خزه دریایی : خواص، کاربردها و عوارض

خزه دریایی : خواص، کاربردها و عوارض

خزه دریایی یک گیاه خاردار و نوعی جلبک است که به عنوان یک غلیظ کننده در مواد غذایی تجاری کاربرد دارد؛ خواص – عوارض و مضرات آن را بخوانید.

 

خزه دریایی (Sea Moss) به عنوان یک سبزی دریایی برای استفاده در مکمل های سلامتی و به عنوان یک غلیظ کننده در مواد غذایی تجاری کاربرد دارد.

در صورتی که در مورد مکمل های خزه دریایی شنیده اید، ممکن است در مورد نحوه تهیه یا روش های دیگر مصرف آن ندانید.

در این مقاله به بررسی کاربرد ها، خواص و عوارض احتمالی خزه دریایی می پردازیم.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل های داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

خزه دریایی چیست؟

خزه دریایی با نام علمی Chondrus crispus شناخته شده و نوعی جلبک است.

این گیاه دریایی شبیه به سایر جلبک ها و سبزیجات دریایی مانند کلپ و دولس خوراکی است.

خزه های دریایی در رنگ های مختلف مانند طیف سبز، زرد، بنفش، قرمز، قهوه ای و سیاه رشد می کنند.

متداول ترین گونه آنها در آب های گرم تر رشد کرده و به طور کلی قرمز است و به آن خزه ایرلندی گفته می شود.

 

خزه دریایی یک گیاه خاردار شبیه به سایر جلبک های دریایی است. متداول ترین گونه آن در محصولات تجاری قرمز استفاده شده که به آن خزه ایرلندی گفته می شود.

مواد مغذی

جلبک های دریایی قرمز مانند خزه دریایی حاوی مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. آنها به طور طبیعی کالری، چربی و قند کمی دارند و حاوی مقدار کمی پروتئین گیاهی هستند.

یک وعده 4 قاشق غذاخوری (20 گرم) خزه ایرلندی خام دارای مواد مغذی زیر است:

خزه مانند سایر سبزیجات به طور طبیعی منبع خوبی از ید، یک ریز مغذی لازم برای سلامت تیروئید، است.

علاوه بر این، جلبک های دریایی قرمز مانند خزه های دریایی سرشار از آنتی اکسیدان بوده که به محافظت از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو منجر می شوند.

 

خزه دارای کالری و چربی کم و مقدار پروتئینی اندکی است. آنها مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی متنوعی را ارائه داده و منبع خوبی از ید و آنتی اکسیدان هستند.

 

همچنین بخوانید:

انواع آنتی اکسیدان ها : فواید و منابع (کلیک)

 

کاربرد خزه دریایی

امروزه عمدتا خزه های دریایی به عنوان منبعی از ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامت کلی کاربرد دارند.

معمولا می توان آنها را به صورت مکمل مصرف کرد. بعضی از شرکت ها مکمل آن را به صورت خام، ژل یا پودر به شکل کپسول خوراکی یا ضمغی به فروش می رسانند.

همچنین شرکت ها خزه را به عنوان جزئی از زردچوبه، Bladderwrack (نوعی جلبک دریایی) و ریشه بابا آدم (Burdock root) به فروش می رسانند و ادعا می کنند که این ترکیب تندرستی به ویژه ایمنی، تیروئید، هضم و سلامت مفاصل را تامین می کند.

خزه دریایی دارای سابقه کاربرد طولانی در مواد غذایی به عنوان غلیظ کننده است.

این ماده تنها منبع طبیعی کاراگینان است که برای غیلظ کردن مواد غذایی مانند بستنی، پنیر کاتج، شیرهای غیرلبنی و حتی شیر خشک استفاده می شود.

 

خزه دریایی در درجه اول برای کاراگینان (ماده غیلظ کننده مواد غذایی) کاربرد دارد. این ماده حاوی ریز مغذی های زیادی است و شرکت ها از آن برای ساخت مکمل ها و ژل های بهداشتی استفاده می کنند.

خواص بالقوه خزه دریایی

بسیاری از افراد از خزه دریایی برای خواص سلامتی آن استفاده می کنند. با این حال توجه به این نکته مهم است که بسیاری از خواص خزه های دریایی حکایتی بوده و شواهد علمی قوی ندارند.

مطالعات بیشتری در مورد خواص جلبک ها نسبت به خزه دریایی انجام شده است. با توجه به اینکه این دو مورد در محیط مشابهی رشد می کنند، احتمالا بعضی از این خواص در مورد خزه دریایی نیز صدق خواهد کرد.

با این حال دانشمندان برای بررسی اثرات خاص آن به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

 

بعضی از خواص اصلی استفاده از خزه دریایی شامل موارد زیر است:

  • می تواند از سلامت تیروئید پشتیبانی کند

جلبک دریایی سرشار از ید، مواد مغذی لازم برای عملکرد تیروئید است.

  • از ایمنی حمایت می کند

یک مطالعه بر روی ماهی سالمون نشان داد که جلبک دریایی می تواند باعث بهبود تعدیل سیستم ایمنی بدن و واکنش های ایمنی شود. دانشمندان به تحقیقات بیشتری در مورد مزایای آن در پشتیبانی از ایمنی بدن نیاز دارند.

  • سلامت روده را بهبود می بخشد

جلبک های دریایی منبع خوبی از باکتری های زنده و فیبر هستند که هر دو مورد میکروبیوم روده سالم حمایت می کنند.

  • در کاهش وزن موثر است

جلبک های دریایی و ریزجلبک ها سرشار از فیبر بوده و می توانند در احساس سیری موثر بوده و از پرخوری جلوگیری کنند. مطالعات نشان دادند که ترکیباتی در جلبک دریایی به نام فوكوكسانتین باعث متابولیسم چربی در موش ها می شود.

  • سلامت قلب را بهبود می بخشد

بعضی مطالعات نشان دادند که جلبک دریایی کلسترول بد یا LDL را کاهش می دهند و به عنوان رقیق کننده خون عمل می کنند که این امر به کاهش خطر بروز بیماری قلبی کمک خواهد کرد.

  • در مدیریت قند خون موثر است

یک مطالعه نشان داد که ترکیب فوكوكسانتین موجود در جلبک دریایی باعث کاهش قند خون می شود. مطالعه دیگری نشان داد که ترکیبی در جلبک دریایی به نام آلژینات از افزایش قند خون در خوک ها جلوگیری می کند.

  • مزایایی حکایتی در مورد باروری دارد

هیچ مدرک علمی در مورد تقویت باروری مردان و زنان به وسیله خزه دریایی وجود ندارد. با این حال بعضی از افراد از آن به عنوان یک روش سنتی برای باروری استفاده می کنند. دانشمندان به بررسی بیشتر این موضوع نیاز دارند.

 

اگرچه خواص بالقوه خزه دریایی برای سلامتی امیدوارکننده است اما توجه به این نکته مهم است که بیشتر تحقیقات بر اساس جلبک دریایی بوده و مربوط به خزه نیستند. همچنین این مطالعات به صورت آزمایشگاهی و حیوانی (و نه انسانی) انجام شده اند.

بنابراین دانشمندان به تحقیقات انسانی بیشتری در مورد کاربرد و اثرات خزه های دریایی بر روی سلامتی نیاز دارند.

 

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی بر روی جلبک های دریایی (نه خزه ها) نشان می دهند که ممکن است مصرف آنها به کاهش وزن، سلامت قلب و کنترل قند خون و سلامت تیروئید، روده و سیستم ایمنی کمک کند. دانشمندان باید اثرات خزه های دریایی در انسان را بررسی کنند.

خزه دریایی : خواص - کاربرد ها - مضرات و عوارض - ماد مغذی | جلبک دریایی

 

عوارض و مضرات خزه دریایی

یکی از مهم ترین نکات منفی خزه عدم وجود تحقیقات کافی در مورد خواص و ترکیبات آن است.

ارزش غذایی خزه دریایی مانند جلبک دریایی بسیار بالا است اما شناخت دقیق این مواد و مقادیر آنها دشوار است. بیشتر عناصر ریز مغذی و اسیدهای چرب سبزیجات دریایی به محیط رشد آنها بستگی دارد.

با اینکه سبزیجات دریایی منبع خوبی از ید هستند، محتوای ید خزه ها و جلبک دریایی بسیار متغیر است. این امر مصرف کنندگان را در معرض خطر و عوارض مصرف بیش از حد خزه دریایی قرار داده که می تواند مشکل ساز باشد.

مصرف بیش از حد ید منجر به کم کاری تیروئید می شود. تیروئید غده ای مهم در جلو و قسمت تحتانی گردن است. این غده مسئول رشد و متابولیسم است.

همچنین خزه دریایی می تواند منجر به عوارضی مانند مصرف فلزات سنگین شود زیرا آنها را در مقادیر زیاد جذب و ذخیره می کند.

به نظر می رسد که خطر سمیت آن زیاد نیست. در یک مطالعه سطح 20 فلز سنگین در 8 نوع جلبک دریایی از آبهای اطراف اروپا و آسیا بررسی شد. محققان دریافتند که این مقدار فلزات سنگین خطرات جدی برای سلامتی نخواهند داشت.

به طور کلی به دلیل وجود بعضی موارد ناشناخته بهتر است مصرف خزه در حد متوسط باشد.

 

مواد مغذی موجود در خزه وابسته به محیط رشد آن، متفاوت است. ممکن است خزه حاوی مقادیر زیاد ید یا فلزات سنگین باشد. با این حال تحقیقات فعلی نشان می دهند که آنها حاوی سطوح سمی هستند. دانشمندان به انجام تحقیقات بیشتر در این مورد نیاز دارند.

نحوه آماده سازی

خزه را می توان به روش های مختلفی تهیه کرد.

بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی سالم و فروشگاه های آنلاین خزه های دریایی را به شکل خام و خشک می فروشند. می توانید از آن در خانه ژل تهیه کنید. این امر می تواند یکی از محبوب ترین روش های مصرف خزه باشد.

به منظور تهیه ژل خزه کافی است خزه های خام را یک شب در آب خیسانده و سپس بشویید و با آب جدید ترکیب کنید تا یکدست شود. سپس آن را به ظرفی با درپوش بدون درز منتقل کرده و یک شب در یخچال نگهداری کنید تا تبدیل به ژل شود.

بعضی از شرکت های مکمل خزه را که قبلا به صورت ژل تهیه شده است، ارائه می دهند. طبق گفته تولیدکنندگان آنها، می توان ژل را به صورت مستقیم مصرف کرده یا به غذا و نوشیدنی اضافه کرد.

روش های دیگر مصرف خزه شامل ترکیب کردن پودر خزه دریایی در نوشیدنی ها، ریختن آن روی ماست یا اوتمیل و افزودن آن به سایر وعده های غذایی است.

ماندگاری آنها به فرم خریداری شده آن وابسته است.

با اینکه شواهد علمی این موضوع کم است، بعضی از طرفداران خزه معتقدند که ژل خزه دریایی آماده شده تا چند هفته در یخچال باقی می ماند و حتی می توان آن را فریز کرد.

با این حال بهتر است در این مورد احتیاط کنید و فقط 3 تا 5 روز و مانند سایر غذاهای آماده و سرد آن را نگه دارید تا خطر بروز بیماری های ناشی از غذا به حداقل برسد.

 

می توان خزه را به صورت مکمل یا پودر مصرف کرد یا از خزه دریایی خام برای تهیه ژل در خانه استفاده کرد. می توان ژل خزه را به تنهایی مصرف کرده یا آن را به اسموتی ها و سایر غذاها و نوشیدنی ها اضافه کنید.

خلاصه

خزه دریایی یا Chondrus crispus یکی از سبزیجات دریایی خاردار مانند جلبک های دریایی است.

افراد آن را به دلیل کاراگینان برداشت می کنند. همچنین شرکت ها از آن به عنوان غلیظ کننده طبیعی در مواد غذایی تجاری و مصرف در مکمل های سلامتی استفاده می کنند. همچنین می توان از آن برای تهیه ژل در خانه استفاده کرده و یا آن را به غذاها و نوشیدنی ها اضافه کرد.

خزه دریایی منبع انواع ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین آنتی اکسیدان هایی است که می توانند برای سلامتی بدن مفید باشند. با این حال ترکیب غذایی آن می تواند متفاوت باشد و ممکن است با مصرف زیاد آن ید و فلزات سنگین دریافت کنید.

به طور کلی دانشمندان برای تغیین اثربخشی محصولات بهداشتی به تحقیقات بیشتری در مورد اثرات و عوارض سلامتی خزه دریایی در انسان نیاز دارند. با این وجود بعضی از مزایا بر اساس مطالعات بر روی جلبک دریایی امیدوارکننده به نظر می رسند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
یکی
25/03/2021 11:01

عالی ممنونم

یکی
25/03/2021 10:55

خیلی عالی ممنونم

2
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x