بهترین مکمل ها برای سالمندان

بهترین مکمل ها برای سالمندان : مکمل های غذایی و گیاهی شامل ویتامین و مواد معدنی

بهترین مکمل های غذایی و گیاهی مناسب برای سالمندان شامل ویتامین و مواد مغذی مورد نیاز بدن آنهاست که در این مقاله آنها را ذکر کرده ایم.

 

افزایش سن مساله ایست که همه با آن روبرو خواهند شد. بواسطه بالا رفتن سن تغییرات زیادی در بدن و در زمینه سلامتی ایجاد می شود.

دوره سالمندی نه تنها روی ظاهر و احساسات فرد تاثیر می گذارد بلکه بر روی نیاز های تغذیه ای سالمندان نیز تاثیر خواهد گذاشت.

به همین منظور مکمل های زیادی جهت حمایت از سلامت سالمندان وجود دارد و شاید انتخاب بهترین گزینه مناسب برای شما سخت باشد.

نیاز بدن سالمندان به برخی ویتامین ها و مواد معدنی و مغذی بیشتر خواهد شد و این خود یک معیار اصلی برای انتخاب بهترین مکمل مناسب برای آنهاست.

یک اصل کلی دیگر برای انتخاب بهترین مکمل غذایی و گیاهی چه برای سالمندان و چه تمامی سنین، در نظر گرفتن اعتبار شرکت تولید کننده است.

خوشبختانه مکمل های غذایی و گیاهی معتبر زیادی برای حمایت از سلامتی  سالمندان عرضه شده و به تندرستی افراد کمک می کنند.

در این راهنما به بررسی این مساله که بهترین مکمل های غذایی مناسب برای سالمندان دربرگیرنده چه ویتامین و مواد معدنی است می پردازیم.

همچنین برخی گزینه های گیاهی مناسب در دوره سالمندی را معرفی خواهیم کرد.

 

همچنین بخوانید:

ویتامین و ترکیبات مغذی مورد نیاز خانم های بالای 50 سال (کلیک)

 

تغییر نیازها با افزایش سن

بدن انسان بواسطه افزایش سن دچار تغییراتی می شود. بسیاری از این تغییرات نیازهای تغذیه ای را تغییر داده و خطر کمبود آنها را افزایش می دهند.

به همین علت لازم است تا نیازهای تغذیه ای فرد تامین گردد. خواه با مصرف طبیعی و مواد غذایی و در صورت عدم تامین استفاده از مکمل های مناسب برای سالمندان بعضا بر حسب سن و جنسیت.

در ادامه به ذکر چند نمونه می پردازیم:

  • بسیاری از افراد با افزایش سن دچار کاهش اشتها می شوند، برآورده کردن نیازهای تغذیه ای آنها چالش برانگیز خواهد شد. این امر دلیلی برای روی آوردن به مصرف مکمل ها است.
  • با افزایش سن، معده افراد معمولا اسید کمتری تولید می کند. همین مساله موجب کاهش جذب ریز مغذی هایی چون ویتامین B6، ویتامین B12، آهن و کلسیم خواهد شد. به همین دلیل بزرگسالان بالای 50 سال به مصرف بیشتر این مواد مغذی نیاز خواهند داشت.
  • بسیاری از افراد مسن نیز کاهش توده استخوانی را تجربه می کنند. به همین علت، افراد بالای 70 سال به مصرف کلسیم و ویتامین D بیشتری نیاز خواهند داشت.
  • بزرگسالان بالای 65 سال به مصرف مقادیر پروتئین بیشتری نیاز دارند تا از سارکوپنی یا از دست دادن عضلات (وابسته به سن) جلوگیری شود.
  • زنان یائسه نیز به آهن کمتری نیاز دارند. زیرا بواسطه قطع قاعدگی، خون کمتری از دست خواهند داد.

 

همچنین بخوانید:

بی اشتهایی در سالمندان: علت و راه های درمان (کلیک)

 

آیا سالمندان به مصرف مکمل نیاز دارند؟

مصرف مکمل برای همه سالمندان لازم نیست.

در واقع بسیاری افراد می توانند نیازهای تغذیه ای خود را تنها با رعایت یک رژیم غذایی متعادل و مغذی تامین کنند.

با این وجود لازم است تا برخی افراد از بعضی مکمل های غذایی و دارویی استفاده کنند.

برای نمونه، پزشک مصرف مکمل ها را برای افرادی که دچار بیماری های تاثیرگذار بر جذب مواد مغذی هستند، یا مصرف کنندگان داروهایی که باعث ایجاد کمبودهای تغذیه ای می شوند، توصیه خواهد کرد.

همچنین افرادی که دارای محدودیت های غذایی خاص بجهت برآورده کردن نیازهای خود هستند، به مصرف مکمل ها نیاز خواهند داشت.

برای نمونه، افراد گیاهخوار و وگان در تامین مقادیر کافی آهن، ویتامین B12 یا اسیدهای چرب امگا 3 مشکل دارند. زیرا این موارد در غذاهای حیوانی به وفور وجود داشته و راحت تر جذب می شوند.

همچنین وگان ها دچار کمبود کلسیم، ید و روی (زینک) خواهند شد. کمبود کلسیم در افراد مسن آنها را در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می دهد.

افراد دچار حساسیت لاکتوز نیز باید به مصرف کلسیم خود توجه کنند. افزایش سن با احتمال بیشتر عدم تحمل لاکتوز همراه بوده و ناتوانی در مصرف محصولات لبنی منجر به کمبود کلسیم خواهد شد.

به علاوه، ویتامین D عموما از طریق مواد غذایی تامین نمی شود. افرادی که به طور منظم در معرض نور خورشید قرار نمی گیرند به مصرف مکمل ویتامین D نیاز خواهند داشت.

مطالعات نشان می دهند که کمبود ویتامین D در میان افراد مسن در خانه های سالمندان رایج است.

لازم به ذکر است برای تعیین نیاز بدن به مکمل باید با پزشک مشورت کنید. همچنین تا جایی که می شود، نیازهای خود را با رژیم غذایی مناسب تامین نمایید.

 

همچنین بخوانید:

ویتامین ها و مواد معدنی مناسب افراد مسن (کلیک)

 

10 مکمل برای سالمندی سالم

در ادامه به بررسی فهرست مکمل های غذایی شامل مواد معدنی و ویتامین ها برای بهبود جنبه های خاص سلامتی سالمندان پرداخته ایم.

 

1- کلسیم

کلسیم یک ماده معدنی ضروری است که نقش کلیدی در سلامت استخوان ها دارد.

زنان با افزایش سن بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیرند.

مکمل کلسیم برای حفظ تراکم استخوان مفیداست. در صورت عدم تامین کلسیم کافی از طریق رژیم غذایی، مصرف مکمل های کلسیم لازم است.

فراموش نکنید که مصرف ویتامین D به جذب بهتر کلسیم در بدن کمک می کند.

بعضی از مکمل ها حاوی کلسیم و ویتامین D هستند. البته فرم کلسیم موجود در مکمل ها متفاوت هستند.

مکمل های کربنات کلسیم برای بهبود اثربخشی باید به همراه غذا مصرف شوند.

برخی افراد مسن از آنتی اسیدها استفاده می کنند. همین مساله از جذب کافی کربنات کلسیم جلوگیری می کند.

از سوی دیگر، مکمل های سیترات کلسیم راحت تر جذب شده و نیازی به مصرف آنها به همراه وعده های غذایی نیست.

با این وجود مطالعات نشان می دهند که افزایش مصرف کلسیم با افزایش تراکم استخوان و کاهش تحلیل استخوان مرتبط است. اما مشخص نیست که قادر به جلوگیری از شکستگی استخوان باشد.

با اینکه کلسیم یک عامل مهم در تراکم استخوان است اما تنها مورد محسوب نمی شود.

سیگار کشیدن، ورزش نکردن و همچنین کاهش هورمون های استروژن و تستوسترون به دلیل افزایش سن اثر منفی بر تراکم استخوان خواهند داشت.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل های حاوی کلسیم داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

همچنین بخوانید:

بهترین مکمل های کلسیم (کلیک)

 

2- ویتامین D

ویتامین D (ویتامین آفتاب) یک ویتامین محلول در چربی است. پوست بدن با قرارگیری در معرض نور خورشید این ویتامین را تولید خواهد کرد.

البته باید گفت که به طور طبیعی ویتامین D در مواد غذایی کمی یافت می شود. به همبن علت بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین D هستند.

سالمندان نیز در معرض کمبود ویتامین D خواهند بود. دلیل این امر قرارگیری کمتر در معرض نور خورشید برای کاهش خطر سرطان پوست یا تمایل شخصی است.

به همین دلیل، یکی از بهترین مکمل های ویتامین برای سالمندان مکملی است که حاوی مقادیر کافی ویتامین دی باشد.

مطالعات نشان داده اند که مکمل های ویتامین D در افراد بویژه سالمندان، علاوه بر افزایش جذب کلسیم به افزایش توده عضلانی، تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن و کاهش علائم افسردگی به ویژه در افراد دچار کمبود ویتامین D کمک می کنند.

 

3- کلاژن

کلاژن پروتئینی است که در سراسر بدن از جمله پوست، عضلات، تاندون ها و رباط ها یافت می شود.

با افزایش سن تولید کلاژن در بدن کاهش می یابد. بنابراین بعضی افراد مسن به افزودن مکمل های کلاژن به رژیم غذایی خود نیاز دارند.

طبق مطالعات، مکمل های کلاژن به آبرسانی و انعطاف پذیری پوست کمک می کنند.

همچنین کلاژن به کاهش علائم آرتروز از جمله درد و سفتی کمک خواهند کرد.

 

همچنین بخوانید:

فواید مکمل های کلاژن (کلیک)

 

جهت مشاهده و خرید پودر مکمل های حاوی کلاژن از داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

4- اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 نوعی چربی سالم برای قلب هستند. آنها به دلیل توانایی مبارزه با التهاب شناخته شده اند.

برخی تحقیقات نشان می دهند که امگا 3 روند کاهش سلامت مغز را کندتر کرده و از آن در برابر بیماری هایی از جمله بیماری آلزایمر محافظت می کند.

به علاوه، امگا 3 علائم آرتروز را کاهش و به پیشگیری از بیماری های قلبی کمک می کند.

با اینکه مصرف غذاهای خاص از جمله ماهی های چرب نیاز به مصرف امگا 3 را برطرف می کند اما افراد می توانند از مکمل هایی چون روغن ماهی، روغن کریل یا روغن جلبک استفاده کنند.

 

جهت مشاهده و خرید پودر مکمل های امگا و روغن ماهی از داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

5- کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 یا کو کیوتن (CoQ10) یک ترکیب مهم برای تولید انرژی است.

سطوح پایین CoQ10 با بروز چندین بیماری از جمله نارسایی قلبی، دیابت نوع 2، سرطان و بیماری های پیش رونده مغزی از جمله آلزایمر مرتبط است.

با توجه به اینکه بدن با افزایش سن CoQ10 کمتری تولید می کند، افزایش مصرف آن از طریق غذاها یا مکمل ها برای اطمینان از سالمندی سالم و محافظت در برابر بیماری ها توصیه می شود.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل قرص مکمل کو آنزیم کیوتن گلدن لایف از داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

6- ویتامین های گروه B

بهترین مکمل های مناسب سالمندان شامل ویتامین های گروه B به تنهایی یا در ترکیب مکمل است..

ویتامین های گروه B در جنبه های مختلف سلامتی نقش دارند. تامین ویتامین های گروه B برای تولید انرژی، ترمیم DNA، سلامت سیستم ایمنی بدن و عملکرد مغز بسیار مهم است.

بعضی از تحقیقات نشان داده اند که کمبود ویتامین های B با افزایش خطر افت شناختی، پوکی استخوان و بیماری قلبی در افراد مسن مرتبط است.

با اینکه بیشتر بزرگسالان سالم می توانند نیازهای خود برای دریافت بعضی ویتامین های گروه B از جمله فولات (B9)، ریبوفلاوین (B2) و تیامین (B1) را با رژیم غذایی متعادل برطرف کنند اما دیگران به مصرف مکمل ها نیاز خواهند داشت.

 مصرف مکمل ها برای افراد دارای رژیم های محدودکننده یا بیماری های تاثیرگذار بر جذب مواد مغذی مهم است.

همچنین افراد بالای 50 سال در معرض خطر کمبود ویتامین B12 بوده و باید در مورد نیاز به مصرف مکمل ویتامین B12 با پزشک مشورت کنند.

 

همچنین بخوانید:

علائم کمبود ویتامین های گروه B (کلیک)

 

7- پروتئین

بزرگسالان بالای 65 سال نه تنها به مقادیر بیشتر پروتئین نیاز دارند بلکه این امر با افزایش توده عضلانی و بهبود عملکرد عضلات افراد مسن مرتبط خواهد بود.

در واقع بزرگسالان با افزایش سن و از دست دادن توده عضلانی و قدرت آن در معرض خطر افتادن قرار خواهند گرفت.

همچنین نیاز به مصرف پروتئین به دلیل کاهش سنتز پروتئین عضلانی با افزایش سن بیشتر می شود.

با اینکه همه افراد به مصرف مکمل پروتئین نیاز ندارند اما افزودن یک پیمانه پودر پروتئین به اسموتی، پنکیک و نان و شیرینی ها روشی آسان برای افزایش مصرف این ماده مغذی است.

 

8-10. مکمل های گیاهی

برخی مکمل گیاهی برای سالمندی سالم مفید هستند که عبارتند از:

  • کورکومین (Curcumin): ترکیب کورکومین علاوه به رنگ دادن به زردچوبه به دلیل خواص ضد التهابی از بدن در برابر بیماری ها محافظت کرده و در این مورد به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است.
  • نخل اره ای (Saw palmetto): اغلب این مکمل برای حمایت از سلامت پروستات و کاهش علائم هایپرپلازی خوش خیم پروستات به ویژه در مردان مسن مورد استفاده قرار می گیرد.
  • جینکو بیلوبا (Ginkgo biloba): با اینکه در این مورد به تحقیقات بیشتری نیاز است اما بعضی مطالعات نشان می دهند که مصرف جینکو بیلوبا به بهبود عملکرد شناختی و کاهش علائم زوال عقل و بیماری آلزایمر کمک می کند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل جینکوبیلوبا ویتارمونیل از داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

کلام آخر

با اینکه مصرف بعضی از مکمل های غذایی با افزایش سن مفید است اما سالمندان به مصرف آنها نیاز نخواهند داشت.

این نکته حائز اهمیت است که بعضی از مکمل ها با داروها تداخل داشته یا باعث بروز عوارض جانبی جدی در بعضی از افراد با بیماری های خاص می شوند.

به همین دلیل لازم است تا در مورد مصرف مکمل های مناسب چه برای سالمندان و چه تمامی سنین با پزشک مشورت شود.

همه مکمل ها مشابه هم عمل نمی کنند.

بنابراین باید برای انتخاب بهتبرین مکمل ها، نام های تجاری معتبر را در نظر بگیرید.

از محصولاتی استفاده کنید که از نظر ایمنی، خلوص و کیفیت تائید شده باشند.

همچنین لازم است تا فهرست مواد تشکیل دهنده را با دقت مطالعه کرده و از محصولات حاوی مقادیر زیاد شکر، افزودنی های مصنوعی یا پرکننده ها پرهیز کنید.

در نهایت لازم است تا مکمل ها را طبق دستورالعمل آنها استفاده کرده و در مورد هر نگرانی با پزشک مشورت کنید. این امر به ویژه در صورت تجربه عوارض جانبی نامطلوب مهم است.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x