اعتیاد به پورن یا پورنوگرافی : علت و درمان

اعتیاد به پورن یا پورنوگرافی : علت و درمان

اعتیاد به پورن به فردی اشاره دارد که به لحاظ احساسی و عاطفی به پورنوگرافی وابسته است؛ علائم – علت و روش درمان اعتیاد به پورنوگرافی را بخوانید.

 

اعتیاد به پورن به فردی اشاره دارد که به لحاظ احساسی و عاطفی به پورنوگرافی وابسته می شود. این اعتیاد تا حدی است که در زندگی روزمره، روابط و توانایی های او اختلال ایجاد می کند.

این نوع از اعتیاد بسیار شایع است. برخی از پزشکان این نوع از اعتیاد را یک اختلال بیش فعالی جنسی در نظر می گیرند؛ یک اصطلاح عام که شامل رفتارهایی مانند خود ارضایی بیش از حد است.

مطالعه ای در سال 2019 بیان می کند که رواج این اختلالات چیزی بین 3% تا 6% است. با این وجود، به دلیل فقدان طبقه بندی رسمی در این مورد، تعیین نرخ دقیق دشوار می باشد.

اعتیاد به پورن همچنان یک موضوع بحث برانگیز است و تحقیقات ضد و نقیضی در مورد این موضوع وجود دارد.

به مطالعه ی این مقاله ادامه دهید تا اطلاعات بیشتری در مورد علت ها، علائم و برخی از روش های درمان و مقابله با اعتیاد به پورن کسب کنید.

 

همچنین بخوانید:

علاقه مند به برقراری رابطه جنسی نیستم چه کاری باید انجام دهم؟ (کلیک)

 

علائم و تشخیص اعتیاد به پورن یا پورنوگرافی

تشخیص علائم اعتیاد به پورن همچنان بحث برانگیز است و همه درمانگرها روش های تشخیص را تائید نمی کنند. علاوه بر این، محققان مدل های بسیار مختلفی را برای علائم اعتیاد به پورن ارائه داده اند.

برخی از متخصصان و مشاوران مراقبت های بهداشتی بر این باورند که پورنوگرافی به خودی خود یک مشکل نیست بلکه بسته به دیدگاه فرد نسبت به شریک زندگی اش، این پتانسیل وجود دارد که به یک مشکل تبدیل شود.

برخی از نشانگرهایی که نشان می دهند پورنوگرافی مشکل ساز است، عبارتند از:

 • فعالیت جنسی فرد کمتر ارضا کننده است.
 • پورنوگرافی موجب می شود تا رابطه فرد به سردی گراید و فرد احساس رضایت کمتری نسبت به شریک زندگیش داشته باشد.
 • فرد برای مشاهده پورنوگرافی اقدامات خطرناکی انجام میدهد. به عنوان مثال، در محل کار این کار را انجام می دهد.

 

سایر علائمی که نشان می دهند فرد یک رابطه ناسالم با پورن و اعتیاد به آن دارد، عبارتند از:

 • آن ها مسئولیت های دیگر خود را برای مشاهده پورنوگرافی نادیده می گیرند.
 • آن ها به تدریج به پورنوگرافی های شدیدتری اعتیاد پیدا می کنند تا همان میزان رضایت را بدست آورند.
 • آن ها پس از مشاهده ی پورنوگرافی احساس شرمندگی دارند و خجالت می کشند اما همچنان به این کار ادامه می دهند.
 • آن ها می خواهند از این کار دست بردارند اما احساس ناتوانی می کنند.
 • آن ها مبالغ سنگینی را برای تهیه و مشاهده ی پورنوگرافی می پردازند که احتمالا هزینه ی مایحتاج زندگی روزمره و خانوادگی آن هاست.
 • آن ها از پورنوگرافی برای مقابله با غم، اضطراب، بی خوابی یا سایر مشکلات روحی و روانی استفاده می کنند.

همچنین بخوانید:

انواع اختلالات اضطرابی (کلیک)

 

اعتیاد چیست؟

اعتیاد چیزی فراتر از علاقه و تمایل شدید به چیزی است. اعتیاد یک بیماری پزشکی است که مغز و بدن فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین فرد را وادار می کند تا مصرف یک ماده یا انجام یک فعالیت را ادامه دهد حتی اگر انجام این کار موجب ضرر و زیان باشد.

بیشتر تحقیقات در مورد اعتیاد بیان می کنند که اعتیاد بخش هایی از مغز که با انگیزه و پاداش مرتبط هستند را فعال می سازد. به طور خاص، اعتیاد سیستم دوپامین بدن را درگیر می کند.

وقتی یک فرد معتاد برای اولین بار یک ماده ی مخدر را مصرف می کند یا فعالیتی را انجام می دهد، مقدار زیادی دوپامین دریافت می کند که موجب احساس لذت و پاداش در فرد می شود.

با گذشت زمان، بدن آن ها دوپامین کمتری تولید می کند و برای رسیدن به آن لذت اولیه مجبور می شود ماده ی مخدر بیشتری مصرف کند یا فعالیت اعتیادآور را بیشتر انجام دهد.

به لحاظ دوپامین، رابطه جنسی می تواند یک رفتار به شدت پاداش آور و لذت بخش باشد. مشاهده ی پورن نیز می تواند سیستم دوپامین را در بدن فعال کند و به طور بالقوه تبدیل به یک اعتیاد شود.

اعتیاد بر جنبه های دیگر مغز نیز تاثیر می گذارد و به تدریج آن را تغییر می دهد. با گذشت زمان، پرهیز و خودداری از مصرف ماده مخدر یا انجام فعالیت اعتیادآور برای فرد دشوار می شود.

 

تحقیقات درباره اعتیاد به پورن

مطالعه ای در سال 2017 بر روی مردانی که تحت درمان استفاده از پورنوگرافی مشکل ساز (PPU) بودند، تغییراتی در ذهن شرکت کنندگان را پیدا کرد که مطابق با اعتیاد بودند. این محققان دریافتند که ذهن مردان مبتلا به PPU نسبت به مردان دیگر واکنش متفاوتی نسبت به مشاهده ی تصاویر اروتیک یا شهوانی نشان می دهد.

استفاده از پورنوگرافی روابط فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، برخی از تحقیقات نشان می دهند که پورنوگرافی موجب ایجاد توقعات و انتظارات غیر واقعی از رابطه جنسی می شود.

مطالعه ای در سال 2013 نشان داد که در میان زوج های مرد شرکت کننده ی دگرجنس گرا، استفاده از پورنوگرافی با رضایت جنسی کمتر در ارتباط بود در حالی که عکس این مورد برای شرکت کنندگان زن صدق می کرد. به عبارت دیگر، پورنوگرافی با رضایت جنسی بیشتر همراه بود.

دسترسی به پورنوگرافی آسان است و به طور قابل توجهی به تلاش کمتری نسبت به تعامل و برقراری ارتباط با یک شریک زندگی نیاز دارد.

برای برخی از افراد، این می تواند به یک چرخه ناسالم تبدیل شود که در آن پورن موجب بروز مشکلات در رابطه می شود.

همین امر به تدریج موجب می شود تا فرد برای دستیابی به رضایت جنسی و دوری از مشکلات مربوط به رابطه بیشتر به پورنوگرافی وابسته شود.

برخی تحقیقات نیز، اعتیادآور بودن پورنوگرافی را تائید نکردند.

مطالعه ای در سال 2014 برای موضوع تاکید دارد که بسیاری از تحقیقات در مورد اعتیاد به پورن ضعیف هستند و یا مغرضانه صورت گرفته اند.

نویسندگان این مطالعه هشدار می دهند که شواهد و مدارک کمی در مورد رابطه علتی بین استفاده از پورنوگرافی و اثرات زیان آور ادعا شده وجود دارند.

یک مطالعه در سال 2015 دریافت که در میان شرکت کنندگانی که مشاهده ی افراطی یا مشکل ساز محرک های جنسی بصری را گزارش داده بودند، مسیرهای معمول مغز در ارتباط با اعتیاد وجود نداشت.

در اعتیادهای استاندارد، فعالیت مغز با قرار گرفتن در معرض ماده اعتیادآور افزایش می یابد. اما فعالیت مغزی شرکت کنندگان در این مطالعه با نگاه کردن به محرک ها کاهش می یافت. این موضوع نشان می دهد که مدل معمول اعتیاد صادق نیست.

انجمن آمریکایی مربیان، مشاوران و درمانگران رابطه جنسی (AASECT) عنوان می کنند که شواهد کمی در ارتباط با اعتیادآور بودن رابطه جنسی یا پورنوگرافی در دسترس است و مفهوم اعتیادآور بودن پورنوگرافی در هنجارهای فرهنگی منسوخ ریشه دارد.

لازم به ذکر است که برخی از افرادی که ادعا می کنند پورنوگرافی اعتیادآور است، ممکن است با وجود آن مخالف باشند یا در مورد تمایلات جنسی سالم عقاید سفت و سختی داشته باشند.

 

اعتیاد به پورن یا پورنوگرافی : علائم - علت - روش های درمان | اعتیاد چیست؟

 

علت اعتیاد به پورن

با توجه به بحث برانگیز بودن مفهوم اعتیاد به پورن یا پورنوگرافی، محققان نتوانسته اند مجموعه ی روشنی از علت ها را شناسایی کنند.

یک مطالعه در سال 2015 دریافت که باور فرد به داشتن اعتیاد به پورنوگرافی و نه استفاده واقعی از پورنوگرافی علت اصلی پریشانی مرتبط با آن است.

به عبارت دیگر، این مفهوم که اعتیاد به پورن وجود دارد، علت اصلی اضطرابی است که افراد هنگام مشاهده ی پورنوگرافی دچار آن می شوند.

در همین حال، متخصصان و کارشناسانی که وجود اعتیاد به پورن را تائید می کنند، بیان می کنند که مانند سایر اعتیادها، اعتیاد به پورنوگرافی نیز یک مشکل پیچیده است که ممکن است علت های مختلفی داشته باشد.

برخی از این دلایل عبارتند از:

 • مشکلات زمینه ای سلامت روان: فرد ممکن است برای رهایی از اضطراب و پریشانی روانی به پورنوگرافی روی آورد.
 • مشکلات در روابط: پورنوگرافی می تواند راه حلی برای نارضایتی در رابطه جنسی باشد.
 • هنجارهای فرهنگی ناسالم: ایده هایی در مورد ظاهر افراد و رفتار آن ها در هنگام رابطه جنسی،‌ انواع رابطه جنسی که فرد باید از آن ها لذت ببرد و هنجارهای این چنینی ممکن است فرد را به سمت پورنوگرافی سوق دهند.
 • دلایل بیولوژیکی: فاکتورهای بیولوژیکی خاص مانند تغییر در شیمی مغز در هنگام مشاهده پورن ممکن است ریسک اعتیاد را افزایش دهند.

روش های درمان اعتیاد به پورن

تحقیقات از هیچ نوع درمان خاصی برای اعتیاد به پورن حمایت نمی کنند.

در واقع، از آنجایی که بسیاری از محققان بر این باورند که اعتیاد به پورنوگرافی یک شرایط پزشکی واقعی نیست، برخی از پزشکان و مشاوران هیچ درمانی را برای آن لازم نمی دانند.

برخی از افراد که به دنبال درمانی برای اعتیاد به پورنوگرافی هستند، از پرداختن به مشکلات دیگر مانند مشکلات در رابطه، شرم جنسی یا افسردگی بیشترین بهره را می برند. بنابراین، اگر فردی درمان را انتخاب کند، مهم ترین نکته انتخاب درمانگری است که این مسائل را درک کند و قادر به مدیریت و کنترل آن ها باشد.

برخی از استراتژی های درمان اعتیاد به پورنوگرافی عبارتند از:

 • روان درمانی: این روش به فرد کمک می کند تا رابطه خود با پورن را درک کند. نیازهای جنسی برآورده نشده ی خود را شناسایی و راهکارهایی را برای مقابله با اضطراب روانشناختی بکار گیرد.
 • مشاوره رابطه: مشاوره زوجین می تواند به آن ها کمک کند تا در مورد ارزش های خود صحبت کنند. مشخص کنند که آیا پورن جایگاهی در رابطه آن ها دارد یا نه. و در نهایت اعتماد بین آن ها را عمیق تر نماید.
 • دارو درمانی: گاهی اوقات، فرد از پورنوگرافی برای مقابله با یک مشکل دیگر استفاده می کند. دارو می تواند به درمان آن مشکل اصلی کمک کند.
 • تغییر در سبک زندگی: برخی از افراد از سر خستگی و ملالت از پورنوگرافی استفاده می کنند. یک سبک زندگی سالم تر موجب می شود تا فرد ساعات کمتری را پشت کامپیوتر سپری کند.

همچنین بخوانید:

مقربت جنسی دردناک (کلیک)

 

زمان مراجعه به یک پزشک یا درمانگر

فرد باید به پزشک مراجعه کند اگر:

 • در ارگاسم از رابطه جنسی با شریک زندگی خود مشکل داشته باشد.
 • افزایش در اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کند. از جمله مشکل در حفظ نعوظ یا مشکل در روانکاری قبل از رابطه جنسی.
 • رابطه جنسی دردناک می شود.
 • نوع دیگری از اعتیاد را تجربه کرده است یا در حال تجربه ی آن است.
 • علائم اضطراب، افسردگی، کم خوابی یا سایر بیماری ها و مشکلات سلامت روان را تجربه می کند.

درمانگر در مورد اعتیاد به پورن و سایر مشکلات در رابطه و رابطه جنسی به فرد کمک می کند.

 

جهت مشاهده و خرید محصولات روابط خصوصی داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

مراجعه به یک درمانگر می تواند ایده ی خوبی باشد اگر:

 • پورنوگرافی در رابطه فرد موجب ایجاد مشکل می شود.
 • فرد نسبت به استفاده از پورنوگرافی احساس گناه می کند.
 • فرد می خواهد استفاده از پورنوگرافی را کنار بگذارد اما توانایی آن را ندارد.

درمانگرها نظرات مختلفی در مورد پورنوگرافی دارند. برخی ممکن است بر این باور باشند که استفاده از پورنوگرافی زیان آور است. در حالی که برخی دیگر معتقدند استفاده از پورنوگرافی به هیچ وجه اعتیادآور نیست.

اگر فردی به دنبال درمان است باید به درمانگری مراجعه کند که ارزش هایش شبیه به ارزش های اوست. پیش از این که هزینه درمان را بپردازید با درمانگر در مورد عقاید، باورها و فلسفه اش در ارتباط با پورنوگرافی صحبت کنید.

 

همچنین بخوانید:

قرص های موثر در درمان اختلال نعوظ (کلیک)

 

خلاصه

مشاهده ی پورنوگرافی بیش از حد می تواند موجب بروز مشکلات جدی شود. حال فرقی نمی کند که به لحاظ پزشکی استفاده از پورنوگرافی اعتیادآور است یا نه.

در مورد علت های اعتیاد به پورن اختلاف نظر وجود دارد. درمان علائم آن معمولا شامل بیان مشکل اصلی که به احتمال زیاد به سلامت روان مرتبط می شود، است. برای برخی از افراد، تغییرات ساده در سبک زندگی می تواند موثر واقع شود.

دریافت کمک از یک درمانگر مثبت نگر جنسی که می تواند مشکلات اصلی را شناسایی کرده و استراتژی های درمانی مبتنی بر شواهد و تحقیق را ارائه دهد، می تواند در بهبود روابط فرد و بازیابی حس کنترل بر استفاده از پورنوگرافی موثر و کارساز باشد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x