خمیازه و اشک چشم : اثرات خمیازه کشیدن

خمیازه و اشک چشم | اثرات خمیازه کشیدن | علت اشک آمدن از چشم | اویرو مگ

خمیازه کشیدن یک واکنش طبیعی بدن بوده که با تحریک غدد اشک باعث آبریزش چشم می شود؛ علت خمیازه و اشک چشم و اثرات آنها را بخوانید.

 

خمیازه (Yawning) یکی از واکنش های طبیعی بدن بوده که علت دقیق ایجاد آن مشخص نیست. چشم برخی افراد در هنگام خمیازه کشیدن خیس شده و دچار اشک می شود.

این امر به این علت رخ داده که خمیازه غدد اشک را تحریک کرده و باعث آبریزش چشم می شود. علت دیگر این مساله این است چشم برخی افراد به علت خستگی دچار خشکی شده و چشم برای رفع خشکی اشک تولید می کند. البته چشم همه افراد با خمیازه دچار آبریزش نمی شود.

توجه داشته باشید که هیچکدام از این دو یعنی اشک و خمیازه، نشان دهنده وجود یک مشکل یا بیماری نیستد. با این حال در صورت تجربه درد یا خشکی چشم، خستگی شدید یا بی خوابی و خمیازه های مکرر غیرقابل کنترل به پزشک مراجعه کنید.

این مقاله ارتباط بین خمیازه کشیدن و اشک چشم، علت این مساله و برخی دیگر از اثرات این دو را مورد بررسی قرار می دهد.

 

همچنین بخوانید:

سندروم خشکی چشم (کلیک)

 

علت خمیازه کشیدن و اشک چشم

غدد اشک با تولید اشک به مرطوب ماندن چشم کمک می کنند. این غدد دقیقا در بالای چشم و زیر ابرو قرار گرفته اند.

با خمیازه کشیدن، وابسته به فشاری که به عضلات صورت وارد شده به غدد اشکی نیز فشار وارد می شود. این امر باعث تحریک این غدد برای تولید اشک می شود.

همچنین ایجاد خستگی، برای نمونه ناشی از خیره شدن زیاد به مانیتور باعث ایجاد خمیازه می شود. این امر با خستگی چشم همراه است. چشم های خسته برای رفع احساس خشکی و مرطوب شدن شروع به تحریک غدد اشک می کند. این مساله درصورت ایجاد خمیازه شدید نیز می شود.

خمیازه در بسیاری از حیوانات نیز وجود داشته و حتی نوزادان پیش از تولد این کار را انجام می دهد. با اینکه خمیازه امری رایج در همه افراد است اما علت دقیق و قطعی برای این کار وجود ندارد.

بعضی از نظریه ها علت زیر را برای خمیازه کشیدن مطرح می کنند:

 • افزایش سطح اکسیژن: معمولا خمیازه کشیدن شامل نفس کشیدن عمیق است و به عقیده برخی دانشمندان این امر به دریافت اکسیژن بیشتر کمک می کند. با این حال بر اساس یک مطالعه، تنفس در دی اکسید کربن باعث افزایش دفعات خمیازه نشده بنابراین هدف از خمیازه دریافت اکسیژن بیشتر نیست.
 • افزایش هوشیاری: خستگی باعث افزایش تمایل برای خمیازه کشیدن می شود. بنابراین خمیازه می تواند واکنشی برای کمک به هوشیاری بیشتر باشد.
 • پیوند اجتماعی: خمیازه ها مسری بوده بنابراین روشی برای پیوند بین افراد هستند. در واقع بیشتر در کنار افراد خانواده نسبت به افراد غریبه تمایل به خمیازه افزایش می یابد. بنابراین خمیازه می تواند نشان دهنده روابط اجتماعی باشد.
 • پاکسازی لوله های استاش: انسداد لوله های استاش در ارتفاعات بالا فشار دردناکی ایجاد کرده که در این زمان برای برطرف کردن آن تمایل به خمیازه ایجاد می شود.
 • سیگنال آرامبخش: بر اساس برخی تحقیقات، پیش از وقایع استرس زا از جمله مسابقات ورزشی خمیازه بیشتر می شود.احتمالا این امر در ایجاد احساس آرامش موثر است. بعضی از حیوانات زیر در شرایط استرس زا بیشتر خمیازه می کشند.

 

سایر علت روزمره اشک چشم

در برخی موارد چشم ها به علت خشکی زیاد دچار آبریزش و اشک می شوند. این امر برای مرطوب نگه داشتن چشم ها انجام می شود.

بعضی از دلایل احتمالی خشکی چشم عبارتند از:

 • قرارگیری در معرض باد، هوای خشک یا محرک های شیمیایی از جمله دود سیگار
 • جراحی چشم
 • بیماری ها پوستی از جمله اگزما و بلفاریت
 • تماشای طولانی صفحه نمایشگر
 • مشکلات مربوط به غدد چربی چشم
 • مصرف داروهای خاص از جمله آنتی هیستامین ها، مسکن های بدون نسخه، هورمون درمانی و داروهای ضد افسردگی
 • خستگی
 • آلرژی

 

همچنین بخوانید:

امگا 3 برای خشکی چشم (کلیک)

 

بعضی از بیماری هایی که باعث آبریزش و اشک آمدن از چشم می شوند، عبارتند از:

در صورت داشتن مشکلات بینایی یا تجربه برق زدگی چشم به دلیل احتمال جدا شدن شبکیه و اورژانسی بودن این وضعیت، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

همچنین بخوانید:

تفاوت آب سیاه و آب مروارید (کلیک)

 

اثرات خمیازه کشیدن

تولید اشک تنها اثر خمیازه کشیدن نیست. بعضی دیگر از این اثرات خمیازه کشیدن عبارتند از:

 • کشش: خمیازه با کشش عضلات صورت و فک باعث تسکین تنش یا درد صورت می شود. برخی افراد پس از خمیازه کشیدن احساس ناخوشایندی را در فک تجربه می کنند. این امر احتمالا نشان دهنده اختلال در مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) است.
 • پاکسازی لوله های استاش: لوله های استاش گوش میانی را به حلق متصل می کنند. در واقع خمیازه به باز شدن این لوله ها کمک کرده و علاوه بر کاهش فشار آنها گاهی به کاهش مایعات درون آنها نیز کمک می کند. این امر به گوش درد ایجاد شده در ارتفاع کمک کرده و فشار را کاهش می دهد.
 • بستن چشم ها: بیشتر افراد در هنگام خمیازه کشیدن چشم های خود را می بندند که این امر فقط برای یک ثانیه رخ داده و کوتاه است.
 • مسری بودن: خمیازه مسری است. برخی حتی با دیدن خمیازه کشیدن فرد دیگر حتی در فیلم دچار خمیازه می شوند. در واقع این امر نوعی همدلی است. بر اساس برخی تحقیقات، این وضعیت در افراد مبتلا به بیماری های تاثیرگذار بر همدلی یا رفتار اجتماعی، کمتر مسری است.

 

جمع بندی

خمیازه بخش طبیعی از زندگی روزمره به ویژه در کنار افراد دیگری است که خمیازه می کشند.

در برخی موارد خمیازه کشیدن باعث خیس شدن چشم و تولید اشک می شود. با این حال توجه داشته باشید که این وضعیت بیماری نبوده و نیازی به درمان ندارد.

خیس شدن چشم می تواند ناشی از خشکی چشم باشد، بنابراین باید استفاده از یک مرطوب کننده چشم مناسب را در نظر گرفت.

تغییرات اندک در نحوه خمیازه کشیدن با تغییر در نحوه تنش در عضلات مختلف، فشار کمتری به غدد اشکی وارد کرده و احتمال خیس شدن چشم ها را کاهش می دهد.

درصورت تجربه احساس درد و اختلال در بینایی پس از خمیازه کشیدن یا خشکی یا آبریزش چشم مختل کننده روزمره باید برای بررسی علت به پزشک مراجعه کرد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x