طب سوزنی برای درمان اگزما

طب سوزنی برای درمان اگزما : فواید - خطرات | نقاط فشار طب سوزنی برای اگزما

طب سوزنی درمانی مکمل است که خواص زیادی برای اگزما و بیماری های مرتبط چون استرس، افسردگی و … دارد؛ نقاط فشار طب سوزنی برای اگزما را بخوانید.

 

 طب سوزنی نوعی طب سنتی چین (TCM) است که در آن سوزن های ریزی در نقاط خاصی از پوست برای درمان بیماری ها قرار داده می شود. این روش برای درمان طیف زیادی از بیماری ها از جمله اگزما مفید است.

اگزما نوعی بیماری التهابی پوست است که باعث ایجاد علائمی مانند خشکی، خارش و تحریک پوست می شود. درماتیت آتوپیک شایع ترین نوع اگزما بوده و اغلب همراه با بیماری هایی مانند آسم، حساسیت فصلی و آلرژی غذایی رخ می دهد.

اگزما با بیماری های روانی مانند استرس، اضطراب و افسردگی نیز در ارتباط است.

در این مقاله تاثیر طب سوزنی بر درمان اگزما و همچنین نقاط فشار طب سوزنی برای اگزما، خطرات و مزایای آن مورد بررسی قرار می گیرند.

 

همچنین بخوانید:

انواع اگزما : علت و درمان (کلیک)

 

طب سوزنی برای اگزما

علت دقیق ایجاد اگزما و ارتباط آن با سایر بیماری ها تا حد زیادی نامشخص است.

هیچ درمان قطعی برای اگزما وجود ندارد اما با استفاده از برخی روش ها می توان برای تسکین علائم، بهبود پوست و جلوگیری از عود آن اقدام کرد.

بسیاری از افراد برای بهبود اگزما از درمان های معمولی و مکمل مانند طب سوزنی استفاده می کنند.

طب سوزنی نوعی طب سنتی چینی شامل وارد کردن سوزن های ریز بر نقاط خاصی از پوست است. طبق ادعای حامیان این روش با ایجاد تعادل در جریان چی (Qi) عمل می کند.

طبق طب سنتی چین، جریان متعادل چی، بدن را سالم و متعادل نگه می دارد.

در واقع انسداد، بیش فعالی یا عدم فعالیت باعث بهم خوردن این جریان و ایجاد درد و بیماری می شود. طب سوزنی با فعال و آزاد کردن جریان چی باعث تحریک واکنش درمانی طبیعی در بدن می شود.

طب سوزنی متمرکز بر درمان و تعادل کل بدن به جای اندام ها، علائم و مشکلات خاص است. یک متخصص طب سوزنی درمان را بر اساس علائم خاص هر فرد تعیین می کند.

اگزما دارای علائم جسمی، روانی و احساسی خاصی است که در افراد مختلف، متفاوت است.

 

همچنین بخوانید:

طب سوزنی برای درمان آرتریت (کلیک)

 

خواص

طب سوزنی در درمان مشکلاتی مانند اگزما موثر است. این روش با تحریک چندین سیستم عصبی و ایمنی باعث بازیابی تعادل و کمک به افزایش بهبودی می شود.

طب سوزنی می تواند باعث بهبودی سلامت پوست، سد پوستی و کاهش ناراحتی افراد مبتلا به اگزما شود. همچنین این روش با تحریک جریان خون با کاهش التهاب به روند بهبود کمک می کند.

بر اساس تحقیقاتی در سال 2021، طب سوزنی درمانی مکمل، بی خطر و موثر برای اگزما است. طب سوزنی همچنین باعث کاهش خارش، واکنش و اندازه بثورات ناشی از درماتیت آتوپیک می شود.

طبق یک بررسی در سال 2018، طب سوزنی جریان خون در نقاط فشار و نواحی مرتبط را تحریک کرده و در بهبود ضایعات پوستی و ترمیم سد پوستی موثر است.

همچنین بر اساس یک تحقیق، طب سوزنی تاثیر مثبتی بر سطح استرس و تندرستی دارد. در نتیجه طب سوزنی می تواند درمانی موثر برای افسردگی و اختلالات اضطرابی باشد.

طب سوزنی با کاهش استرس، بهبود خواب و بهبود تندرستی افراد مبتلا به اگزما نیز در ارتباط است. یک مطالعه محدود در سال 2018 نشان داد که طب سوزنی علائم درماتیت آتوپیک از جمله خارش، بی خوابی وکیفیت زندگی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. همچنین در کاهش شدت و اندازه نواحی درگیر شده با اگزما موثر است.

 

همچنین بخوانید:

آیا اگزما ارثی است؟ (کلیک)

 

خطرات

در صورتی که طب سوزنی توسط متخصص دارای مجوز و با استفاده از سوزن های استریل و یکبار مصرف انجام شود، بی خطر است. با این وجود این روش می تواند خطرات و عوارض جانبی احتمالی را به همراه داشته باشد.

درد خفیف طی درمان و کمی درد پس از آن از جمله عوارض شایع طب سوزنی هستند. خونریزی جزئی یا کبودی نیز از دیگر عوارض احتمالی این روند هستند. همچنین طب سوزنی باعث تشدید برخی علائم طی درمان یا پس از آن می شود.

در صورتی که دارای دارای دستگاه ضربان ساز یا مشکلات خونریزی هستید باید از انجام طب سوزنی پرهیز کنید.

انجام طب سوزنی در دوران بارداری ایمن است. با این وجود انجام این درمان در نواحی خاصی که باعث انقباض رحم و تغییرات دهانه رحم می شود، توصیه نمی شود.

 

همچنین بخوانید:

طب سوزنی برای درمان آرتریت (کلیک)

 

نقاط فشار طب سوزنی برای درمان اگزما

متخصصان طب سوزنی با استفاده از این روش اقدام به درمان علائم اگزما می کنند.

نقاط مربوط به طب سوزنی برای درمان اگزما عبارتند از:

 • کبد 3 (LV3): این نقطه ایمنی را تقویت و باعث بهبود گردش خون می شود. همچنین سیستم عصبی را آرام کرده و در کاهش بی خوابی، تعادل احساسات و کاهش اضطراب و استرس نیز موثر است.
 • روده بزرگ 4 (LI4): این نقطه باعث تقویت ایمنی، تسکین درد و درمان آلرژی می شود. همچنین این نقطه در کاهش اضطراب و قرمزی، التهاب و تحریک پوست موثر است
 • روده بزرگ 11 (LI11): این نقطه با کاهش گرما و التهاب باعث تسکین خشکی پوست ، خارش و پوسته ای شدن آن می شود. همچنین در افزایش ایمنی موثر است.
 • معده 36 (ST36): این نقطه به کاهش درد، افسردگی و همچنین بهبود تندرستی کمک می کند.
 • طحال 10 (SP10): این نقطه در کاهش درد، قرمزی، خارش و التهاب پوست موثر است.
 • طحال 6 (SP6): این نقطه باعث تسکین قرمزی، التهاب و تحریک پوست می شود. همچنین با کاهش بی خوابی باعث بهبود مشکلات احساسی از جمله اضطراب می شود.

 

همچنین بخوانید:

مکمل برای اگزما (کلیک)

 

سایر درمان های جایگزین برای اگزما

بر اساس اعلام انجمن ملی اگزما چندین درمان مکمل و جایگزین (CAM) برای اگزما وجود دارد. این درمان ها با کمک به ترمیم سد پوستی و مرطوب کردن پوست، باعث تسکین علائم، کاهش التهاب و جلوگیری از عود بیماری می شود.

درمان های CAM همچنین با تقوتیت سلامت روان و ایمنی باعث بهبود خواب می شوند.

درمان های طبیعی اگزما عبارتند از:

 

جهت مشاهده و خرید مکمل های امگا و روغن ماهی داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

تکنیک های ریلکسیشن نیز در کاهش استرس و بهبود واکنش افراد در شرایط استرس زا موثر هستند. از آنجایی که استرس باعث التهاب و عود اگزما می شود این موارد به درمان اگزما کمک می کنند.

روش های ریلکسیشن عبارتند از:

 • هیپنوتیزم درمانی
 • یوگا نیدرا
 • تمرینات تنفسی
 • تجسم
 • مراقبه (مدیتیشن)
 • بیوفیدبک
 • ورزش با شدت متوسط
 • طب فشاری
 • تای چی
 • چری گونگ
 • وقت گذرانی با عزیزان
 • وقت گذرانی در طبیعت
 • موسیقی، هنر یا ژورنال درمانی

 

همچنین بخوانید:

استرس و اگزما چه رابطه ای با یکدیگر دارند؟ (کلیک)

 

جمع بندی

طب سوزنی درمانی که در بهبود جریان انرژی، سلامتی و تندرستی موثر است.

این روش خواص بسیاری برای درمان اگزما و بیماری های مرتبط با آن مانند استرس، افسردگی و آلرژی غذایی ارائه می دهد. این روش همچنین در کاهش التهاب، بهبود خواب و افزایش ایمنی موثر است.

درمان های طب سوزنی انجام شده توسط یک متخصص با تجربه و دارای مجوز برای بیشتر افراد ایمن و بی خطر است. البته باید پیش از اضافه کردن طب سوزنی به برنامه درمانی خود با پزشک مشورت کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x