خواص دارچین برای پوست

خواص دارچین برای پوست

دارچین یک ادویه محبوب سرشار از آنتی اکسیدان و دارای خواص ضد التهابی است، این مطلب به بررسی خواص و مضرات این ادویه برای پوست می پردازد.

 

دارچین از پوست درخت دارچین (سینامون) تهیه می شود. آن به عنوان ادویه ای محبوب در بین افراد سراسر دنیا معروف است.

ادویه دارچین بواسطه خواص آنتی اکسیدانی بالا و طعم مطلوب به عنوان یک طعم دهنده بی نظیر و مفید شناخته می شود.

از دارچین بواسطه خواص فراوان خود در محصولات مراقبت و زیبایی پوست نیز استفاده می شود.

بسیاری از تولید کنندگان از اسانس آن برای محصولات آرایشی همچون عطر، کرم، بالم لب و اسکراب استفاده می کنند.

همچنین برخی افراد از آن به عنوان یکی از درمان های خانگی برای شفافیت پوست، بهبود آکنه و کاهش علائم پیری بکار می برند.

لازم به ذکر است که وجود محبوبیت فراوان این ادویه خوش عطر، استفاده از خواص و مزایای دارچین برای پوست، موضوعی بحث بر انگیز است. برخی افراد آن را به عنوان ماده ای محرک برای پوست در نظر می گیرند.

این دسته افراد معتقدند که نباید از این ماده بعنوان مراقبت پوست استفاده کرد و در مقابل آنها، طرفدارانش، آن را برای سلامت پوست مفید می دانند.

در این مقاله به بررسی خواص دارچین برای پوست و محدود کردن استفاده از آن به عنوان یک ادویه می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

انواع آنتی اکسیدان ها: فواید و منابع حاوی آن ها (کلیک)

 

خواص دارچین

دارچین (Cinnamon) یک اویه ای با عطر زیاد و به رنگ قهوه ای است. ای ادویه سرشار از ترکیبات گیاهی معروف به پلی فنول از جمله سینامیک اسید، سینامالدهید و انواع فلاونوئیدها (مواد شیمیایی گیاهی) است.

دارچین بواسطه ترکیبات موجود در خود دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی برای بدن و پوست است که به مقابله با رادیکال های آزاد مضر برای سلول ها کمک خواهند کرد.

معمولا دارچین قابل تهیه از فروشگاه های مواد غذایی با عنوان دارچین کاسیا (از درخت Cinnamomum cassia) شناخته می شود.

این دارچین نسبت به دارچین سیلان به طور قابل توجهی پلی فنول های کمتری دارد.

دارچین سیلان از درخت Cinnamomum verum به دست می آید. با این وجود حتی با مقادیر آنتی اکسیدان بیشتر، کمتر متداول بوده و تهیه آن سخت تر و قیمت آن بالاتر است.

 

 

خواص دارچین برای پوست

دارچین ادویه ای سرشار از آنتی اکسیدان است. بسیاری از افراد معتقدند که استفاده از این مواد به صورت موضعی یا خوراکی به سلامت پوست کمک می کنند.

 

مصرف خوراکی

مصرف دارچین، به ویژه دارچین سیلان که غنی از آنتی اکسیدان است، با بسیاری از خواص سلامتی مرتبط خواهد بود.

برای نمونه، این ماده به صورت یک ضد التهاب طبیعی کار کرده و خطر بروز بیماری قلبی و همچنین سطح قند خون را کاهش می دهد.

با این وجود تحقیقات کمی در مورد مزایای آن برای سلامت پوست انجام گرفته است.

در تئوری، رعایت یک رژیم غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها (از جمله دارچین) به مقابله با رادیکال های آزاد و پشتیبانی از سلامت پوست کمک می کند. در غیر این صورت رادیکال های آزاد باعث آسیب دیدگی سلول های پوستی شده و بروز علائم پیری از جمله چین و چروک و کاهش حالت کشسانی پوست را افزایش می دهد.

به علاوه هیچ مدرک علمی مصرف دارچین برای سلامت پوست را تائید نمی کند و به این منظور به تحقیقات بیشتری نیاز است. البته در صورت لذت بردن از طعم دارچین، افزودن آن به غذاها مشکلی در پی نخواهد داشت.

 

کاربردهای موضعی

استفاده از دارچین بر روی پوست خواص و فوایدی به همراه دارد.

یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که عصاره دارچین سیلان از سنتز کلاژن پشتیبانی می کند.

کلاژن اصلی ترین پروتئین در ساختار پوست است. تولید کلاژن بواسطه با افزایش سن کاهش یافته و در نتیجه موجب افتادگی پوست و بروز چین و چروک خواهد شد.

یک مطالعه در سال 2008 نشان داد که کرم حاوی عصاره دارچین سیلان، آلوئه ورا، انار، شیرین بیان، زردچوبه و سایر گیاهان دارویی سرشار از آنتی اکسیدان ها منجر به بهبود قابلیت کشسانی، استحکام و آبرسانی پوست خواهد شد.

با این حال این خواص و مزایای پوستی ذکر شده، تنها مربوط به استفاده از دارچین نیستند.

به گفته محققان، دارچین با محتوای سینامالدهید بالا، باعث اثرات کلاژن سازی می شود. همچنین خواص آنتی اکسیدانی دارچین، از پوست در برابر رادیکال های آزاد که موجب تخریب کلاژن می شوند، محافظت می کند.

همچنین طبق بعضی از آزمایشات انسانی و حیوانی عصاره دارچین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی باعث ترمیم زخم های پوستی می شود.

به علاوه دارچین باعث مهار تیروزیناز به عنوان ترکیبی که منجر به ایجاد لکه های قهوه ای در محصولات غذایی می شود، خواهد شد.

برخی افراد معتقدند که این اثر در رنگدانه های قهوه ای پوست نیز وجود داشته و از دارچین برای درمان هایپرپیگمنتیشن استفاده می کنند. البته هیچ تحقیقی این موضوع را تائید نکرده است.

 

همچنین بخوانید:

درمان خانگی لک و تیرگی پوست (هایپرپیگمنتاسیون) (کلیک)

 

علاوه بر مطالعات ذکر شده، هیچ آزمایش بالینی استفاده از دارچین به عنوان یک ماده موثر در مراقبت از پوست در درمان علائم پیری، آکنه، تغییر رنگ، هایپرپیگمنتیشن یا روشن شدن پوست را پشتیبانی نمی کند.

همچنین در مطالعات موجود معمولا از عصاره دارچین استفاده شده که غلظت آنتی اکسیدانی بالاتری در مقایسه با پودر دارچین دارد. بنابراین بعید است که استفاده منظم پودر دارچین برای درمان های مراقبت از پوست مفید باشد.

 

 

خواص دارچین برای پوست : فواید و مضرات مصرف خوراکی و موضعی آن

 

آماده سازی و فرم های مختلف

دارچین علاوه بر محبوبیت در دنیای آشپزی به دلیل عطر و فواید فراوان به بعضی از محصولات آرایشی بهداشتی و مراقبت از پوست استفاده می شود. همان طور که اشاره شد استفاده از دارچین در محصولات تجاری به دلیل اثرات محرک احتمالی برای پوست محدود شده است.

در عوض از آن در داروهای خانگی مراقبت از پوست از جمله ماسک صورت و اسکراب بدن استفاده خواهد شد. ماسک های صورت با دارچین به طور ویژه ای برای درمان آکنه محبوبیت دارند اما هیچ تحقیقی این موضوع را مورد تائید قرار نداده است.

بعضی از افراد نیز از دارچین به عنوان اسکراب صورت استفاده می کنند اما این کار باعث تحریک پوست شده و توصیه نمی شود.

 

 

مضرات دارچین برای پوست

استفاده از دارچین به دلیل مضرات و عوارض جانبی ایجاد شده، برای مراقبت از پوست مورد بحث است. در واقع حساسیت به دارچین با مصرف خوراکی یا موضعی رخ خواهد داد.

یکی از مضرات مصرف دارچین برای پوست، افزایش احتمال واکنش های آلرژیک ناشی از خوردن دارچین شامل گزگز دهان، خارش، معده درد، خس خس سینه و مشکل تنفسی است.

برخی مضرات ناشی از استفاده موضعی دارچین روی پوست شامل بثورات پوستی، قرمزی، تغییر رنگ، تحریک و سوزش می باشد. در صورت بروز هر یک از علائم فوق باید استفاده از دارچین را متوقف کرده و با یک متخصص مشورت کنید.

علاوه بر این استفاده از اسانس دارچین به صورت مستقیم بر روی پوست منجر به تحریک آن خواهد شد. حتی به ندرت گزارش هایی در مورد سوختگی درجه 2 در اثر این کار ارائه می شود.

در صورت تمایل به استفاده از دارچین، محصولات تجاری مراقبت از پوست را انتخاب کرده و حتما تست پچ پوستی را انجام دهید. برای این کار کافی است تا کمی از محصول را بر روی قسمت داخلی بازو استفاده کرده و برای بررسی واکنش پوست 24 ساعت صبر کنید.

همچنین بهتر است از محصولات خانگی مراقبتی تهیه شده با دارچین پرهیز کنید.

 

جمع بندی

دارچین یک ادویه خوشمزه، سالم و البته محبوب در سراسر دنیا است. که خواص سلامتی بسیاری برای بدن و بعضا برای پوست دارد.

این ادویه سرشار از آنتی اکسیدان و ترکیبات گیاهی مفید است. همچنین محبوبیت آن به عنوان یک ماده مراقبت از پوست رو به افزایش می باشد.

طرفداران دارچین مدعی هستند که این ادویه به درمان هایپرپیگمنتیشن و آکنه، شفاف شدن پوست و کاهش علائم پیری کمک می کند. با این وجود شواهدی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد.

با اینکه مصرف دارچین روشی عالی برای افزودن عطر و طعم به غذا است اما استفاده از پودر دارچین و اسانس آن در ترکیب محصولات مراقبت از پوست (به ویژه موارد خانگی) ممکن است مضراتی مانند تحریک پوست، تغییر رنگ و سوختگی را در پی داشته باشد.

بنابراین بهتر است استفاده از دارچین را به پخت و پز محدود کرده و از آن برای مراقبت از پوست استفاده نکنید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 2 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x