طول روده های بزرگ و کوچک انسان چقدر است؟

طول روده های بزرگ و کوچک انسان چقدر است؟

روده ها در شکم قرار دارند و طول آنها بیشتر از چیزی است که تصور می شود؛ بررسی طول – قطر و مقایسه روده های بزرگ و کوچک انسان را بخوانید.

 

روده های کوچک و بزرگ بخش حیاتی از سیستم هضم انسان هستند. طول روده کوچک تقریبا 9 تا 16 فوت (حدود 2.7 تا 4.9 متر) است و طول روده بزرگ کوتاه تر از آن و حدود 5 فوت یا 1.5 متر است.

روده ها در شکم قرار گرفته و مواد مغذی، ویتامین ها و آب را جذب می کنند. آنها بخشی از دستگاه گوارش و قسمت آخر سیستم هضم را تشکیل می دهند. روده ها از انتهای معده به انتهای مقعد ادامه دارند.

با اینکه روده ها در شکم قرار گرفته اند اما طول آنها بسیار بیشتر از آن است که بسیاری از افراد تصور می کنند. طول دقیق روده ها در افراد مختلف، متفاوت است.

تحقیقات قدیمی تر در مورد بررسی طول روده در افرادی که بدن خود را به علم اهدا کردند نشان می دهد که طول کل روده به طور متوسط حدود 26 فوت یا حدود 7.9 متر و با دامنه 21.9 فوت تا 30.3 فوت (6.67 تا 9.2 متر) است.

نویسندگان این مطالعه تاکید کردند که اندازه گیری طول روده ها به ندرت اتفاق می افتد. به همین دلیل هیچ مدرک علمی نشان دهنده ارتباط بین اندازه و طول روده با سلامت یا تاثیر بر عملکرد هضم نیست.

در این مقاله در مورد آنچه تحقیقات در مورد طول و قطر روده های کوچک و بزرگ بیان می کنند، بحث می کنیم.

 

همچنین بخوانید:

سلامت روده و اثر آن بر بدن (کلیک)

 

روده کوچک چیست؟

در واقع روده کوچک / باریک طولانی تر از روده بزرگ است اما نام خود را از قطر کوچک کوچک تر گرفته است. این روده در قسمت پایینی شکم قرار گرفته و معده را به روده بزرگ متصل می کند.

روده کوچک برای تکمیل تجزیه غذا، مایع گوارشی (Digestive juice) درست می کند.

همچنین باعث جذب آب و مواد مغذی می شود. در صورتی که روده قادر به جذب آب کافی نباشد، فرد دچار اسهال می شود.

روده کوچک از سه قسمت تشکیل شده است:

 • دوازدهه یا اثنی عشر: اثنی عشر اولین و کوتاه ترین قسمت روده کوچک است. این بخش با تجزیه آنزیم های معده و لوزالمعده برای تجزیه بیشتر غذا، قسمت اول هضم را کامل می کند.
 • تهی ‌روده یا ژژنوم: دیواره تهی‌ روده یا ژژنوم با استفاده از موهای ریزی به نام پرز به جذب مواد مغذی غذا کمک می کنند. همچنین این دیواره ها چین های دایره ای دارند که به آن چین‌ های حلقوی گفته می شود. این چین ها سطح کل این قسمت از روده را افزایش داده و به آن کمک می کنند تا مواد مغذی را به صورت موثر جذب کند.
 • دراز روده یا ایلئوم: ایلئوم به جذب سایر مواد مغذی پیش از انتقال غذا به روده بزرگ کمک می کند. نقش مهم آن در جذب ویتامین B12 و اسیدهای صفراوی است. همچنین این قسمت طولانی ترین بخش روده کوچک است.

 

همچنین بخوانید:

پاکسازی روده در 3 روز: آیا این روش عملکردی است؟ (کلیک)

 

روده کوچک انسان چقدر طول دارد؟

اندازه گیری طول روده کوچک انسان در یک فرد سالم دشوار است اما طبق تخمین محققان، این طول حدود 9.8 تا 16.4 فوت (3 تا 5 متر) است. طول سه بخش روده کوچک به طرز قابل توجهی متفاوت است:

 • دوازدهه یا اثنی عشر حدود 7.9 تا 9.8 اینچ (20 تا 25 سانتی متر)
 • تهی ‌روده یا ژژنوم حدود 8.2 فوت (2.5 متر)
 • دراز روده یا ایلئوم حدود 9.8 فوت (3 متر)

تحقیقات قدیمی نشان می دهند که طول کل روده با وزن ارتباط دارد و افرادی که وزن بیشتری دارند، روده طولانی تری خواهند داشت. به طور متوسط مردان و جوانان روده بلندتری دارند.

روده کوچک به قدری طولانی است که افراد می توانند حین عمل جراحی بخشی از آن را به منظور توقف شرایط یا بیماری های زمینه ای بردارند.

 

روده های بزرگ و کوچک انسان : طول - قطر - قسمت های مختلف - مقایسه آنها

 

روده بزرگ چیست؟

روده بزرگ که پزشکان آن را کولون می نامند، قطر بیشتری نسبت به روده کوچک دارد. عملکرد اصلی روده بزرگ، جذب مجدد مایعات، الکترولیت ها و ویتامین ها و سپس تشکیل و رانش مدفوع به سمت رکتوم برای دفع است.

این شامل چهار قسمت مجزا است:

 • کور روده یا سکوم: این بخش به عنوان دریچه ایلئوسکال شناخته شده و به روده متصل می شود. سکوم به جذب آب و نمک های باقیمانده کمک می کند.
 • کولون: کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ و بخشی تقسیم شده است که آب و الکترولیت بیشتری جذب می کند.
 • رکتوم: راست روده یا رکتوم مدفوع را پس از هضم ذخیره می کند.
 • کانال مقعدی: مقعد قسمت نهایی روده بزرگ است و به فرد کمک می کند تا حرکات روده ای داشته باشد.

 

روده بزرگ انسان چقدر طول دارد؟

کل طول روده بزرگ انسان مانند روده کوچک از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افراد سنگین تر، جوان تر و مردان روده بزرگ بلندتری دارند. طول آن در بیشتر افراد حدود 5 فوت (1.5 متر) است.

کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ است. طول سکوم حدود 2.4 فوت (73 سانتی متر) و طول رکتوم حدود 7.5 فوت (2.3 متر) است. همچنین مقعد به عنوان کوچکترین قسمت روده بزرگ، حدود 1 فوت (30 سانتی متر) است.

بعضی از افراد مبتلا به بعضی از بیماری ها ممکن است به برداشتن روده بزرگ یا کولکتومی برای برداشتن بخشی از روده بزرگ یا کل آن نیاز داشته باشند.

 

مقایسه روده بزرگ و کوچک

افرادی که تجسم طول روده های بزرگ و کوچک خود را دشوار می دانند می توانند از مقایسه های زیر استفاده کنند:

 • زمانی که روده بزرگ کشیده شود شبیه به قد یک بزرگسال کوتاه قامت است. کوچکترین قسمت های روده بزرگ تقریبا به اندازه یک انگشت شست است.
 • به طور متوسط یک روده کوچک بلندتر از یک ون و در حدود طول یک کامیون متوسط است. طول روده کوچک در افراد مختلف، متفاوت بوده و در حدود قد یک فرد خیلی بلند قامت است.
 • تحقیقات نشان می دهند که مساحت کل روده ها تقریبا نصف یک زمین بدمینتون است.

 

خلاصه

طول روده ها در افراد مختلف، متفاوت است. تحقیقات نشان می دهند که طول ترکیب روده بزرگ و کوچک حداقل 15 فوت (4.6 متر) است. روده کوچک می تواند حدود 9 تا 16 فوت (حدود 2.7 تا 4.9 متر) و طول روده بزرگ تقریبا 5 فوت (1.5 متر) است.

روده ها نقش مهمی در کمک به تجزیه و جذب مواد مغذی و نوشیدنی ها دارند. به طور کلی طول روده ها بر زندگی فرد تاثیرگذار نیستند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x