گیلوی چیست ؟

گیلوی چیست ؟ خواص و عوارض گیاه دارویی تینوسپورا کوردیفولیا در طب آیورودا | گودوچی

گیلوی (گودوچی) یک گیاه دارویی در طب آیورودا است که برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها بکار می رود، خواص و عوارض آن را بخوانید.

 

گیاهان دارویی بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند. در طب سنتی از انواع گیاهان دارویی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات استفاده می شود. در طب مدرن نیز بسیاری از داروها و مکمل ها منشاء گیاهی دارند.

مهم نیست دچار چه مشکلی باشید، همیشه یک داروی گیاهی برای وضعیت شما وجود دارد. با این وجود در صورتی که یک گیاه قادر به درمان بیشتر بیماری ها باشد، چه می کنید؟

گیلوی (تینوسپورا کوردیفولیا) یک گیاه دارویی با خواص و مزایای بسیار است.

این گیاه یک درختچه رونده بوده و بعنوان یک گیاه دارویی ضروری در طب آیورودا (Ayurvedic) محسوب می شود.

افراد بسیاری از خواص متعدد گیاه دارویی گیلوی، از آن برای درمان و بهبود طیف وسیعی از مشکلات همچون تب، عفونت و دیابت بهره می برند.

در این مقاله به بررسی گیاه دارویی گیلوی (گودوچی در برخی منابع) پرداخته، خواص و عوارض آن را ارائه خواهیم داد.

 

همچنین بخوانید:

خواص ادویه جات و گیاهان دارویی (کلیک)

 

گیاه دارویی گیلوی چیست؟

گیلوی با نام های گیلویی (Giloe)، گودوچی (Guduchi) و آمریتا (Amrita) نیز شناخته می شود.

کلمه Giloe اصطلاح اسطوره ای هندو است. در واقع این اصطلاح به اکسیر آسمانی افسانه ای اشاره داشته که موجودات آسمانی را برای همیشه جوان نگه می دارد.

Guduchi در سانسکریت به معنای چیزی است که از کل بدن محافظت می کند.

Amrita به معنی جاودانگی است.

گیلوی (Giloy) یک گیاه بومی کشور هند است، اما در چین و نواحی گرمسیری استرالیا و آفریقا نیز یافت می شود.

گیلوی (تینوسپورا کوردیفولیا: Tinospora cordifolia) درختچه ای رونده از تیره زاموریان (Menispermaceae) است.

این گیاه یک داروی ضروری در آیورودا و طب سنتی محسوب شده و افراد از آن به عنوان درمانی برای طیف وسیعی از بیماری ها استفاده می کنند.

از تمامی قسمت های این گیاه در طب آیورودا استفاده می شود. با این حال ساقه آن حاوی بیشترین ترکیبات مفید است. بطوریکه دارونامه آیورودا هند استفاده از ساقه این گیاه را برای درمان بسیاری از بیماری ها تایید کرده است.

 

به طور سنتی از گیاه دارویی گیلوی برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 

همچنین بخوانید:

داروهای گیاهی ضد استرس، حساسیت و میگرن (کلیک)

 

ترکیبات فعال

گیاه دارویی گیلوی، خواص و طیف گسترده کاربردهای خود را مدیون ترکیبات گیاهی مفید خود است. این ترکیبات در تمامی بخش های گودوچی یافت می شوند.

چهار طبقه اصلی ترکیبات در گودوچی که توسط محققان شناسایی شده است شامل:

  • آلکالوئیدها
  • ترپنوئیدها
  • لیگنین
  • استروئیدها

 

آلکالوئیدها (Alkaloids) ترکیباتی هستند که باعث طعم تلخ برخی گیاهان می شوند. در گذشته افراد از آلکالوئیدهای گیاهی جهت درمان بیماری ها و سموم استفاده می کردند.

آلکالوئیدها در دوزهای مناسب مواد شمیایی قدرتمندی محسوب می شوند.

امروزه از آلکالوئیدهای گیاهی به عنوان مدلی برای ساخت انواع مختلف داروهای تجویزی استفاده می شود.

خواص درمانی آلکالوئید ها در بهبودی موارد زیر است:

 

 

ترپنوئیدها (Terpenoids) بزرگترین دسته ترکیبات فعال موجود در گیاهان هستند. آنها اغلب به عطر، طعم و رنگ گیاهان کمک می کنند.

تست های آزمایشگاهی بر روی ترکیبات ترپنوئید نشان می دهد که آنها خواص ضد میکروبی، ضد ویروسی، ضد سرطانی و ضد دیابتی دارند.

 

لیگنین ها  (Lignans) ترکیباتی هستند که اغلب در گیاهان رشته ای یافت می شوند. این موارد از رشد ویروس ها، قارچ ها و سایر میکروب ها جلوگیری می کنند.

بر اساس تحقیقات، لیگنین ها دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده و از بروز آسیب اکسیداتیو جلوگیری می کنند.

لیگنین ها به این دلیل برجسته هستند که طبق تحقیقات آزمایشگاهی سبب کندتر شدن رشد سلول های سرطانی شده یا حتی آنها را از بین می برند.

 

استروئیدهای گیاهی (Steroid) نیز دارای خواص سلامتی زیر خواهند بود:

بعضی از آنها ساختارهای شیمیایی مشابه کلسترول دارند. بنابراین ممکن است برای جذب در روده با کلسترول رقابت کنند. این امر باعث کاهش سطح کلسترول خون خواهد شد.

 

خواص بالقوه گیلوی

تحقیقات در مورد گودوچی نشان می دهند که این گیاه دارای خواص و مزایای سلامتی بسیار است. البته اکثر تحقیقات انجام شده بر روی موش ها یا سلول های آزمایشگاهی بوده است. بنابراین مطالعات انسانی کمی در این مورد وجود داشته و مشخص نیست که این مزایا برای انسان نیز صادق باشند.

 

مزایای متابولیک

گیلوی برای افراد مبتلا به دیابت یا در معرض خطر بیماری قلبی مفید است.

چندین مطالعه حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهند که گیلوی با مقاومت سلول ها به انسولین باعث کاهش قند خون می شود. همچنین می تواند سطح کلسترول حیوانات آزمایشگاهی را کاهش دهد.

با این وجود توجه به این نکته مهم است که مطالعات حیوانی به غیر از گودوچی از هفت گیاه دیگر در فرمول داروی مصرفی استفاده کردند. به همین دلیل مشخص نیست که نتایج به دست آمده از خواص و مزایای برگرفته از گیلوی باشد.

 

یکی از ترکیبات آلکالوئید موجود در گیلوی، بربرین (Berberine) است.

بر اساس مطالعات انسانی، این داروی گیاهی به کاهش قند خون کمک می کند. بربرین به روشی مشابه متفورمین به عنوان داروی دیابت عمل می کند.

بربرین به اندازه بعضی از داروها در کاهش قند خون، کلسترول بد (LDL) و فشار خون نیز موثر است.

در واقع بربرین و سایر آلکالوئیدهای موجود در گیلوی دلیل بروز بعضی نتایج مثبت آزمایشگاهی هستند.

 

مزایای سیستم ایمنی

بر اساس مطالعات آزمایشگاهی انجام شده گیاه دارویی گیلوی دارای خواص آنتی اکسیدانی است که از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.

در آزمایشات، استفاده از گیلوی بر روی سلول ها سرطانی پستان، پروستات و تخمدان، احتمال اثربخشی و خواص ضد سرطانی بعضی از ترکیبات گودوچی را نشان داد.

 

مصرف گیلوی به تقویت سیستم ایمنی در برابر آلرژی ها کمک می کند.

یک مطالعه بر روی 75 نفر مبتلا به حساسیت فصلی نشان داد که مصرف گودوچی به کاهش علائمی از جمله آبریزش و گرفتگی بینی کمک می کنند.

لازم به ذکر است که 83% از افراد پس از مصرف گیلوی، تسکین کامل عطسه را تجربه کردند.

بعضی از ترکیبات موجود در گیلوی باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده و از آن در برابر باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا محافظت می کند.

این ماده از رشد کلبسیلا پنومونیه، اشریشیا کلی، سودوموناس و پروتئوس جلوگیری خواهد کرد.

به نظر می رسد که این ماده قادر به از بین بردن پاتوژن های بزرگتر نیز خواهد بود. یک مطالعه لوسیون T. cordifolia را با پرمترین (دارویی برای گال به عنوان بثورات خارشی پوستی ناشی از کنه های ریز) مقایسه کرد. این مطالعه نشان داد که هر دو روش به یک میزان برای از بین بردن گال و پاکسازی بثورات پوستی موثر هستند.

 

همچنین بخوانید:

غذاهایی که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند (کلیک)

 

عوارض مصرف گیلوی

در ابتدا لازم است بگوییم آنچه اهمیت دارد این است که همیشه و همیشه در مورد مصرف داروهای گیاهی محتاط باشید.

در واقع طبیعی بودن یک دارو همیشه به معنی ایمن بودن آن نیست. بعضی از داروهای گیاهی با سایر داروها تداخل داشته یا باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته ای خواهند شد.

بنابراین بهتر است پیش از استفاده از گیلوی یا هر داروی گیاهی بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف دوز مناسب گیلوی در افراد سالم ایمن بوده و موجب بروز عوارض نخواهد شد.

شایان ذکر است که مصرف این داروی گیاهی برای بعضی از افراد مناسب نیست:

  • با توجه به اینکه این داروی گیاهی باعث کاهش قند خون می شود، در صورت مصرف داروهایی برای کاهش قند خون باید در مصرف گیلوی احتیاط کنید. زیرا احتمال بروز افت شدید قند خون به عنوان عوارض ناشی از گیلوی وجود خواهد داشت.

 

  • در صورت ابتلا به بیماری های خود ایمنی از جمله روماتیسم مفصلی، لوپوس یا بیماری کرون، مصرف گیلوی باعث بروز عوارض و مشکلاتی خواهد شد. این امر به دلیل اثرات تحریک کننده آن بر سیستم ایمنی بدن رخ می دهد. بواسطه داشتن یک بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی بدن بیش از حد تحریک خواهد شد. در این وضعیت سیستم ایمنی به جای عوامل بیماری زا به سلول های سالم خاص حمله خواهد کرد.
  • مصرف گیلوی برای افراد باردار یا شیرده توصیه نمی شود. دلیل این امر عدم وجود اطلاعات کافی در مورد عملکرد دارو در این افراد است. بنابراین در صورت تمایل به استفاده از گیلوی باید با یک متخصص مشورت کرد.

 

نحوه مصرف گیلوی

گودوچی به صورت مکمل و به شکل قرص یا کپسول به فروش می رسد. با توجه به اینکه محتوای محصول هر تولیدکننده متفاوت است باید داروی گیاهی را طبق دستورالعمل موجود در بسته آن مصرف کرد.

همچنین می توان پودر خشک گیلوی، تنتور یا نوشیدنی تهیه شده از ریشه و ساقه آن را تهیه نمود. برای استفاده از این موارد باید مقدار توصیه شده را با آب ترکیب کرد.

در صورت تجویز کرم پرمترین برای بثورات پوستی گال می توانید در مورد جایگزینی آن با گیلوی یا لوسیون، کرم یا پماد Tinospora cordifolia با پزشک مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که گیلوی به عنوان یک مکمل گیاهی است. در نتیجه همانند داروها تنظیم نشده و هیچ تضمینی برای دریافت میزان ماده موثر مورد نیاز بدن وجود نخواهد داشت.

 

جمع بندی

سال هاست که از گودوچی در طب سنتی از جمله آیورودا در هند استفاده می شود. گیاه دارویی گیلوی خواص بسیاری جهت حمایت از سیستم ایمنی بدن، مبارزه با حساسیت فصلی، حفظ سطح قند خون و … دارد.

متاسفانه مطالعات زیادی در مورد نحوه عملکرد گیلوی در افراد وجود ندارد. تنها بعضی از مطالعات انسانی محدود با نتایجی در مورد درمان علائم آلرژی یا بثورات پوستی خارشی همراه بودند.

مصرف گیلوی در صورت مصرف طبق دستورالعمل موجود بر روی بسته بندی احتمالا برای بیشتر افراد ایمن خواهد بود.

مصرف گیلوی برای برخی افراد مناسب نیست و احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. افردای که دارویهای کاهش قند خون مصرف می کنند، افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و خانم های باردار و شیرده باید در مورد مصرف گودوچی احتیاط کنند.

همیشه بهتر است پیش از مصرف هرگونه مکمل گیاهی با یک متخصص مشورت کنید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x