خواص فلفل کاپسیکوم

فلفل کاپسیکوم : خواص - ارزش غذایی | فلفل دلمه و فلفل چیلی | اویرو مگ

انواع فلفل های چیلی و فلفل های دلمه ای به دسته کاپسیکوم تعلق دارند؛ خواص – ترکیبات و محتوای تغذیه ای فلفل کاپسیکوم را بخوانید.

 

انواع فلفل های چیلی (تند) و فلفل های دلمه ای به دسته ای از فلفل ها به نام کاپسیکوم تعلق دارند. کاپسیکوم در سراسر جهان در طب سنتی مورد استفاده بوده و طبق تحقیقات، این ماده در طب غربی نیز کاربرد و جایگاه ارزشمندی دارد.

کپسایسین ماده فعال اصلی بسیاری از انواع فلفل چیلی است. در واقع این ماده مسئول طعم و مزه دادن به فلفل است. کپسایسین و دیگر ترکیبات فلفل دلمه ای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند.

بر اساس مطالعات، ترکیبات کاپسیکوم مانند کپسایسین، در کاهش درد و خطر سندرم متابولیک و سرطان موثر هستند. همچنین این ترکیبات باعث کاهش خطر مرگ شده و با عفونت های باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک ها، مبارزه می کنند.

در این مقاله محتوای تغذیه ای و خواص سلامتی فلفل کاپسیکوم (فلفل چیلی و دلمه ای) مورد بررسی قرار می گیرند.

 

همچنین بخوانید:

ماسک ضد چین و چروک صورت با فلفل دلمه (کلیک)

 

کاپسیکوم چیست؟

کاپسیکوم عضو خانواده گیاه شناسی Solanaceae و شامل انواع فلفل های چیلی و فلفل دلمه ای است. البته فلفل سیاه به خانواده دیگری از گیاهان تعلق دارد.

نام کاپسیکوم از کلمه یونانی kapto به معنی گاز گرفتن گرفته شده است. این کلمه به حس آتش و سوزانده شدن دهان که بیشتر با انواع فلفل قرمز مرتبط است، اشاره دارد. ریشه کاپسیکوم از کلمه لاتین capsa به معنی جعبه مربعی شکل میوه است.

خانواده کاپسیکوم شامل مجموعه ای از فلفل ها بوده که متداول ترین آنها فلفل قرمز (عضوی از خانواده فلفل ها) با نام علمی Capsicum annuum است. فلفل های دلمه ای تند و آتشی نیستند اما سایر فلفل های این گروه مزه بسیار تندی دارند.

نمونه هایی از فلفل چیلی در این گروه عبارتند از:

 • هالاپینو (Jalapeño)
 • فلفل قرمز (Cayenne)
 • پوبلانو (Poblano)

گروه دوم فلفل ها با نام کاپسیکوم چینی عبارتند از:

 • اسکاچ بونت (Scotch bonnet)
 • هابانرو (Habanero)
 • داتیل (Datil)

گروه سوم فلفل های تند وحشی (Capiscum frutencens) بوده که شامل فلفل تاباسکو هستند.

 

اطلاعات تغذیه ای

خانواده فلفل چیلی منبع عالی برای ترکیبات گیاهی به نام فیتوکمیکال (مواد شیمیایی گیاهی) بوده که بسیاری از آنها خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی دارند.

فیتوکمیکال ها مواد مغذی ضروری نیستند اما ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامتی ضروری بوده بطوریکه این ترکیبات برای محافظت در برابر سرطان و بیماری های قلبی عروقی بسیار ارزشمند بشمار می روند.

فیتوکمیکال های موجود در فلفل چیلی شامل کپسایسینوئیدهایی مانند کپسایسین بوده که اصلی ترین ماده فعال آنها است.

این ماده باعث ایجاد تندی و طعم گرمی شده که بسیاری از گیاهان این خانواده دارای آن هستند. سایر ترکیبات موجود در فلفل کاپسیکوم عبارتند از:

 • اسیدهای فنولیک
 • آنتوسیانین ها
 • کاروتنوئیدها از جمله لوتئین، لیکوپن و زآگزانتین
 • فلاونوئیدها

ترکیبات و مواد مغذی اضافی موجود در فلفل کاپسیکوم عبارتند از:

 • انواع ویتامین ها از جمله:
  • ویتامین های گروه B
  • ویتامین C که در فلفل قرمز به وفور یافت می شود.
  • ویتامین E که در فلفل چیلی خشک به میزان زیاد وجود دارد.
  • فیبر
 • مواد معدنی از جمله:
 • آمینو اسیدها از جمله:

 

همچنین بخوانید:

تغذیه چیست و چرا اهمیت دارد؟ (کلیک)

 

خواص سلامتی فلفل کاپسیکوم

کاپسیکوم در طب سنتی بسیاری از فرهنگ ها وجود دارد. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهند که کاپسیکوم در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. در ادامه برخی از یافته ها در خصوص خواص فلفل کاپسیکوم شرح داده می شوند:

 

مرگ و میر

یک مطالعه در سال 2017 ارتباط بین خوردن فلفل قرمز تند و مرگ و میر را مورد بررسی قرار داد. در این مطالعه از داده های نظرسنجی سلامت ملی و تغذیه توسط بیش از 16000 شرکت کننده استفاده شد.

تجزیه و تحلیل این داده ها کاهش قابل توجه مرگ و میر در افرادی که فلفل مصرف می کردند را نشان داد. با توجه به شهودی بودن این بررسی، نتایج آن نمی توانند تاثیر مصرف فلفل تند در کاهش خطر مرگ و میر را ثابت کنند.

 

سندرم متابولیک

در سال 2018 مطالعاتی در خصوص تاثیر کپسایسین بر سندرم متابولیک انجام شده است. سندرم متابولیک دارای عامل خطر برای چندین بیماری مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سطح ناسالم کلسترول، فشار خون بالا و چاقی می شود.

نتایج این مطالعات که حیوانی و انسانی بودند، عبارتند از:

 • دیابت: بر اساس مطالعات، فلفل کپسایسین خواص ضد دیابتی داارد. در واقع کپسایسین مقاومت به انسولین را کاهش داده وه به این ترتیب باعث ورود گلوکز از جریان خون به داخل سلول ها می شود. همچنین کپسایسین مانع از ایجاد چاقی به عنوان یک عامل خطر مهم برای دیابت می شود.
 • کلسترول: تعدادی از مطالعات نشان می دهند که کپسایسین در کاهش کلسترول کل، تری گلیسیریدها و LDL (کلسترول بد) موثر است. همچنین کپسایسین باعث افزایش سطح HDL (کلسترول خوب) می شود.
 • فشار خون بالا: طبق تحقیقات، کپسایسین به چند روش باعث کاهش فشار خون بالا می شود. این موارد شامل آزادسازی موادی برای گشاد کردن رگ ها، سرکوب آنزیم تنگ کننده عروق و تحریک افزایش ادرار بوده که با کمک به دفع مایعات اضافی در کاهش فشار خون موثر هستند.
 • چاقی: بر اساس تحقیقات، کپسایسین باعث جلوگیری از رشد و تجمع سلول های چربی و درنتیجه کمک به کاهش وزن می شود.

بر اساس این مطالعه، خواص فلفل کاپسیکوم برای سندرم متابولیک باعث کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شود.

با این وجود، تحقیقات بیشتری برای تائید اثربخشی آن روی انسان موردنیاز است.

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره سندروم متابولیک (کلیک)

 

درد

یک بررسی در سال 2020 تحقیقات انجام شده در خصوص اثرات تسکین دهنده استفاده موضعی یا تزریقی کپسایسین را مورد بررسی قرار داد. استفاده موضعی به معنی استفاده مستقیم دارو بر روی پوست است.

محققان خاطر نشان شدند که:

 • داروی موضعی حاوی کپسایسین برای درمان دردهای عصبی ناشی از تبخال توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تائید شده است.
 • آژانس نظارت بر داروی اروپا نیز این ترکیب را برای سایر بیماری های مرتبط با مشکلات عصبی تائید کرده است.
 • بر اساس مطالعات کپسایسین برای درمان مورتون نوروما نیز خواص دارد. این بیماری پا را تحت تاثیر قرار داده و یک بیماری دردناک محسوب می شود.
 • تزریق کپسایسین به داخل مفصل برای بهبود آرتریت مفید است.

ایجاد احساس سوزش برای چند دقیقه تا چند ساعت از جمله معایب درمان موضعی یا تزریق کپسایسین هستند.

 

همچنین بخوانید:

درد چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟ (کلیک)

 

عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک

عفونت های باکتریایی مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها، یکی از چالش های بهداشت جهانی است. باکتری ها در این عفونت ها به گونه ای جهش می کنند که امکان ریشه کنی آنها با درمان آنتی بیوتیکی وجود ندارد.

یک مطالعه در سال 2015 اثر کپسایسین روی باکتری های ایجادکننده عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک اریترومایسین را بررسی کرد. بر اساس نتایج این مطالعه، این ترکیب باعث از بین رفتن سویه های باکتریایی مقاوم می شوند.

این مطالعه در محیط آزمایشگاهی انجام شد. اما محققان بر اساس نتایج دلگرم کننده آن خواستار تحقیق بیشتر بر روی حیوانات و انسان ها شدند.

 

همچنین بخوانید:

روش مصرف و عوارض آنتی بیوتیک ها (کلیک)

 

سرطان

یک مطالعه در سال 2020 تحقیقات انجام شده در خصوص اثرات کپسایسین روی سرطان را مورد بررسی قرار داد. در بیشتر این تحقیقات غلظت بالای این ترکیب در کشت سلولی مورد استفاده قرار گرفته بود.

به طور کلی، نتایج تحقیقات نشان داد که کپسایسین دارای خاصیت ضد رگ زایی است و مانع از رشد عروق خونی مورد نیاز برای توصیه سرطان می شود.

به گفته محققان این مطالعه، ترکیب کپسایسین با شیمی درمانی نتایج مفیدی برای سرطان به همراه دارد. کپسایسین باعث تسکین درد شده و به عملکرد داروهای ضد سرطان کمک می کند. البته به تحقیقات بیشتری برای شناسایی دقیق اثرات کپسایسین روی سرطان نیاز است.

 

همچنین بخوانید:

سرطان: انواع، دلایل و درمان (کلیک)

 

جمع بندی

کاپسیکوم گروهی شامل همه انواع فلفل ها است. این دسته شامل فلفل دلمه ای و فلفل های تند از جمله فلفل قرمز و هالاپینو بوده که خواص بسیاری برای سلامتی دارند.

کاپسیکوم ترکیبات و فیتوکمیکال های دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد. همچنین عامل اصلی تندی مربوط به فلفل چیلی کپسایسین است.

سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از داروی موضعی حاوی کپسایسین را برای تسکین درد تائید کرده است.

البته تحقیقات بیشتری برای اثبات سایر خواص احتمالی این ترکیب مورد نیاز است. اما بر اساس مطالعات اولیه ترکیبات فلفل کاپسیکوم در پیشگیری و درمان چندین بیماری موثر هستند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x