فواید امگا 3 برای مو

فواید امگا 3 برای مو

بر اساس شواهد امگا 3 به افزایش ضخامت، رشد و سلامت کلی مو کمک می کند؛ عوارض – منابع غذایی – نحوه مصرف و سایر فواید امگا 3 را بخوانید.

 

اسیدهای چرب امگا 3 گروهی از مواد مغذی هستند که فواید مختلف سلامتی دارند. با اینکه بعضی از مطالعات نشان می دهند که امگا 3 به رشد و ضخامت مو کمک می کند اما شواهد موجود در خصوص این فواید محدود هستند.

افراد می توانند امگا 3 را از طریق مواد غذایی مانند ماهی های روغنی و بعضی از روغن های گیاهی و مکمل ها دریافت کنند.

در این مقاله به بررسی فواید امگا 3 برای مو می پردازیم. همچنین شواهد موجود را کشف کرده و به دنبال روش های افزایش مصرف این اسیدهای چرب خواهیم بود.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل های امگا و روغن ماهی داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

امگا 3 چیست؟

اسیدهای چرب امگا 3 نوعی ماده مغذی در مواد غذایی خاص هستند. طبق مشاهده مرکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچگی (NCCIH)، اسیدهای چرب امگا 3 در چندین عملکرد بدن نقش مهمی دارند.

انواع اصلی امگا 3 عبارتند از:

 1. آلفا لینولنیک اسید (ALA)
 2. ایکوزاپنتانوییک اسید (EPA)
 3. دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)

ALA از روغن های گیاهی مانند روغن کانولا و تخم کتان حاصل می شود. ماهی و سایر غذاهای دریایی منابع EPA و DHA هستند.

 

همچنین بخوانید:

اهمیت مصرف امگا 3 (کلیک)

 

آیا امگا 3 برای ریزش مو مفید است؟

شواهد تاثیر آنها بر سلامت مو محدود هستند. با این حال چند مطالعه نشان می دهند که امگا 3 می تواند به رشد مو کمک کند.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که یک منبع اصلی امگا 3، روغن ماهی، رشد مو در جوندگان را تحریک می کند.

محققان فولیکول های سبیل موش را جدا کرده و آنها را با روغن ماهی تخمیر شده حاصل از ماهی خال مخالی (که حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است) درمان کردند.

فیبرهای فولیکول های درمان شده پس از 14 روز بیشتر از فولیکول های درمان نشده بودند.

همچنین این تیم دریافت که این روغن زمانی که به پوست موش های تراشیده شده زده شوند، به مرحله رشد فعال خود کمک می کند.

سرانجام محققان اثرات روغن ماهی تخمیر شده و DHA را به صورت خاص بر روی نوع خاصی از سلول های کنترل رشد فولیکول مو بررسی کردند. آنها دریافتند که هر دو ماده رشد این سلول ها را تحریک می کنند.

یک مطالعه در سال 2015 بر روی انسان به بررسی اثر مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 بر ریزش موی زنان پرداخت. حدود نیمی از 120 شرکت کننده برای 6 ماه مکمل مصرف کرده و نیمی دیگر از آنها استفاده نکردند.

دانشمندان دریافتند که گروه درمانی نسبت به گروه شاهد موهای بیشتری در مرحله رشد فعال دارند.

 

همچنین بخوانید:

نشانه ها و درمان ریزش مو (کلیک)

 

آیا امگا 3 به ضخامت مو کمک می کند؟

همچنین مطالعه سال 2015 نشان داد که شرکت کنندگان مصرف کننده مکمل های امگا 3 و امگا 6، موهای ضخیم تری نسبت به گروه کنترل داشتند. تقریبا 90% از شرکت کنندگان در گروه مصرف کننده مکمل ضخیم شدن موهای خود و ریزش کمتر را گزارش کردند.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) در مقاله ای درباره ریزش مو با الگوی زنانه، شایع ترین علت ریزش مو در زنان، به یافته های این مقاله اشاره کرد.

با اینکه این مطالعه امیدوارکننده بود، AAD تا زمان تایید یافته ها توسط تحقیقات بیشتر، از توصیه مکمل های امگا 3 به عنوان درمانی برای ریزش مو خودداری کرده است.

 

فواید امگا 3 برای مو + منابع غذایی - عوارض - نحوه مصرف | افزایش رشد و ضخامت مو

 

سایر مزایا

دانشمندان در مورد تاثیرات و فواید اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت مو به تحقیقات بیشتری نیاز دارند. با این حال، از آنجایی که امگا 3 فواید دیگری برای سلامتی دارد و عوارض جانبی آن نیز کم است، بعید بنظر می رسد که مضر باشد.

بعضی تحقیقات نشان می دهند که امگا 3 می تواند برای موارد زیر نیز مفید باشد:

 • سلامت قلب: طبق اعلام NCCIH، افرادی که 1 تا 4 مرتبه در هفته غذای دریایی مصرف می کنند، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش می دهند. این مزیت از مصرف مکمل های امگا 3 حاصل نمی شود.
 • آرتریت: ممکن است مکمل های امگا 3 به تسکین علائم روماتیسم مفصلی کمک کنند.
 • عملکرد مغز: بعضی تحقیقات نشان می دهند که خطر ابتلا به آلزایمر در افرادی که امگا 3 مصرف می کنند، نسبت به آنهایی که غذاهایی مانند ماهی مصرف می کنند، کمتر است. البته همه مطالعات به این نتیجه نرسیدند.
 • بینایی: بعضی از یافته ها نشان می دهند که یک رژیم غذایی غنی از امگا 3 خطر دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن که این باعث کاهش بینایی می شود را کاهش می دهد. به نظر نمی رسد که مصرف مکمل های امگا 3 پیشرفت بیماری را متوقف کنند.

 

نحوه مصرف امگا 3

انجمن قلب آمریکا (AHA) خاطرنشان کرد که به طور کلی دریافت امگا 3 از مصرف ماهی و غذاهای دریایی مفیدتر از استفاده از مکمل ها است.

آنها به افرادی که بیماری قلبی ندارند توصیه می کنند تا حداقل 2 مرتبه در هفته ماهی حاوی امگا 3 مصرف کنند.

در صورتی که افراد تمایل به مصرف مکمل امگا 3 داشته باشند، در صورت مصرف آن با غذاهای حاوی چربی جذب بهتری خواهند داشت.

مکمل های امگا 3 متفاوت بوده و حاوی انواع مختلف امگا 3 در نسبت های مختلف و از منابع مختلف هستند. همیشه باید پیش از مصرف برچسب مکمل ها را با دقت مطالعه کرده و آنها را از تامین کنندگان معتبر تهیه کرد.

 

منابع غذایی امگا 3

افراد با رژیم غذایی گیاهی می توانند از جلبک های دریایی برای تامین DHA و EPA استفاده کنند.

ماهی های روغنی زیر نیز منابع خوبی از DHA و EPA هستند:

 • ماهی سالمون
 • ماهی تون
 • ساردین
 • ماهی خال مخالی
 • شاه ماهی

توجه به این نکته مهم است که بعضی از ماهی ها حاوی جیوه هستند. به توصیه سازمان غذا و دارو (FDA) نباید بیش از 2 تا 3 مرتبه در هفته از گونه های کم خطر ماهی استفاده کرد.

بدن قادر به ساختن ALA نیست، بنابراین باید آن را از منابع غذایی تامین کند. مواد غذایی که نسبتا غنی از ALA هستند، عبارتند از:

 • روغن تخم کتان
 • روغن سویا
 • گردو
 • دانه چیا

ممکن است بدن مقدار کمی ALA را به EPA و DHA تبدیل کند. با این حال تکیه بر منابع گیاهی ALA برای تامین تمام امگا 3 در رژیم غذایی بدن را از دریافت EPA و DHA کافی باز می دارد.

 

عوارض جانبی امگا 3

گاهی اوقات مکمل های امگا 3 عوارض جانبی ایجاد می کنند. این موارد معمولا خفیف هستند و عبارتند از:

افرادی که در هنگام مصرف مکمل امگا 3 دچار عوارض جانبی می شوند، باید مصرف آن را قطع کنند. آنها می توانند منابع غذایی بیشتری به رژیم خود اضافه کنند.

اینکه مصرف مکمل روغن ماهی برای افراد دارای حساسیت به غذاهای دریایی و ماهی ایمن باشد، مشخص نیست. بنابراین باید احتیاط کرده و از پزشک راهنمایی گرفت.

همیشه پیش از مصرف مکمل غذایی جدید با پزشک خود مشورت کنید. این امر به ویژه در افرادی که از داروهای تاثیرگذار بر لخته شدن خون استفاده می کنند، ضروری است.

 

خلاصه

شواهد کمی نشان می دهند که امگا 3 می تواند به بهبود ضخامت و رشد مو کمک کند. با این وجود محققان برای تایید این موضوع به انجام مطالعات بیشتری نیاز دارند.

اگر فردی بخواهد امگا 3 را برای سلامت مو امتحان کند، بهتر است آن را از طریق منابع غذایی مانند ماهی های روغنی دریافت کند. پیش از مصرف مکمل امگا 3 با پزشک خود مشورت کنید.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x