تروپونین بالا : علت و درمان

تروپونین بالا : علت - درمان | مقدار نرمال سطح تروپونین | آزمایش تروپونین

تروپونین بالا نشانه ای از احتمال ایجاد یک حمله قلبی جدید است؛ نحوه آزمایش – مقدار نرمال تروپونین و علت و درمان بالا بودن سطح آن را بخوانید.

 

تروپونین اصطلاحی است که به گروهی از پروتئین های تنظیم کننده انقباضات و ماهیچه های اسکلتی قلب اطلاق می شود. بالا بودن سطح تروپونین می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در قلب باشد.

در صورت ایجاد یک آسیب در قلب (مانند حمله قلبی) میزان تروپونین خون افزایش می یابد. سطح بسیار بالای تروپونین معمولا بیان کننده این امر است که فرد اخیرا حمله قلبی را تجربه کرده است. انفارکتوس میوکارد اصطلاح پزشکی اطلاق شده برای این مشکل است.

در این مقاله به توضیح تروپونین، مقدار نرمال و دلایل آزمایش میزان آن مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین در خصوص علت بالا بودن مقدار تروپونین و نحوه درمان آن مطالبی ارائه می شود.

 

همچنین بخوانید:

چگونه حمله قلبی را تشخیص و درمان کنیم؟ (کلیک)

 

تروپونین چیست؟

تروپونین اصطلاحی است که برای سه پروتئین مختلف استفاده می شود. تروپونین C با اتصال به کلسیم باعث انتقال تروپونین I جهت منقبض نمودن ماهیچه ها می شود.

تروپونین T نیز پروتئین های تروپونین را به فیبرهای عضلانی متصل می کند.

قلب نوعی عضله است که ایجاد هر گونه آسیب در آن باعث آزاد شدن تروپونین در جریان خون می شود. مقدار تروپونین موجود در خون در حالت طبیعی و نرمال بسیار پایین است، اما میزان آن با توجه به صدمات وارده به قلب افزایش می یابد.

معمولا در آزمایش تروپونین سطح تروپونین I یا تروپونین T موجود در خون، برای بررسی آسیب قلبی اندازه گیری می شود.

 

علت آزمایش کردن سطح تروپونین

آزمایش تروپونین برای تشخیص آسیب وارد شده به قلب کاربرد دارد. در صورت وجود علائم احتمالی حمله قلبی، پزشک دستور به انجام آزمایش تروپونین می دهد.

علائم حمله قلبی عبارتند از:

تروپونین بالا به تنهایی عاملی برای تشخیص بیماری قلبی نیست. پزشک با بررسی علائم و استفاده از ابزارهای تشخیصی دیگری مانند معاینه فیزیکی یا نوار قلب (ECG) به تشخیص مشکل ایجاد شده می پردازد.

با این حال پزشک با استفاده از آزمایش تروپونین می تواند میزان آسیب قلبی را ارزیابی کند. این ارزیابی برای تصمیمات درمانی و تعیین اثربخشی درمان های فعلی موثر است.

 

همچنین بخوانید:

تفاوت سکته مغزی و حمله قلبی (کلیک)

 

آزمایش تروپونین

آزمایش تروپونین نوعی آزمایش خون ساده است که معمولا نمونه خون آن از بازو گرفته می شود. به صورت کلی این آزمایش خون بسیار ایمن و سریع است.

برای گرفتن نمونه خون، متخصص مراقبت های بهداشتی معمولاً یک نوار را دور بازوی فرد می پیچاند. سفت شدن این نوار باعث متورم شدن رگ‌ های خونی و آسان تر شدن خون‌ گیری می شود.

سپس متخصص یک سوزن را در رگ خونی فرو کرده و مقداری خون را خارج می کند. سوزن آن باعث ایجاد یک احساس درد کوتاه و تیز می شود، اما بسیاری از افراد ممکن است هیچ دردی را تجربه نکنند.

در صورت ایجاد احساس سرگیجه یا حالت تهوع پس از گرفتن نمونه خون، حتما به متخصص مراقبت های بهداشتی اطلاع دهید. با نشستن به مدت 5 تا 10 دقیقه و نوشیدن یک لیوان آب یا آب شیرین می توان به بهبود سرگیجه و حالت تهوع کمک کرد.

در برخی موارد پزشک پس از گذشت چند ساعت نمونه خون اضافی را درخواست می کند.

 

مقدار نرمال تروپونین چقدر است؟

سطح تروپونین در حالت عادی آنقدر پایین است که آزمایش خون استاندارد نمی تواند آن را تشخیص و اندازه گیری کند. افزایش بسیار کم تروپونین نیز می تواند نشان ای از وجود یک آسیب قلبی باشد.

افزایش قابل توجه سطح تروپونین (به خصوص اگر طی چند ساعت افزایش یا کاهش یابد) نشانه ای قوی از ایجاد آسیب قلبی است.

مقدار طبیعی سطح تروپونین ممکن است در آزمایشگاه های مختلف، متفاوت باشد. بنابراین بهتر است نتایج را با پزشکی که آزمایش را تجویز کرده است، در میان گذاشت.

مقدار تروپونین در آزمایشگاه ها بر حسب نانوگرم در هر میلی لیتر خون (ng/ml) اندازه گیری می شود.

در دپارتمان پزشکی آزمایشگاهی دانشگاه واشنگتن محدوده های زیر برای سطوح تروپونین I ارائه شده است:

 • محدوده طبیعی: زیر 0.04 نانوگرم در میلی لیتر
 • حمله قلبی احتمالی: بالای 0.40 نانوگرم در میلی لیتر

تروپونین بین 0.04 تا 0.39 نانوگرم در میلی لیتر نشان دهنده وجود نوعی مشکل قلبی است. با این حال، افراد سالم بسیار کمی وجود دارند که مقدار تروپونین بالاتر از حد نرمال داشته باشند.

بنابراین در صورتی که میزان تروپونین بین 0.04 تا 0.39 نانوگرم در میلی لیتر باشد، پزشک با بررسی علائم دیگر و تجویز آزمایشات بیشتر به تشخیص می پردازد.

معمولا مجموعه ای از آزمایشات تروپونین، برای نظارت بر نحوه تغییر میزان تروپونین در یک فرد در طول زمان انجام می شود.

 

علت بالا بودن سطح تروپونین

همانطور که پیشتر گفته شد معمولا سطوح بسیار بالای تروپونین نشانه ای از ایجاد یک حمله قلبی است. حمله قلبی می تواند به علت مسدود شدن ناگهانی خون رسانی به برخی از عضله های قلب رخ دهد.

دیگر سطوح بالای تروپونین نشان دهنده وجود مشکل دیگری هستند.

برخی از علت های بالا بودن سطح تروپونین عبارتند از:

 • آسیب ناشی از شیمی درمانی به قلب
 • نارسایی قلبی
 • سپسیس، نوعی واکنش شدید و تهدید کننده زندگی نسبت به عفونتی است که وارد جریان خون شده است.
 • نارسایی کلیه یا بیماری مزمن کلیه
 • عفونت قلبی
 • آسیب قلبی ناشی از استفاده از مواد مخدر تفریحی مانند کوکائین
 • یک آسیب تروماتیک به قلب، مانند یک ضربه ناگهانی و سخت به قفسه سینه
 • میوکاردیت که التهاب قلب است
 • آمبولی ریه

 

همچنین بخوانید:

آمبولی ریه چیست؟ علائم و درمان (کلیک)

 

درمان تروپونین بالا

بالا بودن سطح تروپونین نوعی نشانه است (نه یک تشخیص) بنابراین در این وضعیت باید به تشخیص و درمان علت زمینه ای ایجاد آن پرداخت.

تروپونین بالا نشانه ای از وجود یک حمله قلبی است. درمان حمله قلبی با توجه به جزئی یا کامل بودن انسداد ایجاد شده در جریان خون به قلب متفاوت است.

برخی از درمان های رایج حمله قلبی شامل موارد زیر هستند:

 • جراحی بای پس، در این جراحی مسیرهای جدیدی برای انتقال خون به عضله قلب توسط جراح باز می شود.
 • آنژیوپلاستی عروق کرونر، در این روش یک بالون کوچک به داخل شریان کرونر برای باز کردن انسداد وارد می شود.
 • قرار دادن یک استنت (یک لوله مشبک سیمی)، این لوله باعث باز شدن رگ خونی مسدود شده در طول آنژیوپلاستی می شود.
 • فرسایش، درمانی اس که باعث از بین رفتن سلول‌ های خاص قلب با استفاده از امواج رادیویی می شود.
 • داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده خون)

معمولا پزشکان برای جلوگیری از ایجاد حملات قلبی جدید، تغییرات سبک زندگی مانند ترک سیگار، کاهش وزن، ورزش بیشتر و دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم‌ را توصیه می‌ کند.

درمان سایر علت های تروپونین بالا با درمان های حمله قلبی متفاوت است.

 

همچنین بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (کلیک)

 

جمع بندی

آزمایش تروپونین برای ارزیابی احتمال ایجاد یک آسیب قلبی کاربرد دارد. بالا بودن سطح تروپونین می تواند نشانه ای از ایجاد حمله قلبی باشد.

پزشکان در صورت مشکوک بودن به حمله قلبی، آزمایش تروپونین را توصیه می کنند. به صورت کلی سطوح بالاتر از مقدار نرمال تروپونین نشان دهنده آسیب و شرایط تاثیر گذار به قلب است.

با این وجود افزایش سطح تروپونین به تنهایی عاملی برای تشخیص بیماری قلبی نیست. پزشکان با بررسی سایر علائم و انجام آزمایشات بیشتر مانند نوار قلب به تشخیص می پردازد.

درمان تروپونین بالا با توجه به علت زمینه ای متفاوت است. درمان حمله قلبی شامل اقدامات اضطراری برای باز کردن شریان مسدود شده است.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x