آیا فلوراید برای دندان مفید است؟

آیا فلوراید برای دندان مفید است؟

فلوراید برای دندان بی خطر و بدلیل تقویت سلامت دندان مفید است، مصرف آن در کودکان و بزرگسالان – خواص – نحوه عملکرد و درمان های آن را بخوانید.

 

افراد می توانند با لبخند خود حرف های زیادی بزنند!

اما پنهان کردن لبخند بیش از این در مورد آنها خواهد گفت! در واقع عدم اطمینان از سلامت دهان و دندان علتی است برای عدم تمایل فرد برای نشان ندادن دندان ها.

تقریبا همه مه اهمیت مسواک زدن و استفاده از نخ دندان آگاه هستیم.

این شروع خوبی است! اما به هیچ وجه به معنی داشتن دندان های سالم نخواهد بود.

استفاده از فلوراید برای دندان ها بخشی مهمی از روند رعایت بهداشت دهان و دندان است.

اما آیا می دانید که خواص فلوراید برای بهبود سلامت و بهداشت دهان و دندان چیست؟ آیا فلوراید برای دندان مفید است؟

برای دانستن پاسخ به مطالعه این مطلب اویرو ادامه دهید.

 

همچنین بخوانید:

روش صحیح نخ دندان کشیدن (کلیک)

 

فلوراید چیست؟

اگر گمان می کنید که فلوراید یک افزودنی شیمیایی و مصنوعی اضافه شده به بسیاری از محصولات مراقبت از دهان و دندان است، تنها نیستید.

در واقع فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که در سراسر پوسته زمین یافت شده و به طور گسترده ای در طبیعت وجود دارد. بعضی از مواد غذایی و منابع آب نیز حاوی فلوراید هستند. در واقع معمولا فلوراید به منظور تقویت دندان و کاهش پوسیدگی آن به منابع آب آشامیدنی نیز اضافه می شود.

اثربخشی فلوراید برای مقابله با حفره های دندان در سال 1930 کشف شد. محققان در آن زمان دریافتند که کودکان استفاده کننده از آب حاوی فلوراید در هنگامم بزرگ شدن کمتر دچار پوسیدگی دندان می شوند. از آن زمان مطالعات زیادی نشان دادند که افزودن فلوراید به منابع آب جامعه باعث کاهش پوسیدگی دندان خواهد شد.

نام انجمن دندانپزشکان آمریکا، سازمان بهداشت جهانی و انجمن پزشکی آمریکا در میان بسیاری از سازمان های تائید کننده استفاده از فلوراید در منابع آب وجود دارد و دلیل این امر تاثیر فلوراید در کاهش پوسیدگی دندان است.

طبق اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، از فلوراید با عنوان مبارز طبیعی حفره های دندانی یاد می شود.

 

نحوه عملکرد فلوراید چگونه است؟

آگاهی از نحوه عملکرد فلوراید کمی فنی است اما وارد آن خواهیم شد.

فلوراید طی فرآیندهای دمینرالیزیشن ( Demineralization) و ریمینرالیزیشن (Remineralization) که به طور طبیعی در دهان انجام می شود، عمل خواهد کرد.

دمینرالیزیشن (یا کاهش مواد معدنی مینای دندان) توسط باکتری های موجود در پلاک روی دندان شروع می شود.

این باکتری ها از قند و سایر کربوهیدرات های موجود در دهان تغذیه کرده و بزاق اسیدی تولید می کنند که این امر منجر به ضعیف شدن مینای دندان خواهد شد.

فلوراید به کنترل و محافظت از دندان در مقابل آسیب های ناشی از فرآیند دمینرالیزیشن کمک کرده و دندان ها را در برابر اثرات منفی آن مقاوم نگه می دارد.

در موارد دیگر زمانی که بزاق کمتر اسیدی باشد، فلوراید با جبران کمبود یون ها کلسیم و فسفات که دندان ها را سخت تر کرده و از آنها محافظت می کنند به دندان ها کمک خواهد کرد. به این فرآیند ریمینرالیزیشن (یا ایجاد مجدد مواد معدنی مینای دندان) گفته می شود.

در واقع از دست دادن بیش از حد مواد معدنی بدون جایگزینی کافی آنها منجر به پوسیدگی دندان خواهد شد.

 

جهت مشاهده و خرید محصولات مراقبتی و بهداشت دهان و دندان داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

فلوئور (منشا فلوراید) چیست؟

اکنون زمان تهیه این ماده معدنی است. فلوئور یک عنصر است و طبق اعلام انجمن سلطنتی شیمی (RSC)، بسیار واکنش پذیر است. به همین دلیل فلوئور به سادگی ترکیباتی تشکیل می دهد. یکی از معروف ترین این ترکیبات فلوراید است. این یعنی فلوراید استفاده شده در خمیردندان ها یک ماده طبیعی است.

از ترکیبات فلوراید می توان به کلسیم فلوئورید، سدیم فلوئورید، سدیم مونو فلوئورو فسفات، استن فلوئورید (یا فلوئورید قلع) اشاره کرد. اغلب سدیم فلوئورید و استن فلوئورید در خمیردندان ها استفاده می شوند.

 

همچنین بخوانید:

بهترین مکمل های کلسیم (کلیک)

 

 

خواص فلوراید برای دندان

فلوراید به دو روش به دندان ها کمک خواهد کرد.

زمانی که کودکان مقادیر کم فلوراید را خورده یا می نوشند، این ماده وارد جریان خون شده و بخشی از دندان های دائمی در حال رشد آنها خواهد شد.

همچنین فلوراید بخشی از بزاق دهان شده و به تقویت دندان ها کمک می کند تا اسیدها کمتر به مینای آن آسیب برسانند. این فرآیند با حفظ قدرت دندان ها به جلوگیری از بروز حفره ها و حساسیت آنها نیز کمک خواهد کرد.

 

همچنین بخوانید:

کمبود کلسیم و پوسیدگی دندان (کلیک)

 

 

فلوراید چگونه باعث تقویت دندان ها می شود؟

در هنگام استفاده از یک محصول حاوی فلوراید مانند خمیردندان، این ماده وارد بزاق می شود. زمانی که دندان ها با بزاق در تماس باشند، مینای دندان (خارجی ترین لایه دندان) فلوراید را جذب می کند. سپس فلوراید با کلسیم و فسفات موجود در مینای دندان پیوند خورده و فلورآپاتیت تولید می کند که این ماده قوی در برابر پوسیدگی مقاومت کرده و از بروز آن جلوگیری می کند.

 

همچنین بخوانید:

بهترین و بدترین غذاها برای سلامت دندان (کلیک)

 

آیا فلوراید بی خطر است؟

فلوراید در صورت استفاده صحیح با دوز مناسب بی خطر و موثر است. اما مانند هر ماده دیگر مصرف بیش از حد آن ممکن است. دهه ها تحقیق نشان دادند که خطر اصلی مربوط به استفاده بیش از حد فلوراید بروز فلوروز دندان است که در هنگام استفاده بیش از حد فلوراید توسط کودکان در سنین پایین ایجاد خواهد شد.

کودکان مبتلا به فلوروز دندان دچار لکه ها یا خطوط سفید و در بعضی از موراد تغییر رنگ قهوه ای یا خاکستری مینای دندان خواهند شد.

با توجه به اینکه تمام سیستم های افزودن فلوراید به آب در کشورهای پیشرفته تحت بررسی است، احتمالا کودکان با بلعیدن خمیردندان های حاوی فلوراید زیاد دچا فلوروز دندان خواهند شد.

به همین دلیل نظارت بر مسواک زدن آنها برای اطمینان از عدم بلعیدن خمیردندان اهمیت فراوان دارد.

همچنین بهتر است قرص های حاوی فلوراید از دسترس کودکان دور باشند.

در مورد هرگونه نگرانی با متخصص دندانپزشکی مشورت کرده و راهنمایی بهترین اقدام برای کودک را دریافت نمایید.

 

آیا فلوراید برای دندان مفید است : مصرف فلوراید در کودکان و بزرگسالان - خواص - درمان ها

 

چرا فلوراید بی خطر و مفید است؟

طبق تایید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، ایمنی و خواص فلوراید کاملا مستند هستند.

در واقع هیچ شواهدی در مورد مصرف میزان مناسب فلوراید و بروز اثرات سوء بر سلامتی وجود ندارد.

همچنین شواهد به طور مداوم نشان داده اند که افزودن فلوراید به خمیر دندان و منابع آب آشامیدنی ایمن و مفید است.

البته این فقط نظر CDC نیست و طبق اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، بیش از 125 سازمان در سراسر جهان ایمنی و فواید فلوراید را تائید کرده اند. از میان این سازمان ها می توان به ADA، انجمن پزشکی آمریکا و سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد.

 

درمان های فلوراید

چندین گزینه درمانی با فلوراید وجود دارد.

محصولات موضعی فلوراید به صورت مستقیم بر روی دندان ها استفاده می شود. از میان آنها می توان به خمیردندان، دهانشویه و درمان های حرفه ای برای استفاده در مطب دندانپزشکی اشاره کرد. اگرچه این موارد برای مدت کوتاهی در دهان قرار می گیرند اما سطح فلوراید را برای چندین ساعت پس از استفاده بالا نگه خواهند داشت.

تا زمانی که دندان ها سالم باشند ترکیب مصرف آب آشامیدنی حاوی فلوراید و خمیردندان های حاوی فلوراید کافی خواهند بود. البته در صورتی که آب آشامیدنی حاوی فلوراید نباشد، دندانپزشک برای اطمینان از دریافت میزان کافی فلوراید استفاده از یک درمان فلوراید در مطب را توصیه می کند.

درمان های حرفه ای فلوراید به صورت ژل، فوم یا وارنیش در دسترس هستند. فلوراید مورد استفاده در این درمان ها قوی تر از موارد بدون نسخه یا موجود در خمیردندان بوده و فقط باید توسط دندانپزشک مورد استفاده قرار بگیرند.

 

مکمل های فلوراید

در صورت بروز نگرانی در مورد عدم استفاده کافی از فلوراید توسط کودکان، متخصص اطفال یا دندانپزشک مصرف مکمل های فلوراید را تجویز می کند. این مکمل ها برای کودکان 6 ماهه تا 16 ساله ای که آب حاوی فلوراید مصرف نمی کنند، مناسب است. این مکمل ها به صورت مایع (برای کودکان کم سن) و قرص برای کودکان بزرگتر و نوجوانان عرضه می شود.

در صورتی که کودک به میزان فلوراید بیش از حد مکمل ها نیاز داشته باشد، دندانپزشک یا متخصص اطفال مایع فلوراید برای آبکشی دهان یا ژل را تجویز خواهد کرد. در مورد استفاده از هر روش درمانی توسط کودکان باید آنها را به دقت زیر نظر داشت و همچنین مکمل های حاوی فلوراید را دور از دسترس آنها نگهداری کرد.

رعایت بهداشت دهان و دندان با یک برنامه خوب آغاز می شود. این روند به معنی حداقل دو مرتبه مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان برای از بین بردن پلاک ها و همچنین فراموش نکردن رعایت برنامه منظم تمیز نگه داشتن دندان ها است.

 

خلاصه

فلوراید برای دندان ها مفید است. از خواص فلوراید می توان به تقویت سلامت دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آن اشاره نمود.

طبق اعلام CDC و انجمن دندانپزشکان امریکا خواص مصرف فلوراید برای دندان کودکان و بزرگسالان مستند شده است.

با این وجود مصرف بیش از حد فلوراید برای کودکان منجر به فلوروز می شود. بنابراین بر نظارت بر مسواک زدن آنها برای اطمینان از عدم بلعیدن خمیردندان اهمیت فراوان دارد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x