عوارض مصرف همزمان بتابلاکرها و الکل

عوارض مصرف همزمان بتابلاکرها و الکل

مصرف همزمان الکل و بتابلاکرها عوارض ناخوشایند و گاهی خطرناک ایجاد می کند؛ انواع و عوارض بتابلاکرها و خطرات ترکیب آن با الکل را بخوانید.

 

الکل می تواند عملکرد بتابلاکرها را تغییر دهد. افرادی که نوشیدنی های الکلی مصرف کرده و از بتابلاکرها استفاده می کنند، باید با پزشک در مورد خطرات و فواید دارو صحبت کنند. ممکن است در بعضی از موارد به ترک نوشیدن الکل نیاز باشد.

الکل به طور بالقوه اثربخشی انواع بتابلاکرها را کاهش داده و خطر بروز عوارض جانبی آنها را افزایش می دهد. اگرچه تحقیقات محدودی پیرامون این موضوع وجود دارد اما افراد باید در مورد آنها بسیار محتاط باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاثیرات و عوارض مصرف بتابلاکرها در کنار الکل به مطالعه ادامه دهید.

 

همچنین بخوانید:

اثرات مصرف الکل بر بدن (کلیک)

 

آیا می توان بتابلاکرها و الکل را ترکیب کرد؟

ترکیب الکل و انواع بتابلاکرها عوارض جانبی ناخوشایند و گاهی خطرناک ایجاد می کند.

این عوارض به نوع بتابلاکر، میزان الکل مصرفی و وضعیت پزشکی که به دلیل آن بتابلاکر مصرف می شود، وابسته است.

برای نمونه، الکل اثر فرم آهسته رهش متوپرولول (Metoprolol) را تضعیف می کند. زمانی که این دارو با الکل مصرف شود، سریع تر در بدن ترشح شده و احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

در یک مطالعه در مورد متوپرولول، محققان اثر متقابل الکل و بتابلاکر را در آزمایشگاه بررسی کردند. آنها بعد از گذشت 2 ساعت دریافتند که درصورت مصرف الکل 40%، کپسول 89% از دارو را آزاد می کند درحالیکه با مصرف الکل 5%، فقط 17% از آن آزاد می شود.

این یافته حاکی از آن است که نوشیدنی های بسیار قوی می توانند باعث اثرات متفاوت بر دارو شوند.

تعداد کمی از مطالعات استفاده از بتابلاکرها را برای جلوگیری از مشکلات قلبی در افرادی که الکل می نوشند، آزمایش کرده اند. برای نمونه، یک مطالعه موردی در سال 2019 جزئیاتی در مورد یک فرد 75 ساله با فیبریلاسیون دهلیزی را شرح داد. پزشکان پیش از نوشیدن الکل، بتابلاکرها را برای پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی تجویز کردند و این درمان جواب داد.

بنابراین بتابلاکرها در بعضی از مصرف کنندگان الکل مناسب است اما این کار فقط باید تحت نظارت پزشک انجام شود.

تعداد کمی از مطالعات اخیر مصرف بتابلاکرها را در افرادی که الکل می نوشند، آزمایش کرده اند. یک مطالعه بسیار قدیمی از سال 1990 نشان داد که متوپرولول فشار خون 8 مردی که نوشیدنی الکلی مصرف کرده بودند را کنترل کرد. با این حال محدود بودن مطالعه و ماهیت آن به معنی قطعی بودن نتایج نیست. محققان باید به مطالعه در مورد رابطه بین الکل و بتابلاکرها ادامه دهند.

 

مصرف همزمان الکل با بتابلاکرها چه اثراتی دارد؟

اخیرا تحقیقات محدودی اثرات احتمالی بتابلاکرها را در هنگام نوشیدن الکل آزمایش کرده اند. در نتیجه محققان نمی دانند که دوزهای خاص بتابلاکرها چگونه به مقادیر مختلف الکل پاسخ می دهند.

ممکن است به طور کلی الکل با تغییر ترشح آنها در بدن یا سرعت متابولیزه شدن آنها، اثربخشی بتابلاکرها را کاهش دهد.

مصرف الکل به ویژه نوشیدن بیش از حد آن می تواند منجر به فشار خون بالا و مشکلات ریتم قلب و همچنین مشکلات مزمن سلامتی مانند کلسترول بالا شود که خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد. فردی که برای یک بیماری قلبی از بتابلاکرها استفاده می کند، در صورت نوشیدن الکل به ویژه با مقادیر زیاد، فواید کمتری دریافت خواهد کرد.

همچنین الکل خطر بروز بعضی از عوارض جانبی بتابلاکر ها را افزایش می دهد به ویژه زمانی که باعث می شود بدن فرمول ترشح شده را با سرعت بیشتری جذب کند. بعضی از عوارض جانبی بتابلاکرها عبارتند از:

 

عوارض مصرف همزمان الکل با بتابلاکرها کدامند؟

الکل علاوه بر کاهش اثر بتابلاکر ها، خطر اثرات شدید این داروها را افزایش می دهد. این موارد شامل بدتر شدن نارسایی قلب و نارسایی شریانی است.

توقف ناگهانی مصرف بتابلاکرها در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید، منجر به عوارضی کشنده مانند طوفان تیروئید می شود. طوفان تیروئید بر توانایی بدن در تنظیم بسیاری از سیستم ها تاثیر گذاشته و آن را به یک فوریت پزشکی تبدیل می کند. افراد هرگز نباید استفاده از بتابلاکرها را به دلیل نوشیدن الکل متوقف کنند.

به همین ترتیب افرادی که الکل مصرف می کنند و سپس عوارض جانبی نگران کننده ای را تجربه می کنند، باید با پزشک تماس گرفته اما مصرف بتابلاکرها را ادامه دهند. معمولا عوارض قطع مصرف بتابلاکرها از خطر نوشیدن یک یا دو نوشیدنی الکلی به همراه این داروها بیشتر است.

 

عوارض مصرف همزمان بتابلاکرها و الکل | بتابلاکر چیست و انواع آن کدامند؟

 

بتابلاکرها چه هستند؟

بتابلاکر ها که گاهی اوقات توسط پزشکان با عنوان مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا شناخته می شوند، ترشح هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین (آدرنالین و نورآدرنالین) را در بعضی از قسمت های بدن کند یا متوقف می کنند. با این کار ضربان قلب کاهش یافته و نیرویی که قلب با آن پمپاژ می کند را نیز کاهش داده که این امر باعث کاهش فشار خون می شود.

این داروها می توانند به بعضی از مشکلات قلبی زیر کمک کنند:

  • درد قلب و قفسه سینه (آنژین)
  • بی نظمی ریتم قلب مانند فیبریلاسیون دهلیزی
  • فشار خون بالا
  • نارسایی قلبی

همچنین بتابلاکر ها می توانند از حمله قلبی در افرادی که سابقه این وضعیت قلبی عروقی را دارند، جلوگیری کنند. در بعضی از موارد، ممکن است افراد آنها را برای درمان اضطراب یا میگرن مصرف کنند.

بتابلاکرها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

بیشتر افراد به خوبی انواع بتابلاکرها را تحمل می کنند اما ممکن است دچار عوارض جانبی شوند. افراد دارای فشار خون پایین، ضربان قلب کند و نارسایی قلبی ناچیز و همچنین مبتلا به مشکلات کلیوی ممکن است قادر به مصرف آسوده بتابلاکر ها نباشند.

 

جایگزین ها

ممکن است بعضی از داروها مانند دیلتیازم (Diltiazem) و وراپامیل (Verapamil) جایگزین های بتابلاکر ها باشند. این داروها عوارض جانبی مشابه بتابلاکرها از جمله سرگیجه ایجاد می کنند. از آنجایی که الکل نیز باعث بروز عوارض جانبی می شود، بیشتر پزشکان توصیه می کنند که در هنگام مصرف این داروها، الکل استفاده نشود.

افرادی که سابقه اختلال در مصرف الکل یا مشروبات الکلی را دارند باید پیش از مصرف بتابلاکرها یا هر داروی دیگر با پزشک صحبت کنند. در بعضی از موارد، تعدیل مصرف الکل به سلامت قلب کمک خواهد کرد.

 

خلاصه

ادامه مصرف نوشیدنی های الکلی در هنگام استفاده از بتابلاکر ها به ویژه بدون مشورت با پزشک، توصیه نمی شود. با این حال احتمالا نوشیدن یک نوشیدنی الکلی به همراه بتابلاکرها به ویژه در افرادی که آنها را به خوبی تحمل می کنند، عوارض جانبی جدی ایجاد نمی کند.

افرادی که مایل به نوشیدن الکل هستند باید با یک متخصص قلب مشورت کرده تا خطرات ها و مزایای آن را سنجیده و گزینه های جایگزین را بررسی کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x