خواص و مضرات فلفل سیاه

خواص فلفل سیاه + مضرات - ارزش غذایی| خواص پیپرین موجود در فلفل سیاه برای سرطان

فلفل سیاه و پیپرین موجود در آن خواص زیادی مانند اثرات ضد التهابی و مبارزه با سرطان دارند؛ فواید – مضرات و ارزش غذایی فلفل سیاه را بخوانید.

 

 

فلفل سیاه (black pepper) و پیپرین (مهم ترین آلکالوئید فلفل سیاه) دارای خواص سلامتی زیادی مانند اثرات ضد التهابی و مبارزه با سرطان هستند.

از هزاران سال قبل فلفل سیاه در طب سنتی به ویژه در آیورودا (سیستم طب سنتی هند) کاربرد داشته است. این ماده به صورت گسترده برای درمان اختلالات قاعدگی، گوش، بینی و گلو استفاده می شده است.

با این حال قابل ذکر است که مصرف زیاد فلفل سیاه با مضراتی مانند مشکلات گوارشی همراه است. بنابراین از مصرف زیاد آن پرهیز کنید.

این مقاله به بررسی فلفل سیاه، ارزش تغذیه، خواص سلامتی و مضرات احتمالی آن می پردازد.

 

ارزش غذایی فلفل سیاه

در جدول زیر مواد مغذی موجود در یک قاشق چای خوری فلفل سیاه آسیاب شده (2.3 گرم) آورده شده است:

 

مواد مغذیمقدار
انرژی در کالری5.77
پروتئین (گرم)0.239
کربوهیدرات (گرم)1.47
فیبر (گرم)0.582
قند (گرم)0.015
کلسیم (میلی گرم)10.2
آهن (میلی گرم)0.223
منیزیم (میلی گرم)3.93
فسفر (میلی گرم)3.63
پتاسیم (میلی گرم)30.6
سدیم (میلی گرم)0.46
زینک (میلی گرم)0.027
منگنز (میلی گرم)0.294
سلنیوم (میکروگرم)0.113
فلوراید (میکروگرم)0.787
نیاسین (میلی گرم)0.026
فولات (میکروگرم)0.391
بتائین (میلی گرم)0.205
 بتاکاروتن (میکروگرم)7.13
 لوتئین + زاگزانتین (میکروگرم)10.4
 ویتامین E (میلی گرم)0.024
 ویتامین K (میکروگرم)3.77
ویتامین A (میکروگرم)12.6

 

در حال حاضر هیچ دستورالعملی برای میزان مصرف فلفل سیاه ( چه از نظر جنسیت و چه گروه سنی) وجود ندارد.

با این حال بر اساس اعلام دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها 2025-2020، برای کاهش مصرف قند، سدیم و چربی های اشباع می توان با اضافه کردن گیاهان و ادویه جات به طعم و مزه دار کردن غذاها کمک کرد.

 

خواص سلامتی فلفل سیاه

فلفل سیاه چندین خواص سلامتی برای مغز و بدن دارد. بسیاری از خواص فلفل سیاه ناشی از ترکیب پیپرین (Piperine) موجود در آن است.

 

خواص ضد التهابی

تحقیقات انسانی زیادی درخصوص خواص ضد التهابی فلفل سیاه و پیپرین انجام نشده است. اما بر اساس چندین مطالعه انجام شده روی جوندگان، پیپرین در کاهش التهاب موثر است.

برای نمونه، یک مطالعه در خصوص بررسی اینکه آیا پیپرین در مقابله با آسیب قلبی ناشی از دوکسوروبیسین (doxorubicin)، یک داروی ضد سرطان، موثر است یا خیر، محققان به نتیجه زیر رسیدند:

التهاب در موش های آزمایشگاهی که به آنها پیپرین تزریق شده بود، کاهش یافته است.

مطالعه دیگری که باز روی جوندگان انجام شده، نشان داد که خواص ضد التهابی پیپرین به محافظت از آسیب بافت کلیوی مرتبط با ایسکمی خونرسانی مجدد خون کمک می کند.

به آسیب بافتی ناشی از عدم دریافت اکسیژن کافی به بخشی از بدن، ایسکمی خونرسانی مجدد گفته می شود.

بعلاوه محققین طی یک بررسی دریافتند که پیپرین برای کاهش التهاب مزمن در مبتلایان به سندروم متابولیک مفید است. اما تحقیقات انسانی بیشتری برای این خاصیت فلفل سیاه موردنیاز است.

 

همچنین بخوانید:

غذاهای ضد التهاب و التهاب زا (کلیک)

 

سرشار از آنتی اکسیدان

پیپرین (ترکیب گیاهی موجود در فلفل سیاه) خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد.

بدن در پاسخ به رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری ایجاد می کند. این مولکول ها به صورت طبیعی و در پاسخ به فشارهای محیطی به سلول های بدن آسیب وارد می کنند.

زمانیکه آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد زیاد شوند، مشکلات جدی برای سلامتی مانند بیماری های التهابی، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها ایجاد خواهند شد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، وجود مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان در رژیم غذایی به کاهش آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کنند.

برای نمونه بر اساس یک بررسی انجام شده، مکمل های فلفل سیاه و پیپرین در جلوگیری یا کند کردن روند پیشرفت آسیب رادیکال های آزاد و بیماری های مرتبط با آن مانند دیابت، سرطان و آترواسکلروز موثر است.

 

همچنین بخوانید:

انواع آنتی اکسیدان ها (کلیک)

 

مبارزه با سرطان

درحالیکه هیچ مطالعه انسانی در خصوص این خاصیت فلفل سیاه انجام نشده اما بر اساس چندین مطالعه آزمایشگاهی پیپرین موجود در فلفل سیاه دارای خواص مبارزه و مقابله با سرطان است.

برای نمونه، بر اساس یک بررسی جامع در مورد ادویه ها و درمان های سرطان، پیپرین موجود در فلفل سیاه دارای قابلیت سرکوب کردن همانند سازی سلول های سرطانی در سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ است.

همچنین یافته ها در خصوص پیپرین به عنوان یک عامل در درمان استئوسارکوما (osteosarcoma)، نوعی سرطان استخوان، امیدبخش است.

با این حال مانند موارد قبلی تائید این خاصیت نیازمند انجام مطالعات بیشتر است.

 

خواص آنتی باکتریالی

مطالعات و بررسی های اندکی وجود دارند که خواص آنتی باکتریالی فلفل سیاه و پیپرین را نشان داده اند.

برای نمونه، پس از یک بررسی کوچک از مطالعات مربوط به خواص آنتی باکتریالی فلفل سیاه در برابر باکتری های گرم مثبت، مانند استافیلوکوکوس اورئوس، محققان دریافتند که این ادویه می تواند یک ماده قدرتمند برای درمان های آینده در برابر بیماری های عفونی و عوامل بیماری زای ناشی از مواد غذایی باشد.

یک بررسی دیگر در مقیاس بزرگتر که شامل مطلالعات آزمایشگاهی و انسانی انجام شده در خصوص خواص دارویی پیپرین، از جمله خواص آنتی باکتریالی بود، به نتیجه زیر دست یافت:

پیپرین و پیپرلونگومین (یک جز از گیاه فلفل بلند) در مبارزه با عوامل بیماری زای مقاوم در برابر چند دارو موثر هستند.

بر اساس این تحقیق، محققان دریافتند که هر دو ترکیب به عنوان ترکیبات زیست فعال برای داروهای ضد باکتری مفید هستند.

با این حال در خصوص این خاصیت نیز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

تقویت عملکرد مغز

بر اساس چندین مطالعه انجام شده روی حیوانات، پیپرین به بهبود عملکرد مغز به ویژه برای علائم مرتبط با شرایط دژنراتیو مغز مانند بیماری آلزایمر کمک می کند.

برای نمونه، محققان طی یک تحقیق به این نتیجه رسیدند که پیپرین برای بهبود حافظه در موش های صحرایی دارای آلزایمر و همچنین کاهش تشکیل پلاک آمیلوئید موثر است.

پلاک آمیلوئیدها تکه های مخرب پروتئینی هستند که در مناطقی از مغز که با حافظه و عملکرد شناختی مرتبط است، تشکیل می شوند.

همچنین بر اساس یک مطالعه انجام شده روی حیوانات مشخص شد که آلزایمر و سطح پیپرین با یکدیگر رابطه دارند. اما محققان بیان کردند که این آزمایش دلیلی بر وجود ارتباط بین این دو نیست و تحقیقات بیشتری در این خصوص نیاز است.

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره بیماری آلزایمر (کلیک)

 

کمک به کنترل قند خون

بر اساس یک مطالعه انجام شده روی انسان ها در سال 2013، اثرات یک مکمل حاوی چندین ترکیبات زیست فعال از جمله پیپرین روی مقامت انسولین بررسی شد.

در انتهای این مطالعه مشخص شد که حساسیت به انسولین در شرکت کنندگان بهبود یافته است. این یعنی هورمون انسولین بهتر می تواند جذب گلوکز را تنظیم کند.

با این حال به دلیل اینکه مکمل غذایی حاوی چندین ترکیب بود نمی توان نتیجه گرفت که پیپرین نیز دارای نتایج مشابه است.

 

افزایش کلسترول خوب

محققان مطالعه ای روی خوکچه ها انجام دادند، به این صورت که به صورت تصادفی به برخی یک رژیم غذایی با فلفل سیاه و به برخی بدون آن اختصاص دادند. آنها تغییرات ایجاد شده در خوکچه ها را طی دوره های رشد و فربه شدن بررسی کردند.

نتایجی که بدست آمد حاکی از آن بود که خوکچه های دارای رژیم غذایی حاوی فلفل سیاه، افزایش قابل توجهی در لیپوپروتئین با چگالی بالا ( کلسترول خوب) را در مقایسه با سایر خوکچه ها تجربه کردند.

 

همچنین بخوانید:

محدوده نرمال کلسترول خوب (کلیک)

 

جذب مواد مغذی و سلامت روده

بر اساس یک تحقیق در سال 2013، فلفل سیاه در افزایش جذب مواد مغذی موثر است. همچنین فلفل سیاه رفتارهایی شبیه به پروبیوتیک ها مانند کمک به تنظیم میکروبیوتای روده و افزایش سلامت دستگاه گوارش دارد.

 

همچنین بخوانید:

پروبیوتیک چیست؟ (کلیک)

 

مضرات و عوارض فلفل سیاه

شواهد زیادی که نشان دهنده مضرات و عوارض فلفل سیاه برای سلامتی باشد، وجود ندارد.

همانند بیشتر گیاهان و ادویه جات، مصرف بیش از فلفل سیاه باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شود.

همچنین به دلیل تند بودن فلفل سیاه، مصرف آن باعث ایجاد احساس سوختن در دهان و گلو می شود.

با این حال بر اساس برخی تحقیقات، فلفل سیاه، یا به طور خاص تر پیپرین، تحت شرایط خاصی با برخی مضرات برای سلامتی همراه است.

برای نمونه، بر اساس برخی تحقیقات انجام شده روی جوندگان و انسان ها پیپرین باعث افزایش جذب برخی داروها مانند آنتی هیستامین ها می شوند. این امر برای داروهای کم جذب مفید است اما می تواند با جذب بیش از حد برخی داروها باعث ایجاد مشکلاتی شود.

بنابراین قبل از افزایش مصرف فلفل سیاه یا مکمل های پیپرین، در خصوص تداخلات دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

 

جمع بندی

از هزاران سال قبل فلفل سیاه و فلفل قرمز در سیستم های طب سنتی قرار داشته اند.

بیشتر تحقیقات انجام شده در خصوص فلفل سیاه مقدماتی بوده و بیشتر روی حیوانات انجام شده، اما نتایج حاصل از آنها امیدوار کننده هستند. با این حال تحقیقات انسانی بیشتری برای تائید این یافته ها نیاز است.

فلفل سیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی، اثرات ضد التهابی و آنتی باکتریالی است. این ماده همچنین در تقویت تقویت عملکرد مغز و افزایش سطح کلسترول خوب موثر است.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x