تاثیر ورزش بر بیش فعالی

تاثیر ورزش بر بیش فعالی - ADHD و کودکان بیش فعال | ورزش در درمان بیش فعالی

ورزش تاثیر مثبتی در درمان علائم کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) دارد، ورزش های مناسب بیش فعالی را بخوانید.

 

اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) یکی از بیماری های مرتبط با سلامت روان است که موجب برخی علائم همچون مشکل در تمرکز و ایجاد رفتارهای تکانشی می شود. انجام ورزش منظم  تاثیر مثبتی در بهبود عملکرد شناختی و مدیریت رفتار بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی و کودکان بیش فعال خواهد داشت.

برای فرد مبتلا به ADHD، متمرکز شدن روی یک موضوع، کنترل رفتارهای تکانشی و مدیریت سطح انرژی خود کاری دشوار و چالش برانگیز است.

متخصصان برای درمان اختلال کم توجهی بیش فعالی در بزرگسالان و کودکان، از یک برنامه درمانی شامل دارو، روان درمانی، تکنیک های مدیریت رفتار و همچنین سایر استراتژیها استفاده می کنند که ورزش نیز بعضا در این برنامه قرار می گیرد.

در واقع پزشک برای کنترل بیش فعالی، انجام تمرینات ورزشی را در کنار سایر گزینه های درمانی پزشکی یا روان درمانی توصیه می کنند.

انجام تمرینات ورزشی، چه ورزش های قلبی عروقی* و چه غیر آن، یکی از راه های موثر در درمان علائم اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) در کودکان و بزرگسالان است.

د راین مقاله به بررسی تاثیر ورزش بر روی بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) پرداخته ، میزان و انواع تمرینات مناسب را پیشنهاد خواهیم داد.

 

* ورزش قلبی عروقی انواع ورزش هایی است که موجب پمپاژ سریع خون و افزایش ضربان قلب خواهند شد. شایان ذکر است که انجام ورزش منظم  به معنی بهبود در تمامی جنبه های این بیماری نیست.

 

همچنین بخوانید:

اختلال نقص توجه بیش فعالی در بزرگسالان (کلیک)

 

تاثیر ورزش بر بیش فعالی (ADHD) کودکان و بزرگسالان

انجام تمرینات ورزشی بطور مستمر و منظم برای همه افراد لازم است. ورزش سبب تقویت روحیه، بهبود کیفیت زندگی و از همه مهمتر سلامت بدن خواهد شد.

مطالعه ای در سال 2020 به بررسی تاثیر ورزش در افراد مبتلا به اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) پرداخت.

این مطالعه نشان داد که ورزش در درمان علائم بیش فعالی در افراد مبتلا به ADHD اثرات مثبتی دارد.

ورزش در درمان علائم بیش فعالی موجب موارد زیر خواهد شد:

 • کاهش تکانشگری (impulsivity)
 • کاهش بیش فعالی
 • بهبود کنترل توجه
 • ارتقاء عملکرد اجرایی افراد

 

مطالعه دیگری که در سال 2017 نیز به بررسی تاثیر ورزش بر روی بیماری نقص توجه بیش فعالی (ADHD) و رابطه بین آن دو پرداخت. نتایج این مطالعه نیز تاثیر مثبت ورزش های قلبی عروقی و غیر قلبی عروقی را روی ADHD ثابت کرد:

ورزش های قلبی عروقی همچون دویدن آهسته، شنا و دوچرخه سواری سبب افزایش مداوم ضربان قلب در طول تمرین و در نتیجه افزایش میزان تنفس و تعریق بدن می شود.

برخی ورزش های غیر قلبی عروقی شامل یوگا، تای چی و سایر تمرینات قدرتی است. این ورزش ها ضربان قلب و میزان تنفس را به طور مداوم افزایش نداده و موجب تعریق بدن نمی شود. اما در این ورزش ها نیز بدن همچنان درگیر است.

نتایج این مطالعه نشان داد که انجام ورزش های قلبی عروقی با شدت متوسط سبب تاثیر مثبتی در درمان علائم ADHD کودکان و بزرگسالان دارد.

علاوه بر این، محققان دریافتند که ورزش های غیر قلبی عروقی نیز سبب تاثیر مثبت در کودکان بیش فعال خواهد شد. این ورزش ها موجب بهبود عملکردهای شناختی و حرکتی آنها شدند.

البته برای تائید یافته ها مطالعات بیشتری نیاز است.

 

 

همچنین بخوانید:

تشخیص ADHD و گروه درمانی بیش فعالی (کلیک)

 

 

ورزش چگونه به ADHD کمک می کند؟

عوامل مختلفی در بروز بیماری نقص توجه بیش فعالی، دخیل هستند.

افراد مبتلا به ADHD دارای تفاوت های ساختاری در قسمت هایی از مغز خود هستند. این تفاوت ها موجب واکنش متفاوت مغز به ناقل های عصبی همچون دوپامین و نوراپی نفرین می شود.

هر دو ماده شیمیایی ذکر شده، اهمیت حیاتی برای تفکر و توجه دارند. برخی داروهای تجویزی و موثر در درمان ADHD سبب افزایش سطح این نورترانسمیترها می شوند.

تاثیر ورزش بر کودکان و بزرگسالان بیش فعال ADHD، مشابه یک داروی محرک است. چراکه قادر به افزایش میزان این ناقل های عصبی در مغز بوده و به تسکین علائم بیماری کمک خواهد کرد.

مقاله ای در سال 2020 بر روی نمونه های حیوانی دچار ADHD نشان داد که هم دوره های ورزشی کوتاه و هم ورزش های منظم و طولانی مدت، هر دو موجب تغییر در ناقل های عصبی مغز می شوند.

البته این مساله در انسان ها به نوع و مدت تمرین وابسته است.

متاآنالیزی در سال 2017 بیان داشت که ورزش روی عوامل مختلفی در مغز تاثیر می گذارد که برای کودکان بیش فعال و بزرگسالان مبتلا مفید هستند.

ورزش علاوه بر کاهش میزان استرس سبب افزایش موارد یز خواهد شد:

 • ناقل های عصبی همچون سروتونین و دوپامین
 • تحریک عصب واگ
 • خونرسانی به مغز
 • انعطاف پذیری نورون ها
 • فاکتورهای نوروتروفیک (تغذیه عصب) مشتق شده از مغز

این مطالعه عنوان داشت که ممکن است این تاثیرات تجمعی باشند. در اینصورت در صورت تمرینات بیشتر فرد در طی زمان، مغز سازگاری بیشتری با اسن تغییرات نشان داده و نتایج مطلوب تری حاصل می شود.

 

سایر فواید ورزش

ورزش در کنار رژیم غذایی سالم، برای سلامت لازم و واجب است.

علاوه بر تاثیر مثبت ورزش بر روی کودکان بیش فعال و بزرگسالان مبتلا به ADHD، داشتن فعالیت بدنی منظم موجب موارد زیر خواهد شد:

 

همچنین بخوانید:

فواید ورزش برای سلامت جسم و روان (کلیک)

 

چه میزان و چقدر ورزش کنید

برای بهرمندی از اثرات مثبت ورزش روی ADHD لازم است که این افراد بطور مرتب و منظم ورزش کنند.

برای این منظور برنامه ورزشی باید با توجه به گروه سنی فرد باشد.

بر اساس توصیه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) داشتن فعالیت بدنی با شدت متوسط به مدت 150 دقیقه در هفته برای بزرگسالان مفید است. برای این امر می توان 4-5 روز در هفته به مدت 30-40 دقیقه ورزشی با شدت متوسط داشت.

تعیین مناسب ترین ورزش برای افراد مختلف مبتلا به کم توجهی بیش فعالی، متفاوت است.

توصیه متخصصان داشتن یک برنامه ساختاری شامل تمرینات قلب و عروقی و قدرتی است.

 

ورزش های مناسب برای بیش فعالی

متخصصان عموما انجام ورزش های قلبی عروقی را برای بیماران مبتلا به اختلال کم توجهی بیش فعالی مناسب می دانند.

این فعالیت ها سبب درگیری مغز می شود. آنها کمتر موجب خستگی و دل زدگی فرد شده و از همه مهمتر موجب بهبود عملکرد شناختی آنها خواهد شد.

بسته به سلیقه فرد، انواع ورزش های انفرادی و تیمی وجود دارند.

برخی ورزش های تیمی مناسب برای بیش فعالی عبارتند از:

 • فوتبال
 • هاکی
 • راگبی
 • قایقرانی
 • والیبال
 • واترپلو
 • چوگان

 

در برخی دیگر از افراد انجام ورزش های فردی و روتین سبب کاهش علادم بیماری خواهد شد.

افرادی که تمایل به تمرینات انفرادی دارند می توانند موارد زیر را امتحان کنند:

 • صخره نوردی یا بولدرینگ
 • پیاده روی
 • دوچرخه سواری
 • ژیمناستیک
 • ورزش با شدت بالا (HIIT)
 • ورزش های روی برد، مانند اسنوبرد، اسکیت و ..

 

همچنین بخوانید:

فواید پیاده روی سریع (کلیک)

 

خلاصه

ورزش یک درمان مستقل برای بیماران مبتلا به ADHD نیست.

معمولا متخصصان بدلیل تاثیر مثبت ورزش روی کودکان و بزرگسالان بیش فعال و مبتلا یه اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) آن را در کنار سایر برنامه های درمانی فرد قرار می دهند.

 

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x