خوابیدن روی زمین: فواید و عوارض

خوابیدن روی زمین: فواید و عوارض

فواید خوابیدن رو زمین بیشتر جنبه حکایتی دارد، این مقاله از اویرو به بررسی مزایا – عوارض و بهترین روش خوابیدن روی زمین می پردازد.

 

فواید خوابیدن روی زمین بیش از اینکه نظری یا آزمایشگاهی باشد، جنبه حکایتی دارد. ممکن است افراد دریابند که به جای استفاده از تشک سفت تر، مزایای آن را با خوابیدن بر روی زمین به دست آورند.

به گفته بسیاری از افراد این امر به خواب بهتر، بهبود وضعیت بدن و کاهش کمر درد آنها کمک کرده است.

با این حال هیچ شواهدی نشان دهنده بهتر بودن و مزیت آن نسبت به انتخاب تشک سفت و محکم نیست.

توجه به این نکته مهم است که افراد در بسیاری از فرهنگ ها در سراسر جهان به طور منظم بر روی بالشتک یا تشک های نازک روی زمین می خوابند. به نظر می رسد که این مساله هیچ عوارض جانبی واضحی ایجاد نمی کند.

در این مقاله به بررسی عوارض و فواید احتمالی خوابیدن روی زمین پرداخته و در مورد بهترین روش انجام آن با خیال راحت توصیه هایی ارائه می کنیم.

 

همچنین بخوانید:

علل و درمان درد ناحیه کمر و گردن (کلیک)

 

آیا خوابیدن روی زمین برای کمردرد خوب است؟

اگرچه تحقیقات اندکی نشان می دهند که خوابیدن روی زمین به کمردرد کمک می کند اما بسیاری از افراد خلاف این ادعا را مطرح می کنند.

به گفته طرفداران، این کار کمر درد را کاهش داده، وضعیت بدن را بهبود می بخشد و باعث خواب بهتر در طول شب می شود.

تحقیقات زیادی نشان می دهند که استفاده از یک تشک سفت متوسط باعث راحتی خواب شده، کیفیت خواب را افزایش می دهد و به بهبود قرارگیری ستون فقرات کمک می کند. همانطور که یک بررسی سیستماتیک در سال 2015 نشان داد، همه این موارد به کاهش کمردرد کمک می کنند.

اگرچه خوابیدن روی زمین در این سطح مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته است، اما ممکن است حمایت خوبی که از ستون فقرات انجام می دهد، مشابه این موضوع باشد.

با این حال همچنان ممکن است خوابیدن بدون بالش کافی در اطراف نقاط فشار بدن مانند باسن، استخوان دنبالچه، تیغه های شانه یا پشت سر، باعث افزایش فشار و ناراحتی شود. این امر می تواند منجر به خواب کم و همچنین درد بیشتر شود.

 

همچنین بخوانید:

گرفتگی کمر: علت و درمان (کلیک)

 

خوابیدن روی زمین چه فوایدی دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، به گزارش بسیاری از افراد این امر باعث کاهش کمردرد می شود. با این حال به عنوان نمونه، اطمینان از مزایای خاص آن در مقایسه با انتخاب یک تشک محکم، به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

همچنین این احتمال وجود دارد که این امر باعث بهبود وضعیت بدن شود. در واقع ستون فقرات بیشتر مستعد خم شدن روی یک سطح نرم هستند، بنابراین خوابیدن روی یک سطح سفت تر به تراز شدن گردن و ستون فقرات کمک می کند.

یکی از جنبه هایی که افراد می توانند از آن مطمئن باشند، این است که خوابیدن روی زمین باعث خنکی بیشتر می شود. افرادی که در طول شب بیشتر گرم می شوند، به دمای سرد در هنگام خوابیدن روی زمین تمایل دارند.

با این حال ممکن است لازم باشد تا افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند قبل از اقدام به این کار با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنند.

 

عوارض جانبی خوابیدن روی زمین

همانطور که بسیاری از افراد پس از خوابیدن روی زمین، کاهش کمردرد را گزارش می کنند، دیگران آن را باعث بروز کمردرد یا بدتر شدن آن می دانند.

عدم پشتیبانی از نواحی دارای نقاط فشار خاص (بر خلاف استفاده از تشک) می تواند باعث ناراحتی افراد مبتلا به درد مفصل و آرتریت شود.

همچنین نزدیک بودن به زمین به معنای افزایش مجاورت با گرد و غبار و آلودگی و در نتیجه افزایش خطر واکنش های آلرژیک است.

 

ممکن است افراد مبتلا به بیماری آلرژیک دریابند که علائم زیر با خوابیدن بر روی زمین افزایش می یابند:

 

خوابیدن رو زمین : فواید - عوارض - بهترین روش خوابیدن روی زمین

 

برای پیشگیری از تحریک و واکنش های آلرژیک به جارو کردن و نظافت منظم کف نیاز باشد.

تشک ها و ملحفه هایی که افراد بر روی زمین استفاده می کنند، بیشتر خطر ابتلا به آلودگی هایی مانند ساس تختخوابی (Bedbug) را افزایش می دهد. به منظور کاهش این خطر بهتر است تشک را کمی بالا آورده و مطمئن شوید که ملحفه به زمین نمی رسد.

تشک ها برای پیشگیری از رشد کپک به گردش هوای کافی نیاز دارند. کمبود گردش هوا در اطراف تشک خطر عرق کردن داخل آن و بروز کپک و بوی نامطبوع را افزایش می دهد.

همانطور که افراد با دمای بدن بالاتر در هنگام شب، خوابیدن روی زمین و تجربه خنک تر را ترجیح می دهند، افرادی که در هنگام شب دمای بدن پایینی دارند با خوابیدن روی زمین مشکل خواهند داشت.

همچنین افرادی که دارای بیماری های زمینه ای تاثیرگذار بر گردش خون مانند کم خونی یا دیابت هستند ممکن است در هنگام خوابیدن روی کف احساس سردی بیشتری داشته باشند.

گاهی اوقات خوابیدن روی یک سطح سخت مانند کف خانه یا یک تشک محکم می تواند گردش خون را کاهش دهد زیرا فشار اضافی بر بعضی از نواحی بدن مانند باسن، شانه ها و پاها جریان خون را محدود می کند.

به علاوه رفتن به تختخواب و بیرون آمدن از آن برای افراد کم تحرک یا محدودتر مانند افراد مسن، افراد باردار و افراد مبتلا به چاقی دشوار است.

 

همچنین بخوانید:

بهترین حالت های خوابیدن برای گردن درد (کلیک)

 

بهترین روش خوابیدن روی زمین چیست؟

نکات زیر به افرادی که برای اولین بار روی زمین می خوابند، کمک می کند:

  • اطمینان حاصل کنید که محل خواب بر روی زمین تمیز و عاری از لوازمی است که می تواند باعث آسیب دیدگی شود.
  • خوابیدن به لایه هایی مانند پتو، بالش، کوسن یا تشک های نازک را آزمایش کنید.
  • موقعیت های مختلفی را امتحان کنید تا موقعیت مناسب خود را بیابید. ممکن است بعضی از افراد به حمایت اضافی مانند ملحفه بیشتر یا بالش نیاز داشته باشند. برای نمونه، ممکن است افراد باردار در هنگام خوابیدن به پهلو نیاز به حمایت از نواحی برجسته خود داشته باشند.
  • این کار را با خوابیدن های کوتاه مدت مانند چرت زدن یا خوابیدن بخشی از شب شروع کنید و به تدریج با عادت بدن به سطح سفت، مدت زمان را افزایش دهید.
  • قرار دادن یک تخته سه لا زیر تشک برای افزایش استحکام نیز کمک کننده است. با این کار به این روش عادت خواهید کرد.
  • حتما تشک ها و ملحفه هایی که زمین را لمس می کنند را در معرض هوا قرار دهید. این امر از ایجاد کپک جلوگیری می کند.

 

خلاصه

اگرچه شواهد زیادی در مورد مزایای خوابیدن روی زمین وجود ندارد اما بسیاری از افراد این کار را کاهش دهنده کمردرد، بهبود دهنده وضعیت بدن و باعث خواب بهتر در هنگام شب می دانند.

جهت پیشگیری از عوارض، افرادی که دارای بیماری های زمینه ای، شرایط آلرژیک یا تحرک محدود هستند باید پیش از خوابیدن بر روی زمین با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x