مسمومیت غذایی در بارداری : علائم و درمان های خانگی

مسمومیت غذایی در بارداری

مسمومیت غذایی در بارداری منجر به آسیب به کودک و مرده زایی می شود؛ علائم – انواع – درمان خانگی و پیشگیری از مسمومیت در این دوران را بخوانید.

 

بارداری شانس بیشتری برای مسمومیت غذایی دارد. این یک تجربه ترسناک برای والدین در انتظار فرزند است. خطرات زیادی به همراه مسمومیت غذایی در دوران بارداری وجود دارد.

تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می دهد سیستم ایمنی بدن فرد را تغییر داده و منجر به حساسیت بیشتر در برابر مسمومیت غذایی می شود.

مسمومیت غذایی پس از خوردن و نوشیدن چیزی حاوی باکتری، ویروس، انگل یا سایر آلودگی ها رخ می دهد.

مسمومیت غذایی در دوران بارداری منجر به آسیب به کودک، زایمان زودرس، از دست دادن بارداری یا مرده زایی می شود. با این حال روش های زیادی برای پیشگیری یا درمان این وضعیت وجود دارد.

در این مقاله به بررسی علائم مسمومیت غذایی در دوران بارداری، خطرات احتمالی و روش های درمان خانگی و پیشگیری از آن می پردازیم.

 

همچنین بخوانید:

رژیم غذایی مناسب دوران بارداری (کلیک)

 

علائم مسمومیت غذایی در بارداری

علائم مسمومیت غذایی در بارداری شامل موارد زیر است:

زمان علائم وابسته به زمان مصرف غذای آلوده و نوع مسمومیت غذایی متفاوت است.

همچنین هر نوع مسمومیت غذایی در بارداری علائم مختلفی ایجاد می کند. طبق اعلام CDC، انواع مسمومیت و علائم آنها عبارتند از:

 

همچنین بخوانید:

اسهال و استفراغ در دوران بارداری: از علت تا درمان (کلیک)

 

لیستریا

زنان باردار 10 برابر بیشتر از افراد دیگر به عفونت لیستریا مبتلا می شوند. ممکن است علائم آن یک هفته تا یک ماه زمان ببرد. این علائم عبارتند از:

 

سالمونلا

علائم سالمونلا از 6 ساعت تا 6 روز پس از قرارگیری در معرض آلودگی آغاز شده و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 

نوروویروس

معمولا علائم نوروویروس 12 الی 48 ساعت پس از مصرف غذا یا نوشیدنی آلوده شروع می شوند. این علائم ویروسی عبارتند از:

 • گرفتگی معده
 • اسهال
 • استفراغ
 • حالت تهوع

 

اشریشیا کلی

ممکن است افراد 3 تا 4 روز پس از قرارگیری در معرض غذا یا نوشیدنی آلوده دچار علائم اشریشیا کلی شوند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • گرفتگی معده
 • استفراغ
 • اسهال

 

استافیلوکوکوس اورئوس

علائم استافیلوکوکوس اورئوس به سرعت و بین 30 دقیقه تا 8 ساعت پس از مصرف غذای آلوده رخ می دهد. این علائم عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گرفتگی معده
 • اسهال

 

همچنین بخوانید:

مسمومیت با مس : علائم و درمان (کلیک)

 

شرایطی با علائم مشابه

بعضی از شرایط دیگر می توانند علائم مشابه مسمومیت غذایی در افراد و در خانم های باردار ایجاد کنند.

 

مسمومیت غذایی یا مشکل معده؟

گاستروانتریت یک مشکل معده بسیار مسری است که به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. این یک التهاب روده است. غذا یا نوشیدنی آلوده می تواند باعث التهاب روده شود اما معمولا علت اصلی آن عفونت باکتریایی یا ویروسی است.

معمولا مسمومیت غذایی مسری نیست. افراد فقط در صورت مصرف همان غذای آلوده، همزمان با فرد دیگر دچار آن خواهند شد.

 

مسمومیت غذایی یا تهوع صبحگاهی؟

تهوع صبحگاهی علائمی مشابه مسمومیت غذایی دارد. ممکن است فرد مبتلا به تهوع صبحگاهی در 12 هفته اول بارداری علائمی را تجربه کند. البته ممکن است این علائم در هر زمان بروز کند.

 

خطرات مسمومیت غذایی در بارداری

مسمومیت غذایی برای کودک متولد نشده و مادر خطرناک است. این امر می تواند منجر به مشکلات بهداشتی جدی برای کودک، از دست دادن بارداری، زایمان زودرس، مرده زایی یا حتی مرگ مادر شود.

جنین در حال رشد باید تا حد ممکن بیشترین میزان مواد مغذی را از مادر دریافت کند. در صورتی که مادر قادر به نگهداری مواد مغذی کافی در بدن خود نباشد، ممکن است جنین رشد مناسبی نداشته باشد.

افراد با علائم خفیف می توانند طی بارداری و بدون اینکه بدانند، عفونت را به کودک متولد نشده انتقال دهند.

نوزادان نیز می توانند مشکلات بهداشتی را تجربه کنند و حتی در صورت ابتلا مادر به عفونت، ممکن است نوزاد با مسمومیت غذایی متولد شود.

 

درمان های خانگی مسمومیت غذایی در بارداری

با اینکه افراد باردار باید در صورت بروز علائم مسمومیت حین بارداری به پزشک مراجعه کنند، اما تعدادی درمان خانگی وجود دارد که می توانند کمک کننده باشند.

 

خوراکی ها

خوردن برای افراد در حین مسمومیت غذایی دشوار خواهد بود. با این حال یک فرد باردار برای حفظ قدرت خود و اطمینان از فراهم کردن مواد مغذی برای خود و کودک باید غذا بخورد. به این منظور بهتر است غذاهای نرم و کم چربی مصرف شوند که تا حد امکان آرامش معده فراهم شود.

مواد غذایی توصیه شده در این وضعیت عبارتند از:

 • کراکر نمکی
 • نان تست
 • اپل سس
 • پوره سیب زمینی
 • برنج آب پز

 

نوشیدنی

افراد مبتلا به مسمومیت غذایی در معرض خطر کم آبی قرار دارند. بنابراین اطمینان از مصرف مایعات کافی بسیار مهم است. روش های آسان جایگزینی مایعات از دست رفته شامل نوشیدن موارد زیر است:

 • آب
 • آب میوه های رقیق شده با آب
 • نوشیدنی های ورزشی حاوی الکترولیت
 • سوپ آبکی

محلول ها یا نمک های آبرسان خوراکی نیز می توانند به جای گلوکز و الکترولیت ها کمک کننده باشند. آنها از آب و نمک و گلوکز اضافی تشکیل شده اند که به بدن در آبرسانی کمک می کنند.

 

درمان های طبیعی

زنجبیل دارای خواصی است که حالت تهوع و استفراغ را تسکین می دهد. چای زنجبیل به افرادی که این علائم را تجربه می کنند، کمک خواهد کرد.

 

زمان تماس با پزشک

در صورتی که فرد باردار دچار مسمومیت غذایی شود باید با پزشک تماس بگیرد. حتی اگر بیشتر افراد پس از مسمومیت غذایی، بدون مراجعه به پزشک بهبود یابند، افراد باردار باید سلامتی کودک متولد نشده خود را در نظر بگیرند.

در صورت بروز علائم زیر باید فورا با پزشک تماس گرفت:

 

مسمومیت غذایی در بارداری : علائم - انواع - درمان خانگی - خطرات - پیشگیری

 

پیشگیری از مسمومیت غذایی در بارداری

اگرچه خطرات مسمومیت غذایی در بارداری ترسناک هستند اما روش هایی برای پیشگیری از آنها وجود دارد.

 

انواع مواد غذایی که باید از مصرف آنها پرهیز کرد

مسمومیت غذایی می تواند حاصل از طیف وسیعی از محصولات غذایی باشد اما مراحلی وجود دارد که می توان از آنها برای کاهش خطر ابتلا به آن استفاده کرد. این موارد عبارتند از:

 

گوشت و مرغ

همیشه مطمئن شوید که این موارد کاملا پخته شده اند. این امر خطر ابتلا به مسمومیت غذایی را کاهش می دهد. دماسنج گوشت به افراد کمک می کند تا بررسی کنند که گوشت به حداقل دمای داخلی مطمئن رسیده باشد. برای نمونه، افراد باید گوشت گوساله، استیک و خرد شده را حداقل تا 63 درجه سانتیگراد پخته و تا 3 دقیقه پس از پخت به آن استراحت بدهند.

 

سبزیجات

سبزیجات شسته نشده و خام باعث مسمومیت غذایی می شوند. همیشه مطمئن شوید که تمام سبزیجات را با دقت شسته اید.

 

تخم مرغ

مصرف تخم مرغ خام یا نپخته خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا را افزایش می دهد. تخم مرغ های پاستوریزه خطر کمتری خواهند داشت.

 

شیر

شیر غیرپاستوریزه خطر مسمومیت غذایی را برای افراد باردار افزایش می دهد. این موارد شامل پنیرهایی است که با شیر غیرپاستوریزه تهیه می شوند.

 

غذای دریایی

افراد باردار باید از مصرف سوشی و ماهی خام یا نیمه پخته خودداری کنند. غذاهای دریایی پخته شده یا کنسروها خطر کمتری در ایجاد بیماری های ناشی از غذا دارند.

سایر مواد غذایی که افراد باردار باید از مصرف آنها خودداری کنند، عبارتند از:

 • جوانه های خام
 • سالادهای باز
 • پته ها

همچنین افراد باید از مصرف گوشت های فرآوری شده و هات داگ ها پرهیز کنند، مگر اینکه با دمای بالای 74 درجه سانتیگراد پخته شده باشند.

 

نکات ایمنی غذایی

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) چهار نکته ایمنی زیر را برای پیشگیری از مسمومیت غذایی مطرح کرد:

 

تمیزی

پیش از تهیه غذا اطمینان حاصل کنید که همه چیز تمیز است. این امر شامل شستن دست ها و کار با ظروف تمیز و تخته های برش تمیز است. این امر خطر آلودگی را کاهش می دهد.

آبکشی یا شستشوی میوه ها و سبزیجات تازه در زیر آب می تواند میکروب هایی که باعث مسمومیت غذایی می شود را از بین ببرد.

 

جدا کردن

اطمینان حاصل کنید که ظروف یا غذاهای پخته با غذاهای خام تماس نداشته باشند.

گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ خام را در هنگام خرید و پس از بازگشت به خانه در یخچال ذخیره کنید و تا تهیه غذا از سایر مواد غذایی جدا نگه دارید.

 

پختن

برای تعیین بالا بودن دمای داخلی مواد غذایی به اندازه کافی برای از بین بردن میکروب های ایجاد کننده مسمومیت از دماسنج استفاده کنید.

 

خنک کردن

هرچه زودتر مواد غذایی فاسد شدنی را خنک کرده و در یخچال و دمای زیر 4 درجه سانتیگراد نگه دارید. مواد غذایی منجمد را در یخچال، آب سرد یا مایکروویو آب کنید. زمانی که مواد غذایی روی کانتر آشپزخانه یخ زدایی شوند، باکتری ها به سرعت با رسیدن به دمای اتاق تکثیر خواهند شد.

 

خلاصه

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، سالانه 48 میلیون نفر دچار یک بیماری ناشی از مصرف مواد غذایی می شوند. 128000 نفر از آنها نیاز به بستری در بیمارستان داشته و 3000 نفر آنها جان خود را از دست می دهند.

افراد باردار بیشتر مستعد مسمومیت غذایی هستند.

مسمومیت غذایی معمولا پس از چند روز برطرف می شود اما برای یک فرد باردار می تواند یک بیماری جدی و حتی کشنده باشد. رعایت پروتکل های ایمنی غذایی به افراد باردار کمک می کند تا از مسمومیت غذایی پیشگیری کرده، بارداری ایمن و سالمی داشته و از هرگونه مشکلات مرتبط به خود و کودکشان جلوگیری کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x