داروهای گیاهی برای درمان هپاتیت سی

داروهای گیاهی برای درمان هپاتیت سی : درمان گیاهی هپاتیت c | مکمل هپاتیت

برخی داروهای گیاهی برای درمان بیماری کبدی هپاتیت سی (ناشی از ویروس HCV) موثر است، داروی گیاهی و مکمل های مناسب برای هپاتیت C را بخوانید.

 

هپاتیت سی (Hepatitis C) یک بیماری کبدی است. این بیماری عفونی به دلیل آلوده شدن با ویروس هپاتیت سی (HCV) رخ می دهد.

این بیماری یکی از شایع ترین عفونت های ویروسی در سراسر دنیا است. براساس تخمین سازمان بهداشت جهانی (WHO) در حدود 58 میلیون نفر به این عفونت ویروسی مزمن مبتلا هستند.

این بیماری می تواند از طریق خون منتقل شود.

در صورت ابتلا، کبد فرد مبتلا به هپاتیت سی دچار التهاب شده و این امر سبب مشکلات سلامتی همچون سیروز کبدی و سرطان کبد خواهد شد.

پزشکان به جهت درمان هپاتیت سی از داروهای ضد ویروسی مناسب استفاده می کنند. داروهای ضد ویروسی تجویزی سبب کنترل علائم عفونی، کاهش بار ویروسی و درمان عفونت قبل از اینکه منجر به عوارض شدید گردد، می شود.

علاوه بر داروهای ضد ویروسی، برخی درمان های گیاهی و مکمل ها نیز برای درمان هپاتیت سی (C) مفیداند. مصرف داروی گیاهی موثر در درمان هپاتیت سی در کاهش علائم و محافظت از کبد موثر خواهد بود.

البته باید توجه داشته باشید که در حالیکه برخی مکمل های گیاهی در درمان هپاتیت سی و محافظت از کبد موثرند، برخی دیگر برای کبد سمی هستند.

لازم است پیش از مصرف هرگونه دارو گیاهی و مکمل ها برای درمان هپاتیت سی (C) با پزشک مشورت کنید.

در این مقاله به بررسی داروهای گیاهی و مکمل های موثر در درمان هپاتیت سی می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

آیا هپاتیت سی قابل درمان است (کلیک)

 

درمان های پزشکی

پزشکان اغلب از داروهای خوراکی به نام داروهای ضد ویروسی با اثر مستقیم برای درمان افراد مبتلا به هپاتیت C استفاده می کنند.

دو داروی مورد توصیه انجمن مطالعات بیماری کبد امریکا شامل:

 گلکاپرویر (300 میلی گرم) / پیبرنتاسویر (120 میلی گرم) به مدت 8 هفته

سوفوسبوویر (400 میلی گرم) / ولپاتاسویر (100 میلی گرم) برای 12 هفته

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، درمان های پزشکی هپاتیت C، بیش از 90% از افراد را با عوارض جانبی کم، درمان می کند.

 

داروهای گیاهی برای درمان هپاتیت سی

برخی افراد تمایل به استفاده از داروی گیاهی برای کمک به درمان هپاتیت سی (Hepatitis C) و محافظت از کبد دارند.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که در بین شرکت کنندگان در یک نظرسنجی که به ویروس HCV مبتلا بودند، 23% آنها از داروهای گیاهی برای درمان هپاتیتی سی استفاده کرده اند.

بسیار افراد بر این باورند که داروهای گیاهی نسبت به درمان های معمول پزشکی، روشی ایمن تر هستند. فراموش نکنید که بسیاری از گیاهان ممکن است موجب عوارض جانبی شوند.

FDA داروهای گیاهی و مکمل ها را نظارت نمی کند. همچنین برخی گیاهان دارویی با داروهای مصرفی تداخل دارند.

اگر به هپاتیتی سی مبتلا هستید، لازم است پیش از مصرف هرگونه داروی گیاهی یا مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

در حال حاضر، هیچ مکمل غذایی؛ هیچگونه مزیت بالقوه ای برای هپاتیت C نشان نداده است. با این حال، تحقیقات ادامه دارد.

طرفداران طب سنتی و درمان گیاهی، داروهای گیاهی زیر را برای درمان هپاتیت سی موثر می دانند:

 

خار مریم

خار مریم (Milk thistle) که با عنوان سیلیمارین نیز شناخته می‌شود، یکی از رایج ترین و محبوب ترین گیاهان دارویی است که توسط افراد مبتلا به بیماری های کبدی استفاده می شود.

گیاه خارمریم دارای خواص آنتی اکسیدانی بالا است.

برخی مطالعات نشان می دهند که خارمریم در برخی بیماری های کبد موثر است، اما هیچ یک تائید نشده و در نتیجه برای تائید اثربخشی، به مطالعات بیشتری نیاز است.

با این حال سایر بررسی ها می گویند که گیاه خارمریم هیچ فایده ای برای افراد مبتلا به عفونت هپاتیت سی ندارد.

بدن افراد گیاه خارمریم را به خوی تحمل می کند اما برخی نیز با مصرف آن دچار مشکلات گوارشی و واکنش های آلرژیک می شوند.

علاوه بر این مصرف خار مریم سبب افزایش قند خون در برخی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 خواهد شد. در نتیجه لازم است که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 با احتیتط از عرق خارمریم استفاده کنند.

 

همچنین بخوانید:

مراحل بیماری کبد و درمان نارسایی کبدی (کلیک)

 

زردچوبه

زردچوبه (Turmeric) یک ادویه و در واقع یک گیاه دارویی پرکاربرد در سراسر جهان است. ترکیب موثر این گیاه دارویی کورکومین است که خواص بیولوژیکی قدرتمندی دارد. برخی مطالعات خواص داروی گیاهی زردچوبه را برای درمان بیماری های کبدی موثر می دانند.

مطالعه ای در سال 2013 نشان داد که زردچوبه در مهار ویروس HCV موثر بوده و افراد می توانند از آن در ترکیب با عوامل ضد ویروسی استفاده کنند.

اکثر تحقیقات نشان داده اند که بطور کلی، مصرف زردچوبه در مقادیر توصیه شده، ایمن است.

 

چای سبز

برای هزاران سال است که افراد در سراسر دنیا از خواص چای سبز در جهت اهداف درمانی استفاده می کنند. چای سبز حاوی برگهای اکسید نشده درخت چای چینی کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) است.

یک مطالعه قدیمی نشان داده است که چای سبز دارای خواص ضد ویروس هپایتی C  بوده و در کاهش التهاب موثر است. با این حال، شواهد بیش از 100 مورد آسیب کبدی را به عصاره چای سبز نسبت می دهد.

بنابراین، لازم و واجب است که افراد مبتلا به هپاتیتی سی قبل از مصرف محصولات حاوی عصاره چای سبز، با پزشک خود مشورت کنند.

همچنین در صورت مشاهده علائم مشکلات کبدی مانند درد شکم، ادرار تیره یا یرقان باید مصرف جای سبز قطع شود.

 

همچنین بخوانید:

خواص عصاره چای سبز (کلیک)

 

شیساندرا

شیساندرا (Schisandra) یک داروی گیاهی سنتی چینی است که برخی از افراد از آن برای درمان اختلالات کبدی همچون هپاتیت سی استفاده کنند.

برخی از شواهد نشان می دهد که این گیاه دارای خواص ضد التهاب، ضد ویروس و آنتی اکسیدان است که از سلامت کبد محافظت می کند.

با این حال توجه داشته باشید که این گیاه ممکن است اثربخشی برخی داروها را کاهش داده یا عوارض جانبی آنها را افزایش دهد.

 

ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان (Licorice root) یک داروی گیاهی با سابقه طولانی در بسیاری از فرهنگ ها است.

این گیاه حاوی ترکیبی به نام گلیسیرریزین (glycyrrhizin) است. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که این ترکیب ممکن است به عنوان درمانی برای عفونت‌های هپاتیت سی نویدبخش باشد.

در حالی که ریشه شیرین بیان به طور کلی به عنوان یک ماده غذایی بی خطر است، زمانی که در مقادیر بیشتر مصرف شود ممکن است با داروها تداخل داشته و عوارض جانبی مانند افزایش فشار خون ایجاد کند.

 

ریشه قاصدک (Dandelion root)

قاصدک یک گیاه دارویی است که در بسیاری از نقاط جهان می روید.

یک مطالعه حیوانی انجام شده در سال 2021  نشان داد که ریشه قاصدک دارای خواص محافظتی کبد است.

با این حال، برای تائید اثربخشی ریشه قاصدک، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

اطلاعات زیادی در مورد مصرف قاصدک در مقادیر زیاد وجود ندارد، اما در برخی افراد سبب واکنش آلرژیک خواهد شد.

 

بوپلوروم

بوپلوروم (Bupleurum) یک داروی گیاهی سنتی چینی و ژاپنی است که افراد برای درمان انواع بیماری ها از جمله بیماری کبد از آن استفاده کنند.

یک مطالعه حیوانی در سال 2017  نشان داد که استفاده از یک گیاه دارویی ترکیبی حاوی بوپلوروم اثرات محافظتی و درمانی در برابر آسیب کبدی دارد.

شیان ذکر است بوپلوروم با داروهای خاصی تداخل دارد. همچنین چند گزارش موردی نشان داده که دوزهای بیش از حد این گیاه ممکن است خود باعث آسیب کبدی شود.

 

مکمل های هپاتیت

برخی مکمل های موثر برای درمان هپاتیتی سی عبارتند از:

  • روی: روی (زینک) یک ماده معدنی ضروری است که برای برخی عملکردهای بدن اهمیت ویژه ای دارد. این احتمال وجود دارد که بیمار مبتلا به هپاتیت سی دچار کمبود این مکمل معدنی شود. برخی مطالعات نشان می دهند که مصرف مکمل های روی در کاهش علائم و رفع کمبود آن موثر هستند. برای تائید مطالعات بیشتری لازم است. همچنین خطر سمیت روی هنگام مصرف بیش از حد مکمل ها وجود دارد.
  • نقره: نقره کلوئیدی (Colloidal silver) ذرات ریز نقره معلق در مایع است. برخی از افراد از آن به عنوان یک درمان طبیعی جهت جلوگیری از عفونت استفاده می کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است. برخی از شواهد نیز نشان می دهد که این ماده معدنی ایمن نیست و می تواند عوارض جانبی جبران ناپذیری از جمله تغییر رنگ دائمی مایل به آبی پوست را ایجاد کند.
  • پروبیوتیک ها: پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که فواید سلامتی زیادی دارند. در حالی که برخی براین باورند که پروبیوتیک ها برای کبد نیز مفیدند اما تحقیقات همچنان نشان نمی دهد که آنها مزیتی برای عفونت های HCV داشته باشند.

 

تماس با پزشک

اگر به هپاتیت C مبتلا بوده و تحت درمان قرار نگرفته اید، لازم است در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید. درمان ویروس HCV برای تمامی افراد از کودکان بالای 3 سال و بزرگسالان توصیه می شود.

لازم است که پزشک فرد مبتلا یا با سابقه ابتلا به هپاتیت سی را بطور منظم و مستمر تحت نظر قرار دهد. علت آن است که احتمال خطر بروز عوارض بیماری پیشرفته کبدی وجود دارد.

اگر فردی در معرض خطر ابتلا به بیماری هپاتیت قرار گرفته باشد (برای نمونه کارکنان مراقبت های بهداشتی یا مصرف کنندگان مواد مخدر داخل وریدی) و متوجه علائم بالقوه HCV مانند درد شکم، ادرار تیره یا یرقانشود، باید به پزشک مراجعه کند.

 

همچنین بخوانید:

هپاتیت سی در نوزادان (کلیک)

 

خلاصه

هپاتیت C یک بیماری کبدی ناشی از ویروس هپاتیت C است.

بر اساس تحقیقات کنونی، هیچ مدرک ثابتی وجود ندارد که نشان دهد داروهای گیاهی و مکمل های غذایی برای درمان هپاتیت C مفید هستند.

اگر افراد مایل به مصرف گیاهان دارویی هستند، باید این موارد را با پزشک خود در میان بگذارند، زیرا برخی از گیاهان ممکن است اثرات نامطلوب داشته و به کبد آسیب وارد کنند.

برای درمان عفونت‌های HCV، پزشک احتمالاً به افراد توصیه می‌کند که از داروهای ضد ویروسی استفاده کنند که در درمان بیشتر موارد عفونت‌های HCV مؤثر است.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x