لکه های سیاه داخل دهان : علت و درمان

لکه های سیاه داخل دهان : علت و درمان

لکه های سیاه داخل دهان و گونه به علت های مختلفی مانند تاول یا ملانوما ایجاد می شوند؛ نحوه تشخیص و درمان این نقطه های سیاه دهان را بخوانید.

 

بروز لکه های سیاه داخل گونه و دهان دلایل مختلفی مانند تاول یا هایپرپیگمنتیشن دارند. در موارد نادر این نقطه های سیاه داخل گونه بروز موارد جدی تر مانند سرطان دهان را نشان می دهند.

بسیاری از شرایط بی ضرر می توانند باعث ایجاد لکه سیاه داخل دهان شوند، اغلب این موارد علائم دیگری نداشته و بدون درمان بهبود می یابند.

به ندرت نقطه های های سیاه داخل گونه می توانند از علائم ملانوما دهان باشند. این نوعی نادر از سرطان است.

طبق تخمین انجمن سرطان آمریکا، در سال 2021 بیش از 54000 نفر به سرطان دهان یا گلو مبتلا می شوند. معمولا ملانوما 5% از کل موارد سرطان دهان را تشکیل می دهد.

در این مقاله به بررسی برخی از علت های ایجاد لکه های سیاه داخل دهان می پردازیم، همچنین بعضی از گزینه های درمانی و زمان تماس با پزشک را بررسی خواهیم کرد.

 

همچنین بخوانید:

سرطان دهان و اشکال مختلف آن (کلیک)

 

تاول های خونی

تاول ها حباب هایی برآمده روی پوست هستند که داخل آنها مایعات وجود دارد. آنها می توانند در هر نقطه از بدن از جمله دهان ایجاد شوند.

تاول های خونی حاوی خون هستند و به رنگ قرمز تیره یا بنفش دیده می شوند. ممکن است این تاول ها به دلیل گاز گرفتن ناگهانی گونه یا در نتیجه واکنش آلرژیک در دهان ایجاد شوند.

 

درمان

معمولا تاول های خونی مضر نیستند و اغلب بدون درمان بهبود می یابند.

با این حال گاهی اوقات می توانند باعث درد و ناراحتی شوند. در این موارد افراد می توانند از داروهای بدون نسخه (OTC) استفاده کنند.

 

آمالگام تاتو (Amalgam tattoos)

آمالگام تاتو در هنگام نشت مواد فلزی پرکننده دندان ایجاد می شود. این وضعیت باعث ایجاد علائم تیره در داخل دهان می شود.

این علائم می توانند زمانی که دندانپزشک در حال پر یا خالی کردن دندان است ظاهر شوند و قطعات ریز فلزی بین دندان ها بیفتند.

آنها معمولا روی لثه یا گونه و نزدیک به محل پر شده با آمالگام ایجاد می شوند. با این حال می توانند در هر نقطه از دهان ظاهر شوند.

 

درمان

آمالگام تاتو علائمی نداشته و به درمانی نیاز نخواهد داشت.

 

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می تواند باعث ملانوز سیگاری شود. در این شرایط رنگدانه های قهوه ای یا سیاه داخل دهان و گلو ایجاد می شوند.

 

درمان

این شرایط مضر نیست و نیازی به درمان ندارد.

با این حال دود تنباکو که باعث ایجاد این لکه ها می شود، برای نواحی مختلف بدن مضر است. برای نمونه، سیگار کشیدن می تواند باعث بیماری لثه، از دست دادن دندان و سرطان دهان و همچنین چندین بیماری دیگر شود.

 

همچنین بخوانید:

11 روش برای ترک سیگار (کلیک)

 

ملانوما دهان

ملانوما یک سرطان سلول های رنگدانه ساز یا ملانوسیت است که به طور معمول بر روی پوست تاثیر می گذارد. با این حال این سرطان ها می توانند غشا مخاطی مانند دهان را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

معمولا ملانوما دهان به صورت تاحیه ای برجسته ظاهر شده که سیاه، قهوه ای یا آبی تیره به نظر می رسد. این علائم می توانند نامتقارن با حاشیه نامنظم داشته باشند.

همچنین در صورت وجود التهاب، می توانند متورم نیز باشند.

 

همچنین بخوانید:

ملانوما (سرطان پوست) : انواع، علت، تشخیص و پیشگیری (کلیک)

 

در یکی از مقاله های سال 2020 اشاره شد که ملانوما دهان با آفتاب ارتباطی ندارد. متخصصین بهداشت در مورد عوامل خطرساز آن مطمئن نیستند اما این موارد عبارتند از:

  • تحریک دندانی
  • سیگار کشیدن
  • مصرف الکل

 

درمان

گزینه اصلی درمان ملانوما دهان، جراحی است. همچنین یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند پرتو درمانی را توصیه کند.

 

بیماری آدیسون

بیماری آدیسون یک اختلال غدد است که زمانی رخ می دهد که غدد فوق کلیوی به اندازه کافی هورمون خاصی تولید نکنند. این هورمون ها شامل کورتیزول و آلدوسترون هستند.

طبق اعلام انستیتو ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، بیماری آدیسون می تواند نواحی تیره بر روی پوست و داخل دهان ایجاد کند.

علائم دیگر آن عبارتند از:

 

همچنین بخوانید:

بیماری آدیسون چیست؟ علت و علائم (کلیک)

 

درمان

درمان بیماری آدیسون شامل مصرف داروهای جایگزین هورمون است. افراد می توانند از کورتیکواستروئیدهایی مانند هیدروکورتیزون (Hydrocortisone) برای جایگزینی کورتیزول استفاده کنند. آنها باید دو یا سه مرتبه در روز از یک قرص خوراکی استفاده کنند.

آنها برای جایگزینی آلدوسترون می توانند از فلودروکورتیزون (Fludrocortisone) استفاده کنند که به تعادل مایعات و سدیم بدن کمک می کنند.

 

همچنین بخوانید:

تشخیص و درمان بیماری آدیسون (کلیک)

 

سندروم پوتزژوگر (Peutz-Jeghers)

سندرم پوتزژوگر یک بیماری ژنتیکی نادر است که منجر به کک و مک تیره در اطراف صورت و داخل دهان می شود. همچنین می تواند باعث رشد بافت های قارچی شکل موسوم به پولیپ در کل دستگاه گوارش شود.

همچنین سندرم پوتزژوگر علائم دیگری ایجاد می کند که عبارتند از:

 

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای سندروم پوتزژوگر وجود ندارد. با این حال درمان ها می توانند شامل برداشتن پولیپی که منجر به مشکل گوارشی شده، باشند.

 

لکه های سیاه داخل دهان : علت - درمان - تشخیص | نقطه های سیاه داخل گونه

 

تشخیص

پزشک یا دندانپزشک معاینه فیزیکی برای تعیین علت بروز لکه های سیاه داخل دهان انجام می دهند. همچنین احتمالا از افراد در مورد دردناک بودن یا سایر علائم این لکه ها سوال می پرسند.

به علاوه اینکه پزشک سوابق پزشکی فرد را از نظر علائم بیماری های ژنتیکی مانند سندروم پوتزژوگر بررسی می کند. همچنین ممکن است سوابق دندانپزشکی او را برای وجود مواد پرکننده دندان بررسی کنند.

وابسته به ارزیابی، پزشک می تواند آزمایشات اضافی را به منظور تشخیص قطعی توصیه کند. برای نمونه، ممکن است برای تجزیه و تحلیل بیشتر به آزمایش خون یا نمونه برداری پوست نیاز باشد.

 

زمان تماس با پزشک

بسیاری از دلایل ایجاد نقطه های سیاه داخل گونه و دهان مانند آمالگام تاتو بی ضرر هستند.

اگرچه برخی از علت های ایجاد نقطه های سیاه داخل گونه به درمان نیاز ندارند اما افراد باید در مورد هرگونه زخم یا لکه که بیش از 3 ماه طول بکشد با پزشک تماس بگیرند.

در صورت ایجاد زخم در این نواحی سیاه ممکن است نشانه ای از علائم سرطان دهان وجود داشته باشد. تشخیص به موقع سرطان دهان برای درمان موفقیت آمیز آن ضروری است.

 

خلاصه

علت های زیادی برای وجود لکه های سیاه داخل دهان وجود دارد. برای بیشتر افراد این لکه ها علائم اضافی ایجاد نکرده و نیازی به درمان نخواهند داشت.

ممکن است برخی افراد برای دلایلی مانند تاول های خونی که باعث درد می شوند، به درمان های بدون نسخه (OTC) نیاز داشته باشند. سایر دلایل مانند سرطان دهان به درمان پزشکی نیاز خواهند داشت.

اگرچه ممکن است لکه های سیاه داخل دهان بی ضرر باشند اما در صورت تداوم آنها باید با پزشک تماس گرفت. پزشک می تواند در مورد بی ضرر بودن این لکه ها یا نیاز به مراقبت بیشتر به افراد کمک کنند.

 

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید.

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !
[کل: 1 میانگین: 5]
برچسب ها:
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام نظرات
0
- سوال دارم! میخوام نظر بدم! (کلیک) x
()
x