فواید انبه برای سلامتی

فواید انبه برای سلامتی | ارزش غذایی میوه انبه | فواید انبه برای دیابت و دستگاه گوارش

انبه به دلیل ارزش غذایی بالا، فواید زیادی برای بدن مانند بهبود سلامت گوارش و کمک به دیابت دارد؛ با برخی از خواص سلامتی این میوه آشنا شوید.

 

در برخی از مناطق جهان، انبه به عنوان سلطان میوه ها شناخته می شود. انبه یک هسته بزرگ در وسط خود داشته و جز میوه های هسته دار به شمار می رود.

انبه میوه ای بومی هند و آسیای جنوب شرقی است که قدمت زیادی داشته و بیش از 4000 سال است که توسط انسان ها کشت می شود.

انبه دارای انواع مختلفی بوده که هر کدام طعم، شکل، اندازه و رنگ خاص خود را دارند.

انبه علاوه بر طعم فوق العاده، فواید بی نظیری برای سلامتی بدن دارد.

در واقع بر اساس مطالعات، مواد مغذی موجود در انبه باعث ایجاد چندین فواید سلامتی از جمله بهبود سیستم ایمنی بدن، کمک به دیابت و سلامت گوارش می شود. همچنین انبه به دلیل داشتن برخی از پلی فنول ها به کاهش خطر ایجاد برخی سرطان ها کمک می کند.

در این مقاله برخی از فواید سلامتی انبه برای بدن شرح داده می شود.

 

همچنین بخوانید:

خواص هندوانه (کلیک)

 

ارزش غذایی بالا

یکی از دلایل محبوبیت انبه در کنار طعم بسیار لذتبخش، مغذی بودن آن است.

165 گرم انبه تازه حاوی مواد زیر است:

یکی از مهم ترین حقایق مربوط به ارزش غذایی انبه این است که با مصرف 165 گرم از نوع تازه آن تقریبا 67% از نیاز روزانه بدن به ویتامین C تامین می شود. ویتامین C نوعی ویتامین محلول در آب است که در تقویت سیستم ایمنی، افزایش جذب آهن و تقویت و بازسازی رشد سلولی موثر است.

بعلاوه انبه به دلیل داشتن محتوای خوبی از مواد معدنی مس و فولات، میوه بسیار مفیدی برای دوران بارداری به شمار می رود. زیرا این مواد معدنی برای رشد و نمو سالم جنین موردنیاز هستند.

 

همچنین بخوانید:

7 اثر ویتامین C در بدن (کلیک)

 

کمک به پیشگیری از دیابت

هر 165 گرم انبه تازه حدود 22 گرم قند دارد. این میزان نسبت به سایر میوه های تازه نسبتا بالا است.

این مساله باعث می شود که با خود فکر کنید که انبه برای افراد دارای بیماری های متابولیک مانند دیابت یا افرادی که سعی در محدود کردن مصرف قند دارند، مفید نیست.

با این وجود هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند انبه تازه برای افراد دارای دیابت مضر است یا باعث ایجاد این بیماری می شود.

از طرفی بر اساس بسیاری از مطالعات، مصرف بیشتر میوه های تازه باعث کاهش خطر ایجاد دیابت نیز می شود. تحقیقات زیادی در خصوص رابطه بین انبه تازه و دیابت وجود ندارد.

با این وجود بر اساس یک مطالعه، افرادی که به مدت 12 هفته، روزانه 10 گرم انبه خشک شده منجمد را به رژیم غذایی خود اضافه کردند، بهبود قابل توجهی در سطح قند خون آنها مشاهده شد.

بعلاوه طبق مطالعه ای که اخیر انجام شده، مصرف میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C و کاروتنوئیدها در جلوگیری از ایجاد دیابت موثر است. میوه انبه محتوای بسیار خوبی از این دو ماده مغذی را دارا است، بنابراین به طور مشابه فوایدی برای پیشگیری از بروز دیابت ارائه می دهد. البته به انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

با این وجود انبه به دلیل داشتن میزان زیادی قند طبیعی، این پتانسیل را دارد که در صورت مصرف بیش از حد، باعث افزایش سطح قند خون شود.

بنابراین بهتر است که مصرف انبه را در حد اعتدال و به اندازه یک وعده معمولی حدود 165 گرم در هر بار، نگه دارید.

 

همچنین بخوانید:

غذاهای مضر برای دیابت (کلیک)

 

کالری کم

یکی دیگر از فواید بسیار مهم و ارزشمند انبه میزان کم کالری آن است.

165 گرم انبه تازه کمتر از 100 کالری دارد. بعلاوه چگالی کالری آن بسیار کم است، یعنی اینکه میزان کالری آن نسبت به حجم غذایی که ارائه می دهد پایین است.

در واقع، بیشتر میوه ها و سبزیجات تازه چگالی کالری کمی دارند. بر اساسیک مطالعه با مصرف میوه های تازه مانند انبه قبل از شروع وعده غذایی می توان از پرخوری و مصرف غذای زیاد جلوگیری کرد.

البته قابل ذکر است که مسئله بالا برای انبه خشک صادق نبوده و 160 گرم انبه خشک دارای 510 کالری، 106 گرم قند و چگالی کالری بالاتری است.

با اینکه انبه خشک مواد مغذی بسیاری شامل ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها دارد اما به علت چگالی کالری و محتوای قند بالا بهتر است از مصرف زیاد آن پرهیز کرد.

 

همچنین بخوانید:

انبه خشک : خواص و ارزش غذایی (کلیک)

 

تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

برخی از مواد مغذی موجود در انبه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.

با مصرف 165 گرم انبه 10% از نیاز روزانه بدن به ویتامین A تامین می شود. ویتامین A نوعی ماده ضروری برای سیستم ایمنی سالم است. عدم دریافت کافی این ویتامین باعث افزایش خطر ایجاد عفونت می شود.

بعلاوه همانطور که از ارزش غذایی انبه مشخص است این میوه 67% از نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین می کند. این ویتامین با افزایش تولید گلبول‌ های سفید خون، در کمک به مبارزه با بیماری‌ ها، عملکرد موثرتر سلول ها و بهبود قدرت دفاعی پوست موثر است.

بعلاوه میوه انبه به دلیل داشتن مواد مغذی زیر فوایدی برای تقویت سیستم ایمنی بدن ارائه می دهد:

 • ویتامین E
 • مس
 • برخی از ویتامین های گروه B
 • فولات

 

همچنین بخوانید:

غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن (کلیک)

 

سرشار از ترکیبات گیاهی سالم

انبه سرشار از پلی فنول ها بعنوان نوعی ترکیبات گیاهی هستند. پلی فنول ها نوعی آنتی اکسیدان بوده که از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

انبه ترکیبات گیاهی مختلفی در قسمت های مختلف خود یعنی پوست، هسته و خود میوه دارد. ترکیبات گیاهی موجود در انبه عبارتند از:

 • آنتوسیانین ها
 • منگیفرین
 • کامفرول
 • کاتچین ها
 • بنزوئیک اسید
 • گالیک اسید
 • رامنتین (Rhamnetin)

رادیکال های آزاد دارای این قابلیت هستند که به سلول های بدن آسیب برسانند. آنتی اکسیدان ها با ایجاد محافظت در برابر رادیکال های آزاد، ترکیبات بسیار مهمی به شمار می روند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، رادیکال های آزاد در ایجاد علائم پیری و بیماری های مزمن نیز نقش دارند.

در بین پلی فنول ها، منگیفرین بیشترین توانایی در جذب رادیکال های آزاد را داشته به همین دلیل این ترکیب به سوپر آنتی اکسیدان معروف است.

طبق مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی، منگیفرین موجود در انبه حتی توانایی مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد مرتبط با سرطان، دیابت و سایر بیماری ها را دارد.

 

همچنین بخوانید:

انواع آنتی اکسیدان ها (کلیک)

 

حمایت از سلامت چشم

انبه مواد مغذی بسیار موثری برای افزایش سلامت چشم ها دارد. آنتی اکسیدان های لوتئین و زآگزانتین از جمله این مواد مغذی هستند.

این مواد مغذی در شبکیه چشم (به ویژه در مرکز شبکیه به نام ماکولا) متمرکز هستند. شبکیه بخشی است که نور را به سیگنال تبدیل می کند تا مغز بتواند آنچه را که می بینید تفسیر کند.

لوتئین و زآگزانتین در داخل شبکیه دارای عملکرد بعنوان ضد آفتاب طبیعی بوده و باعث جذب نور اضافی می شوند. این مواد همچنین از چشم ها در برابر نورهای آبی مضر محافظت می کنند.

ویتامین A ماده موثر دیگری برای سلامت چشم است که در انبه به میزان خوبی وجود دارد.

کمبود ویتامین A در بدن منجر به خشکی چشم و شب کوری می شود. کمبود های شدیدتر آن نیز با مشکلات جدی تری مانند زخم قرنیه همراه است.

 

همچنین بخوانید:

8 ماده مغذی برای سلامت چشم (کلیک)

 

حمایت از سلامت قلب

انبه دارای برخی مواد مغذی موثر در حمایت از سلامت قلب است.

برای نمونه، منیزیم و پتاسیم موجود در انبه به حفظ جریان خون موثر، کمک می کنند. این مواد مغذی با کمک به رگ‌ های خونی، باعث کاهش فشار خون می‌ شوند.

بعلاوه منگیفرین موجود در میوه انبه به دلیل فواید آنتی اکسیدانی قوی، به افزایش سلامت قلب کمک می کند.

بر اساس مطالعات حیوانی، منگیفرین دارای خواص محافظت از سلول های قلب در برابر التهاب، استرس اکسیداتیو و مرگ سلولی است.

این ترکیب همچنین باعث کاهش سطح کلسترول، تری گلیسیرید و اسیدهای چرب آزاد موجود در خون می شود.

با وجود امیدوار کننده بودن این یافته ها، تحقیقی در خصوص بررسی رابطه منگیفرین و سلامت قلب انسان وجود ندارد. بنابراین باید مطالعاتی در این زمینه صورت بگیرد.

 

همچنین بخوانید:

لیست خرید غذاهای مفید در سلامت قلب (کلیک)

 

کاهش خطر ایجاد برخی سرطان ها

بنظر می رسد که پلی فنول های موجود در میوه انبه فواید ضد سرطانی ارائه می دهند.

پلی فنول ها مانع از فرآیند مضری به نام استرس اکسیداتیو مرتبط با بسیاری از انواع سرطان می شوند.

طبق مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی، پلی فنول های انبه باعث کاهش استرس اکسیداتیو می شود. همچنین مشخص شده است که آنها در نابودن کردن یا توقف رشد سلول های سرطانی مختلف از جمله سرطان خون و سرطان روده بزرگ، ریه، پروستات و سینه موثر هستند.

منگیفرین پلی فنل اصلی میوه انبه بوده که اخیرا به دلیل فواید ضد سرطانی امیدوار کننده مورد توجه قرار گرفته است.

در مطالعات حیوانی مشخص شده است که این ترکیب به کاهش التهاب، محافظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو، توقف یا از بین بردن رشد سلول های سرطانی کمک می کند.

با وجود نوید بخش بودن این مطالعات، برای درک بهتر فواید ضد سرطانی پلی فنول های انبه در بدن انسان، به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

 

همچنین بخوانید:

سرطان : انواع – دلایل و درمان (کلیک)

 

بهبود سلامت گوارش

انبه به دلیل داشتن چندین ویژگی، فواید خوبی برای سلامت دستگاه گوارش ارائه می دهد.

بری نمونه، انبه دارای آنزیم های گوارشی به نام آمیلاز است. آنزیم های گوارشی با تجزیه مولکول های بزرگ غذا باعث جذب راحت تر آنها توسط بدن می شوند.

در واقع آمیلازها کربوهیدرات های پیچیده را به قندهایی مانند گلوکز و مالتوز تجزیه می کنند. این آنزیم‌ ها در انبه‌ های رسیده فعال‌ تر بوده، به همین دلیل انبه های رسیده شیرین‌ تر از انبه‌ های نارس هستند.

بعلاوه انبه به دلیل داشتن میزان زیادی آب و فیبر غذایی به بهبود مشکلات گوارشی مانند یبوست و اسهال کمک می کند.

بر اساس یک مطالعه 4 هفته ای روز بزرگسالان مبتلا به یبوست مزمن، مصرف روزانه میوه انبه فواید موثرتری برای تسکین علائم این بیماری نسبت به مکمل حاوی مقداری فیبر محلول مشابه انبه ارائه می دهد.

درنتیجه می توان متوجه شد که انبه علاوه بر فیبر غذایی اجزای موثر دیگری برای سلامت دستگاه گوارش دارد. البته باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

 

همچنین بخوانید:

یبوست مزمن چیست؟ علت و درمان (کلیک)

 

کاربردی و دارای قالبیت اضافه شده آسان به رژیم غذایی

انبه خوشمزه، کاربردی و دارای قابلیت اضافه شدن راحت به رژیم غذایی است.

با این وجود بریدن انبه به دلیل پوست سفت و هسته بزرگ مشکل است.

در ادامه یک روش خوب برای بریدن انبه ارائه می شود:

 1. در حالی که پوست انبه هنوز روی میوه است، برش های عمودی بلند به فاصله 6 میلی متر تا اخر روی آن ایجاد کرده تا قسمت میوه ای از هسته جدا شود.
 2. میوه هر یک از این برش ها را بدون بریدن پوست به شکل شبکه ای جدا کنید.
 3. هر تکه بریده شده را از پوست جدا کنید.

چندین روش برای اضافه کردن انبه به رژیم غذایی:

 • اضافه کردن به اسموتی ها
 • خرد کردن به صورت نگینی و اضافه کردن به سالسا
 • اظافه کردن به سالاد تابستانی
 • میل همراه با سایر میوه های استوایی
 • اضافه کردن به سالاد کینوا
 • اضافه کردن انبه به ماست یونانی یا بلغور جو دوسر
 • صرف انبه کبابی با برگرها یا غذاهای دریایی

توجه داشته باشید که انبه نسبت به بسیاری از میوه های دیگر شیرین تر و حاوی قند بیشتری است. بنابراین اعتدال را رعایت کرده و مصرف آن را در حدود 2 فنجان (330 گرم) در روز محدود کنید.

 

جمع بندی

انبه میوه ای سرشار از ویتامین‌ ها، مواد معدنی و آنتی‌ اکسیدان‌ ها است، به همین دلیل با فواید سلامتی زیادی برای بدن مانند اثرات ضد سرطانی، کمک به دیابت، بهبود ایمنی، سلامت گوارش و چشم همراه است.

همچنین این میوه خوش طعم را به راحتی می توان به عنوان بخشی از اسموتی ها و بسیاری از غذاهای دیگر به رژیم غذایی خود اضافه کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x