راههای درخشان شدن پوست صورت

راههای درخشان شدن پوست صورت و شفاف سازی آن | پوست سالم و شاداب

پوست درخشان و شفاف از یک پوست سالم نشات می گیرد، این مقاله راههای شفاف سازی و درخشان شدن پوست صورت و بدن را توضیح داده است.

 

تقریبا همه افراد برای درخشان و شفاف شدن پوست خود تلاش می کنند. بسیاری افراد باور دارند که پوستی شفاف و درخشان بیان کننده ظاهری سلامت است. برخی دیگر نیز به دلایل تاثیرات این مساله روی زیبایی به دنبال راه های حفظ و دستیابی به آن هستند.

راههای زیادی برای شفاف سازی و درخشان شدن پوست صورت وجود دارد.

بهترین راههای شفاف سازی و درخشان شدن پوست صورت تغییرات رژیم غذایی، سبک زندگی، مصرف محصولات مناسب و متمرکز روی این ویژگی ها و حفظ روتین روزانه پوست است.

موارد ذکر شده سبب بهبود سلامت و کیفیت کلی پوست می شوند.

در این مقاله با جزئیات به بررسی راههای شفاف سازی و درخشان شدن پوست صورت پرداخته ایم.

 

همچنین بخوانید:

راه های شفافیت پوست (کلیک)

 

پوست شفاف و درخشان چیست؟

شفاف و براق شدن پوست برای افراد مختلف، معنای متفاوتی دارد!

بسیاری از افراد وقتی از واژه های پوست شفاف و درخشان استفاده می کنند منظورشان این است که پوست صورت یا بدن از نظر ظاهری سالم و سرزنده بوده و خشک و کدر و بی روح نیست. یا اینکه صاف بوده و ناهمواری در سطح آن مشاهده نمی شود.

برخی نیز عقیده دارند که یک پوست سالم، خود سبب براقیت، درخشان و شفاف شدن آن خواهد شد.

هدف از تمامی این لغات، در نهایت رسیدن به پوستی سالم است. مطمئنا همه افراد برای رسیدن به این هدف در تلاشند.

 

بصورت کلی اصطلاح پوست سالم برای پوست هایی است که:

 • صاف باشد، به همراه چند لک و جوش خیلی محدود
 • نه خیلی خشک باشد و نه خیلی چرب
 • به میزان کافی هیدراته باشد (به اصطلاح آب داشته باشد و خشک و بی روح نباشد)
 • قرمز و ملتهب نباشد

 

لطفا این نکته را فراموش نکنید، پوست سالم به معنای پوست کامل و بی عیب و نقص نیست. دستیابی به پوست کامل غیر ممکن است.

 

پوست صورت یا بدن می تواند، سالم، درخشان و شفاف باشد. در عین حال نیز برخی ویژگی های کاملا طبیعی زیر را نیز داشته باشد:

 

همچنین بخوانید:

روتین روزانه مراقبت از پوست و ترتیب آنها (کلیک)

 

عوامل اصلی تاثیر گذار بر سلامت پوست عبارتند از:

 • ژنتیک: ژنتیک یک عامل کلیدی برای تعیین جنس پوست شماست. ممکن است فرد بخاطر ژن هایی که در وی ایجاد می شود، پوستی خشک یا کدر داشته باشد. برخی مشکلات پوستی نیز برای پوست خشک وجود دارد از جمله درماتیت آتوپیک که مرتبط با ژنتیک است.
 • هورمون ها: نوسانات و عدم تعادل هورمونی سبب بروز جوش، چربی و یا حتی خشکی پوست خواهد شد. نوسانات هورمون بویژه در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی رخ خواهد داد. این مساله برای انواع جنس های پوست، چه چرب و چه خشک صادق است.
 • بیماری ها و مصرف داروها: مشکلات بهداشتی و سلامت  و استفاده از داروها، روی سلامت کلی پوست تاثیر می گذارند. یک مثال بارز، مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی است که می تواند تاثیرات مثبت یا منفی ایجاد کند.
 • محیط زیست: دمای زیاد، هواس خشک، قرار گرفتن در معرض تشعشعات خورشید، آلودگی هوا، دود سیگار و … همه و همه اثرات منفی و مخربی روی پوست خواهند داشت.
 • عادات و رفتار فرد: اینکه چقدر در روز آب می نوشید، خوابتان کافی است یا خیر، استرس دارید یا خیر، ورزش می کنید یا نه، همه و همه روی سلامت پوست موثرند. علاوه بر این ها محصولاتی که برای پوست صورت و بدن خود استفاده می کنید در سلامت، درخشانی و شادابی پوست موثر خواهند بود. آنها می توانند سلامت پوستتان را ارتقاء داده یا اثرات منفی بگذارند.

 

درست است که مدیریت و کنترل تمامی عوامل ذکر شده ممکن نیست. اما قطعا موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبود کیفیت و افزایش سلامت پوست خود انجام دهید.

در ادامه راههای افزایش سلامت، شفاف سازی و درخشان شدن پوست را توضیح خواهیم داد.

 

راههای مراقبتی برای شفاف سازی و درخشان شدن پوست صورت

استفاده از محصولات مراقبتی مناسب برای داشتن پوستی با ظاهر سلامت، یکی از بهترین راههای حفظ سلامت، شفاف سازی و درخشان شدن پوست شماست.

ممکن است برای انتخاب محصولات مناسب روتین پوستی خود دچار سردرگمی شوید. این مساله طبیعی است، چرا که برندهای زیادی برای انتخاب وجود دارد. و بسیار از کمپانی ها ادعا کرده اند که محصولاتشان پوست شما را شفاف و درخشان خواهند کرد.

بر اساس توصیه آکادمی پوست امریکا (AAD)، مراقبت از پوست مساله ای پیچیده یا حتما گران نیست.

یک روتین پایه مراقبت از پوست شامل استفاده از پاک کننده، مرطوب کننده و ضد آفتاب است.

 

پاک کننده

محصولات پاک کننده در فرم های بدون آبکشی و همراه با آبکشی در دسترس هستند. آنها بافت های مختلفی همچون ژل، فوم، پن و … دارند.

کار اصلی یک پاک کننده حذف آلودگی ها، آرایش و چربی اضافی از سطح پوست است. برای انتخاب پاک کننده مناسب به جنس پوستتان توجه کنید. به دنبال یک پاک کننده ملایم، با pH متعادل و بدون صابون و مواد شیمیایی مضر باشید.

استفاده از پاک کننده روزانه دوبار، صبح ها پس از بیدار شدن از خواب و شب ها پیش از خواب و قبل از استفاده سایر محصولات مراقبت پوستی است.

در هنگام استفاده از شوینده ها به جای استفاده از آب سرد یا گرم، از آب ولرم و با دمای متعادل استفاده کنید. پس از شستن پوست، صورت خود را با استفاده از یک حوله لطیف، به آرامی و ملایمت خشک کنید.

 

جهت مشاهده و خرید محصولات پاک کننده های پوستی از داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

همچنین بخوانید:

فیشیال صورت در منزل (کلیک)

 

مرطوب کننده و آبرسان

مرطوب کننده ها سبب افزایش آب پوست می شوند.

توصیه می شود که برای دستیابی به نتایج مطلوب، بلافاصله پس از پاکسازی خود از محصولات حاوی فاکتورهای رطوبت رسان استفاده کنید تا رطوبت در پوستتان به دام افتد.

اگر پوستتان چرب است نیاز به یک رطوبت رسان با بافت سبک و بدون چربی خواهید داشت. اگر پوستتان خشک است محصول سنگین تری که حاوی روغن یا کره گیاهان است برایتان مناسب تر است.

 

جهت مشاهده و خرید محصولات مرطوب کننده های پوستی از داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

ضد آفتاب

هرچه در مورد اهمیت استفاده از ضد آفتاب بگوییم کم است. بسیاری از افراد برای داشتن پوست شفاف و درخشان انواع محصولات را استفاده می کنند اما اگر در مصرف ضد آفتاب که جزء اصلی یک روتین اولیه پوست است کوتاهی می کنند.باور کنید تمام زحمت هایتان از صرف وقت و هزینه ای که کردید، هدر خواهد رفت اگر از ضد آفتاب استفاده نکنید.

نور خورشید حاوی تشعشعات ماوراء بنفش است که موجب التهاب، سوزش پوست، آسیب های مرتبط با نور خورشید و پیری زودرس خواهد شد.

 

استفاده از ضد آفتاب دارای SPF لازم و واجب است. ضد آفتابی انتخاب کنید که:

 • مناسب جنس پوست خودتان باشد.
 • دارای SPF 30 و یا بالاتر باشد
 • وسیع طیف باشد

 

از کرم ضد آفتاب خود برای تمامی مناطق پوست چه صورت و چه بدن که در معرض آفتاب است استفاده کنید.

زمانی که آفتاب در شدیدترین حالت خود قرار دارد (مثلا ظهرها) در سایه بمانید. برای پوشاندن پوست بدن خود از کلاه، لباس سبک و دستکش استفاده کنید.

 

همچنین بخوانید:

آیا لازم است در خانه ضد آفتاب بزنید (کلیک)

 

جهت مشاهده و خرید محصولات ضد آفتاب پوستی از داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

سایر محصولات

بسته به مشکلات و نگرانی های پوستی هر فرد محصولات مختلفی وجود دارد.

برخی از لایه بردارهای پوست استفاده می کنند. این لایه بردارهای شیمیایی محصولات محبوبی هستند که لایه سطح پوست را حل کرده و موجب ایجاد سلول های جدید می شوند. می توانید در صورت تحمل پوست صورت خود، از کرم های حاوی لایه بردار استفاده کنید.

اگر پوست تیره ای دارید، لایه بردارهای شیمیایی مناسب شما نیستند.

اگر از لایه بردار استفاده می کنید لازم است بدانید که آنها حساسیت پوست به آفتاب را بالا خواهند برد. پس استفاده از ضد آفتاب لازم و واجب است.

بسیاری از محصولات پوستی  از جمله سرم ها و کرم ها وجود دارند که حاوی ترکیبات روشن و درخشان کننده پوست هستند. معمولا آنها آنتی اکسیدان های قوی هستند. می توانید این محصولات را برحسب جنس پوست خود و با راهنمایی مشاوران پوستی انتخاب کنید.

برای استفاده از این محصولات گس از پاکسازی پوست و قبل از مرطوب کننده اقدام کنید.

 

شیو کردن

حذف موهای زائد با شیو کردن، به سادگی موجب تحریک و جوش های ناشی از اصلاح می شود. به منظور جلوگیری از آسیب های ناشی از اصلاح:

 • پوست صورت، بدن و موهای خود را مرطوب کنید.
 • برای روان شده پوست از محصولات اصلاح و روان کننده های پوست استفاده کنید.
 • پس از هر مرحله تیغ زدن پوست، آن را بشورید و بعد ناحیه بعد را شروع کنید.
 • پس از استفاده، اجاز دهید تیغ کاملا خشک شود.

 

غذا برای درخشان و شفاف شدن پوست

از دیگر راههای کلیدی برای شفاف سازی و درخشان شدن پوست پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای پوست شماست. حتی اگر روتین مراقبت پوست و استفاده از بهترین محصولات روشن و شفاف کننده را رعایت کنید اما مراقبت درونتان نباشید، ممکن است پوستتان ظاهری سالم نداشته باشد.

برای این منظور از مصرف نمک، چربی های اشباع و بد و غذاهای با قند افزوده پرهیز کنید.

 

به جای مصرف این مواد غذایی، غذاهی زیر را در برنامه غذاییتان بگنجانید:

 • غلات کامل
 • میوه و سبزیجات تازه
 • چربی های سالم مانند روغن زیتون، آووکادو و مغزها
 • پروتئین بدون چربی

 

برخی مواد مغذی که برای سلامت پوست صورت و بدن و در نتیجه درخشان و شفاف شدن آن موثرند عبارتند از:

مواد مغذیمزایامنابع
ویتامین Aمنبعی ضروری برای رشد و نگهداری از سلول های سالم است. سبب محافظت در برابر سرطان پوست می شود.جگر گوشت گاو، سیب زمینی شیرین، اسفناج، طالبی، هویج
ویتامین B2 (ریبوفلاوین)سطح کلاژن در پوست را حفظ می کند.جگر گوشت گاو، لبنیات، قارچ، بادام، غلات صبحانه غنی شده
ویتامین B6 (پیروکسیدین)کمبود آن موجب بثورات پوستی و ترک های پوست در  اطراف دهان می شود.جگر گاو، نخود، ماهی آزاد، مرغ، سیب زمینی، موز، غلات صبحانه غنی شده
ویتامین Cیک آنتی اکسیدان قوی که سبب تولید کلاژن شده و از سد پوستی حمایت می کند. آن از آسیب های ناشی از آفتاب جلوگیری و خطر برخی بیماری های پوستی را کاهش خواهد داد.مرکبات، توت فرنگی، فلفل دلمه، کلم بروکلی، کیوی
ویتامین Dترمیم زخم، محافظت در برابر آسیب های خورشیدی و کاهش التهابغذاهای دریایی، روغن کبد ماهی، شیر لبنی و گیاهی غنی شده، غلات صبحانه غنی شده
ویتامین Eآنتی اکسیدان قوی که سبب محافظت در برابر آسیب های ناشی از خورشید می شودتخم آفتابگردان، روغن آفتابگردان، روغن جوانه گندم، کره بادام زمینی
اسید چرب امگا 3به بسیاری از مشکلات پوستی کمک کرده و سبب محافظت در برابر آسیب های خورشیدی خواهد شد.دانه چیا، روغن بذر کتان، گردو، ماهی قزل آلا، ماهی خالمخالی، روغن کانولا
زینک (روی)برای هموار بودن و یکدست شدن پوت و همچنین ترمیم زخم موثر است.گوشت گاو، صدف، خرچنگ، لوبیای پخته، غلات صبحانه غنی شده، نخود، تخم کدو

 

راههای شفاف سازی پوست صورت و درخشان شدن آن | پوست سالم و شاداب

 

تغییرات سبک زندگی برای شفاف و درخشان شدن پوست صورت

در ادامه برخی تغییرات ساده در لایف استایل که بر سلامت ظاهری پوست موثرند و سبب شفاف و درخشان شدن پوست صورت شما خواهند شده ارائه شده است:

 

مدیریت استرس

استرس از راه های گوناگونی روی پوست اثر می گذارد. استرس سطح التهاب را افزایش داده، سبب کند شدن جریان خون در پوست شده و کیفیت پوست را خراب خواهد کرد.

لازم است تا استرس خود را مدیریت کرده و آن را کاهش دهید. زمانی را برای استراحت جسم و روح خود اختصاص دهید.

 

موارد زیر برای کاهش استرس موثر خواهد بود:

 • هرگونه فعایت استرس زا که نمی توانید آن کنترل کنید را انجام نداده و آنها را به فرد دیگر واگذار کنید.
 • به فعالیت هایی که استرس را در شما کاهش داده و از آن لذت می برید زمان اختصاص دهید.
 • سعی کنید پیش از خوابیدن آرام شوید
 • از تمرینات یوگا، ذهن آگاهی و تمرینات تنفسی بهرمند شوید.

 

همچنین بخوانید:

استرس: علت ها و راه های مدیریت آن (کلیک)

 

به میزان کافی بخوابید

خواب کافی از سلامت روان شما پشتیبانی کرده و به بدن اجازه می دهد تا آسیب های خود را بهبود بخشد و این امر روی سلامت پوست شما بسیار موثر خواهد بود.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2015 بر روی 60 زن سفید پوست انجام شد، محققان دریافتند که کمبود خواب سبب پیری پوست، کاهش عملکرد سد محافظتی پوست و ایجاد عدم رضایت از ظاهر پوست می شود. البته این مطالعه همه قومیت و نژادها را بررسی نکرده است و در نتیجه دامنه وسیعی از نظرات منعکس نشده است.

بهترین میزان خواب در شبانه روز بین 7 تا 9 ساعت است.

 

ترک سیگار

سیگار کشیدن علاوه بر کدری پوست صورت سبب:

 • پیری زودرس و ایجاد چین و چروک
 • ایجاد عفونت های پوستی
 • کند نمودن ترمیم زخم ها
 • ایجاد اختلالات پوستی همچون پسوریازیس خواهد شد.

 

علاوه بر این سیگار کشیدن موجب افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی پوست بویژه در لب ها خواهد شد.

 

همچنین بخوانید:

11 روش برای ترک سیگار (کلیک)

 

نوشیدن آب و کاهش مصرف الکل

آب جزء اصلی بدن است و بدن برای سالم ماند به آن نیاز دارد.

نوشیدن آب مستقیما با بهبود ظاهر پوست و شفاف و درخشان شدن پوست صورت و بدن ارتباط دارد. همچنین مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که نوشیدن کافی آب عملکرد پوست را بهبود می بخشد.

 

در برابر آب، مصرف الکل سبب روز موارد زیر خواهد شد”

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره پوست کم آب یا دهیدراته (کلیک)

 

ورزش کردن

مطالعه ای در سال 2015 به بررسی بزرگسالان مسن و بی تحرک پرداخت. این مطالعه نشان داد که ورزش منظم هوازی به مدت 3 ماه سبب بهبود قابل توجه ساختار پوست خواهد شد.

به نظر دانشمندان ورزش منظم سبب کاهش زوال و روند پیری پوست ناشی از افزایش سن خواهد شد.

پس فراموش نکنید یکی از راههای حفظ سلامت پوست و شفاف سازی و درخشان شدن پوست صورت و بدن شما این است که هر هفته 150 دقیق را برای ورزش اختصاص دهید.

برای این منظور می توانید فعالیت های هوازی با شدت متوسط همچون پیاده روی سریع را در برنامه ورزشی خود قرار دهید.

همچنین می توانید هر هفته حداقل 75 دقیقه فعالیت هوازی با شدت زیاد انجام دهید.

 

همچنین بخوانید:

فواید پیاده روی سریع (کلیک)

 

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم

نکات ذکر شده در این مقاله به شما کمک می کند تا پوستی سالم و با کیفیت داشته باشید. با این وجود اگر به بیماری پوسته ای زمینه ای همچون آکنه مداوم، تغییر رنگ پوست، خشکی، اگزما و سایر بثورات پوستی لازم است تا تحت نظر متخصص پوست قرار بگیرید.

 

همچنین بخوانید:

خشکی پوست: دلایل و درمان (کلیک)

 

اگر متوجه تغییرات زیر شدید لازم است تا برای بررسی بیشتر سریعا به پزشک مراجعه نمایید:

 • تغییر خال
 • داشتن علائم پوستی همچون درد، تورم، التهاب و ترشح از زخم
 • ایجاد بثورات ناگهانی و مداوم، کهیر و سایر اشکال تحریکات پوست
 • زخم شدید و خوب نشدن آن

 

خلاصه

داشتن پوست درخشان و شفاف معمولا از پوستی سالم و مرطوب نشات می گیرد. برای دستیابی، برخی راههای شفاف سازی و درخشان شدن پوست صورت و بدن وجود دارد که سبب بهبود سلامت کلی پوست خواهد شد.

داشتن یک روتین مراقبت پوستی صحیح، رژیم غذایی متعادل و سالم و تغییرات سبک زندگی شما را در رسیدن به این هدف یاری خواهد کرد.

 

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x