آیا کره بادام زمینی باعث جوش می شود؟

آیا کره بادام زمینی باعث جوش می شود؟

کره بادام زمینی معمولا سبب جوش زدن نمی شود، هرچند برخی انواع حاوی ترکیباتی مانند قند افزوده، چربی اشباع و  امگا 6 هستند که موجب آکنه می شوند.

 

آکنه یک بیماری شایع پوستی است و زمانی رخ می دهد که چربی سلول های مرده پوست و بقایای موجود در فولیکول مو به دام افتند.

التهاب، باکتری، هورمون و سایر عوامل در بروز آکنه نقش دارند.

هیچ مطالعه ای به طور مستقیم رابطه کره بادام زمینی و آکنه را بررسی نکرده است. اما قندهای اضافه شده در بعضی از کره های بادام زمینی و سایر ترکیبات موجود در آنها مانند اسیدهای چرب امگا 6 می توانند باعث بدتر شدن آکنه و جوش در برخی افراد شوند.

در ادامه به بررسی ارتباط ترکیبات کره بادام زمینی و بروز آکنه می پردازیم. همچنین نکات کلی برای پیشگیری از بروز مشکلات پوستی را ارائه خواهیم کرد.

 

همچنین بخوانید:

انواع آکنه / جوش (کلیک)

 

چربی های ترانس

برخی افراد تصور می کنند که کره بادام زمینی به دلیل داشتن چربی های ترانس برای آکنه مضر است. در واقع بسیاری از فست فودهای چرب یا فرآوری شده حاوی چربی های ترانس هستند که پیوندی قوی با آکنه های ناشی از رژیم غذایی دارد.

با این حال یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که میزان چربی های ترانس در کره بادام زمینی تقریبا غیرقابل شناسایی است.

در عین حال سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از چربی های ترانس در آمریکا را ممنوع کرده است. بنابراین کره های بادام زمینی در این کشور حاوی چربی های ترانس نیستند.

برای بررسی ترکیبات کره بادام زمینی، پیش از خرید برچشب تغذیه ای آن را مطالعه نمایید.

 

چربی های اشباع

مطالعه ای در سال 2014 به بررسی ارتباط بین چربی های اشباع و بدتر شدن آکنه در بین 248 شرکت کننده 18 تا 25 ساله اشاره نمود.

یک وعده کره بادام زمینی یا 45 گرم آن، حاوی 4.54 گرم چربی اشباع (مشابه میزان آن در بعضی از روغن ها) است.

با این حال میزان مصرف متوسط چربی های اشباع به اندازه تصور برخی آسیب رسان نیست. یک رژیم غذایی حاوی چربی اشباع بالا حاوی غذاهای فرآوری شده و سرخ کرده است و خطر بروز بیماری های مزمن را افزایش می دهد.

کره بادام زمینی حاوی چربی اشباع است که افراد باید برای کنترل آکنه آن را به میزان متوسط مصرف کنند.

 

امگا 6

امگا 6 مانند امگا 3 از اسیدهای چرب ضروری بوده که افراد باید در رژیم غذایی خود مصرف کنند.

رژیم غذایی غربی حاوی مقادیر زیادی غذاهای فرآوری شده غنی از امگا 6 بوده اما امگا 3 کمی دارد. اغلب کره های بادام زمینی حاوی روغن های مختلفی از جمله روغن پالم هستند که منبع امگا 6 است.

بدن به امگا 6 و امگا 3 نیاز دارد اما حفظ تعادل آنها نکته ای اساسی است. مصرف بیش از حد امگا 6 باعث بروز التهاب شده و مصرف کم امگا 3 که ضد التهاب است، مشکلات پوستی را بدتر می کنند. یک مطالعه در سال 2017 نتیجه گرفت که مقادیر بالای امگا 6 در رژیم غذایی منجر به افزایش آکنه می شود.

به منظور سلامت پوست سعی کنید تا تعادل بین امگا 6 و امگا 3 را رعایت کنید. به طور کلی این امر به معنی مصرف بیشتر امگا 3 و کمتر امگا 6 است که می تواند در غذاهای فرآوری شده و روغن های گیاهی خاص مانند روغن سویا یافت شود.

کره بادام زمینی حاوی اسیدهای چرب امگا 6 است که می تواند باعث بدتر شدن آکنه شود. مصرف کمتر امگا 6 و بیشتر امگا 3 کمک کننده خواهد بود.

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره اسیدهای چرب امگا 6 (کلیک)

 

آگلوتینین بادام زمینی

آگلوتینین بادام زمینی نوعی پروتئین است که لکتین نامیده می شود.

هضم لکتین برای بدن دشوار است و می تواند روده کوچک را تحریک کند. این آسیب منجر به افزایش نفوذپذیری روده شده و باعث نشت مواد موجود در روده در جریان خون می شود.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که نفوذپذیری روده باعث ایجاد آکنه شده، همچنین باعث التهاب و به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن می شود.

با این حال نتیجه گیری فوق به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. تاکنون هیچ مطالعه ای به طور مستقیم با آگلوتینین بادام زمینی، آکنه و نفوذپذیری روده مرتبط نبوده است.

علاوه بر این، یک مطالعه قدیمی تر در سال 2011 نشان داد که بادام زمینی با پخته شدن دچار کاهش قابل توجه لکتین خواهد شد. به طور کلی هیچ مدرکی نشان نمی دهد که بادام زمینی بو داده در کره بادام زمینی به دلیل محتوای لکتین باعث ایجاد آکنه می شود.

در حال حاضر هیچ مدرکی نشان نمی دهد که کره بادام زمینی حاوی میزان کافی آگلوتینین بادام زمینی برای ایجاد آکنه باشد.

 

قند افزوده

بسیاری از تولیدکنندگان کره بادام زمینی، به آن شکر یا سایر شیرین کننده ها را اضافه می کنند. یک وعده یا 45 گرم کره بادام زمینی حاوی 4.72 گرم شکر است.

یک مطالعه قدیمی تر در سال 2012 نشان داد که مصرف مکرر قند اضافه شده به خطر بروز آکنه کمک می کند. بنابراین مصرف مکرر کره بادام زمینی حاوی شکر اضافه شده باعث جوش زدن می شود.

افزایش قند خون در ایجاد آکنه موثر است. بنابراین لازم است به محتوای قند اضافه شده در غذاهای حاوی کره بادام زمینی مانند موارد پخته شده یا ژله ها توجه کنید.

به منظور مصرف کمتر شکر افزوده، از کره های بادام زمینی شیرین نشده استفاده کنید.

حتما فهرست مواد تشکیل دهنده بر روی بسته بندی را کنترل کنید. کره های بادام زمینی و سایر محصولات اغلب در تبلیغات بدون شکر اضافه شده معرفی می شوند.

شکر افزوده در بعضی از کره های بادام زمینی باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه می شود.

 

فواید کره بادام زمینی برای سلامتی

کره بادام زمینی ماده غذایی غنی از مواد مغذی است. یک وعده یا 45 گرم کره بادام زمینی حاوی 10.1 گرم پروتئین و 2.16 گرم فیبر است. همچنین حاوی ویتامین E، فولات و سایر مواد مغذی است.

طبق مطالعه ای در سال 2013، انتخاب کره بادام زمینی سالم تر به بعضی از افراد در جلوگیری از افزایش قند خون کمک می کند.

همچنین می تواند به افزایش سطح کلسترول خوب قلب کمک کند.

 

آیا مصرف کره بادام زمینی سبب آکنه می شود؟ | ارتباط ترکیبات بادام زمینی و جوش زدن پوست

 

سایر روش های پیشگیری از بروز آکنه

انجمن آکادمی پوست آمریکا به منظور پیشگیری از بروز آکنه رعایت یک رژیم غذایی با گلیسمی پایین و حاوی مقدار زیاد غلات سبوس دار، سبزیجات، منابع کم پروتئین، چربی های سالم و میوه ها را توصیه می کند.

 

همچنین بخوانید:

رژیم غذایی گلیسمی پایین:فواید و مضرات (کلیک)

 

روش های دیگر برای پیشگیری از بروز آکنه عبارتند از:

  • شستشوی صورت برای حداقل دو مرتبه در روز با یک صابون ملایم
  • اجتناب از مصرف اسکراب و سایر محصولات خشن
  • اجتناب از قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب
  • عدم استفاده از تخت های برنزه
  • شستن منظم موها
  • اجتناب از کندن یا خارش آکنه یا جای زخم آن

 

همچنین بخوانید:

جوش / آکنه هورمونی : علت و درمان (کلیک)

 

خلاصه

بعید است که مصرف کره بادام زمینی باعث بروز جوش شود. اگرچه بعضی از محصولات حاوی شکر اضافه شده هستند اما به طور کلی مقادیر آن نسبتا کم است. به علاوه کره بادام زمینی منبع خوبی از چندین ماده مغذی است.

با این حال اگر به نظر می رسد که کره بادام زمینی باعث جوش زدن می شود، می توان آن را برای مدتی از رژیم غذایی حذف کرد. همچنین می توان از روش های دیگر مانند استفاده از صابون های ملایم استفاده کرد.

چندین محصول بدون نسخه (OTC) و تکنیک های مراقبت در خانه به از بین بردن آکنه ها کمک می کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x