خواص روغن ماهی برای پوست

خواص روغن ماهی برای پوست

روغن ماهی و اجزای آن به سلامت کلی پوست کمک می کند؛ این مقاله به بررسی خواص روغن ماهی برای خشکی – آکنه و طریقه مصرف آن می پردازد.

 

روغن ماهی از ماهی هایی سرشار از امگا 3 مانند ماهی خال مخالی و شاه ماهی به دست می آید.

بعضی از مطالعات نشان می دهند که روغن ماهی می تواند برای افراد مبتلا به بیماری های پوستی خاص مفید باشد اما همه محققان موافق این امر نیستند.

امگا 3 نوعی اسید چرب اشباع نشده (PUFA) است که ماده غذایی بوده که بدن قادر به ساخت آن نیست.

در این مقاله به بررسی روغن ماهی برای پوست از جمله خواص احتمالی، آنچه تحقیقات می گویند و بیماری های پوستی ممکن که این ماده به آنها کمک می کند، می پردازیم. همچنین در مورد طریقه مصرف روغن ماهی به منظور دریافت بیشترین خواص از آن می پردازیم.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل های امگا و روغن ماهی داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

آیا روغن ماهی برای پوست مفید است؟

در یک بررسی در سال 2018 در Marine Drugs اشاره شد که روغن ماهی و اجزای آن از جمله امگا 3 به سلامت کلی پوست کمک می کند. این بررسی شواهدی یافت که نشان می دهند روغن ماهی از روش های زیر مفید است:

  • حفظ هموستاز
  • بهبود عملکرد بریر پوست
  • مهار التهاب به ویژه التهاب ناشی از اشعه ماورا بنفش (UV)
  • بهبود پوست

دانشمندان بر این باورند که این خواص پوستی به دلیل PUFA موجود در روغن ماهی بوده که شامل ایکوزاپنتانوییک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) هستند.

بدن اسیدهای چرب رژیم غذایی را در غشای سلولی قرار می دهد. زمانی که غشای سلولی سالم باشد، سلول آب را نگه می دارد. این امر در پوست باعث هیدراته شدن و نرمی سلول می شود. همچنین اسیدهای چرب امگا 3 به کاهش تولید ترکیبات التهابی که منجر به پیری می شوند، کمک می کنند.

بعضی از روغن های ماهی حاوی مواد مغذی دیگر مانند ویتامین A، ویتامین D و سلنیوم هستند. ویتامین A یک آنتی اکسیدان مربوط به رتینول (ماده محبوب در محصولات مراقبت از پوست و درمان اختلالات پوستی) است.

با این حال، در حالی که شواهد از این ایده که روغن ماهی سلامت عمومی پوست را تقویت می کند، حمایت می کنند اما تحقیقات در مورد خواص آن برای بیماری های خاص پوستی متفاوت هستند.

 

همچنین بخوانید:

13 مزیت مصرف روغن ماهی (کلیک)

 

خواص روغن ماهی برای خشکی پوست و اگزما

اگزما یا درماتیت آتوپیک یک بیماری التهابی شایع در پوست است. این وضعیت باعث خارش و پوسته پوسته شدن شده و گاهی اوقات منجر به ترک پوستی و خونریزی می شود.

یک مقاله تحقیقاتی در سال 2013 خاطرنشان کرد که EPA و DHA التهاب را مهار کرده که می تواند به نفع پوست باشد. مطالعات دیگر بر روی حیوانات نشان می دهند که روغن ماهی می تواند علائم اگزما و خشکی پوست را کاهش دهد. برای نمونه، یک مطالعه در سال 2015 بر روی موش ها نشان داد که مکمل های روغن ماهی باعث کاهش خارش و خشکی پوست مربوط به خارش می شود.

با این حال این یافته ها لزوما اثبات کننده تاثیر روغن ماهی برای اگزما در انسان نیستند. در یک بررسی در سال 2016 اشاره شد که تنها مدارک محدودی برای تایید این مزیت وجود دارد.

دانشمندان برای درک ارزش استفاده از روغن ماهی به منظور تسکین اگزما، به مطالعات بیشتری در مورد افراد بیشتر نیاز دارند.

 

همچنین بخوانید:

درماتیت آتوپیک | اگزما آتوپیک (کلیک)

 

خواص روغن ماهی برای آکنه های پوست

آکنه باعث ایجاد کورک و کیست شده که می توانند ملتهب و دردناک باشند. به همین دلیل محتوای امگا 3 موجود در روغن ماهی می تواند برای کاهش التهاب عمومی در بدن مفید باشد. با این حال مطالعاتی که بر روی خواص روغن ماهی برای آکنه متمرکز هستند، نتایج متفاوتی دارند.

یک آزمایش کوچک تصادفی، دو سو کور و کنترل شده نشان داد که مکمل امگا 3 در طی 10 هفته می تواند به طور قابل توجهی ضایعات آکنه را کاهش دهد.

در مقابل یک تحقیق در Lipids in Health and Disease، نتایج متفاوتی ارائه داد. اگرچه بیشتر شرکت کنندگان در مطالعه بهبودی آکنه را نشان دادند اما دیگران علائم بدتری را تجربه کردند.

ممکن است روغن ماهی به کاهش آکنه در بعضی از افراد کمک کند اما در حال حاضر هیچ مدرک محکمی برای تایید کمک آن به همه وجود ندارد.

 

خواص روغن ماهی برای هایپرپیگمانتسیون

هایپرپیگمانتسیون لکه های تیره و رنگ پوست را توصیف می کنند که در نتیجه افزایش تولید ملانین ایجاد می شوند. دلایل زیادی برای هایپرپیگمانتسیون وجود دارند که عبارتند از:

  • تغییرات هورمونی
  • قرارگیری در معرض اشعه ماورابنفش (UV)
  • پیری
  • تروما پوستی
  • داروهایی که منجر به حساسیت به نور خورشید می شوند.

روغن ماهی به روش های مختلف و به طور بالقوه به کاهش هایپرپیگمانتسیون کمک می کند. امگا 3 می تواند عفونت های زخم را به حداقل رسانده و بهبود آن را تسریع کند که در هایپرپیگمانتسیون ناشی از تروما پوستی مفید است.

DHA می تواند تولید ملانین را مهار کند که این امر خطر هایپرپیگمانتسیون ناشی از قرارگیری در معرض اشعه ماورابنفش (UV) را کاهش می دهد.

 

خواص روغن ماهی برای پوست : بهبود آکنه - هایپرپیگمانتسیون - خشکی | طریقه مصرف

 

آیا روغن ماهی باعث مشکلات پوستی می شود؟

اگرچه بروز این امر نادر است اما روغن ماهی در بعضی از افراد مبتلا به آلرژی به ماهی یا صدف واکنش ایجاد می کند. علائم آن می توانند شامل سر درد، خس خس سینه، اسهال و کهیر باشند.

لازم به ذکر است که افراد دارای حساسیت به ماهی یا صدف که به روغن ماهی واکنش نشان می دهند، دچار اگزما می شوند. افرادی که قبلا دچار اگزما شده اند نیز متوجه بدتر شدن علائم خود خواهند شد.

در صورتی که افراد دچار علائم واکنش آلرژیک شدید به روغن ماهی مانند مشکل تنفسی شوند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند.

 

طریقه مصرف روغن ماهی

افراد از روغن ماهی به روش های مختلفی استفاده می کنند اما ساده ترین طریقه معمولا مصرف مکمل های روغن ماهی است.

روغن ماهی طعم و بوی تندی دارد. بنابراین استفاده از آن به صورت موضعی همیشه مناسب نیست. کپسول ها مصرف روغن ماهی را ساده تر می کنند.

هیچ دوز مصرفی توصیه شده ای برای روغن ماهی وجود ندارد. با این حال میزان توصیه شده (RDI) برای EPA و DHA به طور خاص حدود 250 میلی گرم است.

میزان EPA و DHA در روغن های ماهی بسیار متفاوت هستند اما به طور معمول افراد از هر 1000 میلی گرم روغن ماهی، 180 میلی گرم EPA و 120 گرم DHA دریافت می کنند.

طبق یک بررسی در سال 2019، بهتر است یک مکمل روغن ماهی به همراه وعده غذایی حاوی چربی مصرف شود. زیرا این امر فراهمی زیستی (Bioavailability) اسیدهای چرب امگا 3 را بهینه می کند.

بعضی تحقیقات گزارش کردند که مصرف روغن ماهی قبل از صرف غذا عوارض جانبی احتمالی آن مانند ریفلاکس اسید معده و سوء هاضمه را کاهش می دهد. با این حال مطالعه ای دیگر هیچ تفاوت مشخصی را گزارش نکرد.

مانند هر مکمل غذایی، بهتر است پیش از مصرف روغن ماهی با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید.

 

خلاصه

روغن ماهی منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 است. بعضی تحقیقات نشان می دهند که این اسیدهای چرب می توانند سلامت پوست و بیماری های خاص پوستی مانند اگزما و آکنه را بهبود بخشند.

با این وجود دانشمندان برای تایید تاثیر روغن ماهی برای درمان بیماری های پوستی به تحقیقات بیشتری نیاز دارند زیرا بعضی از مطالعات نتایج متفاوتی داشتند.

اینکه مصرف مکمل های روغن ماهی برای همه مفید است، هنوز مشخص نشده است. با این حال بعضی از افراد با مصرف روغن ماهی بهبود در آبرسانی و سلامت کلی پوست را مشاهده کرده اند. که این امر می تواند بعضی از بیماری های پوستی را تسکین دهد.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x