آیا اسید لاکتیک گیاهی است؟

آیا اسید لاکتیک گیاهی است؟

پاسخ به سوال آیا اسید لاکتیک وگان است و منابع گیاهی آن چیست را در این مقاله می خوانید، ممکن است اسید لاکتیک از منابع حیوانی نیز تهیه شود.

 

اسید لاکتیک محصول جانبی تخمیر باکتریایی قند است. اغلب اسید لاکتیک وگان و گیاهی است اما همیشه اینطور نیست زیرا از منابع آن گوشت و لبنیات هستند.

اسید لاکتیک به طور طبیعی در بعضی از غذاها وجود دارد اما ممکن است تولیدکنندگان برای افزایش ماندگاری، آن را به برخی غذاها اضافه کنند.

در این مقاله به بررسی این سوال که آیا اسید لاکتیک وگان است، منابع وگان و غیر وگان (حیوانی) و نحوه تشخیص نوع آن می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

همه چیز درباره رژیم های وگان (Vegan Diets) (کلیک)

 

اسید لاکتیک چیست؟

اسید لاکتیک ماده ای طبیعی است که باکتری ها در هنگام تخمیر تولید می کنند.

کشت لاکتوباسیلوس و استرپتوکوک باعث تولید اسید لاکتیک می شود. مواد غذایی مانند ترشیجات، مربا، دسرهای منجمد، محصولات پخته شده و لبنیات حاوی اسید لاکتیک هستند.

زمانی که تولیدکنندگان اسید لاکتیک را به مواد غذایی اضافه می کنند، این ماده به عنوان تنظیم کننده pH و نگهدارنده عمل می کند.

 

همچنین بخوانید:

فواید اسید لاکتیک برای پوست (کلیک)

 

چه زمانی اسید لاکتیک وگان نیست؟

اسید لاکتیکی که مستقیما از فرآورده های لبنی و گوشتی تخمیر شود، گیاهی و وگن نیست اما به هر صورت افرادی که رژیم های غذایی گیاهی را دنبال می کنند، از این مواد غذایی استفاده نمی کنند.

بیشتر اسید لاکتیک اضافه شده، محصول تخمیر چغندر قند یا نشاسته ذرت هستند. بنابراین بیشتر محصولات حاوی اسید لاکتیک وگان هستند.

افراد باید آگاه باشند که ممکن است منبع انواع خاصی از اسید لاکتیک اضافه شده ناشی از محصولات حیوانی باشد. برای نمونه، ممکن است مقداری از اسید لاکتیک ناشی از باکتری های تغذیه شده با لاکتوز یا قند موجود در محصولات لبنی باشد.

با این حال زمانی که اسید لاکتیک به شکل نهایی خود در آمده و آماده افزودن به مواد غذایی باشد، ساختار شیمیایی آن بدون در نظر گرفتن منبع اصلی کربوهیدرات، یکسان است. بنابراین هیچ بقایای محصول حیوانی در آن وجود نخواهد داشت.

ممکن است بعضی از افراد بخواهند از مصرف اسید لاکتیکی که منشاء آن غیر وگان است، حتی اگر این ماده غذایی حاوی فرآورده های حیوانی نباشد، خودداری کنند.

تولیدکنندگان ملزم به توضیح منبع اسید لاکتیک استفاده شده در محصولات خود نیستند، بنابراین ممکن است نیاز باشد تا افراد وگان جهت کسب اطلاعات بیشتر به تماس با شرکت آنها نیاز داشته باشند.

 

تولید اسید لاکتیک گیاهی

بسیاری از تولیدکنندگان از نشاسته ذرت یا چغندر قند برای تولید اسید لاکتیک استفاده می کنند.

فرآیند تولید اسید لاکتیک شامل تجزیه کربوهیدرات برای تولید انرژی توسط باکتری ها است که به آن تخمیر گفته می شود. طی تخمیر، باکتری ها از انرژی قند تغذیه کرده و اسید لاکتیک را به عنوان محصول جانبی تولید می کنند.

 

باکتری هایی که تولیدکنندگان برای تولید اسید لاکتیک از آنها استفاده می کنند، عبارتند از:

 • لاکتوباسیلوس
 • استرپتوکوک
 • انتروکوک
 • لاکتوکوک
 • بیفیدوباکتر

 

مناع غذایی گیاهی/وگان اسید لاکتیک

بسیاری از مواد غذایی گیاهی موجود در فروشگاه ها حاوی اسید لاکتیک هستند.

منابع غذایی وگان و گیاهی اسید لاکتیک عبارتند از:

 • نان خمیر ترش
 • ترشی سبزیجات
 • کلم ترش
 • کیمچی

 

افردی که تمایل به مصرف باکتری های اسید لاکتیک هستند، می توانند مواد غذایی خود را در خانه تخمیر کنند.

بعضی از سبزیجات مناسب برای این کار عبارتند از:

 • کلم بروکلی
 • چغندر
 • بادمجان
 • شلغم

 

آیا اسید لاکتیک وگان / گیاهی است؟ منابع گیاهی و حیوانی اسید لاکتیک

 

نحوه تشخیص وگان بودن منابع اسید لاکتیک

طبق اعلام گروه منابع گیاهی، بیشتر اسید لاکتیک ها از منابع گیاهی/ وگان هستند.

اگرچه سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از اسید لاکتیک در مواد غذایی را تائید می کند، شرکت ها ملزم به ذکر منبع اسید لاکتیک استفاده شده در محصولات خود نیستند.

بنابراین ممکن است بعضی از محصولات حاوی اسید لاکتیکی باشند که حاصل از منابع حیوانی و غیر گیاهی هستند. در این موارد تنها روش تشخیص گیاهی بودن منبع اسید لاکتیک، تماس مستقیم با شرکت تولیدکننده است.

 

خلاصه

ممکن است تولیدکنندگان مواد غذایی برای جلوگیری از رشد باکتری ها و افزایش ماندگاری، اسید لاکتیک به آنها اضافه کنند. بسیاری از مواد غذایی گیاهی مانند ترشیجات و کلم ترش حاوی اسید لاکتیک هستند.

باکتری ها اسید لاکتیک را به عنوان بخشی از فرآیند تخمیر برای استخراج انرژی از کربوهیدرات ها تولید می کنند. در منابع وگان اسید لاکتیک، باکتری ها از گلوکز یا ساکاروز به عنوان کربوهیدرات برای تخمیر استفاده می کنند.

اگرچه بیشتر تولیدکنندگان مواد غذایی از اسید لاکتیک با منابع گیاهی استفاده می کنند اما تنها راه تشخیص قطعی، تماس با شرکت تولیدکننده است.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x