آزمایش CA 15-3 و سرطان سینه

تست یک آزمایش خون برای بررسی عود سرطان سینه یا اثربخشی درمان است، تفسیر نتایج – رنج نرمال و علت بالا و پایین بودن آن را بخوانید.

 

تست آنتی ژن 15-3 (CA 15-3) یک آزمایش خون است که برای بررسی عود سرطان سینه یا نشان دادن نحوه واکنش فرد به درمان سرطان تهاجمی پستان بکار می رود.

CA 15-3 یک نوع پروتئین است که سلول های سالم موجود در سینه آن را آزاد می کنند. زمانی که فردی به سرطان سینه دچار شود، سلول های سرطانی یا تومورهای موجود در پستان مقادیر بیشتری از CA 15-3 را در جریان خون آزاد می کنند.

در این مقاله به بررسی آزمایش CA 15-3 شامل نقش این تست در تشخیص و درمان سرطان، تفسیر نتایج، رنج نرمال و بالا و پایین بودن آن و این موضوع که چه زمانی پزشکان از آن استفاده می کنند می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

چگونه سرطان پستان گسترش می یابد (کلیک)

 

آزمایش CA 15-3 چیست؟

همانطور که پیشتر عنوان گردید پروتئین CA 15-3 به طور طبیعی توسط سلول های طبیعی و سالم پستان تولید می شود.

پزشکان از این پروتئین با نام نشانگر تومور یاد می کنند. نشانگر تومور به هر ماده ای که سلول های سرطانی – یا سلول هایی که به سرطان واکنش نشان می دهند – حاوی آن بوده یا آن را تولید می کنند اشاه دارد.

شایان ذکر است که برخی شرایط خوش خیم نیز منجر به تولید نشانگرهای تومور می شود.

با ایجاد سلول های سرطانی یا وجود تومور در سینه، میزان CA 15-3 افزایش خواهد یافت. در واقع تومورهای سرطانی پستان مقادیر بالاتری از CA 15-3 را نسبت به حالت عادی وارد جریان خون می کنند.

تست CA 15-3 یک نوع آزمایش خون است. این آزمایش میزان CA 15-3 خون را بررسی می کند. پزشکان از این آزمایش با نام آزمایش آنتی ژن سرطان سینه یا تست پستان CA یاد می کنند.

 

آزمایش CA 15-3 برای چه افرادی مناسب است؟

احتمالا اگر فردی تحت درمان سرطان سینه تهاجمی بوده یا باشد، پزشک آزمایش CA 15-3 را توصیه خواهد کرد.

پزشک با کمک این آزمایش تشخیص می دهد که درمان تا چه حد موثر واقع شده است. در واقع تست CA 15-3 یک آزمایش موثر برای نشان دادن میزان گسترش یا کاهش تومور در پاسخ به درمان سرطان است.

علاوه بر این پزشکان تست CA 15-3 را برای افرادی که تشخیص سرطان سینه پیشرفته را دریافت می کنند تجویز خواهند کرد.

بر اساس آزمایشات آزمایشگاهی آنلاین، سطوح CA 15-3 در 80% افراد دچار سرطان سینه متاستاز بالا می رود. (در متاستاز، سرطان به سایر نقاط بدن گسترش می یابد).

این آزمایش برای افرادی که در مراحل اولیه سرطان بوده یا بیماری ناحیه ای و موضعی است مفید نخواهد بود. علت این امر این است که در کمتر از 50% این افراد افزایش سطح این پروتئین گزارش شده است.

 

همچنین بخوانید:

سرطان سینه پیشرفته موضعی (کلیک)

 

آیا آزمایش های جایگزینی وجود دارد؟

در برخی افراد ممکن است به جای این آزمایش، تست CA 27.29 انجام شود. هر دوی این آزمایش ها عملکرد یکسانی داشته و پروتئین یکسانی را اندازه گیری می کنند.

 

نحوه انجام آزمایش

تست CA 15-3 از طریق آزمایش خون است که در مطب پزشک، آزمایشگاه یا بیمارستان نمونه گیری انجام خواهد شد. متخصص با استفاده از یک سوزن تزریق از رگ بازو نمونه گیری خواهد کرد.

بسته به آزمایشگاه زمان دریافت نتیجه چند روز زمان خواهد برد.

 

آیا پیش از آزمایش به آمادگی خاصی نیاز است؟

پیش از انجام آزمایش CA 15-3 نیاز به آمادگی خاصی نیست. اما توجه داشته باشید که لازم است هرگونه داروی مصرفی، مکمل یا درمان های خانگی را به پزشک اطلاع دهید. در این رابطه پزشک توصیه های لازم برای قطع مصرف برخی داروهای مصرفی را خواهد داد.

برای نمونه، بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل های بیوتین که افراد برای تقویت رشد مو و ناخن مصرف می کنند، ممکن است در برخی آزمایشات آزمایشگاهی تداخل ایجاد کند.

بصورت کلی، میزان مصرف مجاز روزانه بیوتین در بزرگسالان 0.03 میلی گرم است. بعید است که این حد مصرف مشکلی ایجاد نماید. با این وجود، بر اساس توصیه سرویس سلامت همگانی انگلستان (NHS)، اگر فرد بیش از 5 میلی گرم در روز بیوتین مصرف می کند، متخصصان مراقبت بهداشتی، پیش از دریافت نمونه به مدت 8 ساعت صبر کنند.

 

همچنین بخوانید:

ژن سرطان سینه یا BRCA (کلیک)

 

تفسیر نتایج آزمایش CA 15-3

رنج نرمال آزمایش CA 15-3، معمولا 30 واحد در هر میلی لیتر (U/ml) و یا کمتر از آن است.

بالا بودن سطح CA 15-3 از رنج نرمال، معمولا در سرطان سینه پیشرفته مشاهده خواهد شد. بنابراین، بالا بودن میزان CA 15-3 احتمالا به این معنی است که سرطان به سایر نواحی بدن نیز گسترش یافته است.

بالا بودن سطح پروتئین CA 15-3 بصورت ادامه دار در طول زمان می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

  • درمان به خوبی اثر نکرده است
  • گسترش سرطان ادامه یافته است
  • سرطان سینه مجدد عود کرده است

کاهش سطح  CA 15-3 یا بازگشت آن به میزان نرمال، نشان دهنده این است که درمان موثر واقع شده است.

در برخی افراد، افراد دارای سطوح نرمال CA 15-3 ممکن است همچنان دچار سرطان سینه باشند. در مراحل اولیه سرطان سینه، معمولا میزان CA 15-3 به اندازه کافی که آزمایش بتواند تشخیص دهد، بالا نیست.

همچنین، در حدود 20-25% افرادی که سرطان سینه در مراحل پیشرفته دارند نیز ممکن است تومورها CA 15-3 را آزاد نکنند.

سایر آزمایشات در پشتیبانی از نتایج آزمایش CA 15-3 موثر بوده و تائیدی است برای این موضوع که سرطان چه اثری بر بدن گذاشته است.

 

همچنین بخوانید:

عود سرطان سینه (کلیک)

 

دقت تست CA 15-3

برخی آزمایشگاه ها از روش های مختلفی برای تست CA 15-3 استفاده می کننده که می تواند نتایج متفاوتی ایجاد کند.

اگر فردی به آزمایشات متعدد CA 15-3 در طول زمان، نیاز داشته باشد، لازم است که همه آزمایش ها در یک آزمایشگاه و به یک متد یکسان انجام شود. این امر پزشک را مطمئن می کند که می تواند نتایج بدست آمده را به درستی تفسیر و مقایسه نماید.

شایان ذکر است که همه پزشکان شاخص CA 15-3 را کنترل نمی کنند. چراکه سایر نشانگرهای تومور، حساس تر هستند.

مطالعه ای در سال 2018 نشان داد که آنتی ژن اختصاصی بافت پلی پپتید (TPS) بهترین کاندید برای برای پیش بینی عود سرطان سینه است.

اضافه بر این، تست CA 15-3 همیشه یک شاخص قابل اعتماد برای سرطان سینه نیست. معمولا افزایش میزان این پروتئین نشانگر عود یا گسترش بیماری است، درحالیکه کاهش آن نشان دهنده اثربخشی درمان است.

این نکته قابل توجه است که سایر عوامل همچون قومیت و شرایط پزشکی دیگر نیز می تواند بر میزان CA 15-3 تاثیر گذار باشد.

مطالعات انجام شده در سال 2020 با تمرکز بر خانم هایی که به سرطان سینه مبتلا نیستند نشان داد که سوح پایین پروتئین CA 15-3 در افراد با شرایط زیر مشاهد می شود:

  • در دوران پیش از یائسگی هستند
  • سابقه فیبروم رحم دارند
  • از قرص های ضد بارداری برای مدت طولانی استفاده کرده اند.

علاوه بر این تحقیقات نشان داد که میزان CA 15-3 در زنان اسپانیایی و سیاه پوست و همچنین افرادی که سابقه اندومتریوز یا سرطان ریه دارند، بالا است.

مجددا تاکید می شود که پزشکان برای تائید یافته های آزمایش آنتی ژن CA 15-3 از سایر آزمایشات تکمیلی استفاده خواهند کرد.

 

خطرات

می توان گفت که آزمایش CA 15-3 خطری نداشته یا حداقل عوارض را در پی دارد. برخی افراد پس از نمونه گیری دچار مشکلات زیر در محل سوزن تزریق خواهند شد:

برخی افرد نیز ممکن است پس از انجام آزمایش خون احساس سبکی سر کنند.  متخصص مراقبت های بهداشتی پیش از ترکی بیمار از سلامت فرد مطمئن خواهد شد. با این وجود مهم است که با پزشک خود در تماس بوده و در صورت وجود هرگونه علائم شدید یا عفونت به وی اطلاع دهید.

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که نشانگرهای تومور ممکن است بعنوان شاخص تشخیصی دقیق عمل نکنند و نتایج مثبت کذب بدهند. که در نتیجه سبب ترس و ناراحتی احساسی در فرد می شوند.

 

خلاصه

تست CA 15-3 یک آزمایش خون است که پزشکان از آن برای تشخیص پیشرفت یا عود بیماری سرطان سینه و یا اثربخشی درمان استفاده می کنند.

در تفسیر آزمایش CA 15-3 باید اذعان داشت که رنج نرمال آن 30 u/ml با کمتر بوده و این عدد با پیشرفت بیماری افزایش خواهد یافت. کاهش این عدد نیز نشان از اثربخشی درمان دارد.

برخی مواقع نیز آزمایش CA 15-3 مشکلات دیگری همچون بیماری کبد یا مشکلات خوش خیمی پستان را نشان می دهد. پزشکان برای تائید نتایج این تست، از سایر آزمایشات دیگر استفاده خواهند کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x