بهبود خستگی چشم

بهبود خستگی چشم | علت و علائم خستگی دیجیتال چشم (سندرم بینایی کامپیوتری)

سندرم بینایی کامپیوتری یا خستگی دیجیتال چشم سبب درد و ناراحتی چشم خواهد شد، علائم – علت و مدت زمان بهبودی خستگی چشم را بخوانید.

 

در حدود 90% از افرادی که با دستگاه های دیجیتال کار می کنند، علائم خستگی چشم را تجربه خواهند کرد. در واقع برخی از آنها به علت استفاده طولانی از صفحه نمایشگر دچار خستگی چشم می شوند.

بخستگی دیجیتالی چشم نشات گرفته از کار زیاد با دستگاه های دیجیتال است که باعث بروز برخی علائم همچون درد، سوزش و ناراحتی چشم می شود.

برخی تغییرات کوچک از جمله استراحت در هنگام کار با صفحه نمایش و بهبود روشنایی در محل کار به مرور باعث بهبود و ایجاد حس بهتری خواهند شد.

بروز خستگی دیجیتال به طور مکرر سبب ایجاد ناراحتی برای برخی افراد خواهد شد.

در این مقاله به بررسی علت و علائم بروز خستگی چشم و مدت زمان بهبود خستگی دیجیتال چشم می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

سندروم بینایی کامپیوتر: علت و درمان (کلیک)

 

علائم خستگی چشم

بروز درد و سوزش در هنگام تمرکز تنها علائم خستگی چشم نیستند. سایر علائم خستگی چشم ها عبارتند از:

 

همچنین بخوانید:

درمان خانگی خشکی چشم (کلیک)

 

بهبود خستگی چشم

در شرایط عادی مدت بهبودی خستگی چشم طولانی نخواهد بود. اما در صورت تداوم بروز این وضعیت احتمال وجود یک بیماری زمینه ای وجود دارد.

در مورد طولانی شدن مدت بهبودی خستگی چشم مطالعات زیادی انجام نشده است.

بر اساس اعلام انجمن بینایی سنجی آمریکا، میزان این ناراحتی به عوامل زیادی از جمله مدت زمان تماشای صفحه نمایشگر، نزدیک بینی و آستیگماتیسم وابسته است.

در واقع وجود یک مشکل در بینایی فرد و عدم درمان آن باعث بدتر شدن علائم خستگی چشم خواهد شد.

بصورت کلی مدت زمان بهبودی خستگی چشم کوتاه بوده و زیاد طول نمی کشد.

معمولا خستگی دیجیتال چشم تا یک ساعت پس از آخرین زمان تماشای نمایشگر بهبود خواهد یافت.

البته زمانی که خستگی چشم با سایر علائم از جمله سردرد، خشکی چشم، فشار گردن یا شانه همراه باشد به مدت بیشتری برای برطرف شدن و بهبودی علائم نیاز خواهد بود.

 

مدت زمان لازم برای احساس بهبودی

معمولا، چشم برداشتن از صفحه نمایش باعث برطرف شدن درد و ناراحتی ناشی از خستگی چشم خواهد شد.

در غیر این صورت باید پس از هر 20 دقیقه کاربا صفحه نمایشگر، به مدت  20 ثانیه به چیزی در فاصله 20 فوتی (حدود 6 متری) نگاه کنید.

به این ترتیب حتی اگر با مطالعه این مقاله احساس خستگی در چشم دارید برای چند ثانیه از صفحه نمایشگر چشم برداشته و استراحت کنید.

این کار برای سلامت چشم ها بسیار مهم است.

 

آیا خستگی چشم باعث آسیب دیدگی چشم خواهد شد؟

جواب خلاصه برای این سوال خیر است.

اغلب خستگی چشم باعث آسیب بلندمدت بینایی نخواهد شد.

لازم به ذکر است که هنوز اطلاعات کافی در مورد قرارگیری طولانی در معرض نور آبی و صفحه نمایشگر وجود ندارد.

در واقع امروزه افراد به ویژه کودکان بیش از هر زمان دیگر در معرض نمایشگرها بوده و با آنها بزرگ می شوند.

به این ترتیب در آینده در مورد نحوه تاثیر بلندمدت استفاده از نمایشگرها بر چشم بیشتر خواهیم آموخت اما در حال حاضر شواهدی در مورد ایجاد آسیب بلندمدت بینایی به دلیل خستگی چشم وجود ندارد.

 

بیماری های زمینه ای

برخی مشکلات بینایی با تماشای طولانی صفحه نمایشگر تشدید می شوند.

در واقع خستگی چشمی که برای ساعت ها یا روزها ادامه دار شود، به علت وجود یکی از مشکلات زیر است:

 

سندرم خشکی چشم

این سندرم باعث بروز خستگی چشم خواهد شد. چشم ها در این وضعیت و زمان تماشای نمایشگر به درستی روانکاری نخواهند شد. سندرم خشکی چشم با استفاده از قطره های چشمی بدون نسخه یا تجویزی بهبود می یابد.

 

همچنین بخوانید:

سندروم خشکی چشم : علائم دلایل و درمان (کلیک)

 

پیرچشمی

با افزایش سن، فرد دچار پیرچشمی شده و توانایی تمرکز بر اجسام نزدیک را از دست می دهند. این تغییر به ویژه به دلیل کاهش انعطاف پذیری عدسی چشم با افزایش سن ایجاد خواهد شد. به علاوه بروز این وضعیت باعث خستگی چشم نیز می شود.

 

نزدیک بینی

عدم درمان نزدیک بینی باعث بروز دائمی خستگی چشم می شود. در واقع خستگی چشم که با تماشای مستقیم نمایشگر مرتبط به نظر نرسد، نشانه ای از نزدیک بینی است. درمان نزدیک بینی شامل استفاده از لنزهای تماسی یا عینک خواهد بود.

 

دوربینی

دوربینی نیز باعث بروز خستگی چشم خواهد شد. در این وضعیت اجسان دورتر به خوبی دیده شده اما در دیدن اجسام نزدیک مشکل وجود خواهد داشت.

 

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم به دلیل بد شکل شدن قرنیه چشم ایجاد می شود. عدسی چشم دارای انحنای نامنظمی است که نحوه عبور نور به شبکیه چشم را تغییر داده و باعث تاری دید یا اعوجاج می شود. تاری دید و اعوجاج در هر فاصله ای رخ داده و باعث دشوار شدن دید در شب خواهند شد. همچنین این وضعیت باعث بروز خستگی چشم خواهد شد.

 

همچنین بخوانید:

علت خشکی چشم به همراه تاری دید (کلیک)

 

 

زمان مراجعه به پزشک

در صورت تجربه ناراحتی قابل توجه یا مشکوک بودن به یک بیماری زمینه ای که باعث بدتر شدن علائم چشم می شوند، باید به پزشک مراجعه کنید.

بروز بیش از 2 تا 3 مرتبه خستگی چشم در طول هفته یا تاثیر آن بر فعالیت های روزانه و زندگی دلیل خوبی برای دریافت کمک پزشکی است. پزشک در این وضعیت با بعضی از روش ها یا درمان ها به مدیریت علائم کمک می کند.

 

چشم انداز

خستگی دیجیتال باعث بروز موقتی درد، سوزش و بعضی علائم دیگر خواهد شد. البته این وضعیت طولانی نخواهد شد. استراحت در هنگام کار با صفحه نمایشگر به برطرف شدن این ناراحتی طی یک ساعت یا کمی بیشتر کمک می کند.

در صورت بروز مکرر خستگی چشم یا مرتبط نبودن آن با تماشای نمایشگر و همچنین تاثیرگذاری آن بر فعالیت های روزمره باید با چشم پزشک مشورت کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x