تاثیر مصرف الکل بر سطح کلسترول

تاثیر مصرف الکل بر سطح کلسترول

الکل فاقد کلسترول است اما مصرف آن تاثیر منفی بر سطح کلسترول دارد؛ رابطه الکل و کلسترول از جمله خطرات و عوارض مربوط به سلامتی را بخوانید.

 

الکل فاقد کلسترول است. با این حال از آنجایی که الکل از طریق کبد فیلتر می شود، نوشیدن زیاد آن تاثیر منفی بر میزان کلسترول و سلامت قلب دارد.

در این مقاله به بررسی رابطه مصرف الکل و کلسترول از جمله خطرات و عوارض مربوط به سلامتی می پردازیم.

همچنین میزان مصرف توصیه شده الکل، سطح کلسترول و زمان تماس با پزشک در مورد نگرانی های مربوط به سلامتی را توضیح خواهیم داد.

دستیابی به بعضی از حقایق اساسی در مورد هر ماده به منظور درک رابطه بین مصرف الکل و سطح کلسترول مفید خواهد بود. بخش های زیر جزئیات بیشتری در مورد هر یک از این مواد ارائه می کند.

 

همچنین بخوانید:

اثرات مصرف الکل بر بدن (کلیک)

 

الکل

الکل یک ماده قانونی تفریحی در بسیاری از کشورها است، اما این نوشیدنی در دین اسلام حرام بوده و در ایران کاملا غیر قانونی است.

الکل در محصولاتی مانند شراب، آبجو و مشروبات وجود دارد.

طبق نظرسنجی در مورد مصرف مواد و سلامت، بیش از 85% از افراد بالای 18 سال در آمریکا الکل مصرف می کنند. علاوه بر این تقریبا 15 میلیون نفر از افراد بالای 12 سال دچار اختلال در مصرف الکل هستند.

اگرچه الکل حاوی کلسترول نیست اما ممکن است بدن در پردازش آن مشکل داشته و منجر به مشکلات سلامتی شود.

علاوه بر این نوشیدنی های ترکیبی الکلی (مانند کوکتل ها) مقادیر زیادی قند داشته که می توانند بر سطح کلسترول تاثیر بگذارند. این امر یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی است.

 

کلسترول

کلسترول یک ماده مومی و چرب است که از طریق جریان خون گردش کرده و توسط اندام ها و سلول ها استفاده می شود.

بدن کلسترول کافی برای تامین نیازهای خود را تولید می کند اما افراد کلسترول را از طریق مواد غذایی خاص مانند گوشت قرمز، صدف، تخم مرغ و بعضی از محصولات لبنی دریافت می کنند.

کلسترول دو نوع اصلی دارد که LDL و HDL نامیده می شوند.

گاهی اوقات LDL با عنوان کلسترول بد شناخته می شود زیرا می تواند در بدن تجمع کرده و ماده ای چسبناک به نام پلاک ایجاد کند. پلاک ها با گذشت زمان به داخل رگ ها چسبیده و آنها را تنگ کرده و بیماری به نام تصلب شرایین را ایجاد می کند. خون قادر به جریان آزاد در اطراف بدن نخواهد بود و خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

گاهی اوقات HDL به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود زیرا LDL را از عروق جمع آوری کرده و به کبد برگردانده، تجزیه کرده و از بدن خارج می کند.

 

همچنین بخوانید:

کلسترول VLDL چیست؟ (کلیک)

 

انواع الکل و تاثیر آن بر کلسترول

طبق اعلام مرکز اعتیاد آمریکا (AAC)، مصرف بیش از حد شراب، آبجو یا مشروبات الکلی (مانند ودکا، ویسکی و جین) بر سلامتی افراد عوارض و تاثیر مخربی از جمله افزایش سطح کلسترول را خواهد داشت.

علاوه بر این نوع الکل مصرفی تاثیرات متفاوتی بر روی بدن داشته که در بخش های زیر با جزئیات بیشتری به آنها می پردازیم.

 

شراب

طبق اعلام انجمن قلب آمریکا (AHA)، مصرف مقادیر متوسط شراب قرمز (که به معنای بیش از حدود 148 میلی لیتر در طول روز نیست) با سطح کلسترول سالم ارتباط دارد.

با این حال هیچ پیوند اثبات شده ای که فواید مربوط به سلامت قلب با نوشیدن هر نوع الکل را نشان دهد وجود ندارد.

AHA افزود اگرچه بعضی از آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدهای موجود در شراب می توانند خطر بیماری قلبی را کاهش دهند اما این ترکیبات در سایر محصولات مانند آب انگور قرمز، بلوبری و انگور نیز وجود دارد.

 

آبجو

آبجو به طور ویژه ای بر سطح تری گلیسیرید تاثیر منفی دارد. AAC الکل را به عنوان دارویی فهرست کرده که می تواند با بدن رابطه برقرار کرده و مقادیر زیادی کلسترول LDL یا تری گلیسیرید تولید کند.

افزایش تری گلیسیرید می تواند باعث ضخیم شدن رگ های خونی شده و در نتیجه خطر بیماری قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد.

 

مشروبات الکلی و کوکتل ها

اغلب افراد مشروبات الکلی مانند رام و ودکا را با مایعات حاوی شکر مانند سودا، سیروپ و آب میوه ترکیب می کنند. نه تنها مشروبات الکلی سطح تری گلیسیرید خون را بالا برده بلکه شکر کالری اضافی تامین کرده که خطر بروز بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد.

AHA نوشیدن شراب یا هر نوع الکل دیگر را برای دستیابی به مزایای بالقوه سلامتی توصیه نمی کند.

 

عوارض و خطرات مصرف الکل بر سطح کلسترول

نوشیدن الکل و افزایش سطح کلسترول خطر فشار خون بالا و سرطان های مختلف از جمله سرطان پستان را افزایش می دهد.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، خطرات با افزایش مقدار مصرف الکل، افزایش خواهند یافت. این موارد حتی در صورت مصرف سطح متوسط در نظر گرفته می شوند.

به طور کلی برای مزایای مطلوب سلامتی باید از مصرف الکل اجتناب کرد یا آن را به میزان متوسط نوشید. این میزان طبق دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها در سال 2020 تا 2025 برای مردان دو نوشیدنی الکلی در روز و برای زنان یک نوشیدنی خواهد بود. در این راهنما اشاره شده است که بعضی از افراد مانند افراد باردار باید به طور کلی از مصرف الکل صرف نظر کنند.

 

همچنین بخوانید:

سندرو‌م جنین الکلی : علائم و درمان (کلیک)

 

یک نوشیدنی به صورت زیر اندازه گیری می شود:

  • 355 میلی لیتر آبجو 5% الکل
  • 236 میلی لیتر مشروبات الکلی ناشی از تخمیر 7% الکل
  • 148 میلی لیتر شراب 12% الکل
  • 45 میلی لیتر مشروبات الکلی ناشی از تقطیر 40% الکل

 

زیادی روی در نوشیدن

نوشیدن زیاد الکل خطر لخته شدن خون، سکته مغزی و نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

طبق اعلام AHA، زیاده روی در نوشیدن الکل به معنی مصرف بیش از 5 نوشیدنی در طی دو ساعت توسط مردان و بیش از 4 نوشیدنی در همین زمان برای زنان است.

 

الکل و کلسترول : رابطه - تاثیرات - خطرات و عوارض سلامتی | انواع الکل خوراکی

 

سطح کلسترول مطلوب

پزشکان به منظور بررسی سطح کلسترول از آزمایش خون به نام پروفایل لیپیدی استفاده می کنند. این آزمایش موارد زیر را اندازه گیری می کند:

  • کلسترول کل از جمله LDL و HDL
  • کلسترول LDL
  • کلسترول HDL
  • کلسترول غیر HDL یا کلسترول کل منهای HDL

 

سطح کلسترول مطلوب بر حسب میلی گرم در دسی لیتر به سن و جنسیت وابسته است:

سن و جنسیتکلسترول کلکلسترول غیر HDLLDLHDL
مردان و زنان زیر 19 سالزیر 170زیر 120زیر 100بیش از 45
مردان بالای 20 سال125-200زیر 130زیر 10045 یا بیش از 45
زنان بالای 20 سال125-200زیر 130زیر 10050 یا بیش از 50

 

همچنین بخوانید:

محدوده نرمال HDL / کلسترول خوب (کلیک)

 

زمان تماس با پزشک

سطح کلسترول بالا علامتی ندارد، بنابراین تشخیص آن به نتایج آزمایش پروفایل لیپیدی وابسته است.

بیشتر بزرگسالان باید هر 4 تا 6 سال یک مرتبه این آزمایش را انجام دهند. بزرگسالانی که بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند، قبلا سطح کلسترول بالایی داشته یا تحت درمان سطح کلسترول بالا قرار دارند باید تحت بررسی های مکرر قرار گیرند.

در صورت نگرانی در مورد میزان الکل مصرفی یا نیاز به کمک برای قطع مصرف آن با پزشک صحبت کنید. پزشک می تواند داروهایی را پیشنهاد کند یا شما را به گروه حمایتی یا مشاور متخصص ارجاع دهد.

 

همچنین بخوانید:

درمان کلسترول بالا (کلیک)

 

خلاصه

اگرچه الکل فاقد کلسترول است اما مصرف آن تاثیر منفی بر سطح کلسترول خواهد داشت. این یعنی بدن الکل را به تری گلیسیرید تجزیه کرده که می تواند سطح LDL یا کلسترول بد را افزایش دهد.

محتوای شکر در نوشیدنی های الکلی یا موارد ترکیبی نیز منجر به افزایش سطح کلسترول می شود.

افراد بزرگسال باید هر چند سال یک مرتبه سطح کلسترول خود را توسط پزشک بررسی کنند. افرادی که نگران عادت های نوشیدن الکل خود هستند باید با پزشک صحبت کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x