علت مدفوع سبز

علت مدفوع سبز | سبز شدن مدفوع نشانه چیست؟ | رنگ طبیعی مدفوع | اویرو مگ

مدفوع سبز به دلایل مختلفی ایجاد شده که در بیشتر موارد خود به خود برطرف می شود؛ در این مقاله از اویرو علت سبز شدن رنگ مدفوع بررسی می شود.

 

 سبز شدن رنگ مدفوع در صورتی که به طور مداوم رخ دهد می تواند نگران کننده باشد. علت های مختلفی برای این مساله وجود داشته که البته همه خطرناک نبوده و اکثر آنها به خودی خود رفع می شوند.

بنابراین پیش از نگران شدن به این فکر کنید که اخیرا چه چیزی خورده اید. به احتمال زیاد علت سبز شدن مدفوع با نوع غذای مصرفی در ارتباط است با این حال مدفوع می تواند به دلایل زیر نیز تغییر رنگ بدهد:

همچنین بخوانید:

مدفوع صاف و رشته ای : علت و درمان (کلیک)

 

چرا اغلب رنگ مدفوع قهوه ای است؟

رنگ معمولی مدفوع به دلیل ترکیب باقیمانده گلبول قرمز مرده و مواد زائد باکتری های موجود در روده، قهوه ای است. اغلب صفرا در روده رنگ سبز مایل به زرد دارد اما باکتری ها به آن رنگ دیگری می دهند. باکتری ها علاوه بر قهوه ای کردن مدفوع به عملکردهای مختلفی مانند کمک به جذب مواد مغذی از وعده های غذایی مشغول هستند.

در صورت عدم موجودی کافی غذا در دستگاه گوارش، مدفوع تغییر رنگ می دهد. اسهال نیز باعث ایجاد این وضعیت می شود. در این وضعیت محتویات روده خیلی سریع تمایل به عبور داشته و باکتری های سالم رنگ مشخصی به مدفوع می دهند.

 

همچنین بخوانید:

چرا دفع مدفوع لذت بخش است؟ (کلیک)

 

رنگدانه صفرا

صفرا مایعی ساخته شده در کبد و ذخیره شده در کیسه صفرا است. این مایع به طور طبیعی به رنگ سبز مایل به زرد است. هنگام ترکیب شدن صفرا با مواد غذایی، چربی ها بیشتر تجزیه می شوند. در واقع صفرا باعث جذب بیشتر چربی ها در بدن توسط روده کوچک می شود.

با این وجود بدن برای دفع صفرا به عنوان یک ماده زائد باید آن را تجزیه کند. اغلب این امر در مسیر روده انجام می شود.

گاهی اوقات هنگام ایجاد اسهال یا سایر مشکلات صفرا با سرعت کافی تجزیه نمی شود. در نتیجه مدفوع به علت رنگدانه سبز نمک های صفراوی به رنگ سبز در می آید.

 

خوراکی ها

شایع ترین علت سبز شدن یک عادت یا تغییر رژیم غذایی است. مواد غذایی که موثر در سبز شدن رنگ مدفوع عبارتند از:

سبزیجات سبز تیره و مکمل های پودری سبز حاوی کلروفیل نیز در  تغییر رنگ مدفوع موثر هستند. مصرف مقادیر بالای این موارد باعث سبز شدن مدفوع می شود. البته این مساله نگران کننده نبوده و به معنی وجود یک مشکل نیست. بنابراین مصرف سبزی های فوق هیچ مساله ای ندارد.

برخی مواد غذایی حاوی رنگ غذایی هستند که به خوبی پردازش نمی شوند. بنابراین رنگ آنها در مدفوع باقی می ماند. در نتیجه با مصرف بیش از حد یک نوشیدنی سبز رنگ مدفوع تغییر می کند. البته این وضعیت را می توان با مصرف آب کافی برطرف کرد.

رنگ غذای تغییر دهنده رنگ مدفوع به سبز، لزوما سبز نیست. در واقع رنگ های غذایی بنفش، آبی و سیاه نیز می توانند باعث سبز شدن مدفوع شوند.

برای نمونه، در سال 2015 رستوران زنجیره ای برگر کینگ نوعی محصول با نان سیاه برای هالووین ارائه کرد. مدفوع بسیاری از افرادی که در هالووین از این محصول استفاده کردند به رنگ سبز تغییر کرده بود.

 

بیماری های گوارشی

بیماری کرون یا سایر بیماری های گوارشی باعث تسریع روند دفع صفرا از طریق روده و سبز شدن رنگ مدفوع می شوند. بیماری کرون، بیماری روده ای است که باعث ایجاد التهاب در دستگاه گوارش می شود.

بیماری سلیاک (که همان عدم تحمل گلوتن است) نیز باعث ایجاد مشکلات مختلفی در دستگاه گوارش مانند گاز، نفخ، اسهال و معده درد می شود. بنابراین شرایطی مانند اسهال، شل شدن مدفوع یا سلیاک می توانند باعث سبز شدن مدفوع شوند.

 

همچنین بخوانید:

اختلالات و بیماری های گوارشی (کلیک)

 

آنتی بیوتیک ها و سایر داروها

مصرف آنتی بیوتیک های تجویزی مانند موارد قوی باعث از بین رفتن بخشی از باکتری های طبیعی روده می شوند. این امر منجر به کاهش جمعیت باکتری های قهوه ای روده می شود.

با مصرف پروبیوتیک هایی مانند ماست یا کامبوچا می توان به تعادل فلور روده کمک کرد.

چندین دارو و مکمل دیگر نیز به تجزیه رنگدانه های سبز کننده مدفوع کمک می کنند. یکی از این موارد مکمل آهن است.

 

همچنین بخوانید:

روش مصرف و عوارض آنتی بیوتیک ها (کلیک)

 

شقاق مقعدی

شقاق مقعدی به پارگی های کوچک در بافت پوششی مقعد اشاره دارد که اغلب به دلیل دفع مدفوع سفت رخ می دهد.

مزمن شدن اسهال یا ابتلا به بیماری های التهابی روده نیز می توانند باعث ایجاد این وضعیت شوند. بنابراین شقاق مقعدی نیز در سبز شدن رنگ مدفوع دخیل است.

همچنین شقاق مقعدی می تواند باعث ایجاد خون قرمز روشن در مدفوع شود.

 

همچنین بخوانید:

شقاق مقعدی : علت و درمان (کلیک)

 

انگل ها، ویروس ها و باکتری ها

انگل ها، ویروس ها و باکتری ها می توانند باعث سبز شدن رنگ مدفوع شوند. البته میلیاردها باکتری مفید در بدن وجود دارد. با این وجود برخی از انواع خارجی این باکتری ها اثر تخریبی بر روده دارند.

باکتری هایی مانند سالمونلا (عامل اصلی مسمومیت غذایی)، انگل آب به نام ژیاردیا و نوروویروس ها با حرکت سریع تر روده ها باعث سبز شدن مدفوع می شوند.

سایر علت های احتمالی سبز شدن مدفوع شامل سندرم روده تحریک پذیر، کولیت زخمی و استفاده بیش از حد از ملین ها بوده که همگی باعث حرکت سریع صفرا در روده ها می شوند.

 

همچنین بخوانید:

ویروس چیست؟ (کلیک)

 

آیا سبز شدن مدفوع نشانه ای از سرطان است؟

در صورت سبز شدن مدفوع خیلی نگران نشوید. رنگ های مختلف مدفوع می توانند نشانه وجود تومور سرطانی باشند اما اغلب سرطان باعث ایجاد مدفوع سیاه یا شبیه به قیر می شود.

اغلب این وضعیت نشانه ای از وجود خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی است. به علاوه، گاهی اوقات سرطان های دستگاه گوارش تحتانی باعث ایجاد خون قرمز روشن در مدفوع می شوند.

با اینکه اغلب مدفوع سبز مساله ای نگران کننده یا نشانه ای از سرطان نیست اما نباید علائم همراه با آن را نادیده گرفت.

در واقع در صورت ایجاد علائم دیگر از جمله اسهال مکرر یا استفراغی که با گذشت زمان بهبود نمی یابد، باید به دنبال درمان بود زیرا ممکن است یک مشکل جدی وجود داشته باشد. در این وضعیت باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

همچنین بخوانید:

سرطان : انواع، دلایل و درمان (کلیک)

 

زمان مراجعه به پزشک

در صورت ایجاد اسهال برای بیش از 3 روز حتما به پزشک مراجعه کنید. اسهال بلندمدت و درمان نشده منجر به کم آبی بدن و وضعیت تغذیه ای نامناسب می شود.

در صورتی که سبز شدن مدفوع مزمن شده و همراه با علائم شدیدتر از جمله ناراحتی معده، وجود خون در مدفوع یا حالت تهوع باشد نیز باید به پزشک مراجعه کرد.

با اینکه بحث در این مورد ناخوشایند است اما پزشک می تواند با بررسی داروهای مصرفی، رژیم غذایی و سایر بیماری ها علت احتمالی سبز شدن مدفوع را مشخص کند.

 

جمع بندی

در صورتی که مدفوع فقط برای یک مرتبه سبز شود، جایی برای نگرانی نیست.

با این وجود رنگ های دیگر مدفوع می توانند نشان دهنده یک مشکل باشند. رنگ قرمز روشن می تواند نشان دهنده خونریزی احتمالی در روده ها باشد. رنگ قهوه ای تیره یا سیاه نیز نشان دهنده خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی است. البته مواد غذایی مصرف شده نیز می توانند در این وضعیت تاثیر داشته باشند.

پیشگیری از این وضعیت در صورت وجود یک بیماری با درمان آن انجام می شود. برای نمونه، در صورت ابتلا به بیماری سلیاک باید از مصرف غذاهایی از جمله گلوتن که باعث ایجاد اسهال می شوند، پرهیز کرد.

البته سبز شدن مدفوع در بیشتر موارد خود به خود برطرف شده و مساله ای برای نگرانی نیست. با این حال در صورت طولانی شدن این وضعیت باید به پزشک مراجعه کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x