ماموگرافی و سرطان سینه

ماموگرافی و سرطان سینه | فواید و عوارض ماموگرافی | باورهای غلط درمورد ماموگرافی

ماموگرافی روشی ایمن و موثر برای تشخیص سرطان سینه است؛ فواید – عوارض – زمان انجام و برخی از باورهای غلط درخصوص ماموگرافی را بخوانید.

 

ماموگرافی (mammograms) نوعی روش تصویربرداری از سینه با اشعه ایکس است.

تصویر برداری ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه کاربرد دارد. در واقع این روش در تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه و حتی پیش از تشخیص توده توسط خود فرد موثر است.

به طور کلی ماموگرافی روشی ایمن و موثر است. با اینکه در حین انجام آن فرد در معرض مقادیر کم اشعه قرار می گیرد اما در صورت عدم تماس مکرر با اشعه یا غربالگری های طولانی خطری افراد را تهدید نمی کند.

این مقاله ماموگرافی و ارتباط آن با سرطان را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین در خصوص باورهای غلط، فواید و خطرات ماموگرافی مطالبی ارائه می شود.

 

همچنین بخوانید:

ماموگرافی در تشخیص سرطان (کلیک)

 

آیا ماموگرافی ایمن است؟

بر اساس گزارش BreastCancer.org، ماموگرافی روشی ایمن است.

انستیتو ملی سرطان، انجمن سرطان آمریکا (ACS)، BreastCancer.org و سایر آژانس ها و سازمان ها از غربالگری منظم ماموگرافی برای کمک به تشخیص سرطان حمایت می کنند.

میزان اشعه ایجاد شده در ماموگرافی کمتر از اشعه ایکس استاندارد بوده و برای همه افراد در محدوده ایمن قرار دارد.

طبق اعلام محققان در یک بولتن علمی در سال 2017، به طور کلی ماموگرافی برای افراد دارای خطر متوسط ایمن است. با این وجود، طبق اعلام آنها تراکم بیشتر سینه در ایجاد مشکلات دیگر از جمله نتایج مثبت کاذب و بدون نیاز به درمان موثر است.

 

همچنین بخوانید:

سرطان پستان (کلیک)

 

فواید و عوارض ماموگرافی

مزیت اصلی این روش کمک به تشخیص زودهنگام سرطان سینه است.

بر اساس اعلام ACS، ماموگرافی پیش از نمایان شدن علائم فیزیکی سرطان به تشخیص علت ایجاد تغییرات سینه کمک می کند. این گزارش نشان داد که افراد با انجام ماموگرافی:

  • احتمال درمان سرطان آنها بیشتر است.
  • به احتمال زیاد سرطان سینه را خیلی سریع تشخیص می دهند.
  • کمتر به درمان تهاجمی از جمله جراحی نیاز پیدا می کنند.

برخی از معایب و عوارض احتمالی ماموگرافی عبارتند از:

  • نتایج مثبت کاذب: این وضعیت زمانی رخ می دهد که رادیولوژیست متوجه بی نظمی در ماموگرافی شده اما هیچ سلول سرطانی در آن پیدا نکند. این امر باعث ایجاد اضطراب و نیاز به انجام آزمایشات اضافی را ایجاد می کند. احتمال ایجاد نتایج مثبت کاذب در افراد جوان تر، افراد دارای سینه متراکم تر، افراد دارای سابقه بیوپسی سینه و افراد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه شایع تر است. از طرفی این وضعیت افراد مصرف کننده استروژن را نیز بیشتر درگیر می کند.
  • بیش تشخیصی و درمان: ماموگرافی تومورهای غیر تهاجمی و غیر تهدید کننده بدون نیاز به درمان را نیز نشان می دهد. با این وجود تشخیص موارد نیازمند به درمان و موارد بدون نیاز به درمان دشوار هستند. بنابراین اغلب پزشکان همه موارد را درمان می کنند.
  • نتایج منفی کاذب: احتمال ایجاد این وضعیت حدود 20% است که باعث ایجاد تاخیر در تشخیص و درمان می شود.
  • عدم کاهش احتمال مرگ با تشخیص زودهنگام سرطان سینه: گاهی اوقات تومورهای با رشد سریع به سایر نواحی بدن گسترش پیدا می کنند. در نتیجه بعضی افراد با وجود آگاهی از ابتلا به یک بیماری کشنده برای مدت طولانی تری زندگی می کنند.

 

زمان انجام

هیچ دستورالعمل خاصی برای زمان انجام این روش وجود نداشته و سازمان های مختلف پیشنهادات متفاوتی در این خصوص دارند.

به عقیده گروه ویژه خدمات پیشگیرانه آمریکا، افراد 50 تا 74 ساله باید هر 2 سال غربالگری شوند. همچنین افراد در سنین 40 تا 49 ساله باید در خصوص فواید و عوارض غربالگری با پزشک خود صحبت کنند.

طبق یک مطالعه در سال 2016، شروع غربالگری از سن 50 سالگی مزیت بیشتری (نسبت به ضرر) نسبت به شروع آن از سن 40 سالگی دارد. همچنین انجام سالانه آن در سنین 50 تا 74 سالگی به بهبود این روند کمک می کند.

با این وجود باید در خصوص عوامل خطر از جمله سابقه خانوادگی یا ژنتیک با پزشک صحبت کرده و در خصوص زمان شروع انجام ماموگرافی با وی مشورت کرد.

 

آیا ماموگرافی باعث ایجاد سرطان می شود؟

در ماموگرافی برای تصویربرداری سینه، دوز پایین اشعه ایکس مورد استفاده قرار می گیرد.

قرار گرفتن در برابر اشعه باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود. طبق اعلام انستیتو ملی سرطان (NCI)، قرار گرفتن در برابر اشعه باعث ایجاد عوارضی مرتبط با ماموگرافی می شود.

این خطر زمانی بیشتر می شود که به طور مکرر برای تصویربرداری از قفسه سینه در معرض اشعه ایکس قرار بگیرید.

در یک مطالعه در سال 2016 اثرات ماموگرافی سالانه یا دوسالانه روی زنان 40 تا 74 ساله مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس این مطالعه قرارگیری مکرر در برابر این روش خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش داده و این خطر برای افراد دارای سینه بزرگتر بیشتر نیز می باشد. با این وجود غربالگری مزایایی بیش از خطرات احتمالی ارائه می دهد.

به علاوه، با اینکه این روش فرد را در معرض اشعه قرار می دهد اما میزان این اشعه معادل تنها دو ماه تابش زمینه ای است.

سازمان غذا و دارو (FDA)، سازمان تنظیم کیفیت و استانداردهای ماموگرافی و سایر سازمان ها در تنظیم تجهیزات و قرارگیری در معرض اشعه نقش داشته که همین امر به حفظ سطح اشعه در محدوده ایمن کمک می کند.

همچنین NCI خاطر نشان کرد که فواید تشخیص زودهنگام سرطان سینه بیش از عوارض مربوط به انجام ماموگرافی است. کمک به کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه از دیگر فواید ماموگرافی منظم هستند.

بعلاوه در صورت داشتن هر گونه نگرانی در خصوص عوارض احتمالی ماموگرافی می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

 

همچنین بخوانید:

چگونه سرطان پستان گسترش می یابد؟ (کلیک)

 

افسانه ها و حقایقی در مورد ماموگرافی

افسانه ها و تصورات نادرستی در مورد این روش وجود دارند. موارد زیر بعضی از رایج ترین آنها هستند.

 

افسانه: ماموگرافی برای یافتن تمام علائم اولیه سرطان سینه تضمین شده است.

واقعیت این است که هیچ آزمایشی کامل نیست.

در واقع این روش به طور متوسط دارای 20% خطا است. بنابراین در صورت در معرض خطر بودن و داشتن نگرانی در خصوص ماموگرافی با پزشک خود مشورت کنید.

 

افسانه: برای انجام ماموگرافی دستور پزشک لازم است.

پس از 40 سالگی می توان درخواست ماموگرافی داد.

در واقع برای انجام این روش به نسخه، توصیه یا ارجاع از طریق پزشک نیاز نیست. با این وجود باید سوابق پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار داد و در خصوص زمان شروع غربالگری سرطان سینه با وی مشورت کرد.

 

افسانه: در صورت وجود نتایج نرمال نیازی به غربالگری سالانه نیست.

بسیاری از سازمان ها از جمله ACS غربالگری سالانه را برای افراد 45 تا 54 ساله با ریسک متوسط، بدون توجه به هر نتیجه آزمایش توصیه می کنند.

در صورت دریافت نتایج مثبت نیز باید در خصوص مراحل بعدی تشخیص با پزشک مشورت کرد.

 

جمع بندی

ماموگرافی باعث ایجاد کمی خطر ناشی از قرارگیری در برابر مقداری اشعه می شود. با این وجود این تماس محدود بوده و در صورت عدم انجام آزمایشات مکرر باعث ایجاد سرطان نمی شود.

در واقع فواید تشخیص زودهنگام سرطان سینه با استفاده از ماموگرافی نسبت به نگرانی ها در خصوص آن بیشتر است.

با این وجود باید در خصوص عوامل خطر سرطان سینه با پزشک مشورت کرده و از سن 40 یا 50 سالگی (و یا زودتر – وابسته به عوامل خطر شخصی) غربالگری را در نظر گرفت.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x