مواد غذایی ضد نفخ شکم

مواد غذایی ضد نفخ | غذا برای درمان نفخ | چه غذاهایی برای نفخ شکم مفید است؟

نفخ یکی از مشکلات رایجی است که می توان با مصرف برخی غذا های ضد نفخ به رفع آن کمک کرد؛ مواد غذایی موثر در درمان نفخ شکم را بخوانید.

 

نفخ اغلب زمانی بروز پیدا می کند که گاز اضافی در معده یا روده جمع شود. نفخ مشکلی رایج بوده و اغلب افراد آن را تجربه می کنند.

یبوست و گاز از جمله مشکلاتی هستند که اغلب با نفخ شکم رخ می دهند. بنابراین از آنجایی که معمولا نفخ به علت گاز، سوء هاضمه و یبوست رخ می دهد با حل این مشکلات می توان به کاهش نفخ کمک کرد.

برخی مواد غذایی دارای خاصیت ضد نفخ بوده و به کاهش نفخ شکم و ناراحتی دستگاه گوارش (GI) کمک می کنند.

در واقع برای کاهش یبوست باید مصرف غذاهای گیاهی غنی از فیبر را بیشتر کرد. غلات کامل، میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر زیادی بوده و می توانند به درمان یبوست کمک کنند. با این حال توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد غذا های فیبر دار خود می تواند باعث ایجاد نفخ شکم شود، در نتیجه باید این مواد را به آرامی و به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

غذاهای حاوی باکتری های پروبیوتیک (مانند کفیر و کیمچی) به افزایش سلامت روده کمک می کنند. بنابراین در نتیجه مصرف این غذا ها نفخ شکم نیز کاهش می یابد.

علاوه بر مصرف غذای سالم، هیدراته ماندن نیز در جلوگیری از یبوست، احتباس آب و ایجاد نفخ شکم موثر است.

در این مقاله مواد غذایی ضد نفخ از جمله غذا، میوه و نوشیدنی های موثر شرح داده می شوند.

 

همچنین بخوانید:

راه های کاهش نفخ شکم (کلیک)

 

مواد غذایی ضد نفخ شکم

در ادامه 15 غذا، میوه، سبزی و یا نوشیدنی موثر در کاهش نفخ شکم ارائه می شود.

 

موز

موز علاوه بر داشتن میزان زیادی فیبر، به دلیل داشتن پتاسیم به تنظیم سطح سدیم و جلوگیری از احتباس آب کمک می کند.

بر اساس یک مطالعه کوچک در سال 2011، موز یکی از مواد غذایی موثر در کاهش نفخ شکم است. طبق این مطالعه خانم هایی که روزانه 2 بار موز مصرف می کنند نسبت به دیگر خانم ها، نفخ کمتری داشتند.

طبق گفته نویسندگان این مطالعه، نتایج نشان می دهد که خوردن روزانه موز در رشد یک سویه مفید از باکتری های روده موثر است.

 

همچنین بخوانید:

خواص موز (کلیک)

 

پاپایا

بر اساس یک مطالعه در سال 2013، پاپایا به عنوان یک درمان خانگی برای مشکلات گوارشی موثر است. در این مطالعه که 40 روز به طول انجامید اثرات مصرف مکمل پاپایا با مصرف دارونما مقایسه شد. در انتها مشخص شد که شرکت کنندگان مصرف کننده پاپایا، یبوست و نفخ کمتری داشتند.

 

همچنین بخوانید:

میوه پاپایا برای لاغری (کلیک)

 

پرتقال

پرتقال به دلیل داشتن میزان زیادی فیبر و آب، مانع از احتباس آب شده و به بهبود حرکات منظم روده کمک می کند. این میوه همچنین به دلیل داشتن محتوای زیاد ویتامین C در افزایش سلامت باکتری های روده موثر است.

 

همچنین بخوانید:

خواص خوردن فیبر برای بدن (کلیک)

 

توت ها

توت ها در هر وعده 2.1 گرم فیبر ارائه داده، به همین دلیل موادی مفید برای سلامت دستگاه گوارش به شمار می روند. توت ها همچنین به دلیل محتوای بالای مواد آنتی اکسیدانی باعث افزایش سلامت روده نیز می شوند.

 

 آناناس

یک وعده آناناس علاوه بر داشتن 1.4 گرم فیبر، حاوی آنزیمی به نام بروملین است. این آنزیم اغلب در طب سنتی برای درمان ناراحتی های گوارشی کاربرد دارد. با این حال باید بدانید که تحقیقات کمی در خصوص اثربخشی آن صورت گرفته است.

بر اساس یک مطالعه قدیمی در سال 2010، آب آناناس باعث کاهش التهاب در موش های مبتلا به بیماری التهابی روده شده است. با توجه به نوید بخش بودن این نتیجه، نویسندگان خواستار بررسی تاثیر مشابه آن روی انسان شده اند.

 

همچنین بخوانید:

خواص شگفت انگیز آب آناناس (کلیک)

 

هویج

هویج به دلیل داشتن میزان زیادی ویتامین A به حفظ هموستاز در روده کمک می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده، منابع غذایی حاوی ویتامین A باعث افزایش باکتری های مفید روده می شوند.

 

همچنین بخوانید:

نقش ویتامین A در سلامت بدن (کلیک)

 

گوجه فرنگی

از جمله مواد موجود در گوجه فرنگی که به درمان نفخ کمک می کند، پری بیوتیک است. پری بیوتیک ها یک جزء غذایی غیر قابل هضم بوده که باعث رشد باکتری های سالم روده می شوند. پری بیوتیک های موجود در گوجه فرنگی برای بیماری کرون، سوء جذب و چندین بیماری مرتبط با نفخ مفید هستند.

 

همچنین بخوانید:

پروبیوتیک و پری بیوتیک : تفاوت جیست؟ (کلیک)

 

کلم بروکلی

بروکلی به دلیل داشتن میزان زیادی فیبر، به بهبود سلامت روده و کاهش نفخ شکم کمک می کند.

بر اساس مطالعه‌ ای در سال 2017 روی موش‌ ها، موش‌ های مصرف کننده کلم بروکلی راحت تر مشکلات گوارشی را نسبت به موش‌ هایی که کلم بروکلی نمی‌ خوردند، تحمل می کردند.

طبق گفته نویسندگان این مطالعه، این سبزی به دلیل داشتن نوعی ماده شیمیایی به حفظ سلامت باکتری های روده کمک می کند.

با این وجود برای درک فواید کلم بروکلی به تحقیقات انسانی بیشتری نیاز است.

 

اسفناج

اسفناج یک سبزی مغذی و سرشار از فیبر است. همچنین طبق تحقیقات صورت گرفته، اسفناج باعث افزایش تعداد یکی از سویه های باکتریایی سالم روده به نام لاکتوباسیلوس می شود.

 

همچنین بخوانید:

مقایسه اسفناج و کلم کیل (کلیک)

 

کرفس

بر اساس یک مطالعه در سال 2017، کرفس سرشار از ماده مغذی به نام آپیژنین است. آپیژنین نوعی فلاونوئید است که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارد. بر اساس تحقیقات، کرفس به دلیل افزایش رشد و تنوع باکتری های روده باعث بهبود هضم می شود.

 

همچنین بخوانید:

مزایا آب کرفس برای بدن (کلیک)

 

جو دوسر

جو دوسر علاوه بر داشتن محتوای زیاد غلات، مقادیر زیادی فیبر نیز ارائه می دهد. این ماده غذایی همچنین بواسطه داشتن نوعی کربوهیدرات به نام بتاگلوکان، می تواند باعث کاهش کولیت (التهاب روده بزرگ) شود.

 

غذاهای تخمیر شده

بسیاری از غذاهای تخمیر شده مانند کفیر، کومبوچا و کلم ترش حاوی پروبیوتیک‌ هستند. این پروبیوتیک‌ ها به باکتری های مفید روده و درنتیجه سلامت روده کمک می کنند.

تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده اما برخی مطالعات آزمایشگاهی نتایج نویدبخشی را نشان داده اند. با این حال به انجام مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

 

چای نعنا

چای نعناع نیز نوعی درمان خانگی موثر برای مشکلات گوارشی محسوب می شود. برای این اثر نیز به انجام مطالعات بیشتری نیاز است اما بنظر می رسد که چای نعنا به کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر کمک می کند.

 

چای زنجبیل

زنجبیل یک درمان خانگی رایج برای نفخ، یبوست، حالت تهوع و سایر مشکلات گوارشی است. با این حال به انجام مطالعات بیشتری برای تائید این اثرات نیاز است. البته مصرف این چای هیچ عوارض شناخته شده ای نداشته بنابراین می توان از نوشیدن آن لذت برد.

 

همچنین بخوانید:

فواید چای زنجبیل (کلیک)

 

عدس

عدس مانند دیگر حبوبات میزان زیادی فیبر دارد. این ماده غذایی همچنین به دلیل محتوای بالای نشاسته مقاوم (نوعی کربوهیدرات که در برابر هضم مقاومت می کند) به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک می کند.

 

سایر روش های موثر در پیشگیری از ایجاد نفخ

علاوه بر مصرف مواد غذایی ضد نفخ، با انجام برخی اقدامات می توان به پیشگیری از ایجاد نفخ شکم کمک کرد. موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی انجام اقدامات زیر را توصیه کرده است:

  • پرهیز از صحبت در هنگام خوردن یا آشامیدن
  • مصرف وعده های غذایی کوچکتر و مکرر به جای وعده های غذایی بزرگتر
  • پرهیز یا محدود کردن نوشیدنی های گازدار، جویدن آدامس، مکیدن آب نبات سفت و نوشیدن با نی
  • خوردن غذا به صورت نشسته و آهسته
  • اجتناب از مصرف شیرین کننده های مصنوعی مانند سوربیتول، اریتریتول، مانیتول، مالتیتول و زایلیتول

برخی افراد به دلیل شرایط خاصی مانند IBS، گاستروپارزی و عدم تحمل غذایی دچار نفخ و ناراحتی دستگاه گوارش می شوند. در صورتی که پس از پیروی از توصیه‌ های بالا، نفخ شما کاهش نیافت به یک متخصص مراجعه کنید زیرا ممکن است بیماری تشخیص داده نشده ای، داشته باشید.

 

جمع بندی

میوه ها، سبزیجات و غلات کامل از جمله مواد غذایی موثر در کاهش نفخ شکم هستند. همه این غذا ها مقادیر زیادی فیبر و اجزای موثر در افزایش سلامت روده داشته، به همین دلیل در رفع نفخ موثر هستند.

راهکارهای دیگری برای کاهش نفخ وجود دارد که از جمله آنها می توان به آهسته غذا خوردن، محدود کردن مصرف نوشابه های گازدار، اجتناب از جویدن آدامس و مکیدن آب نبات های سفت و خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر اشاره کرد.

درصورتی که نمی توانید نفخ خود را مدیریت کنید، به پزشک مراجعه کنید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x