خواص – فواید و عوارض چای کراتوم

خواص - فواید و عوارض چای کراتوم

کراتوم یک درخت همیشه سبز در جنوب شرقی آسیا است که از چای آن جهت آرامش و تسکین درد استفاده می شده، خواص – فواید سلامت و عوارض آن را بخوانید.

 

کراتوم با نام های مختلف دیگری مانند کتوم (Ketum)، بیاک بیاک (Biak-biak) و منگ دا (Maeng Da) نیز شناخته می شود.

برای سال ها از این گیاه به جهت ریلکسی و تسکین درد استفاده شده است. به تازگی مصرف این گیاه در غرب گسترش یافته و برخی خواص و فواید سلامت بسیاری به آن نسبت داده اند.

اگرچه این موضوع فاقد پشتوانه علمی است اما به نظر می رسد که شواهدی این ادعا را تائید کرده اند.

در مقابل خطرات و عوارض بی شماری در مورد مصرف چای کراتوم وجود دارند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد کراتوم از جمله خواص، فواید و عوارض مصرف آن و همچنین بعضی از گزینه های جایگزین به مطالعه ادامه دهید.

 

کراتوم چیست؟

درخت میتراگینا اسپکیوسا (Mitragyna speciose) که ریشه در جنوب شرقی آسیا دارد، معمولا با نام کراتوم شناخته می شود.

Kratom یک درخت همیشه سبز از خانواده قهوه است. این درخت بومی جنوب شرقی آسیا بوده و در اندونزی، مالزی و تایلند کشت می شود.

مردم جنوب شرقی آسیا حداقل برای 150 سال از این گیاه استفاده کرده اند. به طور معمول کارگران برگ های آن را به دلیل اثر محرک آن می جویدند. همچنین افراد می توانند برگ های آن را بعنوان چای دم کرده و به منظور آرام شدن و تسکین درد از آن استفاده کنند.

اخیرا کراتوم در غرب محبوب شده و بعضی از افراد ادعا می کنند که این برگ های آن فواید مهمی برای سلامتی در پی دارند.

مردم جنوب شرقی آسیا همچنان از کتوم به دلیل اثرات محرک و تسکین دهنده درد استفاده می کنند.

مردم جنوب شرقی آسیا از کتوم برای موارد زیر استفاده می کنند:

 • شل کردن عضلات
 • سرکوب اسپاسم عضلات
 • درمان اسهال

مردم غرب به تازگی شروع به مصرف کتوم کرده و این روند به طور مداوم در حال رشد است. بعضی از افراد این کار را به دلایل دارویی انجام داده اما دیگران از کراتوم به صورت تفریحی استفاده می کنند.

 

همچنین بخوانید:

12 شل کننده عضلات طبیعی (کلیک)

 

خواص چای کراتوم برای سلامت

اگرچه برخی بلاگرهای حوزه سلامت عنوان کرده اند که چای کراتوم خواص و فواید سلامت زیادی دارد اما شواهد علمی قابل اعتماد بسیار کمی برای تائید این ادعاها وجود دارد.

برخی ادعا کردند که چای کراتوم می تواند به علائم ترک مواد مخدر کمک کند.

دلیل این امر آن است که برگ های کراتوم حاوی ‌میتراگینین (mitragynine) و ۷-هیدروکسی ‌میتراگینین (7-hydroxymitragynine) به عنوان مواد شیمیایی در تداخل با گیرنده های مواد مخدر در مغز افراد هستند.

مطالعات حیوانی نشان می دهند که کراتوم می تواند تحمل مواد مخدر در موش ها را بهبود بخشد. با این حال این امر لزوما به این معنی نیست که اثرات مشابه در انسان نیز رخ دهند.

همچنین یک بررسی در سال 2017 نشان داد که استفاده از کراتوم باعث کاهش درد شده و علائم اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی را تسکین می دهد.

با این حال نظرسنجی ها بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط افراد هستند. این امر باعث می شود تا آنها غیردقیق و گاهی بر پایه تعصب باشند.

 

همچنین بخوانید:

قارچ جادویی (مجیک ماشروم) در درمان افسردگی (کلیک)

خواص - فواید و عوارض چای کراتوم | اثرات محرک و شبه مخدر بودن کراتوم

عوارض کراتوم

لازم است بدانید که عوارض و خطرات بسیاری ناشی از مصرف کراتوم وجود دارد.

بسیاری از شواهد علمی نیز نشان داده اند که استفاده از کراتوم خطرات و عوارض قابل توجهی برای سلامت به همراه خواهد داشت.

برای نمونه، یک تحقیق در جنوب شرقی آسیا نشان داد که اثرات محرک و شبه مخدر کراتوم در بعضی از افراد منجر به اعتیاد و وابستگی می شود.

در واقع سوء مصرف کتوم با علائم ترک زیر مرتبط است:

 • تب
 • اسپاسم عضله
 • درد
 • کاهش اشتها
 • اسهال
 • آبریزش بینی
 • بی قراری
 • نوسانات خلقی
 • خواب های آشفته
 • عصبی بودن
 • تنش
 • غم

مصرف کراتوم در دوزهای بالاتر، سمی است.

محققان علائم جدی زیر را در مورد سوء مصرف کراتوم گزارش کردند:

همچنین استفاده از این گیاه در برخی موارد کشنده بوده است. با این حال ممکن است بیشتر موارد مرگ و میر مربوط به Kratom به دلیل استفاده از آن به همراه سایر مواد مخدر ایجاد شده است.

همچنین برخی شواهد نشان می دهند که وابستگی به کراتوم بر عملکرد اجتماعی تاثیر منفی نخواهد داشت. این امر کراتوم را از سایر داروهای اعتیاد آور مانند الکل و مواد مخدر که به طور جدی توانایی عملکرد اجتماعی را مختل می کنند، جدا خواهد کرد.

از آنجایی که ممکن است استفاده از Kratom خطرناک باشد، مصرف آن در ایرلند، لهستان، رومانی و دیگر کشورهای شمال اروپا جرم محسوب می شود. استفاده از کراتوم در بسیاری از مناطق اروپا و در بیشتر ایالت های آمریکا قانونی است.

 

زمان مراجعه به پزشک

افرادی که با مصرف کراتوم دچار بعضی از عوارض جانبی می شوند، باید فورا با پزشک تماس بگیرند.

این امر به ویژه در افرادی که به تازگی از آن استفاده می کنند، ضروری است زیرا ممکن است متوجه مصرف دوز بالا و مضر آن نشوند.

 

جایگزین ها

درخت کراتوم از خانواده قهوه است. بسیاری از افراد از دانه های قهوه مانند برگ های کراتوم به عنوان محرک استفاده می کنند.

با این حال نوشیدن قهوه انتخاب مناسب تری نسبت به چای کراتوم خواهد بود. دانشمندان تحقیقات زیادی در مورد قهوه انجام داده اند و یک بررسی اخیر مصرف قهوه را اغلب بدون ضرر توصیف کرده است.

در واقع حتی این بررسی ها نشان می دهند که مصرف زیاد قهوه می تواند برای سلامتی افراد مفید باشد. این امر می تواند خطر ابتلا به سرطان های خاص، بیماری های عصبی، بیماری های کبدی و متابولیک را کاهش دهد.

همچنین در مورد ترک مواد مخدر، بسیاری از داروهای بدون نسخه (OTC) موثر خواهند بود. این داروها بر خلاف چای کراتوم به خوبی توسط پزشکان و دانشمندان شناخته شده هستند.

 

خلاصه

مردم جنوب شرقی آسیا برای مدتی طولانی از Kratom استفاده می کنند. با این حال خواص و فواید کراتوم برای سلامتی ناشناخته باقی مانده اند.

با این حال دانشمندان با ارائه شواهد بسیاری نشان می دهند که مصرف کراتوم به ویژه در دوزهای بالا عوارض و خطراتی برای سلامت فرد به همراه خواهد داشت.

اگرچه بعضی از مبلغان طب سنتی از ایجاد هیجان در مورد داروهای طبیعی سود می برند اما مهم است که در هنگام انتخاب داروهای جایگزین به اعتبار علمی آنها توجه کنید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x