عینک آفتابی برای میگرن

عینک آفتابی برای میگرن | عینک مخصوص و مناسب برای فتوفوبیا | روش های درمان میگرن

با استفاده از برخی عینک آفتابی های مخصوص می توان علائم میگرن و فتوفوبیا را کاهش داد؛ عینک مناسب میگرن و میزان اثربخشی آنها را بخوانید.

 

میگرن نوعی اختلال عصبی مزمن بوده که عموما افراد 35 تا 45 سال را تحت تاثیر قرار داده و احتمال ایجاد آن در زنان بیشتر است.

میگرن باعث ایجاد سردرد هایی با شدت متوسط تا شدید می شود. معمولا درد ناشی از میگرن یک طرفه و ضربان دار است. مدت زمان سردرد و سایر علائم ناشی از میگرن مانند حالت تهوع از چند ساعت تا تا 3 روز متغیر است.

میگرن برای بسیاری از افراد دردناک و ناتوان کننده است. به همین دلیل باید با پیدا کردن برخی روش ها به مدیریت علائم و پیشگیری از حملات آن کمک کرد.

فتوفوبیا وضعیتی است که در آن افراد حساسیت زیادی به نور دارند.

حدود 80% از افراد مبتلا به میگرن، فتوفوبیا دارند. این افراد در واکنش به نور شدید داخل خانه، نور خورشید و تغییرات ایجاد شده در سطوح نور دچار میگرن شده یا علائم موجود آنها بدتر می شود.

با استفاده از عینک آفتابی مخصوص میگرن می توان حساسیت شدید به نور را مدیریت کرد.

در این مقاله مطالبی در خصوص عینک آفتابی مخصوص میگرن و میزان اثربخشی آن ارائه می شود. در انتها نیز سایر راهکارهای موثر برای مدیریت میگرن مورد بررسی قرار می گیرد.

 

همچنین بخوانید:

میگرن مزمن چیست؟ علائم و درمان (کلیک)

 

عملکرد عینک آفتابی مناسب برای میگرن

بر اساس تحقیقات، مرکز پردازش بصری مغز و مدیریت کننده حساسیت به نور در افراد دارای میگرن تحریک پذیری بیش از حدی دارد.

در میگرن افراد به نور طبیعی و داخل خانه حساس بوده و هر چه شدت نور بیشتر می شود میزان ناراحتی و علائم آنها نیز بیشتر می شود.

نور سبز آبی ساطع شده از صفحه نمایش های دیجیتال، نور فلورسنت، و اشعه ماوراء بنفش نور خورشید نیز باعث تحریک علائم میگرن می شوند.

با استفاده از عینک آفتابی های مخصوص میگرن می توان طول موج های خاصی از نور که باعث تحریک یا بدتر شدن میگرن می شوند را فیلتر کرد.

در واقع عینک آفتابی مناسب میگرن بواسطه لنزهای رنگی خود باعث کاهش فتوفوبیا می شود.

عینک آفتابی های مخصوص برای میگرن در رنگ ها و درجه‌ های تاریکی مختلف در دسترس هستند. به همین دلیل بهتر است برای یافتن نوع مناسبی که باعث کاهش حساسیت به نور می شود، چندین نمونه را امتحان کرد.

 

همچنین بخوانید:

عوامل محرک میگرن (کلیک)

 

اثربخشی عینک آفتابی مناسب برای میگرن

با استفاده از عینک آفتابی مناسب میگرن می توان به کاهش دفعات حملات میگرن، درد و ناراحتی ناشی از حساسیت به نور کمک کرد.

تحقیقات بسیار کمی در خصوص میزان اثربخشی عینک های مخصوص میگرن انجام شده و موارد موجود نیز بسیار قدیمی هستند. با این حال بر اساس این مطالعات بنظر می رسد که عینک آفتابی دارای لنز صورتی رز به نام FL-41 بیشترین تاثیر در کاهش فتوفوبیا را در پی دارد.

یک مطالعه کوچک در سال 1991 به بررسی تاثیر عینک آفتابی میگرنی FL-41 یا آبی رنگ به مدت 4 ماه روی 20 کودک مبتلا به میگرن پرداخت. پس از پایان این مطالعه مشخص شد که لنزهای FL-41 باعث کاهش فراوانی سردردهای میگرنی از 6.2 به 1.6 در ماه شده است. مدت و شدت حملات میگرنی نیز در آنها کاهش یافته بود.

در یک مطالعه کوچک دیگر در سال 2009، اثربخشی لنزهای رز و خاکستری برای کاهش فتوفوبیا در افراد مبتلا به اختلال عصبی بلفارواسپاسم خوش خیم مورد بررسی قرار گرفت.

پس از پایان این مطالعه مشخص شد که اکثر شرکت‌ کنندگان پس از استفاده از هر دو لنز بهبودی را تجربه کردند، با این حال لنزهای FL-41 اثربخشی بیشتری برای کاهش حساسیت کلی به نور و نور فلورسنت داشته اند.

همچنین در یک مطالعه جدیدتر و کوچکتر در سال 2016، اثربخشی لنزهای فیلتر ناچ برای میگرن و فتوفوبیا بررسی شد. در این لنزها نور مرئی در 480 نانومتر (nm) یا 620 نانومتر فیلتر می شده است. در انتهای مطالعه مشخص شد که هر دو نمونه باعث کاهش قابل توجه سردردها شده اند.

 

همچنین بخوانید:

میگرن در کودکان: علت و درمان (کلیک)

 

روش های درمانی میگرن

میگرن هیچ درمان قطعی ندارد. با این حال با استفاده از طیف وسیعی از داروها و درمان های طبیعی می توان به کاهش علائم، پیشگیری و کاهش دفعات حملات میگرن کمک کرد.

راهکارهای زیر برای میگرن در دسترس هستند:

 

مسکن های بدون نسخه

این داروها نسبت به داروهای تجویزی در دسترس تر و ارزان تر هستند. برای اثربخشی این مسکن ها باید پس از بروز اولین نشانه های میگرن آن ها را مصرف کرد. در این حالت دارو زمان لازم برای جذب در جریان خون قبل از بدتر شدن علائم را دارد.

برخی از داروهای میگرن بدون نسخه شامل موارد زیر هستند:

 

همچنین بخوانید:

آسپرین برای درمان میگرن (کلیک)

 

تریپتان ها

در صورت عدم اثربخشی داروهای بدون نسخه، پزشک مصرف مسکن هایی مانند تریپتان ها را توصیه می کند. این داروها به صورت خوراکی و اسپری بینی در دسترس هستند.

این داروها نیز درصورتی که در اول دوره بروز میگرن مصرف شوند، اثربخشی بیشتری خواهند داشت.

سوماتریپتان (Imitrex)، ناراتریپتان (Amerge) و التریپتان (Relpax) از جمله گزینه های خوراکی و سوماتریپتان (Tosymra) و زولمیتریپتان (Zomig) از جمله تریپتان های اسپری هستند.

البته تریپتان ها برای همه افراد دارای میگرن اثربخش نیستند. بنابراین در صورت موثر نبودن تریپتان باید برای یافتن راهی دیگر با پزشک مشورت کرد.

 

بوتاکس

بوتولینوم توکسین A (بوتاکس) نوعی سم است که سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد. با تزریق یک جلسه بوتاکس می توان به مسدود کردن سیگنال های درد در اعصاب سر، گردن و شانه ها به مدت حدود 3 ماه کمک کرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این روش را به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای میگرن مزمن شامل داشتن سردرد به مدت 15 روز یا بیشتر در ماه تائید کرده است. بنظر می رسد که اثربخشی این روش تا 50% خواهد بود.

پزشک بوتاکس را با تزریق مقادیر کم به نقاط خاصی از صورت، سر و شانه ها انجام می دهد.

 

همچنین بخوانید:

مدت زمان ماندگاری بوتاکس (کلیک)

 

آنتی بادی های مونوکلونال CGRP

آنتی بادی های مونوکلونال پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP) نوع جدیدی از داروهای میگرن هستند. این داروها طور ویژه برای درمان میگرن ساخته شده اند.

در طول یک دوره میگرن، اعصاب و رگ های خونی سر با آزاد کردن CGRP باعث ایجاد درد می شودند. CGRP در فرآیندهای ایجاد درد دخیل است. این داروهای جدید CGRP را هدف قرار داده و مانع از ایجاد میگرن می شوند.

این نوع داروها به صورت تزریق زیر جلدی، ماهانه یا هر چند ماه یکبار، دریافت می شوند. برای این منظور می توان به  یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کند یا پس از آموزش، تزریقات را در خانه انجام داد.

 

درمان های طبیعی

راهکارهای طبیعی زیر نیز در درمان و پیشگیری از میگرن موثر هستند:

  • طب سوزنی: در یک مرور سیستماتیک در سال 2012 تحقیقاتی در خصوص طب سوزنی برای میگرن بررسی شد. پس از پایان مشخص شد که طب سوزنی یک گزینه موثر است. در صورت تمایل به انجام این روش حتما بدنبال یافتن یک پزشک مجرب باشید.
  • زنجبیل: بر اساس یک مطالعه در سال 2014 روی 100 شرکت‌ کننده، پودر زنجبیل در مقایسه با سوماتریپتان (یک داروی تجویزی میگرن) اثربخشی قابل قبولی داشته است. در نتیجه زنجبیل برای افراد دارای نگرانی در خصوص عوارض جانبی داروها گزینه ایده آلی است.
  • یوگا: طبق یک مطالعه جامع در سال 2014، یوگا می تواند باعث کاهش قابل توجه علائم میگرن شود. یوگا با بهبود جریان خون و کاهش تنش عضلانی به کاهش علائم میگرن کمک می کند.

 

همچنین بخوانید:

حرکات یوگا برای درمان میگرن (کلیک)

 

جمع بندی

فتوفوبیا یا حساسیت به نور یکی از علائم رایج میگرن است. در این حالت نور خورشید، نور شدید و تغییر سطح نور باعث ایجاد یا بدتر شدن علائم موجود میگرن می شود.

با استفاده از عینک آفتابی مخصوص میگرن می توان به کاهش این وضعیت کمک کرد. این عینک ها با فیلتر کردن طول موج های خاصی باعث کاهش تحریک یا بدتر شدن دوره های میگرنی می شوند.

از طرفی با استفاده از طیف وسیعی از داروهای بدون نسخه، نسخه‌ ای و طبیعی می توان باعث کاهش علائم و مانع از ایجاد دورهای جدید میگرن شد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x