امگا 3 برای جوش صورت و بدن

امگا 3 برای جوش صورت و بدن : آیا موثر است؟ نحوه استفاده - عوارض جانبی

به عقیده برخی افراد امگا 3 (به صورت مکمل و قرص یا موجود در مواد غذایی) در درمان جوش صورت و بدن موثر است؛ ارتباط بین جوش و امگا 3 را بخوانید.

 

جوش یک بیماری شایع پوستی بوده که همواره افراد بسیاری درگیر آن هستند. بدون درنظر گرفتن سن، جوش های مقاوم می توانند بسیار آزاردهنده و مشکل ساز باشند.

برخی افراد حتی با وجود امتحان کردن گزینه های درمانی مختلف، از تغییرات رژیم غذایی گرفته تا درمان پزشکی، نتیجه ای دریافت نمی کنند.

برخی افراد معتقدند که امگا 3 به دلیل داشتن اثرات ضد التهابی روی بدن، در بهبود و درمان جوش موثر است.

سه نوع امگا 3 وجود دارد که عبارتند از:

  • ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)
  • دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)
  • آلفا-لینولنیک اسید (ALA)

EPA و DHA در ماهی و روغن ماهی و ALA در آجیل و دانه های خاصی وجود دارند. این ترکیبات ضروری بوده درنتیجه باید آنها را از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها دریافت کرد.

این مقاله به بررسی ارتباط بین امگا 3 و جوش صورت و بدن می پردازد.

 

همچنین بخوانید:

فواید امگا 3 برای مو (کلیک)

 

التهاب و جوش

جوش نوعی بیماری التهابی پوستی است که با برجستگی هایی روی صورت و بدن نمایان می شود.

جوش ها معمولا رنگی صورتی یا قرمز داشته و وابسته به نوع پوست ممکن است با باعث ایجاد لکه هایی تیره روی پوست شوند.

جوش ها اصولا پر از چرک بوده و معمولا روی صورت، گردن، کمر و سینه ظاهر می شوند.

جوش ها زمانی ایجاد می شوند که باکتری ها و چربی های اضافی باعث مسدود شدن منافذ و فولیکول های مو شوند. در واقع جوش ها به عنوان بخشی از پاسخ التهابی بدن ایجاد می شوند.

این ضایعات ناشی از جوش باعث افزایش فعالیت واسطه های پیش التهاب روی پوست (مانند اینترلوکین 1) و سپس ایجاد یک سری حوادث التهابی می شوند.

در گذشته تصور می شد که فقط برخی از جوش ها با التهاب در ارتباط هستند اما بر اساس تحقیقات اخیر تقریبا التهاب روی همه انواع جوش ها تاثیر گذار است.

با این حالت التهاب تنها عامل تاثیر گذار روی جوش نیست. موراد تاثیر گذار دیگر عبارتند از:

 

همچنین بخوانید:

انواع آکنه / جوش (کلیک)

 

امگا 3 و درمان جوش

با توجه به دلایل اصلی جوش، تصور می شود که امگا 3 در درمان و پیشگیری از ایجاد آن موثر است.

 

همچنین بخوانید:

علت ایجاد آکنه / جوش (کلیک)

 

امگا 3 و التهاب

اسیدهای چرب امگا 3، به ویژه EPA و DHA، دارای اثرات ضد التهابی هستند. بنابراین بنظر می رسد که این ترکیبات با التهاب مقابله کرده و به صورت غیر مستقیم در بهبود جوش موثر هستند.

بر اساس یک مطالعه کوچک، شرکت کنندگان دارای جوش میزان EPA کمتر و برخی از مارکرهای التهابی در سطح خون بالاتر از شرکت کنندگان بدون جوش داشتند.

با این وجود تاثیر مکمل های EPA یا سایر امگا 3 ها در پیشگیری از بروز جوش یا درمان آن نامعلوم است.

بر اساس یک آزمایش تصادفی و کنترل شده در 45 فرد مبتلا به جوش خفیف تا متوسط، مصرف 2000 میلی گرم مکمل EPA و DHA به مدت 10 هفته به طور قابل توجهی در کاهش ضایعات جوش التهابی و غیر التهابی موثر است.

با این حال مطالعه ای دیگر روی 13 فرد مبتلا به جوش های التهابی که به مدت 12 هفته روزانه 930 میلی گرم EPA مصرف می کردند، هیچ تغییر قابل ملاحظه ای در شدت یا تعداد ضایعات التهابی را نشان نداد.

در واقع در این مطالعه جوش برخی از شرکت کنندگان بهبود یافته بود در حالیکه علائم سایرین در حال بدتر شدن بود.

این نتایج متفاوت نشان می دهد که تاثیر مکمل های امگا 3 روی جوش ها به برخی عوامل بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

  • نوع امگا 3
  • نوع جوش
  • ویژگی های شخص
  • عوامل ناشناخته دیگر

به صورت کلی تحقیقات بسیار کمی در خصوص ارتباط بین امگا و جوش های التهابی صورت و بدن وجود دارد. بنابراین انجام مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

همچنین بخوانید:

غذاهای ضد التهاب و التهاب زا کدامند؟ (کلیک)

 

مکمل ها در برابر منابع غذایی

بیشتر مطالعات انجام شده جهت بررسی تاثیر امگا 3 روی درمان جوش ها، روی مکمل ها به خصوص EPA و DHA متمرکز شده اند. در خصوص تاثیر مکمل های ALA روی جوش تحقیقی صورت نگرفته است.

بعلاوه هیچ مطالعه ای در خصوص تاثیر افزایش مصرف امگا 3 از طریق رژیم غذایی روی درمان جوش وجود ندارد.

با این حال بر اساس برخی مطالعات مشاهده ای، افرادی که منابع امگا 3 مصرف می کنند نسبت به افرادی که این غذا را استفاده نمی کنند، کمتر به جوش مبتلا می شوند.

برای نمونه، بر اساس یک مطالعه روی بیش از 500 بیمار در کلینیک پوستی مشخص شد که آنهایی که حداقل یک بار در هفته ماهی مصرف می کنند نسبت به سایرین 32% کمتر به جوش شدید تا متوسط مبتلا می شوند.

حتی اگر این نتایج نشان دهنده تاثیر گذاری مصرف ماهی، بهترین منبع امگا 3 در رژیم غذایی، روی بهبود و جلوگیری از ایجاد جوش باشند، اما آنها بیانگر این مساله نیستند که چگونه سایر منابع غذایی امگا 3 یا فقط امگا 3 می توانند بر این وضعیت تأثیر بگذارند.

 

همچنین بخوانید:

خواص روغن ماهی برای پوست (کلیک)

 

نحوه استفاده از امگا 3 برای جوش

حتی با وجود نوید بخش بودن برخی از نتایج، اما تحقیقات کمی در خصوص ارتباط بین جوش و قرص ها و مکمل های روغن ماهی، ماهی و سایر اشکال امگا 3 وجود دارد. به همین علت هیچ توصیه استانداردی در خصوص میزان مصرف امگا 3 برای درمان جوش وجود ندارد.

برای نمونه بر اساس اعلام آکادمی پوست آمریکا، مصرف روغن ماهی یا قرص و مکمل های امگا 3 برای درمان جوش توصیه نمی شوند.

اگر دارای جوش بوده و قصد دارید میزان امگا 3 مصرفی خود را افزیش دهید، توصیه می شود با افزایش مصرف ماهی این کار را انجام دهید. توصیه می شود در هفته حداقل 8 اونس (227 گرم) غذای دریایی مصرف کنید.

ماهی های سرشار از امگا 3 شامل سالمون، ماهی خال مخالی، شاه ماهی و ساردین هستند.

از آنجایی که جیوه به مغز و سیستم عصبی کودک متولد نشده و خردسال آسیب می رساند، کودکان و افراد باردار باید در خصوص جیوه موجودر در ماهی محتاط باشند.

به همین دلیل سعی کنید ماهی کم جیوه مانند ماهی سالمون، ماهی کاد و میگو را برای مصرف انتخاب کنید.

منابع گیاهی اسید چرب امگا 3 ALA شامل دانه های کتان، دانه های چیا و گردو هستند. با این حال باید متذکر شد که بیشتر مطالعات در خصوص تاثر امگا 3 روی التهاب و جوش روی EPA و DHA متمرکز شده اند.

 

عوارض جانبی

ممکن است برخی افراد با مصرف مکمل های امگا 3 برای جوش صورت و بدن خود، دچار عوارض جانبی ناخواسته ای شوند.

برای نمونه، در مطالعه ای که در بالا توضیح داده شد در 13 نفر شرکت کننده حاضر در مطالعه، 4 فرد که در شروع آزمایش دارای جوش خفیف بودند پس از 12 هفته مصرف مکمل های EPA علائم آنها بدتر شد.

با این حال افراد دارای جوش متوسط تا شدید پس از پایان آزمایش، بهبودی علائم را تجربه کردند.

در واقع تاثیر امگا 3 روی درمان جوش صورت و بدن فرد، به ویژگی های شخصی خود فرد بستگی دارد.

از آنجایی که تحقیقات محدودی در این زمینه وجود دارد، پیش بینی اینکه امگا 3 تاثیر مثبت یا منفی روی جوش ها دارد بسیار دشوار است.

مکمل های امگا 3 عوارض جانبی دیگری نیز به همراه دارند.

روغن ماهی مداول ترین نوع مکمل امگا 3 است. عوارض جانبی مصرف روغن عبارتند از:

بنظر می رسد که مصرف روغن ماهی برای بیشتر افراد ایمن است. اما بهتر است پیش از مصرف هر نوع مکملی اعم از روغن ماهی با پزشک مشورت کنید.

 

کلام آخر

جوش نوعی بیماری التهابی است با ایجاد برجستگی و ضایعاتی روی پوست همراه است. این بیماری می تواند همه افراد با هر گروه سنی را تحت تاثیر قرار دهد. اما بیشتر در نوجوانان رایج است.

با توجه به تحقیقاتی که در خصوص امگا 3، به ویژه EPA و DHA انجام شده، به اثبات رسیده آنها توانایی مقابله با التهاب و درمان جوش را دارند.

با این حال، تحقیقات محدود به طور عمده بر روی مکمل ها تمرکز کرده و نتایج متفاوتی را نشان می دهند.

درصورت علاقه به مصرف امگا 3 جهت بررسی تاثیر روی بهبود جوش، پس از مشورت با پزشک میزان ماهی مصرفی خود را افزایش داده یا از یک قرص و مکمل مناسب استفاده کنید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x