باورهای غلط در مورد سرطان

باورهای غلط در مورد سرطان

در این مقاله به بررسی برخی باورهای غلط در مورد سرطان و آگاهی درباره آن پرداخته ایم، امید است با پیشرفت علم درمان کامل انواع سرطان حاصل آید.

 

 

پزشکان و دانشمندان زیادی به بررسی و تحقیقات مداوم درباره انواع سرطان پرداخته اند. این عزیزان در سراسر دنیا با وقف زندگی خود به شناخت و درمان انواع سرطان کمک می کنند.

در این خصوص ماه می (MAY : اردیبهشت تا اوایل خرداد) به عنوان ماه ملی سرطان شناخته می شود.

اصطلاح سرطان (Cancer: کنسر) یک اصطلاح عمومی برای گروهی از بیماری های تاثیر گذار بر بدن است. این بیماری موجب تقسیم غیر طبیعی سلول ها شده و در هر ناحیه ای از بدن می تواند ایجاد گردد.

بدلیل همین تنوع گسترده آن، درک کامل آن دشوار است.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در سال 2020، سرطان مسئول مرگ  10 میلیون نفر در سراسر جهان بوده است.

در واقع این بیماری عامل اصلی مرگ و میر در جهان است.

با توجه به گسترش انواع سرطان تعجبی ندارد که برخی افراد درباره آن آگاهی کافی نداشته باشند. و در نتیجه باورها و تفکرات غلطی پیرامون این بیماری حاصل گردد.

در ادامه به بررسی برخی باورهای غلط در مورد سرطان پرداخته و اطلاعاتی برای آگاهی درباره آن بیان شده است.

 

همچنین بخوانید:

سرطان: انواع، دلایل و درمان (کلیک)

 

1- سرطان مساوی با مرگ است.

قطعا شنیدم خبر سرطان در افراد، هم برای خود فرد و هم برای اطرافیان او ناراحت کننده است.

برخی با شنیدن نام سرطان آن را مساوری مرگ می دانند. در واقع یکی از باورهای غلط در مورد سرطان که بسیاری از افراد نیز همچنین تفکری دارند همین است.

ابتلا به سرطان در حکم مرگ نیست. آمارهای ذکر شده درمورد افراد مبتلا نشان می دهد که سرطان همیشه مساوی مرگ نیست.

دانشمندان و محققان روز به روز در حال تحقیقات و کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرطان و روش های درمانی آن هستند. در نتیجه افزایش آگاهی درباره سرطان و پیشرفت تگنولوژی، روش های درمانی بهتری بدست آمده است. و همین امر میزان بهبود را بالاتر می برد.

برای نمونه، در ژانویه 2019 حدود 16.9 کیلیون نفردر امریکا از انواع سرطان بهبود یافتند. همچنین میزان بقا و بهبودی از انواع سرطان در انگلستان در 40 سال گذشته 2 برابر شده است.

شایان ذکر است که میزان بقا و بهبودی افراد بسته به نوع سرطانی که فرد مبتلا می شود، متفاوت خواهد بود.

برای نمونه، در انگلستان میزان بقا از سرطان بیضه 98% بوده اما میزان بقا از سرطان لوزالمعده فقط 1 درصد است.

 

طبق اعلام موسسه ملی سرطان:

در آمریکا احتمال مرگ به دلیل سرطان از دهه 1990 به طور مداوم کاهش یافته است.

در حال حاضر میزان بقای 5 ساله بعضی از انواع سرطان همچون سرطان سینه، سرطان پروستات و تیروئید 90% یا بیشتر است.

همچنین میانگین این میزان برای همه سرطان ها حدود 67% است.

به طور کلی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان به آرامی در حال کاهش است. همچنین میزان بقا برای برخی سرطان ها بیش از بقیه افزایش یافته است.

 

گزارش سالانه در مورد وضعیت سرطان در آمریکا در سال 2020 نتیجه گرفت که:

میزان مرگ و میر سرطان بین سال های 2001 تا 2017 حدود 1.5% در سال کاهش یافته است.

 

2- سرطان هیچ درمانی ندارد.

خوشبختانه این جمله هم یکی از باورهای بسیار غلط در مورد سرطان است.

همنطور که پیشتر توضیح داده شد بواسطه تحقیقات بیشتر و در نتیجه افزایش آگاهی و علم دانشمندان درباره سرطان، درمان های آن نیز روز به روز و بطور مداوم موثرترشده و ارتقا یافته است.

به گفته دکتر کالین وو، بعضی از انواع سرطان چون سرطان بیضه و تیروئید حدود 60% میزان بهبودی دارند.

در واقع میزان بهبودی توسط دکتر کالین وو به این صورت تعریف شد: جمعیت بیمارانی که امید به زندگی آنها با جمعیت عمومی برابر است.

همچنین سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان مثانه نیز حدود 50% میزان بهبودی دارند.

 

همچنین بخوانید:

تاثیر امید به زندگی در سلامت جسم و روان (کلیک)

 

دکتر کالین وو نتیجه گرفت که:

طبق داده های فوق بعضی از سرطان ها قابل ریشه کن شدن هستند اما متاسفانه همه سرطان ها به طور کامل درمان نمی شوند. البته می توان گفت که با توجه به تمرکز مداوم بر غربالگری و کشف درمان های موثرتر، میزان بهبودی بیماری رو به افزایش است.

در این باره، دکتر آنتون بیلچیک، جراح آنکولوژیست، استاد جراحی، رئیس تحقیقات در مورد دستگاه گوارش و رئیس پزشکی انستیتو سرطان Saint John در مرکز بهداشتی Saint John در کالیفرنیا با امیدواری گفت:

لازم است که بیماران حتی در مراحل پیشرفته سرطان امید خود را از دست ندهند. در واقع اکنون روش های جدید و همچنین جراحی های موثرتری وجود دارند. یک نمونه خوب استفاده از ایمنی درمانی مدرن است. ایمنی درمانی مدنرن قادر به درمان 40% از بیماران مبتلا به ملانوم مرحله 4 بوده و همچنین استفاده از ترکیب شیمی درمانی و جراحی قادر به بهبود 50% از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ مرحله 4 متاستاتیک در کبد است.

به طور خلاصه، اگرچه مبارزه با سرطان همچنان وجود دارد اما علم در این زمینه پیشرفت های چشمگیری داشته است.

 

3- سرطان مسری است.

این جمله یک باور غلط درباره سرطان است.

سرطان مسری نیست و افراد قادر به انتقال آن به دیگران نخواهند بود.

البته باید اذعان داشت برخی بیماری های مقاربتی همچون زگیل تناسلی (HPV )، هپاتیت B و هپاتیت C، سبب ایجاد سرطان دهانه رحم و کبد خواهند شد. در این موارد باید اذعان داشت که یک عامل عفونی سبب ایجاد سرطان شده است. بله آن بیماری ها مسری هستند اما سرطان ایجاد شده بواسطه آن بیماری ها مسری نیست.

به عنوان یک نکته جالب و جنبی، دانشمندان دریافتند که سرطان در بعضی از حیوانات مانند سگ ها و شیطان های تاسمانی (نوعی از کیسه داران ماهیخوار بومی تاسمانی) باعث انتقال برخی انواع سرطان مانند تومور صورت در شیاطین تاسمانی و تومور وریدی قابل انتقال در سگ ها خواهد شد.

 

4- ابتلا به سرطان ارثی است.

یکی دیگر از باورهای غلط بسیار رایج در مورد سرطان این است که بسیاری از افراد می گویند سرطان ارثی است.

برای آگاهی و شفاف سازی درباره سرطان، باید اذعان داشت که اگرچه بعضی از سرطان ها از طریق ژنتیک به ارث می رسند اما این میزان 3 تا 10% کل موارد ابتلا را تشکیل می دهد.

از آنجایی که امروزه افراد بیشتر عمر می کنند، و البته بواسطه افزایش سن احتمال برخی بیماری هایی همانند ابتلا به سرطان بالاتر می رود، در نتیجه بروز سرطان در برخی خانواده ها غیر معمول نخواهد بود.

شاید همین امر است که باعث ایجاد این تفکر شده است.

در واقع بیشتر موارد سرطان به دلیل تجمعی ژن های جهش یافته با گذشت زمان ایجاد خواهد شد.

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا:

 

بعضی از انواع سرطان در خانواده های خاصی وجود دارند. اما بیشتر سرطان ها به طور مشخص از طریق ژنتیک منتقل نشده و به ارث نمی رسند. در واقع تغییرات ژنتیک در طول زندگی افراد علت و باعث بروز بیشتر سرطان ها است.

 

5- تلفن های همراه باعث ایجاد سرطان خواهند شد.

تاکنون هیچگونه شواهدی در مورد سرطان زا بودن تلفن های همراه وجود ندارد. یکی از دلایل ایجاد این تفکر غلط امکان تابش فرکانس رادیویی به عنوان نوع تابش غیر یونیزه است؛ زیرا بدن این اشعه را جذب می کند.

به گفته دانشمندان قرارگیری در معرض اشعه یونیزه شده از جمله اشعه ایکس خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. با این وجود اشعه فرکانس رادیویی غیر یونیزه است و خطر بروز سرطان را افزایش نخواهد داد.

طبق اعلام موسسه ملی سرطان:

اگرچه بسیاری از مطالعات عوارض سلامتی اشعه غیر یونیزه رادارها، مایکروویو، تلفن های همراه و سایر منابع را بررسی کرده اند اما هیچ مدرکی افزایش خطر ابتلا به سرطان در اثر قرارگیری در معرض اشعه غیر یونیزه را نشان نمی دهد.

باورهای غلط در مورد سرطان | آگاهی درباره سرطان | درمان سرطان

6- خطوط برق باعث ایجاد سرطان خواهند شد.

این جمله هم دیگر از تفکرات و باورهای غلط در مورد سرطان است.

میدان های مغناطیسی با فرکانس بسیار کم (ELF) تولید شده توسط خطوط برق، غیر یونیزه بوده و باعث ایجاد سرطان نخواهند شد.

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا:

چندین مطالعه گسترده احتمال بروز عوارض میدان های مغناطیسی ELF برای ابتلای موش ها به سرطان را بررسی کردند. این مطالعات با قرار دادن حیوانات در معرض میدان های مغناطیسی بسیار قوی تر از آنچه افراد در خانه خود تجربه می کنند دریافتند که هیچ افزایش خطری در مورد ابتلا به سرطان وجود ندارد. در واقع خطر ابتلا به بعضی از انواع سرطان در حیوانات قرار گرفته در معرض تابش ELF کمتر بود.

 

با این وجود انجمن سرطان آمریکا اعلام کرد که بعضی از مطالعات افزایش خطر کمی در مورد ابتلای کودکان به سرطان در اثر زندگی در نزدیکی خطوط برق را نشان می دهند. با این وجود دلایل این امر هنوز نامشخص هستند.

طبق مصاحبه انجام شده یکی از موسسات تحقیقاتی با دکتر جوئل نیومن، مشاور متخصص خون و سرپرست تخصصی آسیب شناسی مرکز پزشکی East Sussex:

 

هیچ مدرک واقعی در مورد ابتلا به سرطان به دلیل تلفن همراه و خطوط برق وجود ندارد و در واقع امور روزمره ساده تری چون سیگار کشیدن و مصرف الکل خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان خواهند داشت.

 

همچنین بخوانید:

آیا همه افراد سلول های سرطانی دارند؟ (کلیک)

 

7- شیرین کننده های مصنوعی باعث ابتلا به سرطان خواهند شد.

تاکنون شواهدی در مورد ابتلا به سرطان به دلیل مصرف شیرین کننده های مصنوعی وجود ندارد.

 

در واقع موسسه ملی سرطان دلیل به وجود آمدن این تفکر غلط را اینگونه بیان می کند:

سوالات در مورد ارتباط شیرین کننده های مصنوعی و سرطان زمانی ایجاد شد که مطالعات اولیه دریافتند که ترکیب سیکلامات و ساخارین باعث ایجاد سرطان در حیوانات آزمایشگاهی می شود.

با این وجود این مطالعات شواهد روشنی در مورد ارتباط این آزمایش با انسان ها ارائه نکرد.

همچنین سایر مطالعات (از جمله توسط سازمان غذا و دارو (FDA)) ارتباطی بین شیرین کننده های تائید شده و بروز سرطان را نشان ندادند.

به علاوه یک مطالعه در مورد ارتباط آسپارتام و سرطان بر روی بیش از نیم میلیون شرکت کننده هیچ رابطه ای بین مصرف آسپارتام و ابتلا به لنفوم، سرطان خون یا سرطان مغز را نشان نداد.

 

همچنین بخوانید:

نوشیدن سودا/ نوشابه گازدار برای سلامت مضر است (کلیک)

 

8- جراحی سرطان باعث گسترش آن خواهد شد.

این افسانه نصفه و نیمه است. در واقع ممکن است جراحی سرطان باعث گسترش آن شود اما این مساله امری نادر است.

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا:

 

پیشرفت تجهیزات مورد استفاده در جراحی و آزمایشات تصویربرداری دقیق به کاهش این خطر کمک کرده است.

 

یک باور غلط بیان داشت : تومور با قرارگیری در معرض هوا سریع تر رشد کرده یا به سایر قسمت های بدن گسترش خواهد یافت. در واقع این امر صحیح نیست.

 

 

9- داروهای گیاهی قادر به درمان سرطان هستند.

درمان سرطان با داروهای گیاهی، از دیگر باورهای غلط در مورد آن است.

هیچ مدرکی در مورد درمان سرطان با داروهای گیاهی وجود ندارد.

با این وجود بعضی از افراد درمان های جایگزین خاصی چون طب سوزنی، مدیتیشن و یوگا را با تسکین استرس ناشی از سرطان و بعضی از عوارض جانبی درمان سرطان مرتبط می دانند.

طبق اعلام انستیتو ملی سرطان، طبیعی بودن چیزی به معنی بی خطر بودن آن نیست.

مکمل های گیاهی نیز در برخی شرایط می توانند به سلامت افراد آسیب برسانند.

چند مثال:

طبق مطالعات، کاوا (Kava) به عنوان گیاهی که بعضی از افراد از آن برای کمک به استرس و اضطراب استفاده می کنند، می تواند باعث آسیب کبدی شود.

همچنین عصاره گل راعی (St. John’s wort) که بعضی از افراد برای افسردگی استفاده می کنند باعث اختلال در عملکرد بعضی از داروهای سرطان خواهد شد.

بنابراین افراد مبتلا به سرطان باید پیش از مصرف مکمل های غذایی و ویتامین ها با پزشک مشورت کنند.

 

10- سرطان همیشه باز خواهد گشت.

دکتر کالین وو، انکولوژیست پزشکی و هماتولوژیست در در مرکز پزشکی Orange Coast کالیفرنیا در این مورد اعلام داشتند:

 

خوشبختانه این جمله یک تفکر غلط بوده و کاملا صحیح نیست. روش های درمانی فعلی باعث بهبود بسیاری از سرطان ها شده و آن را به طور کامل از بین خواهند برد.

 

با این وجود این موضوع پیچیده است زیرا انواع مختلف سرطان توانایی قابل توجهی برای بهبود داشته و می توانند عود کنند.

در واقع آگاهی از زمان بهبودی یا وجود خطر بالا برای عود سرطان دشوار خواهد بود.

البته دکتر کالین وو امید زیادی به آینده درمان سرطان داشته و اذعان داشتند:

در آینده و با پیشرفت علم در درمان سرطان و همچنین افزایش آگاهی درباره خطرات و تشخیص سرطان جمله فوق فقط یک افسانه خواهد بود.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x