عوارض مصرف بیش از حد اسید فولیک

عوارض مصرف بیش از حد اسید فولیک - زیاد بودن اسید فولیک در بدن

سطوح زیاد فولات (ویتامین B9) در بدن بزرگسالان معمولا نگران کننده نیست، اما مصرف بیش از حد مکمل های اسید فولیک با برخی عوارض همراه است.

 

ویتامین B9 یکی از ویتامین های گروه B است که عملکردهای کلیدی در بدن دارد. این ویتامین برای تشکیل سلول و DNA در بدن اهمیت ویژه ای دارد.

فرم طبیعی ویتامین B9 که در غذاها یافت می شود فولات نام دارد. برخی منابع تامین فولات شامل پرتقال، لوبیا، مارچوبه، کلم بروکسل، آووکادو، سبزیجات برگ سبز و غیره است.

فرم مصنوعی ویتامین B9 اسید فولیک است و فقط در مکمل های ویتامین و برخی از غذاهای غنی شده یافت می شود.

صرف نظر از فرم طبیعی یا مصنوعی ویتامین B9، وجود مقادیر کافی از آن برای عملکرد بدن لازم است.

کمبود اسید فولیک در بدن با ایجاد برخی عوارض و مشکلات سلامتی همچون بروز نقایض مادرزادی، افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و بعضی انواع سرطان همراه است.

سطوح بالای فولات در بدن اکثر بزرگسالان سالم مساله ای نگران کننده نیست. با این وجود مصرف زیاد و بیش از حد اسید فولیک دریافتی از مکمل ها مضر بوده و احتمال ایجاد برخی عوارض وجود دارد.

این مقاله به بررسی عوارض مصرف بیش از حد اسید فولیک و زیاد بودن آن در بدن پرداخته است.

 

همچنین بخوانید:

فولیک اسید چیست؟ (کلیک)

 

تجمع اسید فولیک زیاد در بدن

جذب اسید فولیک در بدن آسان است. اما بدن انسان فولات را به راحتیِ اسید فولیک جذب نمی کند.

بر اساس تخمین ها، حدود 85% اسید فولیک دریافتی از مکمل ها و غذاهای غنی شده، جذب بدن می شوند. این در حالیست که تنها 50% فولات برگرفته از غذاهای طبیعی جذب بدن می شوند.

اسید فولیک پس از جذب در جریان خون، در کبد تجزیه می شود.

شایان ذکر است که کبد در یک زمان تنها می تواند مقدار معینی اسید فولیک را پردازش کند. به همین علت، مصرف زیاد و بیش از حد اسید فولیک دریافتی از مکمل و غذاهای غنی شده، موجب تجمع اسید فولیک متابولیزه نشده (UMFA) در خون و درنتیجه بدن انسان خواهد شد. توجه داشته باشید در صورت مصرف غذاهای حاوی فولات این اتفاق رخ نخواهد داد.

تجمع اسید فولیک متابولیزه نشده در خون مساله ای نگران کننده است. چراکه برخی مطالعات آن را با برخی مشکلات سلامت مرتبط می دانند.

برخی عوارض ناشی از مصرف زیاد و بیش از حد اسید فولیک و تجمع آن در بدن عبارتند از:

 

کمبود ویتامین B12 بدن را می پوشاند

ویتامین B12 نیز در دسته ویتامین های گروه B قرار دارد و بدن از آن برای ساخت گلبول های قرمز خون و حفظ عملکرد مطلوب قلب، مغز و سیستم عصبی استفاده می کند.

کمبود ویتامین B12 بدون درمان، منجر به آسیب های عصبی غیر قابل برگشت خواهد شد.

مصرف زیاد و بیش از حد اسید فولیک موجب می شود تا کمبود بدن نسبت به ویتامین B12 نشان داده نشود.

بدن انسان به طور مشابهی از فولات (فرم طبیعی ویتامین B9) و ویتامین B12 استفاده می کند. این بدان معنی است که کمبود هر یک علائم مشابهی را ایجاد خواهد کرد.

در واقع مصرف زیاد و بیش از حد مکمل‌های اسید فولیک، کم‌خونی مگالوبلاستیک ناشی از کمبود ویتامین B12 را پوشانده و باعث می شود تا کمبود اساسی ویتامین B12 شناسایی نشود.

کم خونی مگالوبلاستیک سبب بزرگ شدن گلبول های قرمز خون می شود. برخی علائم این بیماری شامل ضعف، خستگی، مشکل در تمرکز و تنگی نفس است.

اگر از مکمل های اسید فولیک مصرف کرده و هریک از علائم بالا را دارید، بهتر است تا سطح ویتامین B12 بدن خود را بررسی کنید.

 

همچنین بخوانید:

هیدروکسوکوبالامین و کم خونی ویتامین B12 (کلیک)

 

سبب کند شدن رشد مغز در کودکان می شود

مصرف مقادیر کافی فولات در دوران بارداری برای رشد مغز کودک شما لازم و ضروری بوده و خطر نقایص مادرزادی را کاهش خواهد داد.

یا توجه به اینکه در بسیاری از زنان، فولات مورد نیاز بدن از طریق منابع غذایی طبیعی تامین نمی شود، خانم های در سنین باروری نیازمند مصرف مکمل های اسید فولیک هستند.

با این وجود، باید توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد اسید فولیک در دوران بارداری احتمال مقاومت بدن نسبت به انسولین را افزایش داده و این مساله رشد مغز کودکان را کند خواهد کرد.

در یک تحقیق، کودکان 4 و 5 ساله ای که مادرانشان در دوران بارداری بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز مکمل دریافت می کردند، در تست های رشد مغزی نمره کمتری نسبت به فرزندان خانم هایی که در دوران بارداریشان روزانه 400 تا 999 میکروگرم مصرف می کردند، کسب کردند.

پس فراموش نکنید:

مصرف ویتامین B9 به میزان کافی در خانم ها در دوران باروری و همچنین دوران بارداری بسیار بسیار مهم است. اما لازم است تا اسید فولیک به اندازه کافی و نه بیش از حد استفاده شود.

توصیه می شود از مصرف بیش از دوز توصیه شده روزانه 600 میکروگرم مکمل های اسید فولیک در دوران بارداری خودداری کنید. مگر اینکه پزشک متخصص شما آن را لازم بداند.

در رابطه با مصرف اسید فولیک از پزشک خود راهنمایی بخواهید. وی برحسب وضیعیت شما میزان مناسب را تجویز خواهد کرد.

 

سبب تسریع روند زوال عقل مرتبط با سن خواهد شد

این احتمال وجود دارد که بواسطه مصرف بیش از حد اسید فولیک و تجمع زیادی آن در بدن، بویژه در افرادی که سطوح ویتامین B12  بدنشان پایین است، زوال عقل مرتبط با سن تسریع گردد.

یک بررسی انجام شده روی سالمندان بالای 60 سال نشان داد که زوال عقل با سطوح بالای فولات یا اسید فولیک متابولیزه نشده به همراه سطوح پایین ویتامین B12 بدن، مرتبط است. این پیوند در افرادی که سطح B12 طبیعی داشتند مشاهده نشد.

یک تحقیق دیگر نشان داد افرادی که میزان فولات بالا و ویتامین B12 پایین دارند، تا 3.5 برابر بیشتر از افراد طبیعی دچار کاهش عملکردهای مغز خواهند شد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که قبل از اینکه بتوان با اطمینان گفت که مکمل با مقادیر بالای اسید فولیک می تواند برای سلامت روان مضر باشد، به مطالعات بیشتری نیاز است

 

احتمال عود سرطان را افزایش می دهد

نقش اسید فولیک در توسعه و عود سرطان دوچندان به نظر می رسد.

مطالعات بسیاری نشان می دهد که سطوح کافی اسید فولیک سبب محافظت از بدن در برابر سرطان ها خواهد شد. با این وجود این احتمال زیاد است که مقادیر زیاد و بیش از حد اسید فولیک در بدن به رشد یا گشترش سرطان کمک کند.

نتایج تحقیقات تاکنون ضد و نقیض بوده، برخی مطالعات این نظریه را تائید کرده و برخی دیگر بین این دو مورد ارتباطی پیدا نکرده اند.

می توان گفت که احتمالا خطر به نوع سرطان و سابقه سلامت شما وابسته است.

برای نمونه، یک مطالعه قدیمی نشان داد افرادی که قبلاً به سرطان پروستات یا کولورکتال مبتلا بوده و بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز دریافت می کردند، به میزان 1.7% تا 6.4% بیشتر در معرض خطر عود سرطان بودند.

شایان ذکر است نتایج بدست آمده تاکنون ارتباطی بین مصرف زیاد فولات که فرم طبیعی ویتامین B12 است و از غذاها تامین می شود و افزایش خطر سرطان را نشان نداده اند. حتی برخی بررسی ها می گویند احتمال خطر سرطان را کاهش می دهند.

 

معادل فولات غذایی

از آنجایی که اسید فولیک راحت‌تر از فولات غذا جذب می‌شود، هیئت غذا و تغذیه امریکا (FNB)، به جهت تعیین توصیه هایی واضح و دقیق برای دریافت فولات، معادل هایی برای فولات رژیم غذایی (DEF) تعیین کرده اند.

1 میکروگرم DFE برابر است با:

  •  1 میکروگرم فولات برگرفته از غذاها
  •  0.6 میکروگرم اسید فولیک بدست آمده از غذاهای غنی شده یا مکمل های غذایی مصرفی با غذاها
  • 0.5 میکروگرم اسید فولیک برگرفته از مکمل های غذایی که با معده خالی مصرف می شوند

هیچ حد بالایی (UL) برای فولات طبیعی موجود در غذاهادر نظر گرفته نشده است.

با این حال، بر اساس توصیه مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، بهتر است بزرگسالان بالای 19 سال، مصرف اسید فولیک دریافتی از غذاهای غنی شده و مکمل ها را به 1000 میکروگرم در روز محدود کنند.

حداکثر مجاز اسید فولیک در کودکان کمتر و بسته به سن بین 300 تا 800 میکروگرم می باشد.

به خاطر داشته باشید که اکثر مردم بیش از 1000 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف نمی کنند مگر اینکه مکمل ها را با دوزهای بالا مصرف کنند.

با توجه به تخمین NIHT تنها حدود 5% از مردان و زنان 51 تا 70 ساله، بیشتر از مقدار توصیه شده روزانه اسید فولیک را مصرف می کنند.

 

 مقدار مجاز مصرف اسید فولیک

اسید فولیک در اکثر مولتی ویتامین ها، مکمل های دوران بارداری و ویتامین های B کمپلکس موجود است. همچنین به عنوان یک مکمل جدا نیز در داروخانه ها موجود است.

در برخی کشورهای نیز بعضی از غذاها با اسید فولیک غنی شده اند.

استفاده از مکمل های اسید فولیک معمولاً جهت پیشگیری یا درمان سطوح پایین فولات خون توصیه می‌شوند.

علاوه بر این، کسانی که باردار ند یا قصد باردار شدن دارند، باید برای جلوگیری از نقایص مادرزادی (نقص لوله عصبی) از مقادیر کافی اسید فولیک مصرف کنند.

مقدار توصیه شده غذایی (RDA) برای فولات در افراد بالای 14 سال، 400 میکروگرم در روز است.

افراد باردار و یا خانم هایی که در دوران شیردهی هستند باید به ترتیب 600 و 500 میکروگرم اسید فولیک در روز دریافت کنند.

دوزهای مکمل معمولاً بین 400 تا 800 میکروگرم است.

می توانید مکمل های اسید فولیک را بدون نسخه خریداری کنید. آنها معمولاً در صورت مصرف در دوزهای معمول ایمن هستند.

احتمال تداخل مکمل های اسید فولیک با برخی داروهای تجویزی وجود دارد. آنها شامل برخی:

در صورت مصرف هرگونه دارو، قبل از استفاده از مکمل های اسید فولیک با یک متخصص بهداشت مشورت کنید.

 

خلاصه

مصرف مکمل های اسید فولیک در کل بی خطر هستند. دوز مکمل های اسید فولیک موجود معمولا بین 400 تا 800 میکروگرم در روز است. این میزان برای بدن ایمن و کاربردی است.

اما مصرف بیش از حد اسید فولیک سبب تجمع و زیاد شدن اسید فولیک متابولیزه در بدن شده و با برخی عوارض سلامتی همراه خواهد بود.

در نتیجه لازم است از این ویتامین به اندازه کافی استفاده کنید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x