خوردن قارچ در دوران بارداری

خوردن قارچ در دوران بارداری : آیا مصرف قارچ در دوران بارداری مضر است؟

برخی افراد تصور منفی از خوردن قارچ در دروان بارداری دارند؛ قارچ های مفید و ممنوعه این دوران و نکاتی برای افزایش ایمنی مصرف قارچ را بخوانید.

 

در طول تاریخ قارچ ها مصارف بسیار گسترده ای برای اهداف آشپزی و دارویی داشته اند.

با این وجود نگرانی هایی در خصوص مسمومیت یا ایجاد تغییراتی در مغز به دلیل مصرف قارچ در دوران بارداری وجود دارد. بسیاری از مردم تصور منفی از قارچ ها، به خصوص قارچ های توهم زای سیلوسایبین (مجیک ماشروم) دارند.

در این مقاله خواص و ارزش تغذیه ای قارچ ها بررسی می شود. در ادامه نیز قارچ های مفید و مضر دوران بارداری و نکاتی برای افزایش ایمنی مصرف قارچ در دوران بارداری ارائه می شود.

 

همچنین بخوانید:

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم در درمان افسردگی (کلیک)

 

ارزش غذایی و خواص سلامتی قارچ

قارچ ها موادی کم کالری و کم چربی اما سرشار از ویتامین های B و مواد معدنی هستند. این مواد غذایی خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قابل توجهی نیز ارائه می دهند.

بعلاوه قارچ ها بعنوان پری بیوتیک عمل کرده و به این ترتیب باعث افزایش سلامت روده می شوند.

به طور متوسط 84 گرم قارچ خوراکی حاوی مواد زیر است:

قارچ صدفی نسبت به انواع دیگر،کالری، پروتئین و فیبر غذایی بالاتری ارائه داده اما میزان سلنیوم کمی دارد.

قارچ های در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) مانند نور خورشید یا لامپ UV، میزان ویتامین D قابل توجهی دارند.

ویتامین D، ویتامینی مهم و ضروری برای باروری و بارداری بوده و در طی این دوران به افزایش سلامت استخوان ها نیز کمک می کند. با مصرف این ویتامین می توان خطر پیامدهای نامطلوب سلامتی در دوران بارداری را کاهش داد.

 

همچنین بخوانید:

ویتامین و مکمل های دوران بارداری (کلیک)

 

انواع قارچ برای مصرف در دوران بارداری

بطور کلی قارچ به دلیل خواص تغذیه ای زیادی که دارد برای مصرف در دوران بارداری ایمن و بی خطر است.

البته با وجود بی خطر بودن خوردن قارچ در دوران بارداری، بهتر است برای پیشگیری از ایجاد هر گونه مشکل ایمن ترین آنها را مصرف کرد.

 

قارچ خوراکی

معمولا مصرف قارچ های خوراکی مانند شیتاکه، پورتوبلو، صدفی، maitake، chestnut، کرمینی و قارچ دکمه ای سفید، در دوران بارداری بی خطر است.

بر اساس مطالعه‌ ای روی موش‌ های باردار، مصرف قارچ شیتاکه بدون ایجاد تغییری در رشد جنین باعث کاهش سطوح تری گلیسیرید خون مادر می شود.

طبق مطالعه دیگری روی 1162 خانم در دوران بارداری مشخص شد که مصرف روزانه 100 گرم قارچ دکمه ای سفید از قبل از بارداری تا هفته 20 ام با کاهش فشار خون بالا، خطر ابتلا به دیابت بارداری و پره اکلامپسی همراه است.

 

همچنین بخوانید:

خواص قارچ صدفی (کلیک)

 

قارچ های دارویی

خوردن قارچ های دارویی چاگا، دم بوقلمون، یال شیر، ری شی (گانودرما) و کوردیسپس نیز نیز در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود. این قارچ ها احتمالا با کاهش کلسترول خون همراه بوده و دارای خواص ضد زخم و بهبود ایمنی هستند.

با این حال، مطالعات محدودی در خصوص ایمنی مصرف این قارچ ها در دوران بارداری وجود دارد. بنابراین باید تحقیقات بیشتری در خصوص این مساله صورت بگیرد.

 

انواع قارچ های ممنوعه برای خوردن در دوران بارداری

 

قارچ های وحشی

به صورت یک قاعده کلی نباید قارچ های وحشی در دوران بارداری مصرف شوند.

مسمومیت قارچی اغلب با آذوقه جویی رخ می دهد. آذوقه جویان، به خصوص آجوقه جویان بی‌ تجربه، با شناسایی اشتباه قارچ‌ های خاصی تصادفا گونه‌ های سمی یا روان‌ گردان آن ها را مصرف می کنند.

اغلب این مسمومیت ها باعث ایجاد علائم گوارشی شده که پس از گذشت 24 ساعت برطرف می شود. اما در صورتی که قارچ بسیار سمی باشد فرد باید در بیمارستان بستری شود. در صورت وجود ماتوکسین در قارچ های سمی، مصرف آنها حتی می تواند باعث مرگ افراد شود.

بنابراین بهتر است خانم ها در دوران بارداری فقط قارچ های خوراکی برچسب دار را از منابع معتبر تهیه و مصرف کنند.

 

همچنین بخوانید:

معرفی قارچ های وحشی خوراکی و سمی (کلیک)

 

قارچ جادویی (سایکودلیک)

قارچ‌ های جادویی به دلیل داشتن ترکیب فعال روان‌ گردان سیلوسایبین دارای اثرات توهم‌ زایی و تغییر ذهن هستند.

بر اساس گزارش های مصرف این قارچ ها باعث ایجاد حملات پانیک و توهم ( دیدن، احساس یا شنیدن چیزی که وجود ندارد) در برخی افراد می شود. قابل ذکر است که قارچ جادویی تنها زمانی منجر به مرگ می شود که با سایر داروها ترکیب شود.

در دو دهه گذشته، قارچ های سیلوسایبین به دلیل اثرات درمانی مورد توجه مطالعات بالینی و پزشکی روانپزشکی بوده اند. مصرف این قارچ ها در محیط های بالینی خواصی برای درمان اضطراب، افسردگی و اختلالات مصرف مواد دارند.

مطالعه ای در خصوص خوردن قارچ جادویی در دوران بارداری صورت نگرفته است بنابراین به انجام مطالعاتی در این زمینه نیاز است. با این وجود به دلیل احتمال ایجاد توهم و حملات پانیک، توصیه می شود که خانم ها در دوران بارداری از خوردن این قارچ ها اجتناب کنند.

 

همچنین بخوانید:

حمله پانیک (کلیک)

 

نکات پخت و پز قارچ های خوراکی برای افزایش ایمنی آنها

برای خوردن آسوده قارچ های خوراکی در دوران بارداری از نکات زیر پیروی کنید:

  • آنها را به صورت کامل بشویید. در صورت تهیه قارچ‌ در خانه، آن‌ ها را در یک کاسه آب قرار داده و به طور کامل بشوئید تا آلودگی ها از بین بروند. زیرا میکروب‌ های موجود در خاک می توانند منجر به ایجاد بیماری‌ های ناشی از غذا شوند. سپس آنها را خشک کنید.
  • آنها را خوب بپزید. در صورتی که قارچ به خوبی پخته نشود می تواند باعث ایجاد درماتیت یا سایر عفونت ها شود. دستورالعمل های ایمنی مواد غذایی را دنبال کرده و غذاهای حاوی قارچ را در دمای حداقلی 60 درجه سانتیگراد بپزید. همچنین غذای پخته شده حاوی قارچ را برای پیشگیری از رشد باکتری ها و خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا، به طور مناسب نگهداری کنید.

 

جمع بندی

قارچ های خوراکی در صورتی که به درستی شسته و پخته شوند برای مصرف در دوران بارداری بی خطر هستند.

این قارچ ها فواید تغذیه ای زیادی در پی داشته و منبعی غنی از ویتامین های گروه B، مواد معدنی و ویتامین D هستند.

قارچ های جادویی و وحشی می توانند منجر به ایجاد توهم و مسمومیت شوند، بنابراین خانم ها در دوران بارداری باید از خوردن این موارد اجتناب کنند.

جهت اطمینان کافی بهتر است فقط قارچ های خوراکی برچسب دار را از منابع غذایی مطمئن تهیه کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x