جایگزین شیمی درمانی

جایگزین شیمی درمانی | روش های جایگزین برای شیمی درمانی | داروی جایگزین شیمی درمانی

برخی افراد به دلیل عوارض جانبی شیمی درمانی، استفاده از دارو و درمان های جایگزین را ترجیح می دهند؛ در این مقاله 5 روش جایگزین را بخوانید.

 

 شیمی درمانی، سلول های سرطانی را مورد هدف قرار داده و باعث از بین رفتن آنها می شود. با وجود موثر و نجات بخش بودن آن، شیمی درمانی عوارض بسیاری به همراه دارد.

تهوع، استفراغ، ریزش مو، خستگی و کم خونی از جمله عوارض جانبی شدید شیمی درمانی هستند.

برخی افراد به دلیل عوارض جانبی شدید شیمی درمانی، استفاده از روش های جایگزین را ترجیح می دهند.

پزشکان نیز وابسته به نوع و مرحله سرطان، در کنار شیمی درمانی و به منظور پیشگیری از عوارض جانبی ناشی از داروهای موثر اما شدید آن، درمان های دیگری را توصیه می کنند.

ایمنی درمانی، فتودینامیک درمانی و لیزر درمانی از جمله روش های درمانی جایگزین برای شیمی درمانی هستند.

بعلاوه برخی افراد قبل یا بعد از شیمی درمانی به روش های درمانی دیگری از جمله پرتو درمانی یا جراحی نیاز دارند.

در صورت داشتن سرطان می توانید در خصوص روش های جایگزین شیمی درمانی با متخصص مشورت کرده و وابسته به نوع سرطان، وسعت و محل بروز آن جایگزین های مناسب را انتخاب کنید.

این مقاله روش های جایگزین شیمی درمانی و مزایا و خطرات آنها را مورد بررسی قرار می دهد.

 

همچنین بخوانید:

شیمی درمانی چگونه است؟ (کلیک)

 

ایمنی درمانی

ایمنی درمانی یک درمان بیولوژیکی بوده که با افزایش دفاع طبیعی به کنترل و از بین بردن سرطان کمک می کند.

ایمنی درمانی دارای انواع مختلفی است. در این روش، سیستم ایمنی بدن برای تشخیص و حمله به سلول های سرطانی، تقویت سلول های ایمنی و افزایش واکنش ایمنی مورد آموزش قرار می گیرد.

 

فواید

ایمنی درمانی از قدرت سیستم ایمنی استفاده کرده و به طور دقیق سلول های سرطانی را هدف قرار می دهد. به همین دلیل در این روش سلول های سالم در برابر آسیب ایمن هستند.

 

خطرات

ایمنی درمانی دارای برخی خطرات است. این روش به دلیل تحریک سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد عوارضی مانند تب، لرز و خستگی می شود.

بعضی از انواع ایمنی درمانی نیز باعث ایجاد مشکلاتی چون تورم، افزایش وزن، تپش قلب یا اسهال می شوند.

 

مقایسه با شیمی درمانی

ایمنی درمانی بر خلاف شیمی درمانی (که به سلول های سرطانی حمله می کند)، باعث سازگاری مداوم سیستم ایمنی بدن می شود.

بنابراین در صورتی که یک تومور از تشخیص فرار کند، سیستم ایمنی حملات هدفمند دوباره دیگری را در نظر می گیرد.

به علاوه، حافظه سیستم ایمنی بدن در صورت بازگشت سرطان امکان ایجاد واکنش سریع را ایجاد می کند.

 

همچنین بخوانید:

عوارض جانبی شیمی درمانی (کلیک)

 

فتودینامیک درمانی

فتودینامیک درمانی (PDT) شامل نور لیزر یا منبع نوری دیگر برای فعال کردن داروهای از بین برنده سلول های سرطانی است. PDT اغلب به عنوان یک درمان موضعی برای نواحی خاصی از بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از PDT را برای سرطان و پیش سرطان در نواحی زیر تائید کرده است:

  • سرطان ریه سلول های غیر کوچک
  • کراتوز اکتینیک لنفوم سلول T پیشرفته
  • مرحله 0 سرطان پوست سلول سنگفرشی
  • مری بارت
  • سرطان پوست سلول بازال

در صورت شروع انسداد مجاری تنفسی یا گلو نیز، PTD برای کمک به علائم برخی سرطان ها کاربرد دارد. با این وجود، PDT فقط برای درمان تومورهای روی پوست، زیر پوست یا موجود در پوشش اندام ها و حفره ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در فتودینامیک درمانی از داروهای حساس به نور به صورت خوراکی، موضعی (روی پوست) یا درون وریدی استفاده می شود. سلول های سرطانی طی 24 تا 48 ساعت دارو را جذب می کنند. پس از جذب این داروها، پزشک سلول های سرطانی را در معرض نور قرار می دهد. ترکیب نور و دارو با ایجاد اکسیژن، باعث از بین رفتن سلول های سرطانی ی شوند.

 

فواید

PDT مانع از ایجاد آسیب های گسترده شده زیرا داروها به جای سلول های سالم در سلول های سرطانی تجمع می کنند. همچنین این درمان بدون ایجاد اسکار (جای زخم) بوده و برای افراد مبتلا به پیش سرطان و سرطان پوست بسیار مناسب است.

 

خطرات

در برخی موارد PDT با آسیب رساندن به سلول های سالم باعث ایجاد عوارضی چون سوختگی، تورم و درد می شود. سایر عوارض جانبی وابسته به ناحیه درمان شامل مشکل بلع، تنگی نفس، درد معده و مشکلات پوستی در برخی افراد هستند. همچنین برخی افراد تا مدتی پس از درمان به شدت به نور حساس می شوند.

 

مقایسه با شیمی درمانی

PDT مانند شیمی درمانی غیرتهاجمی بوده و به صورت سرپایی انجام می شود. با این وجود PDT برای درمان سرطان در نواحی که نور به آنها نمی رسد و یا سرطان های گسترده موثر نیست.

 

لیزر درمانی

در لیزر درمانی از پرتو نور متمرکز برای گرم کردن و از بین بردن تومورهای کوچک و پیش سرطانی استفاده می شود. این روش برای کوچک کردن تومورهای مسدود کننده در نواحی دستگاه گوارش و البته کمک به درمان علائمی چون خونریزی کاربرد دارد.

لیزر برای بستن انتهای عصب یا عروق لنفاوی موثر در کاهش درد و تورم و جلوگیری از گسترش سلول های تومور موثر است.

همچنین لیزر درمانی به عنوان بخشی از PDT برای فعال کردن عامل حساس کننده به نور کاربرد دارد.

 

فواید

از آنجایی که لیزر دقیق است با استفاده از این روش تومورها بدون آسیب به بافت اطراف و ایجاد درد، خونریزی، عفونت و جای زخم از بین می روند. همچنین این روش نسبت به روش های سنتی مدت زمان کوتاه تری دارند.

 

خطرات

در صورتی که در هنگام استفاده از لیزر نکات ایمنی دقیق رعایت نشود، احتمال ایجاد خطرات سلامتی وجود دارد. همچنین تیم درمان و جراحی و دریافت کننده باید برای جلوگیری از آسیب بینایی از محافظ چشم استفاده کنند.

به علاوه، تعداد کمی از متخصصان برای استفاده از لیزر آموزش دیده و همچنین به دلیل هزینه آن، بیمارستان ها و کلینیک های کمتری از این ابزار استفاده می کنند.

 

مقایسه با شیمی درمانی

لیزر درمانی در درمان پیش سرطان و سرطان های پوست یا اندام داخلی موثر است. لیزر درمانی برخلاف شیمی درمانی، برای درمان تومورها در نواحی که لیزر به آنها دسترسی ندارد، موثر نیست.

 

هورمون درمانی

انواع خاصی از سرطان برای رشد به هورمون ها نیاز دارند. به این ترتیب، مسدود کردن یا تغییر این هورمون ها باعث توقف رشد سرطان می شود.

اغلب پزشکان هورمون درمانی را برای بعضی از انواع سرطان پستان، اندومتر و پروستات که برای رشد به هورمون های جنسی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می دهند.

 

فواید

بیشتر انواع هورمون درمانی شامل داروهای خوراکی بوده که می توان از آنها در خانه و بدون نیاز به تزریق در کلینیک یا بیمارستان استفاده کرد. با این وجود سایر موارد تزریقی را باید در یک مرکز درمانی دریافت کرد.

 

خطرات

هورمون درمانی وابسته به نوع درمان باعث ایجاد برخی عوارض می شود.

مردان دریافت کننده هورمون درمانی برای درمان سرطان پروستات، علائمی مانند کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ، از دست دادن استخوان، خستگی و افزایش وزن را تجربه می منند.

همچنین زنانی که از هورمون درمانی استفاده می کنند دچار کاهش میل جنسی، از دست دادن استخوان، خستگی، حالت تهوع و خطر ابتلا به سایر انواع سرطان می شوند.

 

مقایسه با شیمی درمانی

هورمون درمانی برای بعضی از انواع سرطان از جمله سرطان های پستان و پروستات اثربخشی به اندازه شیمی درمانی دارد.

با این وجود بر اساس یک مطالعه در سال 2019 بر روی 4262 فرد مبتلا به سرطان پستان موضعی، هورمون درمانی بیش از شیمی درمانی کیفیت زندگی فراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

درمان هدفمند

درمان هدفمند یکی دیگر از جایگزین های شیمی درمانی بوده که در آن به جای استفاده از یک رویکرد عمومی از داروی دقیق برای درمان استفاده می شود.

این درمان ها یا داروهای مولکولی کوچک بوده و به راحتی وارد سلول شده یا آنتی بادی های مونوکلونالی بوده که به اهداف خاصی در سلول های سرطانی متصل می شوند.

 

فواید

با توجه به اینکه این درمان و دارو ها دقیق هستند، سلول سرطانی مورد حمله قرار گرفته و سلول های سالم بدون آسیب باقی می مانند.

در واقع این درمان برای از بین بردن سلول های سرطانی، متوقف نمودن رشد سلول های سرطانی، جلوگیری از تشکیل رگ های خونی جدید تومور، واردن کردن مواد کشنده به سلول های سرطانی و جلوگیری از رسیدن بعضی از هورمون ها به سلول های سرطانی موثر است.

 

خطرات

درمان هدفمند با برخی عوارض مانند اسهال و مشکلات کبدی همراه است. اما برخی افراد مشکلات لخته شدن خون و بهبود زخم، خستگی، افزایش فشار خون و مشکلات پوست را نیز تجربه می کنند.

برای یافتن تغییرات در DNA سلول های سرطانی از آزمایش ژنتیک استفاده می شود. در این میان خطر کمی برای دستیابی فردی خارج از تیم پزشکی به اطلاعات ژنتیکی یا سایر اطلاعات سوابق پزشکی فرد وجود دارد.

 

مقایسه با شیمی درمانی

این درمان جایگزین مانند شیمی درمانی از دارو هایی برای پیشگیری از رشد سلول های سرطانی، محدود کردن رشد سرطان و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند.

درمان هدفمند روی پروتئین های خاص که در تشکیل و توسعه تومور نقش دارند، تمرکز می کند. بنابراین از این جهت با شیمی درمانی متفاوت است.

 

همچنین بخوانید:

خوابیدن با شیمی درمانی (کلیک)

 

جمع بندی

شیمی درمانی نوعی درمان موثر و پرکاربرد برای سرطان است. در این روش سلول های سرطانی و البته بافت سالم از بین می روند.

به همین دلیل، شیمی درمانی با برخی عوارض شدید همراه است.

به تدریج طیف وسیعی از دارو و درمان های جایگزین شیمی درمانی در حال افزایش بوده که با وجود خطرات کمتر، محدودیت هایی دارند.

فوتودینامیک درمانی، لیزر درمانی، ایمنی درمانی، درمان هدفمند و هورمون درمانی از جمله دارو و درمان های جایگزین شیمی درمانی هستند.

در خصوص درمان های سرطان و مفیدترین گزینه ها می توان با متخصصان پزشکی مشورت کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x