تاثیر قهوه بر سطح کلسترول سرم

تاثیر قهوه بر سطح کلسترول سرم

رابطه بین قهوه و کلسترول به چگونگی دم شدن آن وابسته است؛ چگونگی تاثیر قهوه بر سطح کلسترول سرم، مضرات و فواید نوشیدن قهوه را بخوانید.

 

مطالعات دریافتند که مصرف قهوه خطر بالا بردن سطح کلسترول سرم را در پی دارد اما این امر به روش دم کردن آن وابسته است.

قهوه فیلتر نشده و فرنچ پرس سطح کلسترول را افزایش می دهند اما قهوه فوری و فیلتر شده تاثیر کمتری خواهند داشت.

مضرات قهوه برای سطح کلسترول سرم نیز به میزان نوشیدن قهوه و حساسیت فرد به کافئین بستگی دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تاثیر قهوه بر میزان کلسترول سرم، مضرات و فواید مرتبط با نوشیدن قهوه و نکاتی در مورد کاهش سطح کلسترول به مطالعه ادامه دهید.

 

همچنین بخوانید:

آیا نوشیدن قهوه باعث افزایش فشار خون می شود؟ (کلیک)

 

چگونگی تاثیر قهوه بر سطح کلسترول سرم

طبق مطالعه ای منتشر شده در ژورنال همه گیر شناسی آمریکا، نتایج حاصل از ارتباط بین نوشیدن قهوه و سطوح بالاتر کلسترول سرم متفاوت است.

با این حال طبق یک مطالعه در سال 1997، مقدار کافئین موجود در قهوه بر سطح کلسترول سرم تاثیر گذار نیست بلکه این امر مربوط به روغن هایی است که به طور طبیعی در دانه های قهوه وجود دارند. این روغن های طبیعی که به آنها دی ‌ترپن گفته می شود، کافستول و کهول هستند.

اسنتیتو اطلاعات علمی قهوه (ISIC) نیز موافق است که هر دو روغن اشاره شده می توانند سطح کلسترول را افزایش دهند اما مقدار دی ترپن های قهوه با توجه به روش دم کردن آن متفاوت هستند.

برای نمونه اگر افراد با استفاده از فیلترهای کاغذی قهوه درست کنند، بیشتر دی ترپن ها در فیلتر باقی می مانند. با این حال قهوه فیلتر نشده تعداد دی ترپن بیشتری به داخل نوشیدنی قهوه منتقل می کند.

طبق مطالعه ای دیگر، قهوه جوشانده شده اسکاندیناوی، قهوه ترک و فرنچ پرس قادر به افزایش کلسترول هستند. قهوه های اسکاندیناوی و ترک فیلتر نمی شوند اما قهوه تهیه شده با فرنچ پرس از یک فیلتر فلزی استفاده کرده که نسبت به فیلترهای کاغذی اجازه عبور دی ترپن های بیشتری به نوشیدنی قهوه را می دهد.

طبق اعلام ISIC، انواع دیگر قهوه دم شده حاوی مقادیر مختلف دی ترپن هستند و بنابراین تاثیرات مختلفی بر سطح کلسترول خواهند داشت:

 • اسپرسو: این نوع قهوه تقریبا نیمی از میزان دی ترپن موجود در قهوه فیلتر نشده را دارد. از آنجایی که افراد به طور کلی وعده های کوچک اسپرسو می نوشند، احتمالا این نوع قهوه تاثیر کمی بر کلسترول خواهد داشت.
 • قهوه فیلتر نشده: احتمالا این نوع قهوه تاثیر کمی بر کلسترول خواهد داشت. با این حال تحقیقات در مورد این نوع قهوه متناقض هستند.
 • قهوه فوری: این نوع قهوه حاوی دی ترپن کمی است، بنابراین نباید کلسترول را افزایش دهد.

 

همچنین بخوانید:

درمان کلسترول بالا (کلیک)

 

تاثیر قهوه بر میزان کلسترول سرم | مضرات و فواید قهوه | راه های کاهش کلسترول

 

مضرات نوشیدن قهوه

قهوه، علاوه بر افزایش بالقوه سطح کلسترول می تواند مضرات دیگری را برای سلامتی در پی داشته باشد. محتوای کافئین که یک ماده روانگردان است و به طور طبیعی در قهوه وجود دارد، می تواند با داروهای مصرفی تداخل داشته باشد.

با اینکه سازمان غذا و دارو (FDA) گزارش داد که به طور معمول 400 میلی گرم کافئین در روز برای سلامتی بی خطر است اما کافئین از نظر بالینی می تواند باعث ایجاد تداخلات دارویی با بسیاری از داروها شود.

سایر نوشیدنی ها مانند نوشیدنی های انرژی زا نیز مقادیر زیادی کافئین دارند.

 

همچنین بخوانید:

اثر قهوه روی جوش (کلیک)

 

مضرات قهوه ناشی از تداخلات دارویی

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که قهوه به دلیل داشتن کافئین می تواند با بسیاری از داروها تداخل داشته باشد. ممکن است افراد مایل باشند تا در این مورد با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر این، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نسبت به ترکیب یک نوشیدنی کافئین دار مانند قهوه با الکل هشدار می دهد. این ترکیب می تواند منجر به نوشیدن بیشتر الکل شده و در نتیجه اثرات مضر آن را بالا می برد.

 

مضرات قهوه ناشی از کافئین

میزان کافئین در نظر گرفته شده توسط FDA معادل چهار یا پنج فنجان قهوه است. با این حال بعضی از افراد نسبت به اثر کافئین حساسیت بیشتری دارند و ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

سایر منابع کافئین

سایر نوشیدنی های حاوی کافئین شامل چای، سودا و نوشیدنی های انرژی زا هستند. به طور کلی چای و سودا کافئین کمتری نسبت به قهوه دارند اما طبق اعلام FDA، بعضی از نام های تجاری نوشیدنی های انرژی زا دو تا سه برابر کافئین بیشتر نسبت به یک نوشیدنی قهوه دارند.

 

فواید نوشیدن قهوه

طبق اعلام انجمن قلب آمریکا (AHA)، قهوه فواید زیادی از جمله موارد زیر را دارد:

 • کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون، دیابت نوع 2 و بیماری آلزایمر
 • کمک به محافظت از سلول ها در برابر آسیب ناشی از سطح بالای آنتی اکسیدان ها
 • کاهش خطر مرگ
 • کاهش خطر بیماری قلبی عروقی در زنان

علاوه بر این، AHA یادآوری کرد که کافئین و قهوه فواید زیر را نیز به همراه دارد:

 • افزایش انرژی
 • کمک به کاهش وزن
 • بهبود تمرکز ذهنی
 • بالا بردن روحیه
 • بهبود عملکرد ورزشی

اگرچه کافستول و کهول تاثیر منفی بر کلسترول دارند اما می توانند بعضی از فواید سلامتی را نیز فراهم کنند. تحقیقات نشان می دهند که آنها می توانند خواص ضد التهابی و ضد سرطانی داشته باشند.

 

کلسترول چیست؟

کلسترول ماده ای شبیه به چربی است که وقتی سطح آن در بدن سالم باشد باعث سلامتی می شود. زمانی که سطح کلسترول زیاد باشد، چربی در عروق جمع می شود. زمانی که چربی جمع شده در عروق به میزانی برسد که مانع جریان خون شود، خطرناک بوده و می تواند باعث حمله قلبی و سکته مغزی شود.

انواع چربی ها در خون عبارتند از:

 • LDL یا کلسترول بد که نقش اساسی در تجمع چربی در عروق را دارد.
 • HDL یا کلسترول خوب که به حذف کلسترول از بدن کمک می کند.

با اینکه قهوه حاوی کلسترول نیست اما می تواند بر سطح کلسترول تاثیرگذار باشد. دی ترپن های موجود در قهوه تولید مواد درگیر در تجزیه کلسترول در بدن را سرکوب کرده که این امر باعث افزایش کلسترول می شود. دی ترپن های قهوه به طور خاص می توانند باعث افزایش کلسترول کل و سطح LDL شوند.

 

نکاتی در مورد چگونگی کاهش کلسترول

تغییر سبک زندگی برای سلامت قلب به کاهش کلسترول کمک می کند. انستیتو ملی قلب، ریه و خون (NHLBI) موارد زیر را توصیه می کند:

 • رعایت رژیم غذایی سالم برای قلب: این رژیم شامل خوردن میوه ها، سبزیجات و غلات کامل به همراه آجیل، روغن زیتون و ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است. همچنین این رژیم غذایی شامل محدود کردن مصرف چربی اشباع و ترانس مانند برش های گوشت چرب و میان وعده های بسته بندی شده است.
 • داشتن ورزش منظم: مطالعات نشان می دهند که ورزش منظم باعث افزایش HDL و کاهش LDL می شود.
 • ترک سیگار: این عادت یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به بیماری های قلبی است.
 • حفظ وزن متناسب: در صورتی که افراد وزن زیادی داشته یا دچار چاقی باشند، از دست دادن 3 تا 5% از وزن کلی آنها می تواند باعث افزایش HDL و کاهش LDL شود.
 • مدیریت استرس: تحقیقات نشان می دهند که استرس تاثیر مضری بر کلسترول دارد. افراد دارای کلسترول بالا باید در مورد مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنند زیرا داروهای مختلفی می توانند سطح کلسترول را کاهش دهند.

با این حال بعضی از افراد داروهایی مصرف می کنند یا بیماری هایی دارند که باعث بروز مشکلات کلسترول می شوند. پزشک در این موارد داروی تجویز شده را تغییر داده یا درمان دیگری را پیشنهاد می کند.

 

همچنین بخوانید:

راه های کاهش کلسترول (کلیک)

 

خلاصه

رابطه بین قهوه و کلسترول به چگونگی دم شدن آن توسط شخص وابسته است. ممکن است فیلترهای کاغذی در به حداقل رساندن میزان روغن های طبیعی کمک کرده و در نتیجه یک نوشیدنی قهوه با تاثیر کمتری بر کلسترول ارائه کند.

افراد دارای کلسترول بالا می توانند از نوشیدن قهوه دم کرده فیلتر نشده مانند قهوه ترک خودداری کنند. بیشتر روغن های افزایش دهنده کلسترول بدون فیلتر کاغذی به نوشیدنی قهوه منتقل می شوند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x