انواع فیبریلاسیون دهلیزی : علائم و درمان

انواع فیبریلاسیون دهلیزی : علائم - درمان | بی نظمی ضربان قلب / آریتمی | اویرو مگ

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی ضربان قلب نامنظم (آریتمی) است که با تپش قلب شدید رخ می دهد؛ انواع – علائم – درمان و داروهای مناسب آنها را بخوانید.

 

 

فیبریلاسیون دهلیزی (Atrial Fibrillation) نوعی ضربان قلب نامنظم یا آریتمی است که معمولا با تپش قلب شدید و غیرمعمول رخ می دهد. پیش از تعیین بهترین روش برای درمان این بیماری، تعیین نوع آن ضروری است.

فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib) پاروکسیسم، مزمن و مزمن بلندمدت سه نوع اصلی این بیماری هستند. این بیماری همچنین به دو نوع دریچه ای و غیر دریچه ای طبقه بندی می شود.

در برخی افراد فیبریلاسیون دهلیزی هیچ علائمی نداشته و هنگام آزمایش برای سایر موارد تشخیص داده می شود. با بروز علائم تنها نمی توان به طبقه بندی فیبریلاسیون دهلیزی کمکی کرد.

این مقاله انواع فیبریلاسیون دهلیزی را مورد بحث قرار می دهد.

 

همچنین بخوانید:

ضربان قلب نرمال چقدر است؟ (کلیک)

 

فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسم

پاروکسیسم یک اپیزود ناگهانی از یک بیماری یا علامت است. به بی نظمی ناگهانی ضربان قلب و برطرف شدن خود به خود آن طی 7 روز، فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسم گفته می شود.

این اپیزود برای چند ثانیه تا چند ساعت به طول می انجامد.

این نوع فیبریلاسیون دهلیزی با علائم قابل توجهی همراه نبوده و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. با این حال برای جلوگیری از لخته شدن خون در فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسم، پزشکان استفاده از داروهای ضد انعقادی را توصیه می کنند. با این روش از بروز سکته مغزی جلوگیری می شود.

اپیزودهای این نوع فیبریلاسیون دهلیزی به طور متناوب و در فواصل نامنظم رخ می دهند. تقریبا نیمی از کل موارد فیبریلاسیون دهلیزی را این نوع تشکیل می دهند.

 

همچنین بخوانید:

درمان و جلوگیری از لخته شدن خون (کلیک)

 

فیبریلاسیون دهلیزی مزمن

اپیزودهای فیبریلاسیون دهلیزی مزمن به صورت پایدار رخ داده و برای بیش از 7 روز به طول می انجامند.

برخی افراد در این وضعیت نیازی به درمان نداشته با این حال به احتمال زیاد برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب به دارو یا یک روشی خاص نیاز است. با استفاده از داروهایی مانند بتا بلاکر و مسدودکننده های کانال کلسیم می توان به کنترل ضربان قلب کمک کرد. همچنین معمولا پزشکان برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده از داروهای ضد انعقادی را توصیه می کنند.

همچنین برخی پزشکان برای کنترل ریتم قلب، علاوه بر داروهای ضد آریتمی قلب از شوک های الکتریکی همزمان استفاده می کنند. گزینه دیگر نیز استفاده از فرسایش کاتتر بوده که طی آن جراح بافتی که باعث بی نظمی ریتم قلب می شود را از بین می برد.

 

همچنین بخوانید:

بتابلاکر ها : لیست داروها و عوارض(کلیک)

 

فیبریلاسیون دهلیزی مزمن بلندمدت

زمانی که فیبریلاسیون دهلیزی برای بیش از 1 سال طول بکشد به آن مزمن بلند مدت گفته می شود.

درصورتی که برای این نوع فیبریلاسیون دهلیزی، درمان هایی مانند داروها، کاردیوورژن (شوک هماهنگ قلبی)، فرسایش کاتتر و سایر روش ها قادر به بازیابی ریتم طبیعی قلب نباشند، طبق توصیه پزشک تلاش برای کنترل آریتمی پایان می یابد. اگر بیمار با این مساله موافقت کند، تشخیص پزشک فیبریلاسیون دهلیزی دائم است.

البته در این وضعیت همچنان استفاده از داروهایی برای کنترل ضربان قلب و جلوگیری از لخته شدن خون توصیه می شوند.

 

فیبریلاسیون دهلیزی دریچه ای و غیر دریچه ای

فیبریلاسیون دهلیزی دریچه ای به دلیل مشکلی در دریچه قلب از جمله دریچه میترال رخ داده و طی این وضعیت خون کافی از دهلیز چپ به بطن چپ منتقل نمی شود.

در صورتی که مشکل رخ داده ناشی از دریچه قلب یا جایگزین آن نباشد فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای خواهد بود.

هر نوع فیبریلاسیون دهلیزی قابلیت دریچه ای یا غیر دریچه ای بودن را دارد.

تعیین دریچه ای یا غیر دریچه ای بودن فیبریلاسیون دهلیزی پیش از تعیین برنامه درمانی مناسب اهمیت زیادی دارد.

با وجود موجود بودن داروهای جدیدی برای جلوگیری از لخته شدن خون، اما بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از آنها به عنوان درمانی ایمن و موثر برای فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای تائید نشده است.

 

 

جمع بندی

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی آریتمی یا ضربان قلب نامنظم است. این بیماری وابسته به مدت زمان بروز و منشا (فیبریلاسیون دهلیزی دریچه ای یا غیر دریچه ای)، انواع مختلفی دارد.

فیبریلاسیون دهلیزی پاروکسیسم بین چند ثانیه تا یک هفته، فیبریلاسیون دهلیزی مزمن بیش از یک هفته و فیبریلاسیون دهلیزی مزمن بلندمدت بیش از 12 ماه طول می کشد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x