کانابیدیول در درمان آریتمی قلبی

کانابیدیول در درمان آریتمی قلبی | سی بی دی داروی تنظیم ضربان قلب

برخی بررسی ها نشان می دهند که کانابیدیول (سی بی دی) بعنوان داروی گیاهی تنظیم ضربان قلب در درمان آریتمی موثر است. اثر و عوارض آن را بخوانید.

 

آریتمی قلبی (Heart Arrhythmias) به معنای ضربان قلب نامنظم است.

برخی افراد به منظور درمان اختلالات ریتم قلب دارو مصرف می کنند. اما مصرف داروها برای همه افراد مناسب نبوده و در برخی افراد سبب عوارض جانبی ناخوشایندی خواهد شد.

این افراد استفاده از روش های طبیعی تر و گیاهی را ترجیح می دهند.

برخی افراد با تکیه بر برخی گزارشات، در مورد استفاده از کانابیدیول (یکی از ترکیبات شاهدانه: CBD) بعنوان داروی آریتمی قلبی کنجکاو هستند.

با این وجود هیچ مطالعه قطعی در مورد درمان آریتمی با مصرف داروی کانابیدویول وجود ندارد.

مطالعات اولیه نشان می دهند که کانابیدول بمانند یک داروی قلبی به تنظیم ضربان قلب کمک می کند.

شایان ذکر است که اکثر مطالعات انجام شده بر روی حیوانات بوده و پایه انسانی ندارند. بنابراین با توجه به عدم انجام مطالعات دقیق و کنترل شده بر روی انسان، اثربخشی مصرف کانابیدویول (سی بی دی) بعنوان داروی تنظیم ضربان قلب برای درمان آریتمی تایید نشده است.

برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف کنندگان کانابیس دچار مشکلات قلبی بیشتری خواهند شد.

کانابیس با کانابیدیول فرق دارد.

کانابیس (Cannabis) حاوی صدها ترکیب از جمله مقادیر زیاد THC است که مسئول اثر های کننده خواهد بود.

محصولات کانابیدول حاوی مقادیر بسیار کم THC بوده و افراد با مصرف آن دچار مشکلات قلبی مرتبط با مصرف کانابیس نخواهند شد.

با اینکه هیچ شواهدی در مورد خطرناک بودن کانابیدیول برای قلب وجود ندارد اما شواهدی در مورد ایمن بودن جایگزینی کانابیدیول بعنوان داروی گیاهی آریتمی قلبی با مواردی چون جراحی و داروهای تجویزی نیز وجود ندارد.

در این مقاله به بررسی مصرف کانابیدیول بعنوان داروی گیاهی تنظیم ضربان قلب در درمان آریتمی قلبی از جمله خطرات احتمالی، اثرات آن بر قلب و بعضی دیگر از روش های درمانی برای آریتمی می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

کانابیدیول برای سرطان : فواید CBD (کلیک)

 

کانابیدیول (CBD) بعنوان داروی آریتمی قلبی

آریتمی قلبی انواع مختلفی داشته و از بی خطر تا کشنده متفاوت  است. نامنظم بودن ضربان قلب حداقل 2% از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

مطالعات کمی نشان می دهند که کانابیدیول به آریتمی قلب کمک می کنند. البته هیچ کدام از این مطالعات داده های قطعی ارائه نداده و هیچ مدرکی در مورد استفاده موثر از کانابیدیول به عنوان داروی جایگزین برای درمان های متداول وجود ندارد.

محققان در مطالعه ای بر روی موش ها از کانابیدیول پیش از توقف جریان خون در عروق کرونر و پس از بازیابی مجدد جریان خون استفاده کردند. آنها دریافتند که تجویز کانابیدیول در موش ها پیش از توقف جریان خون به کاهش تعداد آریتمی قلبی و انسداد قلب و عروق کمک می کند.

مطالعات دیگر نیز به نتایج مشابهی رسیده و باعث می شوند تا طرفداران مصرف کانابیدیول در مورد اثربخشی مصرف آن در برابر آریتمی و درمان این وضعیت مطمئن باشند.

با این وجود هیچ شواهدی در مورد مطالعات انسانی نشان دهنده اثربخشی داروی گیاهی کانابیدیول برای آریتمی قلبی، تنظیم ضربان قلب و سایر مشکلات جدی قلب وجود ندارد.

 

همچنین بخوانید:

بیماری عروق کرونر قلب (کلیک)

 

کانابیدویول چگونه به قلب کمک می کند؟

تا به امروز تحقیقات پیرامون خواص و فواید کانابیدیول، همانند تحقیقات در مورد آریتمی قلبی قطعی نیستند.

یک مطالعه محدود در سال 2017 بر روی 9 مرد نشان داد که مصرف یک دوز کانابیدول باعث کاهش فشار خون خواهد شد. این مطالعه به طور متوسط کاهش 6 واحدی فشار خون سیستولیک افراد مورد بررسی را نشان داد.

با این وجود یک بررسی سیستماتیک و متا آنالیز در سال 2017 هیچ تاثیر قابل توجهی از کانابیدیول بر روی فشار خون یا ضربان قلب عادی را نشان نداد. البته نتایج این بررسی نشان می دهند که این دو میزان در شرایط استرس زا با مصرف کانابیدیول کاهش می یابند.

برخی شواهد در مطالعات حیوانی نشان می دهند که سی بی دی باعث بهبود جریان خون شده یا انسداد سیستم قلبی عروقی را کاهش می دهد.

همچنین کانابیدیول در درمان حملات قلبی و مغزی کمک کند. البته محققان از نحوه انجام یا چرایی آن مطلع نیستند و حتی نمی دانند که اثرات مشابهی در انسان ها نیز صادق است یا خیر.

با این وجود تمایز مهمی بین کانابیدیول مورد استفاده در مطالعات و آنچه در دسترس عموم است، وجود دارد.

ممکن است سی بی دی بدون نسخه موجود در فروشگاه ها همان قدرت کانابیدیول مورد استفاده در مطالعات را نداشته باشد، همچنین شامل سایر موادی باشد که اثرات احتمالی کانابیدول برای سلامتی را تحت تاثیر قرار می دهند. به علاوه هیچ مدرکی در مورد بهبود سلامت قلب توسط محصولات کانابیدیول موجود در بازار (که طیف گسترده ای از قدرت و مواد تشکیل دهنده دارند) وجود ندارد.

 

خطرات استفاده از کانابیدیول برای آریتمی قلبی

اصلی ترین خطر استفاده از کانابیدیول برای آریتمی قلبی این است که بر مبنای برخیتحقیقات، ارتباطی بین مصرف کانابیس و مشکلات ریتم قلبی وجود دارد.

یک مطالعه در سال 2021 بر روی 2457544 فرد بستری در بیمارستان نشان داد افرادی که به دلیل اختلال استفاده از شاهدانه در بیمارستان بستری شدند بیشتر دچار آریتمی قلبی شده و در هنگام بستری شدن احتمال مرگ آنها بیشتر است.

با این وجود این مطالعه کانابیس را مورد بررسی قرار داد و بصورت متمرکز در مورد کانابیدیول (به عنوان یکی از صدها عنصر کانابیس) نبود.

در واقع سایر ترکیبات موجود در کانبیس از جمله THC می توانند دلیل بروز مشکلات ریتم قلبی باشند.

علاوه بر این، افراد مورد مطالعه به دلیل وابستگی به کانابیس/THC در بیمارستان بستری شده و مصرف کننده معمولی نبودند. بنابراین مشخص نیست که استفاده از کانابیدیول به همان روش خطرناک باشد.

از همه مهمتر اینکه مطالعه فوق رابطه ای بین مصرف کانابیس و آریتمی قلبی را تایید نکرد. در واقع تنها وجود یک همبستگی را نشان داد.

همچنین این احتمال وجود دارد که بعضی از فاکتورهای دیگر مصرف کنندگان کانابیس ارتباط بیشتری با مورد آریتمی داشته باشند.

خطر دیگر استفاده از کانابیدیول این است که باعث می شود افراد از درمان های اصلی از جمله داروهایی برای تنظیم ضربان و ریتم قلب چشم پوشی کنند. هیچ مدرکی نشان نمی دهد که کانابیدیول جایگزین مناسبی برای مصرف دارو یا تغییر سبک زندگی سالم برای افراد باشد.

استفاده از کانابیدیول برای بیشتر افراد ایمن بوده و عوارض جانبی ایجاد نمی کند.

استفاده از کانابیدیول به عنوان مکمل خطری ندارد.

با این وجود بعضی از خطرات مصرف کانابیدول عبارتند از:

 • تداخل با سایر داروها (به ویژه داروهایی که دارای هشدار در مورد مصرف گریپ فروت هستند.)
 • خستگی بیش از حد یا خواب آلودگی
 • آسیب کبدی – به ویژه در افراد مبتلا به بیماری کبدی

 

روش های خانگی جایگزین برای درمان آریتمی قلب

درمان مناسب آریتمی قلب به علت بروز آن وابسته است. در بسیاری از موارد بیماری زمینه ای قلبی یا فشار خون بالا باعث ایجاد آریتمی بوده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش می دهند.

درمان های خانگی زیر به آریتمی کمک می کنند:

 • ورزش بیشتر
 • حفظ وزن مناسب یا رسیدن به آن
 • از بین بردن عادت های ناسالم از جمله سیگار کشیدن یا نوشیدن بیش از حد الکل
 • توقف مصرف مواد محرک از جمله کافئین
 • پرهیز از افزودن قند، غذاهای فرآوری شده و چربی های ترانس به رژیم غذایی – طبق بعضی از تحقیقات داشتن رژیم غذایی مدیترانه ای به طور ویژه ای مفید خواهد بود.
 • درمان بی خوابی و سایر مشکلات خواب برای حمایت از استراحت سالم در شب
 • درمان بیماری های زمینه ای از جمله دیابت
 • یافتن روش هایی برای کاهش استرس – یوگا به فعالیت بدنی بیشتر و کنترل استرس کمک می کند.

 

توجه:

افراد مبتلا به بیماری های قلبی جدی یا آریتمی در حین بهره بردن از درمان های خانگی به مصرف دارو نیاز خواهند داشت.

 

سایر موارد استفاده کانابیدول

مصرف کنندگان کانابیدول مدعی هستند که با استفاده از آن مزایای گسترده ای از جمله تغییرات ساده مانند بهبود پوست تا تغییرات معجزه آسا از جمله کوچک شدن تومور را تجربه کرده اند. البته تحقیقات در مورد کانابیدول این ادعاها را بررسی نکردند. همچنین بسیاری از این مطالعات بر روی حیوانات انجام شده و مربوط به انسان ها نبودند.

به این ترتیب ممکن است انجام تحقیقات بیشتر نشان دهنده مزایای بیشتر کانابیدول باشد. در حال حاضر سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از کانابیدول را برای دو اختلال تشنج نادر به نام های سندروم لنوکس گستو و سندروم دراوه را تایید کرده است.

 

همچنین بخوانید:

خواص روغن شاهدانه برای پوست و مزایای سلامت آن (کلیک)

 

همچنین محققان در حال بررسی فواید استفاده از کانابیدول برای موارد زیر هستند:

 

خلاصه

برخی افراد به مصرف مکمل کانابیدول در کنار درمان های آریتمی قلبی تمایل دارند.

در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد مفید بودن استفاده از داروی گیاه کانابیدول برای درمان آریتمی قلبی وجود دارد. در واقع جایگزینی درمان های متداول با کانابیدول خطرناک است. زیرا درمان مورد نیاز فرد در این وضعیت دریافت نخواهد شد.

تحقیقات اولیه بر روی حیوانات نشان می دهند که استفاده از کانابیدول برای افراد دچار آریتمی قلبی مفید است. با این وجود پیش از اثبات این موارد به مطالعات دقیق تری در مورد انسان ها نیاز است.

لازم به ذکر است که احتمال بروز تداخل کانابیدول با سایر داروها وجود دارد. افراد باید پیش از افزودن آن به رژیم درمانی خود با پزشک تماس بگیرند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x