، برزیل، هند، ایتالیا، پاکستان، اسپانیا و ایران نیز رشد می کند.

این میوه فوق الهاده خوشمزه نیز در دسته خاص ترین میوه های دنیا قرار دارد. اندازه یک ازگیل ژاپنی بین 2.5 تا 5 سانتیمتر است. رنگ این میوه از زرد تا قرمز متغیر است.

این میوه طعمی شیرین و بافتی نرم دارد که البته بسته به مرحله رسیدن از ترد تا مانند هلو متفات خواهد بود.

می توانید ازگیل ژاپنی را با پوست بخورید زیرا پوست آن نیز خوراکی است.

ازگیل ژاپنی منبع غنی از کاروتنوئیدهای پروویتامین A از جمله بتاکاروتن است. کاروتنوئیدها به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و برخی انواع آن همچون بتا کاروتن توسط بدن به ویتامین A تبدیل می شوند. ویتامین A برای ارتقاء سلامت و ایمنی بدن و چشم ها نقش مهمی دارد.

این میوه بصورت تازه و همچنین کبابی و پخته شده در محصولات مانند پای یا مربا استفاده می شود.

ازگیل ژاپنی - لوکوآت

لیچی (سرخالو)

لیچی یا سرخالو (Lychee) یک میوه منحصر به فرد است که در بسیاری از نقاط جهان از جمله کشور های آسیایی، آفریقا، آمریکای مرکزی و جنوبی کشت می شود.

میوه های لیچی کوچک و به اندازه 2 تا 3.5 سانتیمتر هستند. آنها از پوست ناهموار قرمز رنگ پوشیده شده و گوشتی نیمه شفاف و سفید رنگ دارند.

این میوه بافتی بافتی شبیه انگور و طعم شیرین و گلی دارد.

علاوه بر اینکه لیچی یک میوه خوشمزه است حاوی مقادیر مطلوب از ویتامین C می باشد. براساس مطالعات ویتامین C خواص آنتی اکسیدانی، ضد دیابت، محافظت از کبد و تقویت کننده سلامت قلب دارد.

شایان ذکر است که میوه لیچی در برخی افراد سبب واکنش های حساسیتی آنافیلاکتیک و التهابی اجاد خواهد کرد. درنتیجه هنگام استفاده از آنها برای اولین بار احتیاط کنید.

می توان لیچی به صورت تازه و به تنهایی میل کنید یا به سالاد میوه خود اضافه نمایید.

 

همچنین بخوانید:

خواص و مضرات میوه لیچی (کلیک)

لیچی سرخالو

گوجی بری (Goji berries)

گوجی بری بومی چین است.

این میوه به رنگ قرمز مایل به نارنجی داشته و اندازه آن به درشتی کشمش است.

میوه گوجی بری معمولا به صورت خشک یا پودر فروخته می شود. گوجی بری خشک بافتی جویدنی و قابل لمس با طعمی شیرین و کمی ترش دارد.

گوجی بری چه خشک باشد و چه تازه، سرشار از فیبر، ویتامین C و کاروتنوئیدهای پرو ویتامین A و مواد معدنی همچون سلنیوم و منیزیم می باشد.

این میوه همچنین سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی همچون پلی ساکاریدها، کاروتنوئیدها و ترکیبات فنلی هستند.

خوردن گوجی بری سبب افزایش مقاومت آنتی اکسیدانی بدن شده و سطح چربی خون را در برخی افراد بهبود می بخشد.

گوجی بری

منگوستین (ترگیل)

منگوستین (Mangosteen) میوه ای گرد . به اندازه پرتقال کوچک است. پوست میوه رسیده به رنگ بنفش تیره است. قسمت خوراکی ترنجبین سفید رنگ بوده و به قطعات تقسیم می شود.

طعم منگوستین شیرین و تند و بافت آن نرم و لطیفی است.

منگوستین بومی کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند مالزی، تایلند و اندونزی است. البته امروزه، در بسیاری از مناطق گرمسیری در سراسر جهان رشد می کند.

این میوه خوشمزه سرشار از ترکیبات مغذی مانند پروسیانیدین ها و همچنین زانتون ها (Xanthone) هایی همچون آلفا و گاما منگوستین است.

این ترکیبات خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داشته و از سلول های بدن شما در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کنند.

منگوستین به صورت تازه مصرف شده و همچنین برای تهیه دسرهایی همچون سوربت و پودینگ تاپیوکا تایلندی استفاده می شوند.

خاص ترین میوه های دنیا - میوه های منحصر به فرد در جهان کدامند - منگوستین

 

خلاصه

میوه های متنوعی در سراسر دنیا یافت می شود. خاص ترین میوه ها برحسب موقعیت جغرافیایی متفوت بوده و هر منطقه میوه های منحصر به فرد دارد.

امتحان کردن میوه های جدید مانند موارد ذکر شده موجب می شود تا با طعم و بافت های جدید آشنا شوید. این میوه ها سرشار از مواد مغذی و خواص سلامت بسیار هستند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x