تاتو روی پوست تیره

تاتو روی پوست تیره و سبزه چگونه است - مراقبت بعد از خالکوبی بدن - تاتوکار حرفه ای

احتمال ایجاد زخم پس از تاتو روی پوست تیره و سبزه بیشتر است، اغلب مشکلات ناشی از یک تاتوکار غیر حرفه ای و مراقبت نادرست بعد از خالکوبی است.

 

تاتو یا خالکوبی (Tattoo) یک اثر هنری دائمی روی پوست بدن است. این طراحی در بسیاری افراد به عنوان نوعی ابراز وجود عمل می کند.

این هنر قرن هاست که در فرهنگ های جوامع مختلف وجود دارد. هزاران سال است که مردم در سراسر جهان از هنر تاتو را به جهت برقراری ارتباط بین مفاهیم و به دلایل زیبایی استفاده می کنند.

بنا به نظر محققان قدیمی ترین سابقه خالکوبی انسان به حدود 5300 سال پیش بر روی مرد یخی تیرولی که با نام Ötzi شناخته می شود بر می گردد.

عمل تاتو کردن در انواع رنگ پوست ها چه سفید و روشن و چه سبزه و تیره، یکسان است.

اما اگر قصد به انجام تاتو روی پوست تیره یا سبزه خود داردید، برای حصول نتایج مطلوب از یک تاتوکار حرفه ای و با تجربه کمک بگیرید.

در صنعت خالکوبی مدرن، این امر معمول است که پوست روشن به عنوان یک بوم پیش فرض تصور شده و انجام تاتو امری راحت است. اما بسیاری از تاتوکاران در مورد انجام خالکوبی روی سایر پوست های سبزه و تیره بی تجریه و غیر حرفه ای هستند.

رنگ جوهر تاتو روی رنگ پوست های مختلف، متفاوت خواهد بود. اگرچه ممکن است برخی رنگ های جوهر بر روی بعضی رنگ های پوستی بیشتر از بقیه خودنمایی کنند، اما با وجود یک هنرمند تاتوکار مجرب و حرفه ای، کشیدن طرح‌های خالکوبی رنگارنگ، روشن و پیچیده برای هر رنگ پوستی امکان پذیر خواهد بود.

در این مقاله به بررسی تاتو روی پوست های تیره و سبزه پرداخته و در خصوص انتخاب یک تاتوکار حرفه ای و مراقبت های بعد از خالکوبی مطالبی ارائه خواهیم داد.

 

همچنین بخوانید:

ترمیم تاتو: مراحل و مراقبت های بعد آن (کلیک)

 

تفاوت تاتو روی پوست های تیره و سبزه

فرآیند مدرن خالکوبی شامل فرو بردن یک سوزن در جوهر خالکوبی و نفوذ آن به پوست با سرعت تقریباً 100 بار در ثانیه است.

تاتوکار حرفه ای، جوهر خالکوبی را 1.5 تا 2 میلی متر زیر سطح پوست، در لایه ای از پوست که درم نام دارد قرار می دهد.

در این شرایط بافت پوست متورم شده و سپس بهبود خواهد یافت. سپس در آن ناحیه اسکار یا زخم تشکیل می شود.

با گذشت زمان، ذرات جوهر به عمق درم حرکت کرده و ظاهری محو شده به خالکوبی می دهند. این فرآیند بدون توجه به رنگ پوست یکسان عمل می کند.

با این وجود، هنرمندان تاتوکار که در خالکوبی روی رنگ های مختلف پوستی همچون پوست های سبزه و تیره بی‌تجربه و غیر حرفه ای هستند، ممکن است روی پوست بیش از حد کار کنند. به عقیده آنها باید روی نواحی مورد نظر چند بار تاتو انجام شود یا اینکه جوهر خالکوبی را عمیق تر وارد کنند تا رنگدانه نشان داده شود.

برخی افراد نیز بر این باورند که خالکوبی روی پوست تیره دشوار بوده و امکان انجام را محدود می کند. البته باید گفت که این عقیده احتمالاً ناشی از بی تجربگی و عدم درک رنگ های مختلف پوست است تا خود رنگ پوست.

 

تاثیر پوست تیره روی تاتو

پوست انسان ها تحت تاثیر ژنتیک آنها قرار داشته و به همین دلیل است که رنگ های پوستی متنوعی وجود دارد.

ملانین رنگدانه پوست است که در اپیدرم، خارجی ترین لایه پوست ، قرار دارد.

طی فرایند خالکوبی، هنرمند تاتوکار، جوهر را در لایه زیر اپیدرم یعنی درم قرار می دهد. در این شرایط اپیدرم و رنگدانه ملانین درون آن به عنوان یک فیلتر عمل کرده و در بالای خالکوبی قرار می گیرد.

بنابراین، خالکوبی روی افراد با رنگ پوست روشن معمولا رنگ جوهر را روشن تر نشان می دهند. در افراد دارای پوست تیره و سبزه، جوهر تاتو روی پوست ممکن است رنگ مشابهی با پوست روشن داشته و یا اینکه محوتر به نظر برسند.

رنگ جوهر های تیره تر تاتو، همچون رنگ آبی مایل به ارغوانی، قرمز تیره، مشکی و سبز، روی پوست هتی سبزه و تیره معمولا واضح تر از رنگ های روشن ظاهر می شوند.

 با این حال، هنرمندان تاتوکار هنوز هم می توانند رنگ های روشن تر را برای ایجاد یک طرح رنگارنگ ترکیب کنند. به عنوان مثال، جوهر سفید روی رنگ پوست تیره همچنان قابل مشاهده است اما به عنوان رنگ کمی تیره تر بهبود خواهد یافت.

یک هنرمند تاتوکار  حرفه ای به رنگ پوست افراد توجه کرده و با آنها در مورد رنگ هایی که احتمالاً بهترین نتیجه را در پی دارد مشورت می کند.

اگرچه رنگ پوست های مختلف، رنگ خالکوبی را متفاوت نشان خواهند داد، اما هنور هم خالکوبی های روشن و رنگارنگ می تواند گزینه ای برای انتخاب هر رنگ پوستی باشد.

 

تاثیر پوست تیره روی طرح

عوامل مختلف بسیاری همچون اندازه طرح، مکان انتخابی و ترجیح فرد بر طراحی یک خالکوبی تأثیر می گذارند. با این حال، طرح های تاتو بسیار کوچک و جزئی، طرح های با خطوط ظریف یا طرح های نقطه‌ دار ممکن است بر روی پوست تیره به وضوح دیده نشوند.

خالکوبی متضاد با رنگ پوست افراد، روی پوست آنها برجسته می شود.

تاتوهای ظریف روی رنگ پوست تیره و سبزه، ظریف تر به نظر می رسد. چراکه ممکن است کنتراست کمتری داشته باشد.

طرح هایی که بزرگ تر بوده و فضای منفی (مناطق بدون جوهر) بیشتری دارند، به تتو کمک می کنند تا کنتراست بیشتری نشان داده و آن را روی پوست فرد شفاف تر می کنند.

 

اسکار و جای زخم روی پوست تیره

کلوئیدها یا گوشت اضافه، اسکارهایی هستند که به دلیل واکنش پوست به آسیب هایی همچون خالکوبی ایجاد می شوند. کلوئیدها معمولاً ظاهری صاف و براق داشته و می توانند رشد بیشتری نسبت به خود آسیب اصلی داشته باشند.

احتمال بروز کلوئید در افراد با رنگ پوست های تیره و کسانی که سابقه خانوادگی کلوئید دارند بیشتر است.

بر اساس توصیه آکادمی پوست امریکا (AAD)، اگر فردی سابقه خانوادگی کلوئید داشته باشد یا نگران خطر ابتلا به آن پس از انجام خالکوبی باشد، ابتدا یک خالکوبی کوچک در ناحیه آزمایشی انجام دهد تا روند و چگونگی بهبود پوست را مشاهده کند.

 

همچنین بخوانید:

گوشت اضافه یا کلوئید چیست؟ علت و درمان (کلیک)

 

درست است که رنگ های پوستی تیره بیشتر مستعد ابتلا به کلوئید هستند، اما معمولا بروز جای زخم پس از خالکوبی می تواند ناشی از خالکوبی بیش از حد عمیق و یا کار بیش از حد تاتوکار روی پوست فرد باشد.

افراد با رنگ پوست تیره حین پاک کردن خالکوبی با لیزر، بیشتر در معرض خطر عوارض قرار می گیرند. فرآیند حذف تاتو با لیزر شامل استفاده از  لیزر با انرژی و شدت بالا است که از اپیدرم عبور کرده و رنگدانه خالکوبی را به ذرات کوچک تری تجزیه کرده و سپس بدن آنها را متابولیزه یا دفع خواهد کرد.

شایع ترین عوارض این روش، هیپوپیگمانتاسیون (از دست دادن رنگدانه) یا هیپرپیگمانتاسیون (رنگ اضافی، مانند تیره شدن) پوست است.

احتمال بروز این مشکلات پوست در پوست های تیره به دلیل غلظت بالاتر ملانین در اپیدرم که انرژی لیزر بیشتری را جذب می کند، بیشتر است.

به جهت کاهش خطر این عوارض لازم است متخصصان پوست از طول موج های متفاوتی در طول عمل حذف تاتو استفاده کرده و مدت زمان طولانی تری را بین درمان ها در نظر بگیرند.

 

خصوصیات یک تاتوکار حرفه ای

فردی که می خواهد روی پوست تیره خالکوبی کند باید یک تاتوکار با تجربه و حرفه ای باشد. این یعنی نحوه کار روی رنگ های مختلف پوست را بداند.

تصورات اشتباه زیادی در مورد نحوه خالکوبی با رنگ های مختلف پوست وجود دارد. برخی از تاتوکاران ممکن است به دلیل عدم آگاهی از طرح های خاصی امتناع کندد. یا برخی روی پوست بیش از حد کار کنند.

برای پیدا کردن یک تاتوکار مناسب و حرفه ای:

  • تحقیق کنید . فردی را پیدا کنید که خود را یک هنرمند با تجربه در خالکوبی پوست تیره می داند.
  • به دنبال تصاویری از کارهای بهبود یافته باشید. این به شما اجازه می دهد تا به دنبال هر گونه علائم زخم یا خالکوبی محو شده باشید. و ببیند آیا هنرمند تجربه زیادی در خالکوبی افراد با رنگ پوست مشابه دارد یا خیر.
  • با تاتوکار مشورت کرده و در مورد نگرانی هایی که ممکن است داشته باشید صحبت کنید.
  • تاتوکاری را پیدا کنید که مایل به انجام تست رنگ باشد. برخی هنرمندان تست های رنگی را بر روی نواحی پنهان بدن انجام می دهند. با اینکار در می یابند که یک رنگ بر روی رنگ پوست خاصی چگونه است.

 

مراقبت های بعد از خالکوبی

مراقبت های بعد از خالکوبی یک گام کلیدی جهت اطمینان از اینکه تاتو به درستی بهبود یافته و عاری از عفونت است، می باشد.

روند مراقبت بعد از خالکوبی در تمامی رنگ های پوستی یکسان است.

بدین منظور لازم است تا از دستورالعمل هایی را که تاتوکار به شما داده است را دنبال کنید.

به طور کلی، مراقبت های پس از خالکوبی مناسب عبارتند از:

  • پوشش محافظی که تاتوکار روی خالکوبی شما گذاشته است را تا زمانی او اجازه نداده از بین نبرید. این زمان معمولاً چند ساعت پس از اتمام خالکوبی خواهد بود.
  • قبل از شست خالکوبی باید دست ها را کامل شسته و از صابون ضد حساسیت و آب گرم استفاده کنید.
  • در چند روز اول مراقبت های بعد از خالکوبی، از یک کرم مرطوب و ترمیم کننده استفاده کنید.
  • از فرو بردن خالکوبی داخل آب (به جز موارد شست آن) به مدت 3 تا 6 هفته اجتناب کنید.
  • از کندن و برداشتن پوسته هایی که ممکن است ایجاد شده خودداری کنید.
  • از تاتو در برابر نور مستقیم خورشید محافظت کنید

اگر دچار یک واکنش پوستی همچون بثورات شده اید، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد. زیرا ممکن است آن یک واکنش آلرژیک به جوهر خالکوبی باشد.

 

خلاصه

فرآیند خالکوبی در همه افراد بدون توجه به رنگ پوست آنها یکسان است. با این حال، افرادی که پوست تیره دارند معمولا کمی بیشتر از بقیه در معرض خطر ایجاد اسکار قرار دارند.

بسیاری از مشکلات خالکوبی پوست تیره ناشی از تاتوکار بی تجربه و غیر حرفه ای است. بنابراین، لازم است تا به دنبال یک هنرمند تاتوکار با تجربه در رنگ پوستی شما باشید.

هر گونه نگرانی  خود را با هنرمند تاتوکار خود در میان بگذارید.

از دستورالعمل های مراقبت های بعد از خالکوبی پیروی کرده تا از بهبود بهینه تاتو اطمینان حاصل نمایید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x