آیا مصرف وازلین روی پلک ایمن و موثر است؟

آیا مصرف وازلین روی پلک ایمن و موثر است؟

مصرف وازلین / ژله پترولیوم روی پلک سبب رفع خشکی آن و بصورت کلی موجب مرطوب کردن پوست خشک بدن می شود، درباره ایمنی و اثربخشی آن بخوانید.

 

وازلین نام تجاری نوعی ژله پترولیوم است که سبب مرطوب کردن پوست خشک تمام نواحی بدن از جمله پلک ها و رفع خشکی آن می شود.

ژله پترولیوم یک ژل غیلظ است که با ایجاد یک سد محافظتی برای رطوبت به حفظ آن در پوست و حفاظت از آن در برابر سایر عناصر کمک می کند.

تا زمانی که افراد به ژله پترولیوم حساسیت نداشته باشند یا استفاده از آن آزاردهنده نباشد، استفاده از وازلین بر روی پلک ها بی خطر است.

در ادامه مقاله درباره ایمنی و اثربخشی مصرف وازلین روی پلک ها اطلاعات بیشتری ارائه خواهد شد.

 

جهت مشاهده و خرید محصولات مراقبتی دور چشم داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

اثربخشی وازلین روی پلک

مصرف وازلین روی پلک به تسکین  رفع چندین مشکل خشکی پلک کمک می کند. افرادی که در ماه های سرد و خشک زمستان دچار تحریک و خشکی پوست می شوند، می توانند از وازلین برای جلوگیری از کاهش رطوبت پلک ها و رفع خشکی آن استفاده کنند.

همچنین برخی افراد از آن به عنوان مرطوب کننده برای کاهش خطر چین و چروک یا مکمل کرم های معمول چشم استفاده می کنند.

بعضی از پزشکان مصرف وازلین را برای برخی شرایط خاص خشکی چشم نیز توصیه می کنند. وازلین می تواند به بلفاریت که باعث خشکی و تحریک پلک ها و همچنین اختلال در عملکرد غدد میبومیا (که به روانکاری چشم ها کمک می کنند) می شود، کمک کند.

همچنین ژله پترولیوم وازلین به مرطوب نگه داشتن زخم ها کمک می کند. این امر به جلوگیری از ایجاد زخم نیز کمک خواهد کرد. پوست پلک ها بسیار نازک است و با قرارگیری در معرض آفتاب خطر بیشتری برای بروز زخم دارد.

در واقع ژله پترولیوم مانند برخی از لوسیون ها یا سرم ها، یک مرطوب کننده نیست. در عوض یک سد رطوبتی ایجاد می کند. این یعنی از خروج رطوبت از پلک ها جلوگیری کرده و عبور رطوبت را دشوار می کند. به همین دلیل زمانی که افراد از آن پس از سایر محصولات مرطوب کننده استفاده می کنند، بهترین نتیجه را دریافت خواهند کرد.

 

همچنین بخوانید:

خشکی پلک: علت و درمان (کلیک)

 

آیا مصرف وازلین روی پلک ایمن و بی خطر است؟

زمانی که افراد به درستی از ژله پترولیوم استفاده کنند، عوارض جانبی و خطری وجود ندارد. اما بصورت کلی این روش مانند سایر روش های درمانی پوستی خطرات زیادی به همراه خواهد داشت.

ژله پترولیوم تصفیه نشده، پیش ماده ژله پترولیوم است.

ژله پترولیوم موجود در وازلین تصفیه شده است. ممکن است فرم تصفیه نشده آن حاوی مواد سرطان زا و سایر مواد شیمیایی سمی باشد. افرادی که از محصولات عمومی استفاده می کنند باید مطمئن شوند که تولیدکننده آنها قابل اعتماد باشد.

استنشاق ژله پترولیوم از جمله وازلین بدون خطر نیست. افراد باید پس از استفاده از ژله پترولیوم، از قرار دادن آن در بینی یا مالش بینی خودداری کنند. با اینکه احتمالا استنشاق مقادیر کم وازلین بی خطر است اما استنشاق بلندمدت یا قرارگیری در معرض آن باعث ایجاد نوع نادری از ذات الریه به نام پنومونی لیپوئید برون زا می شود.

رفتن وازلین در چشم باعث تاری دید موقت می شود.

وازلین یک مانع رطوبتی است و از نفوذ بعضی از کرم ها و روش های درمانی به پلک یا چشم جلوگیری می کند. افرادی که از سایر مرطوب کننده ها یا قطره های تجویزی استفاده می کنند، باید قبل از استفاده از وازلین روی پلک، از آنها استفاده کنند.

هیچ مدرکی برای سرطان زا بودن ژله پترولیوم تصفیه شده در وازلین وجود ندارد. خطر ابتلا به آلرژی آن کم بوده و محققان متوجه خطرآفرین بودن آن در مورد آسیب به تولید مثل یا سایر موارد جدی نشدند.

پزشکان اغلب از وازلین در تنظیمات پزشکی از جمله اقدامات روی چشم استفاده می کنند. حتی یک مطالعه در سال 2014 آن را برای استفاده در نوزادان برای کاهش خطر ابتلا به درماتیت آتوپیک توصیه کرد.

آیا مصرف وازلین روی پلک ایمن و موثر است؟ | رفع خشکی پلک | ژله پترولیوم

نحوه استفاده

افرادی که به شدت دچار خشکی پلک یا ترک های پوستی هستند باید پیش از استفاده از وازلین برای رفع خشکی با پزشک خود صحبت کنند.

با این حال استفاده از وازلین برای افرادی که آلرژی یا بیماری جدی خشکی پوست ندارند، به طور کلی بی خطر است.

برای استفاده از وازلین در ابتدا موارد زیر را امتحان کنید:

  • در صورت امکان از قطره های چشمی یا اشک مصنوعی استفاده کنید.
  • از مرطوب کننده های چشم یا سرم ها استفاده کنید.
  • ضد آفتاب بزنید.

وازلین را روی پلک قرار دهید. از یک لایه نازک استفاده کرده و از مالیدن وازلین در اطراف مجاری اشک یا امتداد خط مژه خودداری کنید زیرا این امر باعث ورود وازلین به چشم می شود.

پس از استفاده از وازلین دست های خود را بشویید تا خطر ورود آن به دهان یا بینی کاهش یابد.

افراد دارای پوست حساس باید ابتدا تست پچ پوستی را انجام دهند. برای این کار وازلین را به گوشه ای از پلک بزنید و سپس 24 تا 48 ساعت صبر کنید تا واکنش آن بررسی شود. در صورت عدم بروز واکنش پوستی، استفاده از وازلین بی خطر است.

بعضی از افراد دریافتند که استفاده از وازلین قبل از خواب موثرتر است. دلیل این امر اختلالی است که قوام غلیظ آن در آرایش یا مالیدن ایجاد می کند. استفاده از وازلین قبل از خواب باعث جذب آن شده و خطر تداخل با سایر محصولات مراقبت از چشم را کاهش می دهد.

 

گزینه های جایگزین برای درمان خشکی پلک

ممکن است بعضی از شرایط چشم و خشکی پلک به درمان پزشکی نیاز داشته باشند. برای نمونه، ممکن است پزشک برای بلفاریت از دارو، شامپو ضد شوره یا کمپرس گرم استفاده کند.

بعضی از گزینه ها برای خشکی پلک ها عبارتند از:

  • محافظت از چشم در برابر آفتاب با عینک آفتابی و ضد آفتاب
  • استفاده از مرطوب کننده های پلک یا سرم ها
  • استفاده از اشک مصنوعی در صورت احساس خشکی چشم

در صورتی که استفاده از وازلین و سایر درمان های خانگی باعث بهبودی نشده یا منجر به برافروختگی و دردناک شدن آن شدند، باید با پزشک تماس گرفت.

افرادی که پس از استفاده از وازلین یا هر نوع مرطوب کننده دیگر دچار خشکی و تحریک پلک شوند، ممکن است به آنها حساسیت داشته باشند. این افراد باید استفاده از محصول مورد نظر را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرند.

 

خلاصه

وازلین یک مانع رطوبتی است که می تواند به تسکین و رفع بسیاری از شرایط جزئی خشکی پوست از جمله پلک ها کمک کند.

افرادی که از وازلین بر روی پلک خود استفاده می کنند باید مراقبت باشند تا وازلین به چشم وارد نشود.

در صورت داشتن سابقه واکنش آلرژیک به ژله پترولیوم یا وازلین باید از استفاده از آن خودداری کرد.

در صورت بدتر شدن شرایط خشکی پوست با پزشک تماس بگیرید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x