تاثیر ویتامین B12 بر کاهش وزن و لاغری

تاثیر ویتامین B12 بر کاهش وزن و لاغری

این مقاله به برررسی تاثیر ویتامین B12 بر کاهش وزن و لاغری می پردازد، مصرف مکمل های ب 12 در افرادی که دنبال کاهش وزن هستند محبوب است.

 

تزریق و مصرف مکمل های ویتامین B12 در میان افرادی که به دنبال یک راه حل سریع برای کاهش وزن هستند، محبوب است.

برخی افراد ادعا می کنند که افزایش دریافت ویتامین B12 به مبارزه با خستگی (Fatigue)، افزایش سطح انرژی و تسریع متابولیسم کمک می کند.

با این حال تحقیقات در مورد اثرات بالقوه ویتامین B12 در کاهش وزن نتایج متفاوتی را نشان می دهند.

این مقاله به این سوال می پردازد که آیا ویتامین B12 به کاهش وزن کمک می کند؟ تاثیر ویتامین B12 بر کاهش وزن و لاغری چگونه است.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل های حاوی ویتامین B12 داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

ویتامین B12 چیست؟

ویتامین B12 که گاهی با عنوان کوبالامین از آن یاد می شود، یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین برای چندین جنبه سلامت ضروری است.

ویتامین ب 12 در تشکیل DNA و گلبول های قرمز خون نقش دارد. همچنین برای عملکرد مغز، سلامت قلب، تولید انرژی و موارد دیگر ضروری است.

این ماده به طور طبیعی در بسیاری از محصولات حیوانی یافت می شود. همچنین گاهی به منظور غنی سازی مواد غذایی توسط تولیدکننده ها، به آنها افزوده می شود.

افراد وگان، گیاهخواران، افراد مسن و افراد دارای مشکلات گوارشی که در جذب مواد مغذی مشکل دارند، بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین B12 بوده و به مصرف مکمل نیاز خواهند داشت.

 

ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در چندین جنبه سلامتی از جمله سنتز DNA، تشکیل گلبول قرمز و عملکرد مغز نقش دارد.

 

همچنین بخوانید:

اهمیت ویتامین B12 (کلیک)

 

تاثیر بر چربی و متابولیسم بدن

در این رابطه تحقیقات در مورد انسان ها هنوز بسیار محدود هستند. اما بعضی از مطالعات نشان می دهند که ویتامین B12 بر چربی و متابولیسم بدن تاثیر می گذارد.

یک بررسی به این نتیجه رسید که ویتامین B12 در متابولیسم چربی نقش اساسی دارد و خاطرنشان کرد که کمبود آن می تواند با افزایش تجمع چربی و چاقی ارتباط داشته باشد.

مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که کمبود شدید ویتامین B12 منجر به افزایش قابل توجه درصد چربی بدن و سطح کلسترول در موش های باردار می شود.

علاوه بر این یک مطالعه حیوانی نشان داد که تجویز ویتامین های گروه B به موش هایی که رژیم غذایی پرچربی دارند (در مقایسه با گروه کنترل) باعث کاهش وزن و افزایش سطح چندین آنزیم موثر بر متابولیسم خواهد شد.

با این حال شواهد فعلی کم بوده و برای تعیین چگونگی تاثیر ویتامین B12 بر متابولیسم و چربی بدن در انسان و در نتیجه کاهش وزن و لاغری به مطالعات اضافی با کیفیت نیاز است.

 

بعضی از مطالعات حیوانی نشان می دهند که کمبود ویتامین B12 درصد چربی بدن را افزایش داده و متابولیسم را تغییر می دهد. همچنین به تحقیقات بیشتری در مورد انسان ها نیاز است.

 

همچنین بخوانید:

مواد مغذی مناسب افراد مسن (کلیک)

 

امکان ارتباط سطح پایین ویتامین B12 با چاقی

چندین مطالعه نشان دادند که داشتن مقادیر کافی ویتامین B12 با کاهش خطر افزایش وزن و چاقی مرتبط است.

بر اساس یک مطالعه بزرگ بر روی 9755 نفر، داشتن مقادیر بالاتر ویتامین B12 در خون با کاهش خطر چاقی همراه است.

به همین ترتیب مطالعه دیگری بر روی 976 نفر نشان داد که مقادیر کم ویتامین B12 با خطر بالاتر اضافه وزن یا چاقی مرتبط است.

علاوه بر این یک مطالعه بر روی 256 کودک نشان داد که کودکان با سطح پایین تر ویتامین B12، دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر هستند. (BMI اندازه گیری سایز بدن با توجه به قد و وزن است).

با این حال به یاد داشته باشید که اگرچه این مطالعات ارتباطی بین وضعیت ویتامین B12 و وزن بدن را نشان می دهند اما سایر عوامل بالقوه موثر را در نظر نمی گیرند.

بنابراین نمی توان نتیجه گرفت که ویتامین B12 قطعا باعث کاهش وزن یا لاغری می شود. به منظور تعیین تاثیر مستقیم ویتامین B12 بر وزن یا BMI به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

برخی مطالعات نشان می دهند که سطح پایین تر ویتامین B12 با خطر بیشتر اضافه وزن یا چاقی مرتبط است. به منظور تعیین دخیل بودن سایر عوامل به مطالعات بیشتری نیاز است.

 

علائم کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 منجر به کم خونی مگالوبلاستیک می شود. در کم خونی مگالوبلاستیک تعداد کمی گلبول قرمز بزرگتر از حد طبیعی هستند.

کم خونی مگالوبلاستیک می تواند انواع علائم و عوارض جانبی را ایجاد کند.

این موارد عبارتند از:

گفته می شود که کمبود ویتامین B12 همیشه به کم خونی مگالوبلاستیک منجر نمی شود. ممکن است بسیاری از افراد علائم خفیفی مانند خستگی (Fatigue) را تجربه کنند.

به علاوه اگرچه ممکن است کمبود ویتامین B12 منجر به افزایش وزن نشود اما می تواند سطح انرژی را کاهش داده و در خستگی (Fatigue) نقش داشته و فعال ماندن و مدیریت وزن را دشوار کند.

بر عکس، برخی مطالعات نشان می دهند که کمبود ویتامین B12 می تواند باعث از دست دادن اشتها شده و در صورت عدم درمان منجر به کاهش وزن شود.

در صورت کمبود یا نقص ویتامین B12، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مصرف مکمل های خوراکی یا تزریق ویتامین B12 به منظور افزایش آن در سطح خون را توصیه می کند.

 

همچنین بخوانید:

هیدروکسوکوبالامین و کم خونی ویتامین B12 (کلیک)

 

ممکن است مقادیر کم ویتامین B12 باعث کم خونی مگالوبلاستیک شود. این مساله با تنگی نفس، سر درد و خستگی (Fatigue) مشخص می شود. افزایش مصرف ویتامین B12 می تواند از کمبود آن و بروز این عوارض جلوگیری کند.

تاثیر ویتامین B12 بر کاهش وزن و لاغری | مکمل های ب 12 | منابع و علائم کمبود آن

منابع ویتامین B12

ویتامین B12 به طور طبیعی در منابع غذایی مختلف یافت می شود. از جمله محصولات حیوانی مانند گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، شیر و محصولات شیر.

همچنین این ویتامین به بسیاری از غذاهای غنی شده مانند غلات صبحانه و شیرهای گیاهی مانند بادام، سویا یا شیر همپ افزوده می شود.

مکمل های ویتامین B12 نیز به اشکال مختلف از جمله قرص، کپسول، مایعات و قرص مکیدنی عرضه می شود.

اغلب ویتامین B12 در بسیاری از مکمل های مولتی ویتامین نیز یافت می شود.

افرادی که به طور منظم از محصولات حیوانی غنی از ویتامین B12 استفاده نمی کنند، می توانند از مواد غذایی غنی شده یا مکمل ها استفاده کرده تا نیازهای غذایی خود را برآورده کنند.

 

همچنین بخوانید:

منابع ویتامین B12 برای گیاهخواران (کلیک)

 

ویتامین B12 در محصولات حیوانی و مواد غذایی غنی شده وجود دارد. همچنین به صورت مکمل برای کمک به رفع نیازهای شما در دسترس است.

 

 

خلاصه

ویتامین B12 یک ویتامین مهم محلول در آب است. این ویتامین در چندین جنبه سلامتی از جمله عملکرد مغز، سلامت قلب و تولید گلبول های قرمز و DNA نقشی اساسی دارد.

برخی مطالعات تاثیر ویتامین B12 بر کاهش وزن و لاغری را نشان داده است. این مطالعات نشان داد که سطح کافی ویتامین B12 در خون با کاهش خطر چاقی در کودکان و بزرگسالان مرتبط است. به علاوه تحقیقات حیوانی نشان می دهند که ممکن است ویتامین B12 بر چربی و متابولیسم بدن  و درنتیجه کاهش وزن و لاغری تاثیر بگذارد.

افزایش مصرف ویتامین B12 از طریق مواد غذایی یا مکمل ها از کمبود آن جلوگیری می کند. در نتیجه می تواند عوارض جانبی مانند سطح انرژی پایین و خستگی (Fatigue) را بهبود بخشد.

با این حال اگر در حال حاضر به اندازه کافی ویتامین B12 از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنید و کمبود مواد غذایی ندارید، مشخص نیست که افزایش مصرف ویتامین B12 تاثیر زیادی در کاهش وزن شما داشته باشد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x