درمان های خانگی و طبیعی موی چرب

درمان های خانگی و طبیعی موی چرب

درمان های خانگی و روش های طبیعی از بین بردن چربی مو سر شامل شستشوی مناسب موها، استفاده از محصولات طبیعی (روغن نارگیل، نارون کوهی) و … است.

 

اگر شخصی متوجه شود که بدون توجه به تعداد دفعات شستشو، موهایش همیشه ظاهری چرب دارد، این احتمال وجود دارد که خود مو بیش از حد چربی تولید می کند.

همه موها مقداری چربی تولید می کنند تا تقویت شده و سالم بمانند و همچنین از پوست سر محافظت کنند. اما تولید بیش از حد چربی می تواند به درماتیت سبوره ای منجر شود، وضعیتی که باعث ایجاد لکه های قرمز و پوسته پوسته به همراه شوره سر می شود که از بین بردن آن مشکل است.

داشتن موهایی بسیار چرب همچنین می تواند موجب خجالت زدگی فرد شود و اعتماد به نفس او را کاهش دهد.

در حالی که برخی از افراد ممکن است از موهای چرب خود ناامید شده باشند، اما چند روش درمانی طبیعی و خانگی وجود دارند که می توانند بدون از بین بردن چربی های طبیعی مو و تحریک پوست سر، به خلاص شدن از شر موهای چرب کمک کنند.

 

همچنین بخوانید:

درماتیت سبورئیک بزرگسالان (کلیک)

 

شستشو

1- موهای خود را بیشتر بشویید

گاهی اوقات، موهای چرب ناشی از چربی اضافی است که به خوبی شسته نشده است. برخی از افراد با موهای چرب ممکن است نیاز به شستن روزانه ی موهای خود داشته باشند.

شامپو به خلاص شدن از شر چربی اضافی کمک می کند. علاوه بر این، شامپو موهای اضافی و هر آنچه بر روی پوست سر باقی مانده و موجب ظاهر چرب مو می شود را از بین می برد.

اگر فرد به مقدار کافی از شامپو استفاده نکند، ممکن است پوسته پوسته شدن در مو قابل مشاهده باشد. این می تواند باعث ایجاد شوره و سایر بیماری های پوست سر شود.

 

جهت مشاهده و خرید شامپوهای موی چرب داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

 

2- موهای خود را کمتر بشویید

برخی از افرادی که موهای خود به صورت روزانه شستشو می دهند، ممکن است بیش از حد آن را بشویند. شستن بیش از حد معمول می تواند چربی های طبیعی مو را از بین برده و موجب شود مو چربی بیشتری تولید کند.

افرادی که متوجه می شوند موهایشان پس از شستن سریعاً چرب می شود و دچار خارش یا تحریک پوست سر می شوند، می توانند تعداد دفعات شستشوی موهای خود را کم کنند. انجام این کار می تواند به تعادل تولید چربی و کاهش چربی موها کمک کند.

 

همچنین بخوانید:

آیا شستن هر روز مو ضرر دارد؟ (کلیک)

 

3- بهبود تکنیک های شستشو

این امکان وجود دارد که افراد عادت های بد شستشوی مو داشته باشند که منجر به چرب شدن موها و آسیب رساندن به پوست سر آنها می شود.

روش صحیح شستن مو ماساژ مقدار کمی شامپو به ریشه و پوست سر است.

این کار را با دقت انجام دهید، مراقب باشید که پوست سر یا موهای شما خراشیده نشود. ماساژ بیش از حد تهاجمی می تواند باعث تحریک و تولید بیشتر چربی شود.

از آنجایی که چربی مو در بیشتر افراد در نزدیکی خط پیشانی بیشتر است، بهتر است تمرکز بر روی شستن پوست سر و ریشه مو باشد، نه انتهای مو. شستشوی شامپو برای تمیز کردن قسمت های انتهایی مو کافی است.

موها را کاملاً بشویید تا بقایای شامپو باقی نماند و موجب سنگینی مو شود.

 

4- از نرم کننده کمتر استفاده کنید

نرم کننده می تواند باعث تجمع سریع تر چربی شود و در نتیجه چرب شدن موها را تسریع بخشد.

به جای اینکه همه قسمت های مو را به نرم کننده آغشته کنید، سعی کنید فقط روی انتهای موها بزنید تا خشک نشوند. مطمئن شوید که بعد از استفاده کاملاً آبکشی کنید.

 

5- یک برنامه شستشوی مو تنظیم کنید

زمان های خاصی از روز برای شستشوی مو بهتر هستند، مانند بعد از اتمام یک تمرین ورزشی یا صبح بعد از بیدار شدن.

شستن مو در شب ممکن است به این معنی باشد که تا صبح دوباره چرب به نظر می رسد. رفتن به باشگاه ورزشی یا ورزش کردن باعث می شود تا فرد عرق کند و همین امر موجب می شود تا موها ظاهری چرب و نشسته داشته باشند.

شستن موها پس از پوشیدن کلاه، کلاه ایمنی یا روسری نیز ایده خوبی است. پوشاندن سر باعث ایجاد گرما می شود، همین امر موجب تعریق پوست سر و در نهایت تولید چربی می شود.

 

6- شامپوی خشک مصرف کنید

بعضی از افراد ممکن است تمایل نداشته باشند هر روز موهای خود را بشویند و یا حتی اگر این کار را انجام دهند، تا بعد از ظهر دوباره چرب می شود. در این موارد، شامپوی خشک ممکن است کمک کند، زیرا اثرگذاری آن فوری است.

شامپوی خشک با از بین بردن چربی اضافی مو کار می کند. برای افرادی که به دنبال یک جایگزین خانگی برای شامپوهای خشک می گردند، نشاسته ذرت و پودر بچه نیز اثرات مشابه ای دارند.

توجه به این نکته مهم است که استفاده بیش از حد از شامپوی خشک می تواند موجب ریزش مو شده و به آن ظاهری کثیف بدهد. شامپوی خشک نباید جایگزین شامپو و آب در نظر گرفته شود زیرا در از بین بردن کثیفی مو و بقایای پوست سر کمکی نمی کند.

 

حالت دادن به مو

7- از حالت دادن بیش از حد مو اجتناب کنید

استفاده از اتوی مو و سشوار می تواند به حالت دادن به موهای پریشان کمک کند. با این وجود، انجام این کار نسبت به خشک شدن موها موجب می شود تا مو سریع تر ظاهری چرب پیدا کند.

اجتناب از استفاده از اتوهای مو برای صاف کردن نیز از مو در برابر صدمه گرما محافظت می کند.

 

8- تجربه استایل های مختلف مو

اگرچه بستن موها ایده خوبی به نظر می رسد، اما این می تواند باعث گسترش سریع چربی های موجود در پوست سر شود. افرادی که ترجیح می دهند موهای خود را به بالا ببندند، بهتر است هر چند وقت یک بار به فکر باز کردن آن باشند.

اگر هیچ روش درمانی به کاهش چربی کمک نمی کند، تغییر استایل موی سر می تواند نظر فرد در مورد موهایش را تغییر دهد. در واقع، موهای چرب می توانند برای برخی از مدل های مو مانند گره از بالا به سمت عقب (slicked-back topknot) بسیار خوب باشند.

 

9- برس مو را تمیز کنید

یک برس مو از تمیز کردن منظم سود می برد زیرا می تواند پوست مرده و سایر مواد باقیمانده را از بین ببرد.

اگر برس تمیز نشود، دفعه بعدی که فرد از آن استفاده می کند، این پوست های مرده و سایر مواد باقیمانده در مو پخش می شوند. این موضوع می تواند موهای تازه شسته شده را بلافاصله دوباره کثیف و چرب نشان دهد.

 

10- به موهای خود دست نزنید

افرادی که با موهای خود بازی می کنند متوجه می شوند که بعد از لمس موهایشان، ظاهر آن ها چرب تر می شود. این اتفاق می افتد زیرا آنها چربی و گرد و خاک را از دست خود به مو منتقل می کنند. علاوه بر این، وقتی فردی با موهای خود بازی می کند، غدد چربی را تحریک کرده و آنها را ترغیب به تولید چربی بیشتر می کند.

 

11- استفاده از محصولات درست و مناسب

محصولات زیادی به طور خاص برای موهای چرب طراحی شده اند. بسیاری از آنها برای خرید آنلاین در دسترس هستند. تعویض شامپوها و استفاده از مواد شوینده قوی تر ممکن است به خلاص شدن از شر چربی اضافی کمک کرده و موها را تمیز و با طراوت جلوه دهد.

افرادی که قصد شستن روزانه موهای خود را دارند باید توجه داشته باشند که این شامپوهای قوی تر می توانند پوست سر را تحریک کنند. بنابراین، به افرادی که هر روز موهای خود را می شویند توصیه می شود که از شامپوی بچه استفاده کنند.

 

جهت مشاهده و خرید شوینده های کودک داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

12- از مصرف محصولات حاوی سیلیکون خودداری کنید

تصور می شود که سیلیکون موهای فرد را صاف و براق می کند. با این وجود، بین درخشندگی و چربی یک مرز ظریف وجود دارد. اگر سیلیکون در موها جمع شود، می تواند آن را چرب و سنگین نشان دهد.

سیلیکون همچنین می تواند از نفوذ رطوبت به ساقه های مو جلوگیری کند، بنابراین توصیه می شود افراد در صورت امکان آن را از برنامه های مراقبت از موهای خود حذف کنند.

 

13- اجتناب از مصرف برخی محصولات مراقبت از مو

افرادی که موهای چرب دارند باید سعی کنند از مصرف محصولات حالت دهنده ی مو خودداری کنند زیرا این محصولات موجب تضعیف مو و چرب شدن آن می شوند. محصولاتی که ادعا می کنند موها را نرم، تقویت و با طراوت می کنند، معمولاً ضروری نیستند و ممکن است وضعیت را بدتر کنند.

 

درمان خانگی موی چرب : شستشو - محصولات طبیعی (روغن نارگیل) | از بین بردن چربی مو

 

محصولات طبیعی

14- روغن نارگیل را برای از بین بردن چربی موهای خود امتحان کنید

یکی از روش های خانگی درمان موی چرب استفاده از روغن نارگیل است.

اگرچه ممکن است استفاده از روغن درمانی برای موهای چرب به نظر نرسد، اما روغن نارگیل می تواند به شما کمک کند. روغن نارگیل موجب از بین بردن چربی پوست سر و موها می شود.

روغن نارگیل علاوه بر از بین بردن چربی مو، انتهای خشک موها را تقویت کرده و موجب شادابی آن ها می شود.

 

15- شستشوی مو با روغن درخت چای

مطالعه ای نشان داد که استفاده از شامپوی حاوی 5% روغن درخت چای موجب بهبود شوره سر، تسکین خارش پوست سر و کاهش چربی در مقایسه با دارونما می شود.

 

16- بر موهای خود نارون کوهی بزنید

یکی از درمان های خانگی موی چرب استفاده از نارون کوهی (Witch hazel) است. این گیاه می تواند برای افراد با موهای چرب بسیار مفید باشد. نارون کوهی به بسته شدن منافذ تولید چربی کمک می کند.

نارون کوهی همچنین می تواند خارش و التهاب را تسکین دهد و به ترمیم تعادل PH طبیعی پوست سر کمک می کند. این یک راه حل ملایم برای افرادی است که پوست سرشان حساس است.

 

17- خلاص شدن از چربی مو با چای

بر اساس مطالعات در مقیاس کوچک، چای سبز می تواند به حفظ سلامت مو و از بین بردن چربی سر آن کمک کند. چای سبز این کار را با کاهش تولید چربی انجام می دهد و همچنین موجب تقویت پوست سر می گردد.

افراد می توانند برای درمان موی چرب خود با استفاده از چای سبز یک شامپوی خانگی درست کنند.

استفاده از شامپو حاوی عصاره چای سبز می تواند به افراد در کاهش چربی مو کمک کند.

 

کلام آخر

موهای چرب باعث می شود افراد از ظاهر خود احساس خوبی نداشته باشند. همچنین می تواند باعث خارش و ناراحتی پوست سر شود.

خوشبختانه، روش های درمانی طبیعی و خانگی بسیاری برای کمک به خلاص شدن از شر موی چرب سر وجود دارند.

مردم باید توجه داشته باشند که مقدار چربی که موهایشان تولید می کند با گذشت زمان تغییر می کند. در برخی افراد، با افزایش سن موها به طور طبیعی چرب می شوند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x