خواص قارچ صدفی / قارچ اویستر

خواص قارچ صدفی / قارچ اویستر | فواید انواع قارچ صدفی خوراکی

انواع قارچ صدفی / اویستر خوراکی بوده و خواص و فواید بی نظیری برای سلامت دارند، می توانید از آنها در غذاهایی مانند پاستا استفاده کنید.

 

استفاده از قارچ های صدفی / قارچ اویستر ریشه در تاریخ دارد. برای قرن هاست که از انواع قارچ های خوراکی صدفی برای مصارف پخت و پز و همچنین طب سنتی استفاده می شده است.

قارچ صدفی (Oyster mushrooms) یا گونه Pleurotus، عضوی از گروه قارچ های گیلد (Gilled) محسوب می شود.

انواع قارچ های صدفی به دلیل ترکیبات مغذی و خواص آنتی اکسیدانی خود، فواید سلامتی بسیاری داشته و همین امر عامل محبوبیت آنهاست.

در واقع حدود 40 نوع قارچ صدفی وجود دارد که همه انواع آن خوراکی بوده و معمولا در غذاهایی چون پاستا یا سوخاری ها استفاده می شود.

در این مقاله به بررسی خواص و فواید بی نظیر قارچ های صدفی (اویستر) می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

معرفی قارچ های وحشی خوراکی و سمی (کلیک)

 

1- سرشار از مواد مغذی

فواید سلامتی قارچ اویستر از ترکیبات مغذی آن نشات می گیرد.

قارچ اویستر حاوی ترکیباتی چون فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی هستند. آنها کربوهیدرات کمی داشته و برای افرادی که از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات پیروی می کنند، گزینه خوبی محسوب می شوند.

محتوای تغذیه ای یک فنجان (86 گرم) قارچ اویستر خام عبارتند:

همچنین این قارچ ها حاوی مقادیر کمی از مواد مغذی از جمله ویتامین D و سلنیوم هستند.

 

همچنین بخوانید:

رژیم غذایی کم کربوهیدرات : نکات و فواید (کلیک)

 

2- سرشار از آنتی اکسیدان ها

قارچ های صدفی منبع غنی آنتی اکسیدان ها بوده و در نتیجه دارای خواص محافظتی و کاهش آسیب سلولی در بدن هستند.

برای نمونه هفت ترکیب فنولی در عصاره P. ostreatus (یکی از انواع قارچ صدفی خوراکی) شامل گالیک اسید، کلروژنیک اسید و نارنینژنین و .. شناسایی شده است.

همه این موارد در بدن به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند.

همچنین این قارچ ها حاوی اسید آمینه ارگوتیونین بوده که خواص آنتی اکسیدانی قوی ارائه خواهند داد.

 

یک مطالعه در سال 2007 بر روی جوندگان نشان داد که درمان با عصاره قارچ خوراکی صدفی منجر به بهبود سطح آنتی اکسیدان ها شده و نشانگرهای التهابی خاصی از جمله مالون دی آلدئید (MDA) در موش های مسن را کاهش می دهد.

یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2016 نشان داد که عصاره قارچ صدفی خاکستری بواسطه دارا بودن ارگوتیونین سبب پیشگیری از آسیب اکسیداتیو سلول های شریانی انسان می شود. همچنین از اکسیداسیون LDL (کلسترول بد) جلوگیری می کند.

اکسیداسیون LDL در روند تصلب شرایین نقش دارد. این بیماری باعث تجمع پلاک در رگ ها شده که منجر به بیماری قلبی می شود.

یک مطالعه در سال 2020 بر روی موش ها نشان داد که این عصاره خواص آنتی اکسیدانی داشته و به کاهش آسیب کبدی ناشی از مواد سمی کمک می کند.

 

با اینکه طبق مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی انواع قارچ های خوارکی صدفی دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و از آسیب سلولی محافظت می کنند اما در مورد نتایج انسانی به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

همچنین بخوانید:

انواع آنتی اکسیدان ها: فواید و منابع حاوی آن ها (کلیک)

 

3- تقویت سیستم ایمنی بدن

قارچ اویستر به چند روش از سیستم ایمنی بدن حمایت می کند.

 

برای نمونه، پلوران، نوعی فیبر بتا گلوکان برگرفته از یکی از انواع قارچ های صدفی به نام P. ostreatus است. این ترکیب دارای خواص تعدیل کننده سیستم ایمنی بوده و همچنین اثرات ضد ویروسی و ضد باکتری دارد.

یک مطالعه 130 روزه بر روی 90 نفر مبتلا به ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 یا HSV-1 نشان داد که درمان با مکمل پلوران، ویتامین C و روی (زینک) باعث بهبود علائم HSV-1 می شود. پیش از این، درمان تنها با ویتامین C موجب کاهش علائم تنفسی گردید.

علاوه بر این مشخص شد که درمان با پلوران به طور قابل توجهی علائم کودکان مبتلا به عفونت های مکرر دستگاه تنفسی را بهبود بخشیده و از بروز عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ورزشکاران می کاهد.

 

یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 41 نفر نشان داد که استفاده از مکمل عصاره قارچ اویستر به صورت روزانه، سبب فعال کردن اینترفرون y یا (IFN-y) می شود. اینترفرون Y نقشd اساسی در محافظت در برابر عفونت داشته و باعث افزایش سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

همچنین مشخص شد که این قارچ ها اثرات ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارند.

با این وجود مطالعات انجام شده بیشتر روی خواص قارچ های صدفی کامل (و نه عصاره و مکمل های آن) برای بهبود سیستم ایمنی بدن بود.

 

همچنین بخوانید:

غذاهایی که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کنند (کلیک)

 

 

4- سلامت قلب مفید

قارچ های صدفی با کاهش کلسترول بالا و فشار خون بالا، موجب تقویت سلامت قلب خواهند شد.

به این ترتیب P. ostreatus حاوی چندین ترکیب مفید برای سلامت قلب از جمله فیبرهایی به نام بتا گلوکان های فراوان است.

بتا گلوکان ها توسط باکتری های روده تخمیر شده و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کنند. آنها به کاهش تولید کلسترول در بدن کمک خواهند کرد.

لازم به ذکر است که قارچ P. ostreatus دو برابر قارچ دکمه ای سفید حاوی بتا گلوکان است.

یک آزمایش کنترل تصادفی در سال 2011 بر روی 20 نفر نشان داد که خوردن سوپ حاوی 30 گرم P. ostreatus خشک در مقایسه با دارونما به مدت 21 روز باعث کاهش تری گلیسیرید، کلسترول کل و LDL شد.

همچنین یک بررسی در سال 2020 بر روی 8 مطالعه انسانی نشان داد که مصرف این قارچ صدفی خوراکی به افت قند خون، تری گلیسیرید، فشار خون و سطح انسولین کمک می کند. همه این موارد باعث کاهش خطر بیماری قلبی خواهند شد.

با این وجود نویسندگان اعلام کردند که تمام مطالعات موجود خطر سوگیری بالایی داشته و برای درک اثربخشی مصرف قارچ های اویستر بر روی سلامت قلب به مطالعات مناسب تری در آینده نیاز است.

 

همچنین بخوانید:

غذاهای مفید برای سلامت قلب (کلیک)

 

5- بهبود تنظیم قند خون

از دیگر خواص قارچ های صدفی، تنظیم سطح قند خون است.

مطالعه ای بر روی 22 نفر مبتلا به دیابت و بدون آن نشان داد که مصرف پودرقارچ اویستر باعث کاهش قند خون پس از صرف غذا خواهد شد. در واقع مصرف این قارچ ها ضمن مهار برخی پروتئین های افزایش دهنده قند خون باعث افزایش قند در بافت های بدن می شود.

یک مطالعه در سال 2007 بر روی 30 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 بستری شده در بیمارستان نشان داد که مصرف 150 گرم P. ostreatus به صورت روزانه و به مدت 7 روز باعث کاهش 22% قند خون ناشتا و کاهش 23% قند خون پس از صرف غذا شد.

پس از اینکه شرکت کنندگان این مطالعه درمان با قارچ را به مدت 1 هفته متوقف کردند، قند خون ناشتا و قند خون پس از صرف غذا به ترتیب 13% و 20% افزایش یافتند.

همچنین استفاده از این درمان به طور قابل توجهی فشار خون، کلسترول و تری گلیسیرید شرکت کنندگان را کاهش داد.

یک مطالعه بر روی 27 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا نشان داد که درمان با 3 گرم پودر P. ostreatus در روز به مدت 3 ماه باعث کاهش قابل توجه هموگلوبین A1c یا HbA1c به عنوان نشانگر کنترل بلندمدت قند خون خواهد شد.

یک بررسی در سال 2020 نشان داد که ممکن است این اثرات احتمالی کاهش قند خون به دلیل غلظت بالای بتا گلوکان ها باشد زیرا این نوع فیبر هضم و جذب کربوهیدرات را کند خواهد کرد.

6- سایر فواید احتمالی

علاوه بر خواص ذکر شده برای قارچ های صدفی، سایر فواید سلامت آنها عبارتند از:

  • خواص احتمالی ضد تومور: طبق تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی مصرف این قارچ ها اثرات ضد تومور دارند. با این وجود تحقیقات انسانی در این مورد انجام نشده است.
  • فواید سلامت روده: یک مطالعه بر روی جوندگان در سال 2021 نشان داد که تکمیل رژیم غذایی موش های چاق با قارچ صدفی باعث کاهش رشد باکتری های بیماری زا و افزایش تولید اسیدهای چرب مفید با زنجیره کوتاه در روده می شود.
  • اثرات ضد التهابی: این قارچ ها حاوی ترکیبات ضد التهابی هستند. یک مطالعه بر روی موش ها در سال 2020 نشان داد که درمان خوراکی با عصاره P. ostreatus به طور قابل توجهی التهاب پنجه آنها را کاهش می دهد.

 

همچنین بخوانید:

سلامت روده و اثر آن بر بدن؛ روده ناسالم چیست؟ (کلیک)

 

7- پرکاربرد و خوشمزه

این قارچ ها علاوه بر ارائه فواید سلامتی به دلیل مصرف در آشپزی ارزش زیادی دارند. تمام بخش های این قارچ ها از جمله کلاهک، پره ها و ساقه های آنها خوراکی هستند.

 

در ادامه به بررسی راه هایی برای افزاودن قارچ صدفی به غذاها و قرار دادن آن در رژیم غذایی می پردازیم:

  • پختن آنها و افزودن به پاستا و غلات
  • افزودن آن به سوپ و خورش ها
  • گریل کردن آنها در کنار سبزیجات و منابع پروتئینی چون میگو یا مرغ
  • تفت دادن آنها با زیتون و سیر و تهیه یک وعده کنار غذای اصلی
  • خرد کردن و افزودن آنها به سس و سس گوشت
  • استفاده از آن در وعده های تخم مرغی از جمله فریتا، املت و کوئیچ
  • برشته کردن آنها در فر

 

همانطور که مشخص است این قارچ ها کاربرد فراوانی داشته و حتی می توان از آنها در دستورالعمل های شیرین نیز استفاده کرد.

 

جمع بندی

انواع قارچ های صدفی / اوویستر خوراکی هستند. آنها بدلیل ترکیبات مغذی و خواص آنتی اکسیدانی خود محبوب بوده و فواید سلامتی بیشماری ارائه می دهند.

قارچ های اویستر از سلامت قلب و سیستم ایمنی بدن حمایت کرده، باعث کنترل قند خون شده و اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ارائه می دهد.

اگر تمایل به مصرف آن در غذاها دارید می توانید آن را به سوپ، پاستا و سایر غذاها اضافه کنید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x