روش سنگ خاکستری چیست؟

روش سنگ خاکستری چیست؟

روش سنگ خاکستری یک استرانژی در برخورد با افراد بد دهن و سوء استفاده جو در مقابله با سوء استفاده عاطفی است، فواید و خطرات آن را بخوانید.

 

روش سنگ خاکستری (Grey Rock Method) استراتژی است که برخی افراد هنگام تعامل با افراد بد دهن یا سوءاستفاده گر استفاده می کنند. این روش شامل عدم پاسخگویی به رفتار فرد سوء استفاده کننده است.

مردم اغلب از متد گری راک برای برخورد با افراد دارای اختلال شخصیت خودشیفته یا اختلال شخصیت ضد اجتماعی(Antisocial Personality Disorder) هستند که به آن سوسیوپاتی (Sociopathy) نیز می گویند، استفاده می کنند. با این وجود، محققان تحقیقات کافی درباره اثربخشی این رویکرد انجام نداده اند و ممکن است خطری برای افرادی که از آن استفاده می کنند، باشد.

 

این مقاله روش سنگ خاکستری را با جزئیات بیشتری بررسی می کند. در این مقاله، تعریف روش سنگ خاکستری، نحوه استفاده مردم از آن در مقابله با سوء استفاده عاطفی و خطرات احتمالی آن را بررسی می کنیم. علاوه بر این، راهکارهای دیگری برای مقابله با سوءاستفاده، همراه با منابع پشتیبانی ارائه خواهد شد.

 

 

همچنین بخوانید:

آیا من خودشیفته ام؟ (کلیک)

 

تعریف روش سنگ خاکستری

روش سنگ خاکستری (Grey Rock Method) شامل برقراری ارتباط به روشی غیر جالب هنگام تعامل با افراد بد دهن یا سوء استفاده کننده است. نام “سنگ خاکستری” به این معنی است که کسانی که از این روش استفاده می کنند، مانند سنگ هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهند.

 

این روش شامل موارد زیر است:

 • اجتناب از تعاملات با شخص سوء استفاده کننده
 • کوتاه نمودن تعاملات اجباری و اجتناب ناپذیر
 • استفاده از پاسخ های کوتاه یا یک کلمه ای در جواب دادن به سوالات
 • برقراری ارتباط به روشی مبتنی بر استدلال و غیر احساسی

 

هدف این است که فرد سوء استفاده کننده تمایل خود را نسبت به ادامه تعامل از دست داده و رفتار متخاصمانه خود را متوقف کند، تا از سلامت عاطفی فرد محافظت گردد.

چرا افراد از این روش استفاده می کنند؟

افراد از روش سنگ خاکستری به عنوان مکانیزم مقابله با سوء استفاده عاطفی استفاده می کنند. سوء استفاده عاطفی یعنی هرگونه رفتاری که فرد برای اعمال سلطه و کنترل بر فرد دیگر از آن استفاده می کند.

انواع سوء استفاده عاطفی عبارتند از:

 • اهانت یا تحقیر کسی
 • سعی در کنترل امور مالی، شغلی، زندگی اجتماعی یا ظاهر افراد
 • حسادت و انحصار گرایی شدید
 • نظارت بر فرد بواسطه ی خواندن نامه های الکترونیکی، پیام ها یا سابقه جستجوی آنلاین وی
 • پدیده چراغ گاز (Gaslighting)، وضعیتی که فرد وانمود می کند کسی از نظر روانی بی ثبات است و باعث تضعیف وی می شود.

 

سوء استفاده عاطفی در سلامت روان و جسم اثرات بسزایی دارد. در نتیجه، افراد ممکن است برای دفاع از خود در برابر آسیب، روش هایی مانند روش سنگ خاکستری را امتحان کنند.

 

همچنین بخوانید:

سلامت روان چیست؟ (کلیک)

 

در صورت اجتناب ناپذیر بودن تعاملات با شخص بد رفتار، افراد ممکن است وسوسه شوند که از این روش استفاده کنند.

به عنوان مثال، افراد ممکن است از این روش در تعامل با افراد زیر استفاده کنند:

 • والدین
 • همکاران
 • همسایه ها
 • اعضای خانواده
 • شریک های قبلی

آیا روش سنگ خاکستری موثر و کارآمد است؟

تا به امروز، هیچ تحقیقی در رابطه با اینکه آیا روش سنگ خاکستری یک روش ایمن یا موثر جهت محافظت از فرد در برابر سوء استفاده عاطفی است، انجام نشده است. شواهد مبتنی بر روایات نشان می دهد که برخی افراد این کار را مفید می دانند، اما این روشی نیست که سازمان های مهم فعال در زمینه سوء استفاده از آن به عنوان یک استراتژی مناسب یاد کنند.

تاثیرگذاری و کارآمد بودن این روش به شرایط فرد، ارتباط او با فرد بد دهن و خلق و خوی فرد بد دهن بستگی دارد.

روش سنگ خاکستری برای جلوگیری از سوء استفاده برخی از افراد موثر است اما هیچ تضمینی وجود ندارد که برای همه مفید باشد. این روش همچنین برخی از خطرات را به همراه دارد.

 

خطرات روش سنگ خاکستری

برخی خطرات و عوارض احتمالی بکارگیری روش سنگ خاکستری شامل:

 

تشدید رفتار فرد سوء استفاده کننده

یکی از خطرات بکارگیری روش سنگ خاکستری در مقابله با سوء استفاده عاطفی تشدید رفتار فرد متخلف است.

اگر شخصی روش سنگ خاکستری را بکار گیرد و سوء استفاده کننده بلافاصله علاقه خود را از دست ندهد، ممکن است از تکنیک های خطرناکی برای مقابله بهره گیرد.

این ممکن است منجر به افزایش یا بدتر شدن سوء استفاده یا بد دهنی گردد. در برخی موارد، اگر کسی رفتاری را فرد که می خواهد انجام ندهد، وی ممکن است به تهدید یا خشونت متوسل شود.

تشدید در روابط مبتنی بر سوء استفاده معمول است و می تواند به تدریج یا ناگهانی اتفاق افتد. به همین دلیل، متد گری راک برای افرادی که با فرد بد دهن زندگی می کنند یک راهکار بلند مدت نیست.

 

 

تاثیر بر خویشتن بینی (تصویری که فرد از خود و هویتش دارد)

افراد سوء استفاده کننده با از بین بردن هویت شخصی فرد، رفتار او را کنترل می کنند. آنها با تحت فشار قرار دادن فرد، فردیت وی را تضعیف کنند تا نحوه صحبت کردن، لباس پوشیدن یا رفتار او را تغییر دهند.

به مرور، این وضعیت موجب آسیب به سلامت روانی فرد شده و او را نسبت به خویشتن بینی خود و داشتن اعتماد به نفس مردد سازد.

این احتمال وجود دارد که روش سنگ خاکستری با تشویق افراد به سرکوب احساسات و شخصیت واقعی خود، این اثر را تشدید کند.

بهتر است حین استفاده از این تکنیک به این نکته توجه کنید. اگر فردی که آن را بکار می گیرد، متوجه شود این رویکرد باعث احساس بدتری در فرد بد دهن می شود، باید از یک متخصص بهداشت روان یا مشاور سوء استفاده مشاوره بگیرد.

 

کی و چگونه از روش سنگ خاکستری استفاده کنیم؟

اگر فردی در تماس نزدیک با شخصی است که رفتاری توهین آمیز دارد، مطمئن ترین روش کمک گرفتن از یک متخصص واجد شرایط است.

به عنوان مثال، افرادی که در یک رابطه مبتنی بر سوء استفاده قرار دارند، می توانند در مورد چگونگی رفتارهای همسر خود و چگونگی ترک خانه با خیال راحت از سازمان هایی مانند سازمان ملی خشونت خانگی مشاوره بگیرند.

با این وجود، اگر تماس با یک فرد بد دهن یا سوء استفاده کننده اجتناب ناپذیر است، روش سنگ خاکستری جهت مقابله با سوء استفاده عاطفی راهی برای تعیین مرزها و به حداقل رساندن آسیب در طی تعاملات است.

هنگام برقراری ارتباط با فرد سوء استفاده کننده، سعی کنید:

 • پاسخ های کوتاه دهید: هنگام برقراری ارتباط با فرد بد دهن، به سوالات پاسخ های کوتاه مانند “بله” ، “نه” یا “من نمی دانم” بدهید.
 • پاسخ مبتنی بر استدلال دهید: در هنگام مکالمه از جملات ساده و واقعی استفاده کنید و از افشای بی مورد نظرات یا اطلاعات شخصی خودداری کنید. این مورد، مکالمه را غیر شخصی نگه می دارد.
 • از درگیری عاطفی دوری کنید: این امر ممکن است دشوار باشد، بخصوی اگر فرد به روشی تهدیدآمیز یا خصمانه رفتار کند. برای این کار، بر تنفس خود تمرکز کنید و از برقراری ارتباط چشمی اجتناب کنید.
 • حفظ حریم خصوصی: از به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی با آنها، مانند شبکه های اجتماعی، خودداری کنید.

مقایسه روش سنگ خاکستری با کناره گیری اجتماعی

روش سنگ خاکستری با کناره گیری اجتماعی یا احساسی متفاوت است.

گاهی اوقات، افرادی که سوء استفاده را تجربه می کنند از زندگی اجتماعی خود فاصله می گیرند و از دیدن دوستان و خانواده خود پرهیز می کنند. همچنین ممکن است در طول مکالمه های عادی، پاسخ درست و مناسبی را ندهند. این یک واکنش روانشناختی ناخواسته در برابر سوء استفاده است.

در مقابل، روش سنگ خاکستری عمدی است. افرادی که از این متد استفاده می کنند آن را عمدا و تنها در مقابله و رویارویی با افراد خاصی انجام می دهند. این شامل فاصله گرفتن از دیگران نیست – بلکه تنها از شخص سوء استفاده کننده فاصله می گیرند.

 

در صورت موثر نبودن روش سنگ خاکستری چه باید کرد؟

اگر روش سنگ خاکستری اثرات موثر و مطلوبی در بر نداشت، یا شخص متوجه شود که بکارگیری این روش بر سلامت عمومی او تاثیر منفی دارد، روش های دیگری برای مقابله با فرد متجاوز وجود دارند.

استراتژی بهینه مقابله با این افراد، بسته به شرایط متفاوت است.

در ادامه رویکردهایی را بررسی می کنیم که برای بسیاری از افرادی که مجبور به تعامل با افراد سوء استفاده کننده هستند، مفید واقع می شوند.

 

خودمراقبتی احساسی و عاطفی

مراقبت از سلامت روان هنگام تعامل با شخصی که بد دهن یا سواستفاده کننده است، بسیار اهمیت دارد.

یک شخص می تواند:

 • گفتگوی درونی و عشق به خویشتن را به روشی مثبت تمرین کند
 • برای خود وقت بگذارد
 • فضایی آرام ایجاد کند که در آن احساس امنیت دارد
 • از یک درمانگر یا مشاور کمک بگیرد

حمایت اجتماعی

حمایت از جانب خانواده، دوستان یا اعضای جامعه مورد اعتماد به فرد کمک می کند تا در مقابل فرد سوء استفاده کننده مقاومت کند. این راهکار از منزوی شدن فرد جلوگیری می کند.

راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • به دنبال افراد حمایت کننده باشید.
 • به آنها اطلاع دهید چه اتفاقی برای شما می افتد.
 • حفظ روابط با دوستان و خانواده در صورت امکان
 • پیوستن به گروه های پشتیبانی
 • به دنبال سازمان های پشتیبانی و حامی جامعه باشید.

 

هنگام جستجوی کمک و منابع، این امکان وجود دارد که یک فرد بد دهن بتواند سابقه جستجوی آنلاین فرد را مشاهده کند، بنابراین به یاد داشته باشید که سابقه جستجوی آنلاین خود را حذف کنید.

روش سنگ خاکستری (Grey Rock Method) چیست؟ فواید و خطرات | سوء استفاده عاطفی

 

برنامه ریزی ایمنی

برنامه های ایمنی به افرادی که در موقعیت های سوء استفاده قرار دارند، کمک می کند تا با سوء استفاده کنار بیایند و در نهایت راهی امن برای ترک آن بیابند.

این مورد شامل موارد زیر است:

 

 • اجتناب از پوشیدن چیزهایی که افراد سوء استفاده کننده می توانند از آنها به عنوان سلاح استفاده کنند، مانند جواهرات
 • کنار گذاشتن پول در مکانی که سوء استفاده کننده نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد
 • یافتن محل اقامت جایگزین یا پناهگاه
 • درخواست کمک از دوستان یا خانواده برای ترک
 • ایجاد دلایل منطقی برای خروج از خانه

 

سامانه تلفن ملی خشونت خانگی دارای یک ابزار برنامه ریزی ایمنی تعاملی است که به افراد کمک می کند برنامه ها را متناسب با شرایط خود تنظیم کنند.

کمک حقوقی

برخی از افراد ممکن است مایل به پیگیری قانونی باشند، مانند گرفتن حکم محدودیت. اگر این یک گزینه باشد، گردآوری شواهدی از رفتار شخص سواستفاده کننده کمک کننده است.

گرفتن عکس، ذخیره نامه های الکترونیکی یا نامه ها و مستند سازی وقایع در یک دفتر خاطرات، همگی کمک کننده خواهند بود. این شواهد را در مکانی امن ذخیره کنید یا آنها را برای یک دوست مطمئن ارسال کنید.

برای مقابله با رفتارهای سواستفاده در محل کار، فرد می تواند گزارشی را به دپارتمان منابع انسانی تحویل دهد یا با یک فرد معتمد با سمت بالاتر در میان بگذارد.

 

چه موقع به دنبال کمک باشیم؟

در صورتی که فردی احساس می کند سلامت روحی یا جسمی خود به دلیل رابطه با یک فرد سوء استفاده کننده یا بد دهن رو به افول است، باید به دنبال حمایت و کمک باشد.

افراد می توانند برای پشتیبانی از سلامت جسمی یا روانی خود از پزشک یا درمانگر کمک بگیرند. هر کسی که در معرض خطر جسمی فوری است باید با شماره پلیس تماس بگیرد.

 

خلاصه

مدیریت روابط با شریک زندگی، همکاران یا دوستان سوء استفاده کننده یا بد دهن دشوار است. گزینه ایده آل این است که خود را از چنین روابطی دور کنید، اما گاهی اوقات، این امر امکان پذیر نیست.

روش سنگ خاکستری به طور موقت به برخی از افراد کمک کند. با این وجود، این یک راه حل طولانی مدت نیست، به ویژه برای کسانی که با یک شریک زندگی یا اعضای خانواده سواستفاده کننده زندگی می کنند. در چنین شرایطی، سواستفاده می تواند به سطوح خطرناک کشیده شود.

در صورتی که تماس با فرد سوء استفاده کننده یا بد دهن اجتناب ناپذیر باشد، برنامه ریزی ایمنی، گرفتن حمایت اجتماعی و خودمراقبتی از روش های مهم برای ایمن ماندن از نظر عاطفی و جسمی به شمار می روند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x